Вітамін А (Ретинол) – роль в організмі, вміст у продуктах, симптоми дефіциту.

Вітаміни являють собою біоорганічні низькомолекулярні сполуки, які необхідні для нормального обміну речовин у всіх органах і тканинах організму людини. Вітаміни надходять в організм людини ззовні і не синтезуються в клітинах його органів. Найбільш часто вітаміни синтезуються рослинами, рідше – мікроорганізмами. Саме тому людина повинна регулярно вживати в їжу свіжі рослинні продукти, такі як, овочі, фрукти, злаки, зелень і т.д. Джерелом вітамінів, що синтезуються мікроорганізмами, є бактерії нормальної мікрофлори кишечника. Таким чином, важливість нормального складу мікрофлори кишечника є очевидною.

Залежно від структури і функцій кожна біоорганічна сполука є окремим вітаміном, який має традиційну назву і позначення у вигляді літери кириличного або латинського алфавіту. Наприклад, вітамін позначається буквою Д і має традиційну назву холекальциферол. У медичній і науково-популярній літературі можуть використовуватися обидва варіанти – і позначення, і традиційна назва вітаміну, які є синонімами. Кожен вітамін виконує певні фізіологічні функції в організмі, і при його дефіциті виникають різні порушення в роботі органів і систем. Розглянемо різні аспекти, що стосуються вітаміну А.

Які вітаміни маються на увазі під загальним позначенням “вітамін А”?

Вітамін А – це загальна назва відразу трьох біоорганічних сполук, що відносяться до групи ретиноїдів. Тобто, вітамін А є групою з чотирьох наступних хімічних речовин:

 1. А1 – ретинол (ретинолу ацетат);
 2. А2 – дегідроретинол;
 3. Ретиноєва кислота;
 4. Активна форма А1 – ретиналь.

Всі зазначені речовини є різними формами вітаміну А. Тому коли говорять про вітамін А, мають на увазі або яку-небудь речовину з перерахованих вище, або всі їх разом. Загальним найменуванням всіх форм вітаміну А є ретинол, який ми будемо використовувати в подальшому тексті статті.

Однак в інструкціях до біологічно активних добавках (БАДів) виробники детально описують, яка саме хімічна сполука входить в їх склад, не обмежуючись простим згадуванням “вітамін А”. Зазвичай це пов’язано з тим, що виробники вказують назву з’єднання, наприклад, ретиноєва кислота, після чого дуже докладно описують всі його фізіологічні ефекти і позитивну дію на організм людини.

В принципі, різні форми вітаміну А виконують в організмі людини різні функції. Так, ретинол і дегідроретинол необхідні для росту і формування нормальних структур будь-якої тканини і правильного функціонування статевих органів. Ретиноєва кислота необхідна для формування нормального епітелію. Ретиналь необхідний для нормальної роботи сітківки ока, оскільки входить до складу зорового пігменту родопсину. Однак зазвичай всі ці функції не поділяють за формами, а описують спільно, як властивих вітаміну А. В подальшому тексті, щоб уникнути плутанини також будемо описувати функції всіх форм вітаміну А, не розділяючи їх. Вказувати, що будь-яка функція властива певній формі вітаміну А будемо тільки при необхідності.

Загальна характеристика вітаміну А

Вітамін А є жиророзчинним, тобто, добре розчиняється в жирах, а тому легко накопичується в організмі людини. Саме через можливість накопичення жиророзчинні вітаміни, в тому числі А, здатні при тривалому застосуванні у великих кількостях (більше 180 – 430 мкг на добу в залежності від віку) викликати передозування. Передозування, як і дефіцит вітаміну А призводить до серйозних порушень нормального функціонування різних органів і систем, в першу чергу очей і репродуктивного тракту.

Вітамін А існує в двох основних формах:

 1. Власне вітамін А (ретинол), що міститься в продуктах тваринного походження;
 2. Провітамін А (каротин), що міститься в продуктах рослинного походження.

Ретинол з продуктів тваринного походження відразу засвоюється організмом людини в травному тракті. А каротин (провітамін А), потрапляючи в кишечник, спочатку перетворюється в ретинол, після чого засвоюється організмом.

