Клімакс

Зміст Сховати

Природою жінка призначена для продовження роду. Природа ж подбала про те, щоб виключити можливість нової вагітності, коли організм вже не зможе справлятися з супутніми навантаженнями. Навіть тенденція збільшення тривалості життя в останні роки практично не торкнулася стабільності віку настання менопаузи.

Таким чином, клімакс – всього лише черговий етап життя будь-якої жінки, який пов’язаний з деякими труднощами. Як уповільнити старіння організму, виявити ознаки згасання репродуктивної функції, чим допомогти, якщо турбують неприємні симптоми – все про клімакс ви зможете знайти в цій статті.

Що таке клімакс

Гормональна перебудова в жіночому організмі проходить кілька разів протягом життя: при досягненні статевої зрілості і репродуктивного віку, коли настає вагітність, а також під час клімаксу.

Походження поняття – симбіоз двох слів, перша частина «клі» походить від грецького слова κλῖμαξ, що означає «сходи», друга «макс» – від англійського klimax (кульмінація). Клімакс у звичному нам розумінні – період вікових змін в організмі, що характеризується згасанням функції статевої системи і підвищенням рівня гонадотропних гормонів, що свідчить про настання менопаузи. Це не швидкий процес, його загальна тривалість може перевищувати 30 років.

Періоди клімаксу

Їх можна виділити кілька:

 • Пременопауза – в цей період починається гормональна перебудова організму. Починає поступово змінюватися, стабільно знижуючись, рівень естрогену. Так як цей гормон регулює в тому числі менструальний цикл, місячні стають нерегулярними. Часто виникає питання, чи можна в цей період завагітніти, так ось – можна! Так як все яйцеклітини, що виробляються, ще дозрівають.
 • Менопауза – рік після закінчення останнього маткової кровотечі. Ранній клімактеричний період. Характеризується інтенсивною перебудовою всіх процесів організму.
 • Постменопауза (пізній клімакс) – період після закінчення менопаузи, при ньому рівень естрогенів досягає мінімуму, яєчники вже не працюють, а в матці спостерігаються атрофічні зміни. Включає в себе старість – період життя після 75 років.
 • Існує також перименопауза – період, який об’єднує пременопаузу і близько двох років після менопаузи.

Як довго вони можуть тривати

Кожен період має як індивідуальні особливості протікання, так і тривалість. Чіткі терміни вказувати складно, вони залежать від безлічі різних факторів, в тому числі від фізичного стану жінки і способу її життя. Однак можна вказати середню тривалість: пременопауза триває від року до семи років, менопауза – 1-3 роки, постменопауза – триває до кінця життя. Перименопауза розраховується індивідуально.

Причини, що сприяють наближенню клімаксу

Час настання клімаксу закладено в організмі генетично, однак є чинники, що прискорюють його наступ.

Крім того, на прискорення початку появи клімактеричних симптомів надає опосередкований вплив неправильний малорухливий спосіб життя, якого дотримується жінка. Шкідливі звички, стресові ситуації, фізичні та емоційні навантаження, погана екологія – все це знижує репродуктивну здатність організму і працездатність яєчників.

Також наблизити клімакс може нерегулярна оральна контрацепція, тривалий прийом гормональних препаратів, інфекційні та онкологічні захворювання статевих органів, підшлункової або щитовидної залози, численні хірургічні втручання в органи малого тазу, часті аборти.

Діагностика – методи визначення клімаксу

Якщо ви підозрюєте у себе клімакс, не намагайтеся поставити діагноз самостійно – зверніться до лікаря-гінеколога. Діагностичні заходи будуть складатися з огляду, збору анамнезу і аналізів.

В процесі огляду лікар візуально виявить можливі зміни в матці і шийці – при відсутності необхідних фолікулів вони деформуються і стають менше. У тому випадку, якщо вже з’явилися початкові ознаки клімаксу, але менструальний цикл ще є, проводять тестування на визначення рівня фолікулостимулюючого гормону (ФСГ). Що це таке – це проведення певних аналізів в кілька етапів:

 • в перший тиждень з початку циклу
 • повторно – через тиждень
 • контрольний – через місяць

Підвищений вміст ФСГ на всіх трьох етапах свідчить про початок клімаксу.

