Хвороба Альцгеймера

Зміст Сховати

Хвороба Альцгеймера – найбільш поширена форма деменції, яка в основному зустрічається у людей старше 50 років. З віком певні зміни в мозку людини є неминучими – люди стають більш розсіяними, їх здатність запам’ятовувати нове кілька погіршується. Але в ряді випадків такі зміни носять патологічний характер і значно ускладнюють людині життя – наприклад, як при хворобі Альцгеймера. Це захворювання, при якому відбувається поступове руйнування головного мозку. Воно характерно для людей похилого віку, однак може бути виявлено вже після 40 років. У кожного пацієнта прояви можуть відрізнятися і бути індивідуальними, проте більшість симптомів однакові для всіх хворих.

Про хворобу Альцгеймера

Основна ознака хвороби Альцгеймера – поступова втрата пам’яті. Все починається з тих подій, які сталися не так давно. Але клітини мозку піддаються подальшому руйнуванню, і на пізніх стадіях хвороби страждає і довгострокова пам’ять.

Зміни відбуваються і в інших сферах життя людини. Ушкодженому мозку складніше зберігати продуктивність у виконанні звичайних завдань. Навіть такі прості дії, як покупки в магазині або оплата комунальних рахунків стають проблемою. Коло інтересів звужується, людина стає апатичною.

Хвороба Альцгеймера прогресує, з кожним днем ​​знищуючи все більше і більше клітин головного мозку. Якщо порівняти мозок здорової людини з хворим, легко помітити, що уражені ділянки немов висушені. Так як кількість здорових клітин зменшується, людина поступово втрачає здатність виконувати велику кількість дій.

Рання хвороба Альцгеймера

Рання хвороба Альцгеймера проявляється не так яскраво, і помітити її симптоми буває досить складно. Однак якщо бути уважним, то можна відстежити зміни, які починають відбуватися. Для цього важливо звернути увагу на наступні ознаки:

 • Проблеми з пам’яттю. Якщо провали в пам’яті трапляються із завидною регулярністю, то слід звернути на це увагу.
 • Складнощі з плануванням. На ранній стадії хвороби Альцгеймера стає складно скласти навіть елементарний план. Це пов’язано з тим, що справи, що раніше виконувалися з легкістю, тепер вимагають значно більше зусиль.
 • Плутанина в просторі. Здорова людина завжди знає, як вона потрапила в те місце, де знаходиться в даний момент. Коли клітини мозку починають поступово вражати рання хвороба Альцгеймера, орієнтуватися в просторі стає складніше.
 • Проблеми з промовою. Уже на цій стадії стає помітно, як людина втрачає нитку розмови, плутає назви речей, часто повторюється.
 • Порушення настрою. Воно стає нестабільним, часто змінюється без видимих ​​на те причин.

Важливо пам’ятати, що самому хворому часто складно відстежити зміни, що відбуваються з ним. Тому для діагностики хвороби на ранній стадії дуже важливо, щоб родичі уважно стежили за ними. Якщо людині більше 50 років і родичі стали помічати все більшу кількість ознак, які описані вище, варто показати його неврологу. На жаль, ліки, які могли б повністю позбавити людину від хвороби Альцгеймера, до сих пір не створено. Є препарати, що уповільнюють розвиток хвороби. Саме тому важливо діагностувати її на ранній стадії. Тоді прогнози найбільш сприятливі.

Хвороба Альцгеймера остання стадія

При хворобі Альцгеймера остання стадія – це найважча стадія як для самого пацієнта, так і для тих, хто в силу обставин доглядає за ним. Догляд для таких хворих необхідний. Через зміни в мозку навіть елементарні побутові дії, які здорова людина виконує на автоматі, стають надзвичайно складними.

Контакт з навколишнім середовищем на останній стадії повністю порушений: хворий не усвідомлює, де він знаходиться, хто його оточує. Мозок пошкоджений настільки, що людина не може спілкуватися з оточуючими, його мова невиразна і зводиться до періодичного використання окремих слів (хоча звернення, особливо емоційні, людина сприймає). Хворий апатичний, не може виконувати будь-які дії без сторонньої допомоги. Пошкоджений мозок нездатний контролювати функції тіла, і людина в результаті виявляється повністю знерухомленою. Ця стадія триває всього кілька років і закінчується летальним результатом, при цьому причина смерті полягає не в самій хворобі, а в супутніх захворюваннях таких, як пневмонія або пролежнева виразка.