Після потрапляння в кишечник, в кров всмоктується від 50 до 90% від сумарної кількості ретинолу. У крові ретинол з’єднується з білками і в такому вигляді транспортується в печінку, де відкладається в запас, формуючи депо, якого при припиненні надходження вітаміну А ззовні може вистачити мінімум на рік. При необхідності ретинол з печінки надходить в кров і разом з її струмом потрапляє в різні органи, де клітини за допомогою спеціальних рецепторів вловлюють вітамін, транспортують його всередину і використовують для своїх потреб. Ретинол постійно вивільняється з печінки, підтримуючи в крові його нормальну концентрацію, рівну 0,7 мкмоль / л. При надходженні вітаміну А з їжею, спочатку він потрапляє в печінку, заповнюючи витрачені запаси, а залишкова кількість залишається циркулювати в крові. Ретиналь і ретиноєва кислота в крові містяться в невеликій кількості (менше 0,35 мкмоль / л), оскільки в цих форма вітамін А присутній в основному в тканинах різних органів.

Потрапляючи в клітини різних органів, ретинол перетворюється в свої активні форми – ретиналь або ретиноєву кислоту, і в такому вигляді вбудовується в різні ферменти та інші біологічні структури, які виконують життєво-важливі функції. Без активних форм вітаміну А дані біологічні структури не здатні виконувати свої фізіологічні функції, внаслідок чого розвиваються різні порушення і захворювання.

Вітамін А підсилює свою дію і краще всмоктується в поєднанні з вітаміном Е і мікроелементом цинком.

Біологічні функції вітаміну А (роль в організмі)

Вітамін А в організмі людини виконує такі біологічні функції:

 • Покращують ріст і розвиток клітин всіх органів і тканин;
 • Необхідний для нормального росту та формування кісток;
 • Необхідний для нормального функціонування всіх слизових оболонок і шкірного епітелію, оскільки профілактує гіперкератоз, надмірне злущування і метаплазію (ракове переродження клітин епітелію);
 • Забезпечують хороший зір в умовах недостатнього або слабкого освітлення (так званий сутінковий зір). Справа в тому, що ретинол входить до складу зорового пігменту родопсину, що знаходиться в клітинах сітківки ока, званих за певну форму паличками. Саме наявність родопсина забезпечує хорошу видимість в умовах слабкого, не яскравого освітлення;
 • Покращує стан волосся, зубів і ясен;
 • Покращує ріст ембріона, сприяє правильному формуванню і розвитку різних органів і тканин плоду;
 • Посилює утворення глікогену в печінці і в м’язах;
 • Збільшує концентрацію холестерину в крові;
 • Бере участь в синтезі стероїдних гормонів (тестостерон, естроген, прогестерон і ін.);
 • Профілактує розвиток злоякісних пухлин різних органів;
 • Регулює імунітет. Вітамін А необхідний для повного протікання процесу фагоцитозу. Крім того, ретинол підсилює синтез імуноглобулінів (антитіл) всіх класів, а також Т-кілерів і Т-хелперів;
 • Антиоксидант. Вітамін А має потужні антиоксидантні властивості.

У списку перераховані ефекти вітаміну А на рівні органів і тканин. На клітинному рівні біохімічних реакцій вітамін А володіє наступними ефектами:

 1. Активація наступних речовин:
 • Хондроітинсірчана кислота (компонент сполучної тканини);
 • Сульфоглікани (компоненти хрящів, кісток і сполучної тканини);
 • Гіалуронова кислота (основна речовина міжклітинної рідини);
 • Гепарин (розріджує кров, зменшує її згортання і тромбоутворення);
 • Таурин (стимулятор синтезу соматотропного гормону, а також необхідна ланка в передачі нервового імпульсу від нейрона до тканин органів);
 • Ферменти печінки, що забезпечують перетворення різних екзогенних і ендогенних речовин;
 1. Синтез особливих речовин, званих соматимедінами класів А1, А2, В і С, які посилюють і поліпшують утворення білків м’язів і колагену;
 2. Синтез жіночих і чоловічих статевих гормонів;
 3. Синтез речовин, необхідних для функціонування імунної системи, таких, як лізоцим, імуноглобулін А і інтерферон;
 4. Синтез ферментів епітелію, який профілактує передчасне ороговіння і злущування;
 5. Активація рецепторів для вітаміну Д;
 6. Забезпечення своєчасного гальмування росту клітин, що необхідно для профілактики злоякісних пухлин;
 7. Забезпечення завершення фагоцитозу (знищення патогенного мікроба);
 8. Формування зорового пігменту – родопсину, що забезпечує нормальний зір в умовах малої освітленості.