Якщо ж у вас тривала аменорея (відсутність місячних), а діагноз «клімактеричний синдром», як вам здається, не підходить за віком, то дослідження проводяться більш детальні. Необхідно буде здати кров на гормони і онкомаркери, зробити УЗД внутрішніх органів і мамографію. При наявності окремих тривожних симптомів, наприклад, тривалого головного болю, вам можуть запропонувати зробити комп’ютерну або магніторезонансну томографію (КТ і МРТ).

З давнини і практично до 60-х років ХХ століття теми, пов’язані менструаціями і клімаксом, не можна було обговорювати відкрито. Лікарі соромилися жіночого тіла і всього, що з ним пов’язано. Велику плутанину в процес перебігу менопаузального синдрому вносило психічний стан жінок, неврівноважений на тлі гормональних зрушень – зміни, що відбуваються з тілом, часто пояснювали божевіллям.

Першим, хто зняв з менопаузи клеймо хвороби, був гінеколог Самуїл Ашвелл в 1844 році – ця дата задокументована в архівах. Для полегшення симптомів фахівець наказував відмовлятися від м’яса та інших продуктів тваринного походження, а також утримання від алкоголю.

Як починається клімакс

Багато ознак появи наступаючого клімаксу легко списати на розвиток будь-якого патологічного процесу або хвороби. Тому важливо знати, як визначити початок гормональної перебудови – це допоможе бути готовим до купірування супутніх неприємних явищ. Серед симптомів, що характеризують настання клімаксу, можна виділити деякі найбільш часті прояви.

Перші ознаки – симптоми настання раннього клімаксу у жінок

Найпершим передвісником є порушення менструального циклу – тривалість дозволяє виявити функціональні порушення і зв’язати їх або з наближаючою менопаузою, або з іншими патологічними змінами.

Цей симптом легко пропустити, у багатьох жінок і не при клімаксі місячні приходять нерегулярно. Варто занепокоїтись і в тому випадку, якщо кровотечі посилилися, з’явилися болі і ущільнення в молочних залозах. Цей стан може свідчити про гіперестрагіі (підвищеному виробленні естрогену), і вимагає лікарської допомоги.

Крім того, можна відзначити наступне:

 • з’являються запаморочення, тяжкість в голові, головний біль, підвищується артеріальний тиск;
 • виникають дратівливість, тривожність, часті перепади настрою;
 • порушується сон, може розвинутися безсоння;
 • турбують тахікардія, нудота, набряки, болі в суглобах;
 • змінюється базальна температура;
 • спостерігається зниження сексуальної активності;
 • можуть з’явитися проблеми зі стільцем і нетримання сечі.

Крім того, найбільш поширеним станом, що спостерігається майже у всіх жінок, є припливи – відчуття сильного жару, підвищення температури, при цьому можливе почервоніння шкірних покривів, а після – піт. Також у всіх порушується нормальний стан слизових – з’являються сухість, печіння, свербіж.

В якому віці у жінок починається клімакс

За віком виділяють чотири форми клімактеричних змін. Показники можуть трохи коливатися, але все ж передчасною вважається менопауза, що наступила в період від 30 до 40 років, рання – від 41 року до 45 років.

“Своєчасний” середній вік настання клімаксу – 45-50 років, а пізня форма – після 50-55 років. Передчасний клімакс, як і його пізня форма, часто є патологією і потребує лікування.

Причини ранньої та пізньої менопаузи

Чому в ранньому віці з’являються клімакс і менопауза? В першу чергу, ранній вік початку менструації (10-11 років) сприяє ранньому ж настанню менопаузи. Це пов’язано з тим, що запас яйцеклітин в організмі жінки кінцевий, він закладається ще при внутрішньоутробному розвитку. Як тільки цей запас вичерпався – починається перебудова.

Також час, коли починається клімакс, часто буває пов’язано як із захворюваннями яєчників, так і “органовидаляючими” операціями. Впливає на це і тривалий прийом гормональних засобів. Іноді можливою причиною є вроджені генетичні проблеми. Провокуючими факторами можуть стати також ожиріння, або надмірне захоплення дієтами і голодування.