Відкладення амілоїду в мозку при хворобі Альцгеймера

Одна з гіпотез появи хвороби Альцгеймера носить назву «амілоїдна» і полягає в тому, що основною причиною руйнування мозку є амілоїдні бляшки. У нормі мозок функціонує за рахунок численних нейронних зв’язків, а таке відкладення в головному мозку при хворобі Альцгеймера не тільки порушує ці зв’язки, а й шкодить самим нейронам. Пошкоджені нейрони утворюють так звані нейрофібрилярні клубочки, які також ведуть до руйнування мозку в цілому.

Примітно, що чим більше кількість нейронних зв’язків у мозку (що відзначається у людей з досить розвиненим інтелектом), тим нижче шанс зіткнутися з симптомами хвороби. Справа в тому, що в цьому випадку загибель одних клітин не приводить до неможливості використовувати функції, які ці клітини виконували раніше. Завдяки збереженим нейронним зв’язкам відбувається передача функцій до інших, здоровим клітинам.

Скільки стадій хвороби Альцгеймера

Хвороба Альцгеймера прогресує і проходить кілька послідовних стадій. Скільки стадій хвороби Альцгеймера існує? Є кілька варіантів класифікації цієї хвороби, але частіше за все виділяється 4 стадії:

1. Предеменція

Симптоми на цій стадії виражені неявно, і їх часто приймають за «гальмування» в результаті сильного стресу (а також помилково називають старечим маразмом). Найяскравішим симптомом в цьому випадку є розлад пам’яті, але воно поки не викликає занепокоєння. Немає нічого страшного в тому, що людині складно пригадати знайомий телефонний номер або він раптом забув якесь слово. Таке трапляється з багатьма, навіть зі здоровими людьми. Тому початкові симптоми часто пропускаються. До цього приєднується апатичний настрій, який буде зберігатися протягом всієї хвороби.

2. Рання деменція

Починаються проблеми з промовою, рухами і сприйняттям. Складнощі з пам’яттю стають все більш помітними: факти, події, які давно відклалися в пам’яті, хворий може пам’ятати, а ось те, що дізнався нещодавно – забувається. Людина все ще може виконувати більшість звичних і необхідних дій без допомоги з боку, хоча вона іноді і потрібно.

3. Помірна деменція

Хворому все частіше і частіше потрібна допомога з боку. Координація рухів погіршується. Людина забуває, в якій послідовності виконувати потрібну дію. Стають помітнішими і порушення поведінки: хворий то апатичний, то агресивний, навіть маючи потребу в допомозі, він проявляє агресію. Третина пацієнтів страждає від появи марення, багато перестають впізнавати навіть близьких родичів. Може розвинутися бродяжництво.

4. Важка деменція

Найважча хвороба Альцгеймера, це остання стадія, яка триває 1-3 роки. Хворий втрачає можливість виконувати будь-які дії самостійно, втрачена мова, значно погіршується стан здоров’я. До кінця цієї стадії люди знерухомлені, не можуть самостійно їсти. Важка деменція закінчується смертю.

Хвороба Альцгеймера у дорослих

Хвороба Альцгеймера у дорослих виникає в основному після 65 років, однак більш рідкісна форма захворювання може уразити людину після 45 років. Складно визначити ймовірність появи хвороби, проте відомо, що є певні чинники, що підвищують ризик захворіти. До них відносяться ожиріння, гіпертонічна хвороба і раніше перенесені травми голови, а також вік після 60 років.

Хвороба Альцгеймера у жінок

З жінки Августи Детер, яка спостерігалася у Алоїси Альцгеймера ще на початку ХХ століття, і почалася історія хвороби Альцгеймера як окремого медичного явища. Статистика показує, що жінки мають більше шансів захворіти, ніж чоловіки, хоча, швидше за все, це пов’язано з більшою тривалістю життя.