Як видно, вітамін А, крім забезпечення гарного зору, надає досить широкий спектр різних ефектів в організмі людини. Однак традиційно вітамін А зв’язується тільки з впливом на очі. Це обумовлено тим, що роль вітаміну А саме для зору була вивчена раніше всіх інших, і зроблено це досить докладно, в той час як інші ефекти і функції були виявлені пізніше. У зв’язку з цим закріпилося уявлення про те, що вітамін А – це речовина, необхідне для нормального зору, що, в принципі, відповідає дійсності, але не відображає її в повній мірі, оскільки насправді ретинол виконує ще й інші, не менш важливі функції.

Добова норма вітаміну А для людей різного віку

Людина в різні вікові періоди повинна вживати різну кількість вітаміну А в добу. Добові норми споживання вітаміну А для дітей різного віку незалежно від статі наступні:

 • Новонароджені до півроку – 400 – 600 мкг;
 • Діти від 7 до 12 місяців – 500 – 600 мкг;
 • Діти від 1 до 3 років – 300 – 600 мкг;
 • Діти від 4 до 8 років – 400 – 900 мкг;
 • Діти 9 – 13 років – 600 – 1700 мкг.

Починаючи з 14 років норми споживання вітаміну А для жінок і чоловіків відрізняються, що пов’язано з особливостями функціонування організмів. Добові норми вітаміну А для чоловіків і жінок різного віку представлені в таблиці.

Вік Чоловіки – добові норми споживання вітаміну А Жінки– добові норми споживання вітаміну А
14 – 18 років 900 – 2800 мкг 700 – 2800 мкг
19 – 70 років 900 – 3000 мкг 700 – 3000 мкг
Старше 70 років 1000 – 3000 мкг 900 – 3000 мкг
Вагітні жінки 1500 – 4000 мкг
В період лактації 1800 – 4500 мкг

У таблиці і списку наведено дві цифри, перша з яких означає оптимальну кількість вітаміну А, необхідну людині на добу. Друга цифра означає максимально допустиму кількість вітаміну А в добу. Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я тільки 25% добової потреби у вітаміні А повинно забезпечуватися за рахунок рослинних продуктів. Решта 75% добової потреби у вітаміні А повинні забезпечуватися за рахунок продуктів тваринного походження.

Недостатнє надходження вітаміну А призводить до його дефіциту, яке проявляється низкою порушень з боку різних органів. Однак надмірне надходження вітаміну в організм також здатне спровокувати серйозні розлади здоров’я, обумовлені надлишком або гіпервітамінозом А. Гіпервітаміноз А можливий через те, що ретинол здатний накопичуватися в тканинах і повільно виводитися з організму. Тому вітамін А можна вживати у великих кількостях, вважаючи, що нічого поганого від такої корисної речовини не буде. Слід дотримуватися рекомендованих доз вітаміну А і не перевищувати максимально допустиму добову дозу.

У яких продуктах міститься вітамін А

Вітамін А у формі ретинолу міститься в таких продуктах тваринного походження:

 • Куряча, яловича і свиняча печінка;
 • Консервована печінка тріски;
 • Ікра білуги зерниста;
 • Жовток яєць;
 • Вершкове масло;
 • Тверді сорти сиру;
 • Жирні сорти м’яса і риби.

Вітамін А у формі каротиноїдів міститься в наступних рослинних продуктах:

 • Морква;
 • Петрушка;
 • Селера;
 • Шпинат;
 • Черемша;
 • Шипшина;
 • Червоний болгарський перець;
 • Лук-перо;
 • Салат;
 • Абрикоси;
 • Гарбуз;
 • Томати.

Для чіткого і швидкого розуміння, чи є в даній конкретній рослині вітамін А, можна користуватися простим правилом – каротини містяться у всіх овочах і плодах червоно-оранжевого кольору. Тому якщо овоч чи плід пофарбований в такий яскравий помаранчевий колір, то він точно містить вітамін А в формі каротиноїдів.