А ось пізній клімакс – це, здебільшого, спадковість. Причому якщо немає проблем зі здоров’ям, то пізня менопауза позитивно впливає на організм – при відсутності змін гормонального стану краще працюють серце, судини, головний мозок, кістки і м’язи довше зберігають нормальний склад.

Але будьте уважні – іноді причиною пізньої менопаузи може стати серйозне гінекологічне захворювання. В цьому випадку необхідно постійне спостереження у лікаря.

Симптоми клімаксу у жінок

Передвісником і супутніх ефектів при менопаузі величезна кількість. Тому варто виділити кілька основних, які мають найбільший вплив на організм жінки і якість її життя.

Психоемоційний клімактеричний синдром

Зараз навіть люди, які не мають ніякого відношення до медицини, мають уявлення про те, що таке клімактеричний синдром, депресія, невроз і істерія. Такі психоемоційні стани в принципі не рідкість, і виникати можуть в будь-якому віці, але все-таки вони отримують найбільше поширення саме серед жінок клімактеричного віку, причому часто супроводжуються більш серйозними розладами, як соматичними, так і психічними.

При цьому спостерігаються підвищена тривожність і швидка стомлюваність, недовірливість, чутливість, вразливість і страх перед наближенням старості. Психоемоційний стан можливо стабілізувати, але протягом певного періоду можуть спостерігатися вегето-судинні порушення.

Порушення сну

Однією зі скарг, що найбільш часто зустрічаються, в період менопаузи є порушення ритму сну. Причиною цього є зниження рівня прогестерону, який регулює процес засинання. Більше половини жінок під час клімаксу скаржаться на складності при засипанні, погіршення якості сну і часті пробудження вночі. Під час сну з’являються підвищена рухливість, дихальні порушення у вигляді хропіння і зупинок дихання, після пробудження спостерігається головний біль і підвищений внутрішньочерепний тиск. Крім того, що недолік сну в принципі негативно позначається на загальному стані, фінальним етапом систематичного недосипання стають, що розвиваються клімактеричні розлади і депресивні стани.

Вегетативні і психовегетативні розлади

Найчастіше такого роду розлади супроводжуються дискомфортом і збоями в роботі серцевого м’яза, стрибками артеріального тиску. Також у багатьох спостерігаються нестача повітря, озноб і приливи жару. За частотою та кількістю приливів можна визначити, наскільки важко жінка переживає клімакс:

 • до 10 раз в день – легка форма;
 • 10-20 – середній ступінь, супроводжується запамороченнями, болем в голові і за грудиною;
 • більше 20 припливів за день є важкою стадією, яка характеризується майже повною втратою працездатності.

Астено-невротичний синдром, діагностується у приблизно 13% жінок, супроводжується дратівливістю, можуть розвиватися напади страху, тривоги, агресії, що переростають в панічні атаки. У серйозних випадках розвивається депресія. Крім того, у деяких жінок у віці з’являється хвороба Альцгеймера, при якій порушується пам’ять і логіка.

Погіршення працездатності

Працездатність жінок в період клімаксу залежить в основному від вираженості і тривалості розладів. Найчастіше когнітивні порушення, такі як ослаблення уваги, пам’яті, зниження швидкості перемикання з одного виду діяльності на інший, мають оборотний характер, оскільки вони є наслідком емоційних проблем. При незначних розладах досить дати організму тимчасовий відпочинок, або не працювати з перевантаженням. У ряді випадків самі жінки відзначають, що багато, на що вони раніше не реагували, в період менопаузи доставляє великі незручності. Все це не може не відбитися на робочому процесі.

Це цікаво: за даними деяких зарубіжних авторів, в період клімаксу непрацездатні 10% жінок. У Данії продуктивність праці у жінок Копенгагена падає на 26%. А Норвегія щорічно витрачає через непрацездатність жінок в період клімаксу 5 мільйонів крон!