До симптомів хвороби у жінок відносяться складності із запам’ятовуванням, порушенням поведінки, апатія, втрата інтересу до того, що було важливим раніше. Поступово жінка перестає стежити за собою і виконувати навіть прості дії: чистити зуби, розчісуватися, приймати ванну. На останній стадії захворювання руйнування мозку призводить до втрати можливості рухатися.

Вчені встановили, що у жінок хвороба Альцгеймера протікає важче, ніж у чоловіків, до того ж прогресує швидше. Ці особливості пов’язують з гормональними змінами, які відбуваються у жінок в період менопаузи.

Хвороба Альцгеймера у чоловіків

Чоловіки рідше страждають на хворобу Альцгеймера. Симптоми спочатку здаються дійсно несуттєвими, тим більше, що чоловіки рідше відвідують лікарів. Але важливо розмежовувати одиничні прояви забудькуватості (наприклад, втрачені у власній же квартирі ключі від машини) і постійно погіршується пам’ять, концентрація, логіка та інші проблеми з мисленням. Хвороба Альцгеймера – це не те, з чим може впоратися організм. Тому, помітивши у себе проблеми з пам’яттю, не зайвим буде відвідати лікаря для діагностики.

Чи буває хвороба Альцгеймера у дітей

Хвороба Альцгеймера зустрічається тільки у людей у ​​віці. Випадки, коли хвороба вражає людей до 30 років, складають менше одного відсотка з усіх захворілих. Звідки тоді виникає питання про дитячий варіанті цієї хвороби?

Питанням розвитку хвороби Альцгеймера у дітей стурбовані в першу чергу ті батьки, у кого в родині діагностовано це захворювання. Дійсно, згідно зі статистикою, шанси на розвиток Альцгеймера вище у тих людей, у кого є родичі з таким захворюванням. Але воно не проявляється в дитячому віці (у всякому разі в даний час немає зафіксованих випадків). Крім того, спадковість – це не вирок. При дотриманні деякої кількості профілактичних заходів ймовірність виникнення хвороби можна зменшити.

Однак деменція в дитячому віці існує. Вона характерна для таких захворювань, як хвороба Баттена, хвороба Лафора, хвороба Ньюмана-Піка. Все це окремі патології, викликані своїми конкретними причинами і що протікають інакше. Однак деякі батьки можуть вважати, що поступова втрата пам’яті, раніше засвоєних навичок та інших функцій (що і відбувається при деменції, яка може бути викликана різними хворобами) – це саме хвороба Альцгеймера. Для установки остаточного діагнозу при появі перших симптомів захворювання в першу чергу необхідно звернутися до педіатра, який може направити пацієнта до невропатолога, психіатра чи психолога.

Симптоми хвороби Альцгеймера

Симптоми хвороби Альцгеймера можуть незначно відрізнятися в залежності від кожного окремого хворого. Однак в основному прояви патології є загальними, так як мозок всіх людей влаштований за одним принципом і функціонує теж однаково

Ознаки хвороби Альцгеймера у дорослих

Ознаки хвороби Альцгеймера у дорослих в першу чергу залежать від того, до якої стадії встигло дійти руйнування мозку. На самому початку, коли порушена ще дуже мала кількість клітин, ні сам хворий, ні ті, хто з ним регулярно спілкується вдома або на роботі, не помічають суттєвих змін. На 3-4 стадії симптоматична картина стає явною і однозначною.

Симптоми хвороби Альцгеймера у жінок

Одні з перших симптомів хвороби Альцгеймера: забудькуватість і апатичний настрій. Часто до цих двох складових приєднується складність у прийнятті рішень, навіть таких простих, як вибір страви, яку можна приготувати на вечерю, або рішення, що сьогодні одягнути на прогулянку. Часто на ранній стадії такі прояви ігноруються або списуються на загальну втому, завантаженість, мінливий настрій.