Симптоми дефіциту і гіпервітамінозу вітаміну А

Дефіцит вітаміну А в організмі призводить до розвитку таких клінічних проявів:

 • Сухість шкіри;
 • Гіперкератоз на колінах і ліктях (сильне лущення і сухість шкіри);
 • Фолікулярний гіперкератоз (синдром “жаб’ячої шкіри”);
 • Вугри;
 • Гнойнички на шкірі;
 • Сухе і тьмяне волосся;
 • Ламкі і смугасті нігті;
 • Розлад сутінкового зору (куряча сліпота);
 • Блефарит;
 • Ксерофтальмія;
 • Перфорація рогівки ока з подальшою сліпотою;
 • Погіршення активності імунної системи;
 • Схильність до частих інфекційних захворювань;
 • Ослаблена ерекція у чоловіків;
 • Низька якість сперми;
 • Збільшення ризику появи злоякісних пухлин.

Гіпервітаміноз А може бути гострим і хронічним. Гострий гіпервітаміноз розвивається при одномоментному прийомі великої кількості вітаміну А. Найбільш часто гострий гіпервітаміноз А спостерігається при використанні в їжу печінки полярних тварин, яка містить дуже багато ретинолу. У зв’язку з надмірною кількістю вітаміну А, у жителів крайньої Півночі (ескімоси, ханти, мансі, камчадали і ін.) Існує табу на вживання печінки полярних ссавців тварин. Гострий гіпервітаміноз А проявляється наступними симптомами, що виникають після вживання великої кількості ретинолу:

 • Біль в животі, кістках і суглобах;
 • Загальна слабкість;
 • Нездужання;
 • Пітливість вночі;
 • Головний біль, сполучена з нудотою і блювотою;
 • Випадіння волосся;
 • Порушення менструального циклу;
 • Збільшення печінки і селезінки;
 • Порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
 • Тріщини в кутах рота;
 • Дратівливість;
 • Ламкість нігтів;
 • Сверблячка всього тіла.

Хронічний гіпервітаміноз А зустрічається частіше гострого і пов’язаний з тривалим вживанням ретинолу в дозах, що незначно перевищують максимально допустимі. Клінічні прояви хронічного гіпервітамінозу А такі:

 • Свербіж та почервоніння шкіри;
 • Лущення шкіри на долонях, підошвах і інших ділянках;
 • Лупа;
 • Випадіння волосся;
 • Біль і набряк м’яких тканин, розташованих вздовж довгих кісток тіла (кістки стегна, гомілки, плеча. Передпліччя, пальців, ребер, ключиці та ін.);
 • Кальциноз зв’язок;
 • Головний біль;
 • Дратівливість;
 • Збудження;
 • Сплутаність свідомості;
 • Двоїння в очах;
 • Сонливість;
 • Безсоння;
 • Гідроцефалія у новонароджених;
 • Підвищений внутрішньочерепний тиск;
 • Кровоточивість ясен;
 • Виразки в порожнині рота;
 • Нудота і блювання;
 • Пронос;
 • Збільшення печінки і селезінки;
 • Псевдожовтуха.

Виразність симптомів хронічного гіпервітамінозу варіює залежно від концентрації вітаміну А в крові.

Якщо вагітна жінка вживає вітамін А в дозуванні вище 5000 МО (1500 мкг) щодня протягом тривалого часу, то це може спровокувати уповільнення росту плода і неправильне формування у нього сечовивідних шляхів. Споживання вітаміну А під час вагітності в дозі більше 4000 мкг (13400 МО) може привести до вроджених вад розвитку у плода.

Застосування вітаміну А

Найбільш широко поширене застосування вітаміну А в косметології, терапії шкірних хвороб, а також в лікуванні судинних захворювань. В останні роки вітамін А широко використовується гінекологами, андрологами і репродуктологами в комплексних програмах з лікування безпліддя і підготовки до вагітності. Однак комплексна сфера застосування даного вітаміну набагато ширше.

Так, вітамін А покращує ріст і розвиток різних органів і тканин, тому його рекомендується давати дітям для нормалізації процесу формування кісток, м’язів і зв’язок. Крім того, ретинол забезпечує нормальне функціонування процесу дітонародження, тому вітамін успішно застосовується при вагітності, в періоди статевого дозрівання і у жінок або чоловіків репродуктивного віку з метою поліпшити роботу статевої системи.