Обмінні і ендокринні порушення

Найчастіше при клімаксі знижується рівень гормону естрадіолу, який відповідає за регулювання обмінних процесів. Брак цього гормону стимулює прибавку у вазі, яка проявляється ще й через зміни харчової поведінки. Також виникає затримка рідини в організмі, що призводить до утворення набряків. Частим супутником менопаузи стають серцево-судинні захворювання, при супутньому порушенні метаболізму і підвищення рівня холестерину розвивається атеросклероз. Можуть з’явитися суглобові патології, виникає ризик остеопорозу та інсульту. Визначити первинний остеопороз можна по болям в попереку і крижах, кістки стають крихкими, виникає ризик переломів.

Психосоціальний синдром

На тлі всіх описаних вище порушень можуть виникнути труднощі в спілкуванні і соціальної адаптації. Цей синдром спостерігається не у всіх жінок, часто проявляється на тлі особливостей характеру. Часто жінці доводиться зіткнутися з взаємонерозумінням в сім’ї, наслідком цього може бути наростаюча байдужість і втрата інтересу до життя. Все це може спровокувати розвиток серйозних захворювань, тому жінкам, які не можуть впоратися зі стресом самостійно, потрібна професійна допомога.

Сексуальні порушення

Згідно зі статистичними даними, від 50 до 75% жінок в клімактерії стикаються з сечостатевими проблемами і зниженням сексуальної активності. Це пов’язано з гормональними змінами в організмі. Зокрема, зниження рівня естрогенів призводить до витончення слизової піхви, і зниження вироблення секрету. Дефіцит тестостерону сприяє зниженню статевого потягу, а недостатня кількість прогестерону супроводжується разбитістю і млявістю, що не сприяє інтересу до сексуальних контактів.

Що собою являє ранній клімакс у жінок в 30-40 років

Ослаблення функції яєчників в тридцять років – не нормальне явище. Говорити про те, що це ранній клімакс, не можна. Найчастіше це означає, що почалося якесь серйозне захворювання або патологічний процес, і потрібне лікування. Ранній клімакс в 40 років допускається, якщо на генному рівні до нього є схильність, проте при розвитку менопаузального клімактеричного синдрому в тридцять років і раніше слід припустити, що в організмі є в наявності:

 • аутоімунні або гінекологічні захворювання;
 • туберкульоз статевих органів
 • збій на генетичному рівні;
 • стрімка акселерація;
 • ідіопатичні фактори (куріння, голодування, несприятливе зовнішнє середовище).

Також причиною раннього клімаксу може бути виснаження запасу яйцеклітин після медикаментозних стимуляцій овуляції. Окремо необхідно вказати операції з видалення статевих органів – після них настає патологічний клімакс.

Очевидними симптомами раннього клімаксу, наступаючого у жінок в 30 років, є мізерні рідкі менструації, нерясні маткові кровотечі в період між місячними, слабо виражені припливи.

Від того, в якому віці настає клімакс, залежить не тільки внутрішній, а й зовнішній стан жінки. У ранньому віці його негативними наслідками для організму є зниження міцності нігтів, випадіння волосся, поява зморшок, сухість шкіри і слизових, вимивання кальцію з кісток, що призводить до їх ламкості.

Крім цього, за результатами шведських дослідників, ранній початок клімаксу в половині випадків скорочує тривалість життя жінки. Тому слід постаратися відстрочити клімакс на більш пізній термін.

Що собою являє клімакс у жінок в 40-50 років

Клімакси у жінок ймовірно прийнято спостерігати у віці від 45 років до 50 років. Буває, що жінка входить в період гормональних змін раніше, наприклад в 43-44 роки, або навпаки, пізніше – в 47-48, а то і в 49 років. Трохи більш ранні або пізні входження не є патологією, вони скоріше пов’язані з генетичною схильністю. Більш того, настання менопаузи після 40 або 50 років неминуче.

Основні симптоми клімаксу після 45 років:

 • припливи
 • емоційна нестабільність
 • зниження або, навпаки, посилення статевого потягу

Клімакс у жінок у віці 50+ років

Прояви клімаксу, що з’явилися після п’ятдесяти п’яти років, вважаються пізніми. Пізній клімакс настає лише у 5% жінок і, як і ранній, є патологією і може свідчити про наявність захворювань.