Із загибеллю нервових клітин і втратою все більшої кількості нейронних зв’язків симптомів стає більше, а їх вираженість наростає. Уже до середини хвороби жінці все частіше і частіше потрібна допомога. Вона починає плутати слова, забувати події, які відбулися недавно, може раптово усвідомити, що не пам’ятає, як опинилася в тому чи іншому місці.

Ще одна яскрава ознака – наростаюча зневага до гігієни. Любов більшості жінок доглядати за собою відома всім. Коли мозок вражений хворобою Альцгеймера, жінка не бачить необхідності в тому, щоб приймати душ, мити голову і чистити зуби.

 • Основні симптоми хвороби Альцгеймера:
 • Проблеми із запам’ятовуванням нової інформації
 • Порушення мови
 • Апатія
 • Замкнутість і віддалення від близьких
 • Складнощі з впізнавання людей і місць

Ознаки хвороби Альцгеймера у чоловіків

Пацієнти-чоловіки, які страждають на хворобу Альцгеймера, на ранніх стадіях точно так же, як і жінки, списують проблеми з пам’яттю на просту втому на роботі. Але, на відміну від жінок, які часто стають просто апатичними, у чоловіків навіть початок хвороби супроводжується підвищенням агресії і супутніми порушеннями поведінки. Нестриманість, порушення сексуальної поведінки, навмисні провокації, навіть войовничість – все це може бути не просто ознакою поганого характеру. Так мозок реагує на те, що починається руйнівний процес. Однак слід зазначити, що ці прояви характерні не для всіх чоловіків.

Деякі чоловіки звикли знімати стрес і розслаблятися в барі за келихом пива. Якщо така людина помилково вважатиме перші прояви хвороби Альцгеймера тим самим стресом, який знімається алкоголем, він тільки посилить ситуацію. При початку деменції спиртні напої лише прискорюють процес.

Мозок при хворобі Альцгеймера

Орган, який вражає хвороба Альцгеймера, – це мозок, який з кожним днем ​​втрачає все більше і більше клітин. Часто першими під удар потрапляють клітини гіпокампу, що відповідають за запам’ятовування і можливість використовувати те, що людина запам’ятала. Це можуть бути люди, дати, події, способи виконання дій.

Мозок при хворобі Альцгеймера як би «всихає», при цьому масова втрата клітин, з перебігом хвороби поширюється не тільки на гіпокамп, а й на інші області. Це призводить до порушення функцій кори головного мозку, так що страждає не тільки запам’ятовування, але і здатності мислити і планувати. Якщо розглядати тканину мозку під мікроскопом, то у хворого буде помітно менше нервових клітин. Також будуть помітні так звані бляшки – відкладення в мозку при хворобі Альцгеймера, які в більшості випадків і вважаються причиною порушення діяльності мозку. У міру розвитку захворювання все більше і більше клітин відмирає, приводячи до втрати можливості не тільки мислити, але й виконувати елементарні дії, яким людина вчиться ще в дитинстві: їсти, одягатися, ходити, говорити.

Симптоми початкової стадії

Вважається, що перші ознаки хвороби Альцгеймера можуть проявитися вже після 40 років, проте медики закликають уважніше ставитися до будь-яких змін в поведінці людини – адже наймолодшому пацієнтові, у якого було діагностовано це захворювання, було всього 28 років! Тому варто запам’ятати наступні симптоми, які точно не відносяться до нормальної поведінки:

 • Проблеми із запам’ятовуванням того, що сталося недавно. Нові обличчя, імена нових знайомих, номери телефонів, адреси – все, що завгодно, навіть події минулого тижня, про які пам’ятають всі, крім хворого.
 • Багаторазові уточнення. Якщо людина запитує вас про одне й те ж, це не означає, що вона вас неуважно слухала, коли ви відповіли на те ж саме питання кілька разів. Хворі хворобою Альцгеймера часто перепитують все по кілька разів. Свої власні історії вони теж люблять повторювати, при тому всі наступні рази історія буде переказана слово в слово.
 • Нехтування до гігієни. Не завжди небажання прийняти ванну, прибратися в квартирі і вимити посуд – це ознаки неохайності і ліні. Особливо насторожує, коли таку поведінку помічають за тими, хто раніше стежив і за власною чистотою, і за порядком в своєму житлі.
 • Зайва прихильність до старих речей, звичного укладу життя. Відторгнення і агресія на все нове.
 • Порушення апетиту. Звичайно, при великій завантаженості можна забути поїсти. Але якщо здорова людина тільки що поїла, вона про це пам’ятає, так як після їжі протягом певного часу залишається відчуття насичення. У хворих з ураженням мозку це почуття відсутнє, тому вона може не пам’ятати, що сніданок або обід вже був. При цьому хворий постійно вибирає тільки один вид їжі, навіть якщо йому доступна велика кількість самих різних страв.