Вітамін А при вагітності сприяє нормальному росту плода, профілактує затримку його розвитку. У підлітків вітамін А нормалізує розвиток і формування статевих органів, а також допомагає налаштувати дітородні функції (підтримує якість сперми, нормальний менструальний цикл і т.д.), оптимально готуючи організми дівчат і юнаків до майбутнього дітородіння. У дорослих людей вітамін А забезпечує оптимальне функціонування репродуктивних органів, що суттєво підвищує шанси на зачаття, виношування і народження здорового немовляти. Найбільш виражений позитивний вплив вітаміну А на репродуктивну функцію відзначається при його застосуванні в поєднанні з вітаміном Е. Тому вітаміни А і Е вважаються запорукою нормальної здатності чоловіків і жінок до дітородіння.

Широко відома функція вітаміну А в забезпеченні хорошого зору в умовах недостатньої освітленості. При нестачі вітаміну А у людини розвивається куряча сліпота – порушення зору, при якому вона погано бачить у сутінках або при слабкому освітленні. Регулярний прийом вітаміну А є ефективним методом профілактики курячої сліпоти та інших порушень зору.

Також вітамін А у людей будь-якого віку і статі забезпечує нормальне функціонування шкірного покриву і слизових оболонок різних органів, підвищуючи їх стійкість до інфекційних уражень. Саме через величезну роль в підтримці нормальної структури і функцій шкірного покриву його називають “вітаміном краси”. Через свій позитивний вплив на шкіру, волосся і нігті вітамін А дуже часто входить до складу різних косметичних препаратів – кремів, масок, гелів для душу, шампунів і т.д. Роль вітаміну краси відводиться ретинолу ще й через його здатності знижувати швидкість старіння, підтримуючи природну молодість жінок і чоловіків. Крім того, ретиноєва кислота успішно використовується в лікуванні запальних і ранових захворювань шкірного покриву, таких, як псоріаз, вугрі, лейкоплакія, екзема, лишай, почесуха, піодермія, фурункульоз, кропив’янка, передчасне посивіння волосся та ін. Вітамін А прискорює загоєння ран і сонячних опіків, а також знижує ризик інфікування ранових поверхонь.

Оскільки вітамін А підвищує стійкість слизових оболонок до інфекцій, то його регулярне застосування ж профілактикою простудних захворювань дихальних шляхів і запальні процеси в органах травного тракту і сечостатевої системи. Вітамін А використовується в комплексному лікуванні ерозій і виразок кишечника, хронічного гастриту, виразкової хвороби шлунку, гепатиту, цирозу печінки, трахеїту, бронхіту і катару носоглотки.

Антиоксидантні властивості вітаміну А зумовлюють його здатність знищувати ракові клітини, профілактує розвиток злоякісних новоутворень різних органів. Особливо сильне профілактичне антионкогену дію вітамін А чинить щодо раку підшлункової залози і молочної залози. Тому вітамін А використовується в практиці лікарів-онкологів в складі комплексного лікування і профілактики рецидивів різних пухлин.

Як антиоксидант вітамін А підвищує вміст ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ) в крові, що дуже важливо для профілактики серцево-судинних захворювань, таких, як гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, інфаркти і т. д. Тому великі дози вітаміну А в даний час використовуються для лікування захворювань судин.

Вітаміни А для вагітних

Вітамін А дуже важливий для нормального перебігу вагітності і правильного, а також повноцінного розвитку плоду. З точки зору вагітної жінки, вітамін А чинить такий позитивний вплив на її організм:

 • Покращує імунітет, що є профілактикою простудних та інших інфекційно-запальних захворювань, до яких схильні вагітні жінки;
 • Зменшує ризик розвитку інфекційно-запальних захворювань органів дихання, травного тракту і сечостатевої системи, тим самим, профілактуючи численні рецидиви молочниці, бронхіту, риніту та інших патологій, що часто розвиваються у вагітних жінок;
 • Підтримує нормальний стан шкіри, попереджаючи появу розтяжок (стрий);
 • Підтримує нормальний стан волосся і нігтів, попереджаючи їх випадання, ламкість і тьмяність;
 • Допомагає забезпечити нормальний ріст матки;
 • Підтримує нормальний зір у вагітних жінок, а також запобігає його погіршення;
 • Підтримує продовження вагітності, запобігаючи передчасні пологи.