Перші ознаки запізнілого клімаксу не відрізняються від того, що прийшов в звичайний час. В першу чергу потрібно звернути увагу на цикл. Місячні при клімаксі приходять нерегулярно, і щоб розуміти, що почалися порушення, необхідно пам’ятати їх точні дати. У цьому допоможе щоденник циклів – досить щомісяця відзначати на календарі перший день початку менструації, і як вона протікає. Ці дані знадобляться при візиті до лікаря, щоб поставити діагноз. Також потрібно звернути увагу на інші прояви, що відрізняються від звичайних, наприклад, сильніше чи звичайно болять груди, коли починаються виділення.

У жінок в 50 років в принципі вже часто перебої серцевого ритму і підвищення артеріального тиску, однак при настанні клімаксу ці проблеми посилюються, проходять не так швидко і легко. Важливо розпізнати, чи може це бути серйозним порушенням нормальної життєдіяльності здорового перш організму, а не просто ознакою менопаузального синдрому. Також клімаксний стан жінки супроводжується сухістю слизових оболонок.

Захворювання, що виникають на тлі клімаксу

Після припинення дітородної і згасання гормональної функції яєчників перебудовуються всі системи організму. Через кілька років це може привести до досить небезпечних захворювань.

Цукровий діабет. Організм стає нечутливим до інсуліну через порушення метаболізму. Підвищується рівень глюкози в крові, жінка може набрати зайву вагу. Як дізнатися, що починається діабет:

 • З’являється сухість у роті, невситима жага
 • Постійно відчувається голод
 • Шкірні покриви сухі і лущаться
 • Можуть виникати судоми, туманність зору
 • Серцево-судинні патології. У зв’язку з підвищенням рівня холестерину в крові саме в цей час виникає ризик інсульту, інфаркту, атеросклерозу, гіпертонії, тромбозу вен.
 • Захворювання кісток. Організм стає несприйнятливим до кальцію, не засвоює його в колишніх обсягах, це провокує розвиток остеопорозу.
 • Захворювання сечостатевої системи. У зв’язку зі зниженням естрогену і постійною сухістю слизових підвищується ймовірність розвитку вагініту, атрофічного цістоуретриту, опущення матки.

Як полегшити клімакс

Сучасна наука вважає жіночий клімакс природним фізіологічним етапом, при якому змінюються функції всіх систем організму, в першу чергу – ендокринна нервова система і певні ділянки кори головного мозку. В якому б віці не почалася перебудова, вона може як проходити легко, так і супроводжуватися не дуже приємними симптомами. Що ж робити, коли при клімаксі ви відчуваєте себе погано? Є кілька способів зробити неминуче зниження гормонів в організмі плавним і усунути нездужання.

Народні засоби

Можна додатково стимулювати роботу яєчників різними трав’яними настоями, але засоби народної медицини можуть швидше мати додатковий ефект при гормонотерапії. Для цього застосовують настоянки шавлії, валеріани, глоду, пустирника, сухоцвіту, відвари деревію і малини, чай з ожиною. Ці засоби мають заспокійливі, зміцнюючі і протизапальні властивості.

У XIX столітті для лікування клімаксу широко використовувалися трав’яні засоби, а також застосовувалися препарати на основі беладони, конопель і опіуму. Сьогодні беладона використовується в медицині при виробництві заспокійливих засобів і гемороїдальних свічок. Однак не має нічого спільного з полегшенням симптомів клімаксу.

Правильне харчування – дієта, яка допоможе пережити клімакс

Для полегшення симптомів необхідно скоригувати харчування. Навіть при збільшенні маси тіла не потрібно виснажувати себе дієтами, це не дасть ефекту, а лише призведе до обмінних порушень і виснаження енергетичних запасів. Разом з тим необхідно пам’ятати, що з віком потреба організму в калоріях знижується.

