Інфекції Венсана. Гінгівіт як одна з найбільш поширених інфекцій порожнини рота

Інфекції Венсана – це інфекційні захворювання порожнини рота, що викликаються бореліями (спірохетами) Венсана. Медична література описує ці захворювання загальною категорією – інфекції Венсана, однак називаються вони по-різному. До них відноситься виразковий стоматит, ангіна Боткіна-Венсана, некротичний стоматит, мембранно-виразковий і фузоспірохетозний стоматит. Ще одна назва захворювання «окопний рот».

В ході хвороби страждають ясна, а також інші ділянки слизової оболонки рота, наприклад мигдалини (в цьому випадку розвивається захворювання, відоме під назвою ангіна Венсана).

Небезпека такої інфекції полягає в тому, що при відсутності лікування бактерії проникають в корені зубів і кісткову тканину, руйнуючи їх. Остання стадія захворювання відома як пародонтит. Цей стан є причиною втрати корінних зубів у переважної більшості дорослого населення і першою причиною втрати зубів людьми похилого віку.

Причини появи гінгівіту

Бактерії, які викликають запалення ясен, скупчуються біля основи кореня зуба. У розвитку запалення беруть участь багато видів бактерій, всі вони містяться в зубному нальоті, який складається не тільки з бактерій, але і зі слизу, залишків їжі. Нові бактерії прибувають постійно, оскільки людина їсть, п’є, курить і т. д. Якщо зуби не чистяться близько 2-х днів, наліт відкладається у вигляді тонкого шару зубного каменю. Згодом зубний камінь твердне і темніє і заважає при їжі. Зубний камінь на дотик твердий і шорсткий. Зубна щітка чи зубна нитка іноді можуть допомогти видалити зубний камінь, але частіше за все для видалення зубного каменю необхідно використовувати спеціальне стоматологічне обладнання.

Деякі люди більш схильні до гінгівіту, ніж інші. Розвиток гінгівіту більш імовірно у людей з ослабленим імунітетом, ВІЛ-інфікованих, діабетиків і людей з лейкемією. Люди, в раціоні яких мало сирої їжі, так само потрапляють в групу ризику. Жування сирих продуктів – волокнистих овочів і фруктів – стимулює вироблення слини, яка є своєрідним дезінфектором ротової порожнини. Слина змиває бактерії, крім того, перешкоджає їх розмноженню.

До групи ризику по гінгівіту потрапляють також такі категорії пацієнтів:

 • вагітні;
 • підлітки в стадії статевого дозрівання;
 • жінки в період менопаузи;
 • курці і люди, які часто вживають алкоголь;
 • люди з великою кількістю пломб і коронок на зубах;
 • ті, хто дихає в основному ротом;
 • алергіки;
 • люди з дефіцитом вітаміну С в організмі;
 • жінки, які беруть оральні контрацептиви (може порушуватися кислотність слини);
 • люди зі скобами на зубах;
 • діти, які вживають велику кількість солодощів (липкий ірис, жуйки, солодка кукурудза, льодяники – ці продукти часто залишаються в зубах, і при неякісному чищенні не видаляються повністю).

У період вагітності у жінок часто виникають проблеми з зубами, оскільки імунітет слабшає, і ті інфекції, які б добре переносилися організмом в звичайний період, в період вагітності переносяться важче. Гормональні зміни в поєднанні з зубним каменем можуть спровокувати надмірне зростання тканин ясен. Іноді через це ясна кровоточать і травмуються навіть при жуванні звичайного яблука. У деяких випадках можуть навіть виникати утворення, схожі на пухлину, але не має до пухлини ніякого відношення. Ці фактори ускладнюють нормальну чистку зубів, дозволяючи бактеріям розмножуватися в сприятливих умовах.

В таких умовах розвивається стан порожнини рота, відомий під назвою десквамативного гінгівіту. Основні симптоми захворювання: відходження ясен від зубів, розхитування зубів. Ця форма гінгівіту вкрай болюча, оскільки від неї страждають нервові закінчення.

Для лікування гінгівіту застосовують такі лікарські препарати:

 • циклоспорин (використовується також для лікування ревматоїдного артриту та інших аутоімунних захворювань);
 • фенітоїн (використовується для контролю епілептичних припадків);
 • блокатори кальцієвих каналів, наприклад ніфедипін (використовується для нормалізації кров’яного тиску і інших хвороб серця).

Деякі вірусні процеси можуть вражати не тільки зовнішню частину рота, але і ротову порожнину. До таких вірусів відноситься вірус герпесу. Вірус сприяє появі крихітних виразок і свищів в яснах та інших ділянках рота. Таке захворювання називається гострим герпетичним гінгівостоматитом. Особливо руйнівно гінгівостоматит діє на тих, хто вперше захворів вірусом герпесу.