Перераховані ефекти вітаміну А сприятливо позначаються на загальному самопочутті вагітної жінки, а, отже, підвищують якість її життя і ймовірність успішного результату. Крім того, вітамін А позбавляє жінок від частих проблем, пов’язаних з вагітністю, таких, як тьмяне волосся та їх випадіння, суха і, що лущиться шкіра, тріскаються і шаруються нігті, Стрий, постійні застуди і молочниця піхви і т.д.

Прийом вітаміну А вагітної жінки надає наступні позитивні ефекти на плід:

 • Покращує ріст і розвиток кісткової системи плода;
 • Нормалізує зростання плоду;
 • Запобігає затримці розвитку плода;
 • Забезпечує нормальне формування органів сечостатевого тракту у плода;
 • Попереджає гідроцефалію плоду;
 • Запобігає пороків розвитку плоду;
 • Запобігає передчасні пологи або викидні;
 • Запобігає зараження різними інфекціями, здатними проникати через плаценту.

Таким чином, вітамін А робить позитивний вплив і на вагітну жінку, і на плід, тому його застосування в терапевтичних дозах є виправданими.

Однак оскільки надлишок вітаміну А може негативно позначитися на перебігу вагітності, спровокувавши викидні і затримки розвитку плода, то приймати його слід тільки під контролем лікаря, суворо дотримуючись прописані дозування. Оптимальна добова доза вітаміну А для вагітної жінки становить не більше 5000 МО (1500 мкг або 1,5 мг).

В даний час в країнах колишнього СРСР лікарі-гінекологи часто призначають вагітним і тим, що планують вагітність жінкам комплексний препарат “Аевіт”, що містить одночасно вітаміни А і Е. Аевіт призначається саме через позитивний ефект вітамінів А і Е на репродуктивну функцію. Однак даний препарат не можна приймати ні вагітним, ні тим, що планують вагітність жінкам, оскільки він містить величезну дозу вітаміну А (100 000 МО), яка перевищує оптимальну і рекомендовану ВООЗ в 20 разів! Тому Аевіт є небезпечним для вагітних жінок, оскільки може спровокувати викидні, пороки розвитку і інші порушення у плода.

Вагітні жінки без шкоди для плода можуть приймати комплексні препарати, які містять не більше 5000 МО вітаміну А, наприклад, Вітрум, Ельовіт і ін. Однак оскільки вітамін А не є абсолютно нешкідливим препаратом, то рекомендується перед його застосуванням зробити аналіз крові на вміст даної речовини . Потім на підставі концентрації вітаміну А визначити індивідуальне дозування, оптимальне для даної вагітної жінки.

Вітамін А для дітей

Вітамін А дуже важливий для нормального росту і розвитку опорно-рухового апарату у дітей. Саме тому його рекомендується давати дітям в періоди інтенсивного росту, коли надходження вітаміну з їжею може не забезпечувати зростаючі потреби організму. Крім того, вітамін А дуже важливий для правильного формування репродуктивних органів в періоди статевого дозрівання, як у хлопчиків, так і у дівчаток. У дівчаток вітамін А сприяє якнайшвидшому становленню нормального менструального циклу і формування стійкості слизової піхви до різних інфекцій. У хлопчиків вітамін А сприяє формуванню нормальної ерекції і розвитку яєчок з утворенням сперми хорошої якості, необхідної для майбутнього зачаття.

Крім того, збільшуючи опірність слизових оболонок різних патогенних мікроорганізмів, вітамін А запобігає частим інфекційно-запальним захворюванням дихальних органів у дітей. Також вітамін А підтримує нормальний зір у дитини. У підлітків вітамін А здатний зменшувати кількість вугрів і прищів, що позитивно позначається на якості життя дитини.

Саме через виражений позитивний вплив на організм рекомендується давати дитині вітамін А в профілактичних дозах по 3300 МО на добу короткими, періодично повторюваними курсами. Для цього рекомендується купувати або полівітамінні препарати, або спеціальні таблетки вітаміну з профілактичним дозуванням в 3300 МЕ.

Препарати, що містять вітамін А

В даний час в якості препаратів, що містять вітамін А, використовуються такі лікарські форми:

 1. Натуральні екстракти рослин (входять до складу БАДів).
 2. Синтетичні вітаміни, повністю імітують структуру натуральних хімічних сполук (входять до складу однокомпонентних вітамінних препаратів і полівітамінів).