Після сорока років добова норма не повинна перевищувати 2000-2100 калорій. Рекомендується відмовитися від чаю і міцної кави, замінивши їх трав’яними відварами, збільшити в раціоні кількість овочів і фруктів, замінивши ними солодощі та соління. Також розумніше буде відмовитися від споживання жирного м’яса, ковбасних виробів, майонезу і продуктів, що містять транс-жири.

Продукти, корисні в період менопаузи

Що корисно поїсти під час клімаксу:

 • цільнозерновий хліб;
 • соєві продукти (джерело харчових волокон і фітоестрогенів);
 • нежирне м’ясо (білок, залізо);
 • кисломолочні продукти (кальцій, вітамін D);
 • рослинне масло (оливкова, лляна);
 • морська риба;
 • свіжі фрукти і овочі (джерело β-каротину, вітамінів А, С, К).

Меню на день

При клімаксі не треба сидіти на жорсткій дієті, харчування має бути різноманітним і повністю задовольняти організм по частині насичення необхідними вітамінами і корисними речовинами. У щоденній їжі повинно бути присутнім оптимальне співвідношення білків (1 частина), жирів (1 частина) і вуглеводів (4 частини). Таке харчування зміцнить імунітет, допоможе зняти клімактеричні симптоми і полегшить для організму лікування, якщо ви його проходите.

Рекомендації:

 • їжте каші на сніданок, супи на обід, салати як гарнір;
 • не вживайте більше 1-2 яєць на тиждень, краще додавати їх в страви, а не їсти в чистому вигляді;
 • вибирайте нежирний сир;
 • достатню кількість вершкового масла – до 10 грамів на добу
 • рибу можете їсти кожен день.

Профілактика клімаксу – чи можна призупинити початок і як

Пригнічення статевої функції у жінок – природний етап. Зупинити наступ клімактеричного процесу неможливо, проте завжди є шанси відстрочити його на кілька років. Для цього потрібен здоровий спосіб життя і режим. Необхідно регулярне харчування з переважанням овочів і фруктів, підтримання водного балансу.

Також нікому не зашкодять фізичні вправи щодня – досить робити зарядку. Потрібно повністю відмовитися від куріння і алкоголю, жити регулярним статевим життям, уникати стресів і пити вітаміни. Коротше кажучи, якщо ви і до клімаксу вели здоровий спосіб життя, то швидше за все ніяких незручностей ви не відчуєте, а якщо зараз ваш режим далекий від представленого – саме час почати!

Лікування клімаксу у жінок

Ознаки клімаксу в 45-50 років – явище нормальне. Однак якщо клімакс більш ранній, або якщо його прояви надто заважають вашому житті, слід звернутися до лікаря. У гінекології існують різні підходи до лікування менопаузальних явищ, але найбільш ефективною вважається замісна гормональна терапія, при якій не тільки заповнюється дефіцит естрогенів, а й знімаються клімактеричні симптоми.

Вона широко використовується в західних країнах і за роки її існування доведено, що грамотно підібрані препарати дозволяють уникнути ряду неприємних наслідків згасання функцій. Показання для проведення гормонотерапії – наявність клімактеричного синдрому, сечостатеві розлади, такі як сухість піхви, дизурія, повне припинення менструальної функції до 40-45 років.

В якості препаратів замісної гормональної терапії при ранньому розвитку клімаксу використовуються засоби, до складу яких входять натуральні естрогени або їх аналоги. У деяких, більш легких, випадках фахівці призначають фітоестрогени (терапію травами) замість синтетичних гормонозамінників.

Серйозні порушення психоемоційного фону можуть зажадати консультації у психіатра. Для купірування синдромів фахівець може призначити антидепресанти, або запропонувати курс лікування у психолога. Головна мета – нормалізація самосприйняття і зниження рівня стресу.

Висновок

Старіння жіночого організму – процес незворотний. Хтось сприймає його спокійно, хтось щосили пручається. Можна сказати одне: незважаючи на те, що клімакс характеризується комплексом різних розладів, боротися з його симптомами при професійному підході не так вже й складно.

Будь-яка жінка зможе легко адаптуватися до її нового стану, зберегти фізичне та емоційне здоров’я і жити довгі роки яскравим життям.

Соцмережі