Симптоми гінгівіту. Ускладнення

Типовий бактеріальний гінгівіт, як правило, є безболісним станом, навіть при кровоточивих яснах. В процесі захворювання ясна набувають яскраво-червоний колір, потім опухають. Кровоточать ясна, як під час чищення зубів, так і під час їжі. Іноді кровотеча відбувається навіть вночі, в стані спокою. При герпетичному гінгівостоматиті ясна так само набувають яскраво-червоний колір, проте в разі цього захворювання всі маніпуляції з яснами дуже болючі, а на видимій частині ясен і внутрішній стороні щік розташовується безліч дрібних жовтих або білих виразок. Те, що можна побачити на верхній частині ясен або щік, є лише початковими симптомами захворювання. Інфекція поширюється в ротовій порожнині і проникає всередину зуба і в зубну кишеню. Бактерії, потрапляючи в корінь зуба, виділяють токсичні речовини, які провокують появу неприємного гнильного запаху з рота. В результаті зуби розхитуються і випадають самі. Така форма гінгівіту лікується дуже важко, і часто зуби не вдається врятувати, незважаючи на зусилля стоматолога. Пацієнти, які звикли не стежити за зубами, не відчувають симптомів до останнього, поки жування їжі або чищення зубів не стають болючими.

Ще одна форма інфекції Венсана – так званий «окопний рот». Свою назву захворювання отримало в роки Другої світової війни, коли у солдат не було можливості регулярно чистити зуби і правильно харчуватися. «Окопний рот» – важка форма гінгівіту, викликається захворювання двома видами бактерій. Стоматологи називають це захворювання гострим некротичним виразковим гінгівітом. Воно характеризується гострим перебігом і особливою хворобливістю. Ясна хворого напухають, кровоточать, болять, з рота йде неприємний запах. Через деякий час ясна набувають сірого коліру, деформуються. Загострена частина ясен, розташована між зубами, стає плоскою і мертвіє.

У сучасному світі така форма гінгівіту зустрічається нечасто. Причиною є сильний стрес, куріння великої кількості сигарет, дефіцит вітамінів і відсутність правильного харчування. Крім того, некротичний виразковий гінгівіт може виникати у людей, що мають хронічні проблеми з серцем, легенями, а також у жінок, пологи яких пройшли передчасно. Слабке місце в організмі в першу чергу реагує на сильний стрес, тому у багатьох людей першими страждають зуби і ясна. Спеціальний аналіз (зішкріб) дасть стоматологу уявлення про характер інфекції в порожнині рота і допоможе виключити герпес або іншу інфекцію, а також полегшить підбір лікарських препаратів.

Іноді гінгівіт може сигналізувати про наявність в організмі іншого серйозного захворювання, наприклад діабету або лейкемії. Якщо важке захворювання ясен з’явилося без видимої на те причини, лікар призначає додаткові аналізи.

Профілактика гінгівіту

Використання якісної зубної щітки, хорошою зубної пасти і зубної нитки стане прекрасною профілактикою гінгівіту. Крім того, профілактика може здійснюватися за допомогою таких засобів, як ополіскувачі для рота, що містять хлоргексидин. Більшість традиційних ополіскувачей для рота містить велику кількість алкоголю, що викликає алкогольний опік рота (особливо у дітей). Такі ополіскувачі дратують і без того запалені ясна і підсилюють біль. Крім того, спиртовмісні ополіскувачі не позбавляють від неприємного запаху з рота, а лише маскують його на деякий час. Рідини з хлоргексидином (або діоксидом хлору) контролюватимуть зростання кількості бактерій, а значить, знищать неприємний запах. Електричні зубні щітки так само більш ефективні для чищення зубів, ніж ручні зубні щітки. Вони якісно видаляють зубний наліт, що викликає запалення ясен.

Стоматологічні дослідження показали, що якісна чистка може запобігти запалення ясен як у дорослих, так і у дітей. Стоматологи рекомендують очищати зуби у фахівців щороку чи півроку. Професійне видалення зубного нальоту і зубного каменю – відмінний засіб профілактики гінгівіту і лікування його на ранній стадії. Після видалення нальоту і зубного каменю запалення ясен спадає дуже швидко.

Якщо захворювання переходить в пародонтит, необхідна глибока очистка пародонту або хірургічне втручання. Процедура передбачає відкриття ділянки ясен для отримання доступу до зараженої зони. Заражену тканину видаляють, і корінь хворого зуба масштабується (зіскоблюється зубний камінь). Іноді процедуру можна провести в ході глибокого очищення пародонту. Дійсно важкі випадки захворювання можуть вимагати встановлення кісткових імплантатів. Гострий герпетичний гінгівостоматит не лікується, він зникає сам по собі приблизно через 2 тижні після підтримки нормального раціону і гігієни порожнини рота. «Окопний рот», або гострий некротичний виразковий гінгівіт лікується за допомогою відповідних антибіотиків і санації зубів і ясен стоматологом. Відвідувати стоматолога необхідно на початку лікування і після зникнення симптомів захворювання.

Соцмережі