До фармакологічних препаратів, що містять синтетичний вітамін А, відносять такі:

 • Ретинолу ацетат або ретинолу пальмітат – таблетки, що містять 30 мг (30000 мкг або 100 000 МО ретинолу);
 • Ретинолу ацетат або ретинолу пальмітат – драже, що містять по 1 мг (1000 мкг або 3300 МО ретинолу);
 • Аксеромальт – концентрат вітаміну А в риб’ячому жирі (1 мл жиру містить 100 000 або 170 000 МО ретинолу) у флаконах;
 • Масляний розчин каротину;
 • Аевіт;
 • Алфавіт;
 • Біовіталь-гель;
 • Біоритм;
 • Віта Ведмедики;
 • Віташарм;
 • Вітрум;
 • Дуовіт;
 • Комплівіт;
 • Мульти-Табс бебі і класик;
 • Мультіфорт;
 • Піковіт;
 • Полівіт бебі і класик;
 • Сана-Сол;
 • Супрадин;
 • Центрум.

Масляний розчин каротину використовується зовнішньо у вигляді пов’язок і примочок. Розчин накладається на хронічні екземи, виразки які тривалий час і погано загоюються, опіки, відмороження та інші рани шкірного покриву.

Таблетки, що містять 30 мг ретинолу і Аевіт використовуються тільки для лікувальних цілей, наприклад, для усунення авітамінозу А чи терапії судинних і шкірних захворювань. Дані таблетки і Аевіт не можна застосовувати з профілактичною метою у людей будь-якого віку, оскільки це може спровокувати гіпервітаміноз, так само, як і гіповітаміноз, що виявляється важкими порушеннями функціонування різних органів і систем. Всі інші препарати є вітамінами, використовуваними для профілактики гіповітамінозу. Відповідно їх можна давати людям будь-якого віку, в тому числі дітям і вагітним жінкам.

До біологічно активних добавок, що містять вітамін А в формі натуральних екстрактів та витяжок, відносяться наступні:

 • АВС спектрум;
 • Антиоксидант капсули і драже;
 • Артромакс;
 • Віардо і Віардо форте;
 • Олія зародків пшениці;
 • Метовіт;
 • направить;
 • Нутрікап;
 • Оксілік;
 • Чорниця форте.

Всі перераховані біологічно активні добавки містять профілактичне дозування вітаміну А, тому можуть застосовуватися періодичними короткими курсами у людей різного віку.

Вітамін А в комплексі вітамінів

Вітамін А в даний час входить до складу багатьох комплексних препаратів. Причому засвоюваність вітаміну А з комплексних препаратів не гірше, ніж з монокомпонентних засобів. Однак застосування полівітамінів дуже зручно для людини, оскільки дозволяє йому приймати тільки одну таблетку. Комплексні полівітаміни містять різні сполуки вітамінів в необхідному профілактичному дозуванні, що також дуже зручно для використання. Однак в даних препаратах є різне дозування вітаміну А, тому при виборі конкретного полівітаміну необхідно враховувати вік і загальний стан людини, який буде його приймати.

Наприклад, для дітей різного віку та дорослих рекомендуються такі комплексні препарати, що містять вітаміни А:

 • Діти молодше року – Мульти-Табс Бебі, Полівіт бебі;
 • Діти від 1 до 3 років – Сана-Сол, Біовіталь-гель, Піковіт, Алфавіт “Наш малюк”;
 • Діти від 3 до 12 років – Мульти-Табс класик, Віта ведмедики, Алфавіт “Дитячий сад”;
 • Діти старше 12 років і дорослі – Вітрум, Центрум та будь-які БАДи (біологічно активні добавки).

Кращі вітаміни А

Кращих вітамінів А не існує, оскільки кожен лікарський фармакологічний препарат або біологічно активна добавка мають спектр показань і власне дозування ретинолу. Крім того, кожен препарат має оптимальну дію при конкретних, окремих порушеннях або для профілактики строго певних захворювань і станів. Тому в лікуванні одного захворювання кращим буде, наприклад, препарат вітаміну А під назвою “Аевіт”, в при іншій патології – вітаміни Центрум і т.д. Таким чином, для кожного випадку кращим буде різний препарат, що містить вітамін А. Саме тому в медицині не існує поняття “кращий” препарат, а є лише визначення “оптимальний”, який в кожному конкретному випадку може бути різним.

Однак можна досить умовно виділити “кращі” вітаміни А для різних станів. Так, скажімо, для профілактики гіповітамінозу А у дітей, чоловіків, жінок і вагітних кращими будуть різні полівітамінні комплекси. Для усунення вже наявного дефіциту вітаміну А або загальнозміцнюючдї дії на організм кращими будуть однокомпонентні таблетки або драже, що містять не менше 5000 МО ретинолу ацетату або пальмітату. Для лікування захворювань судин, запальних процесів на слизових оболонках дихальних, травних і сечостатевих органів, а також інфекційно-запальних, ранових і виразкових поразок шкірного покриву кращими будуть монокомпонентні препарати, що містять не менше 100 000 МО вітаміну А (наприклад, Аевіт, концентрат риб’ячого жиру та ін.). Для лікування ран на шкірі і слизових кращим буде зовнішні препарати вітаміну А – масляний розчин каротину.

Вітамін А – інструкція із застосування

Будь-які препарати вітаміну А можна приймати всередину у вигляді таблеток, драже, порошків і розчинів, вводити ін’єкційно внутрішньом’язово або використовувати зовнішньо у формі аплікацій, пов’язок, примочок і т.д. Внутрішньом’язове введення вітаміну А використовується тільки в умовах стаціонарів в лікуванні сильного авітамінозу, вираженої курячої сліпоти, а також важких запальних захворювань травного тракту, сечостатевих і дихальних органів. Зовнішньо вітамін А застосовується в формі масляного розчину для лікування виразок, запалень, ран, екзем, обморожень, опіків та інших уражень шкіри. Всередину вітамін А приймається з профілактичними цілями і для лікування легкого гіповітамінозу.

Всередину необхідно приймати по 3 – 5 драже або таблетки на добу після їжі. Масляний розчин вітаміну А приймають по 10 – 20 крапель тричі на день після їди на шматочку чорного хліба. Тривалість курсу застосування коливається від 2 тижнів до 4 місяців і залежить від мети, з якою використовується вітамін А. Для лікування гіповітамінозу, курячої сліпоти, а також профілактики запальних захворювань шкіри і слизових оболонок, загального зміцнення імунітету і підтримки нормальної концентрації вітаміну в організмі рекомендуються тривалі курси не менше одного місяця. Після місячного прийому вітаміну А необхідно зробити перерву на 2 – 3 місяці, після чого курс можна повторити.

Внутрішньом’язово розчин вітаміну А вводять через день дорослим по 10 000 – 100 000 МО і дітям по 5000 – 10 000 МО. Курс лікування становить 20 – 30 ін’єкцій.

Максимально допустима разова доза вітаміну А при прийомі всередину і внутрішньом’язовому введенні становить 50 000 МО (15 000 мкг або 15 мг), а добова – 100 000 МО (30 000 мкг або 30 мг).

Місцево масляний розчин вітаміну А використовують для лікування різних ран і запалень шкіри (виразки, відмороження, опіки, незагойні рани, екзема, фурункули, гнійники і ін.), Наносячи його на попередньо очищену уражену поверхню. Раневу поверхню просто змащують масляним розчином по 5 – 6 разів на добу і прикривають 1 – 2 шарами стерильної марлі. Якщо не можна залишати рану відкритою, то на неї наносять мазь з вітаміном А і зверху накладають стерильну пов’язку. При місцевому застосуванні вітаміну А обов’язково призначають і його прийом всередину в профілактичних дозах (5000 – 10 000 МО на добу).

Кращій засвоюваності і посилення терапевтичних і біологічних ефектів вітаміну А сприяє вітамін Е. Тому рекомендується при призначенні вітаміну А доповнювати його вітаміном Е. Не можна використовувати вітамін А одночасно з холестираміном і сорбентами (наприклад, активованим вугіллям, Ентеродез, поліфепан і т.д.), оскільки дані препарати порушують його всмоктування.

Перед застосуванням необхідно проконсультуватися з фахівцем.

Інфографіка вітамін А

Інфографіка вітамін А

Завантажити Інфографіку про вітамін А в PDF форматі

Використані джерела

Соцмережі