Симптоми останній стадії хвороби Альцгеймера

На жаль, хворобу на даному етапі вилікувати і повернути назад не можна.

Основні симптоми хвороби Альцгеймера на останній стадії наступні:

 • Втрата можливості впізнавати друзів, родичів. Серйозні пошкодження пам’яті призводять до того, що людина справді не знає, хто знаходиться перед ним. Іноді людина раптом згадує когось із близьких або раптово впізнає людей, які в даний момент знаходяться поруч з ним. Але чим більше прогресує хвороба, тим рідше таке відбувається.
 • Контакт з навколишнім світом практично втрачений, людина не орієнтується в просторі, не може доглядати за собою, нормально рухатися і говорити. Від мови залишаються поодинокі слова, які людина вимовляє невиразно, проте вона як і раніше сприймає емоційні звернення до неї.
 • Хвороба впливає і на фізичний стан людини: вона істотно втрачає вагу, її шкіра стає настільки сухою, що на ній легко з’являються болючі тріщини. Хворий не контролює, коли йому потрібно в туалет, що приносить додаткові складності його родичам.
 • Марення і галюцинації – ще один симптом, характерний для останньої стадії хвороби.

У фіналі хвороби людина не здатна рухатися, виконання будь-яких дій для неї неможливо. Пошкоджений мозок немов замикає людину в раковину, все більше і більше блокуючи можливість взаємодіяти з навколишнім світом. Неминучим результатом хвороби Альцгеймера, остання стадія якої настає із загибеллю більшості клітин мозку, є смерть, яка настає не з самого пошкодження мозку, а від різних супутніх хвороб, атакуючих і без того підірване здоров’я людини.

Стадії хвороби Альцгеймера

На даний момент виділяють 4 основні стадії хвороби Альцгеймера: преддеменція, рання деменція, помірна деменція і важка деменція. Існують і інші варіанти класифікації цієї хвороби, проте розглянемо ту, яку використовують найчастіше.

Предеменція

Предеменція – стадія, яку деякі вчені виділяють як попередній хворобі стан. Дійсно, ще за 8 років до постановки остаточного діагнозу можна відзначити порушення, які більшість навіть не вважає симптомами хвороби, списуючи на звичайні для старості зміни розумових процесів або наслідки перенапруги, потрясінь і стресів.

Так як хвороба в першу чергу вражає той відділ мозку, який відповідає за пам’ять, основна ознака в стадії предеменціі полягає в порушенні пам’яті. Переважно страждає короткочасна або фіксаційна пам’ять. Наприклад, що може бути простіше, ніж запам’ятати нескладний список справ, які потрібно зробити за день? Однак вже на цій стадії хвороби Альцгеймера людина навіть не помічає, що їй все частіше потрібно робити позначки в щоденнику або встановлювати нагадування на смартфоні. «Збій» в роботі мозку впливає і на емоційну сферу, так що люди стають більш апатичними без видимої на те причини.

Рання деменція

Найчастіше саме на цій стадії симптоми стають настільки вираженими, що людина змушена звернутися до фахівців. Клітини мозку і нейронні зв’язки продовжують руйнуватися, при цьому патологічний процес не тільки розвивається далі в відділі мозку, відповідальному за пам’ять, але і поширюється на інші ділянки мозку. В результаті цього може постраждати мова. Наприклад, хворий періодично забуває назви звичних предметів, а також плутає схожі за звучанням, але різні за змістом слова.

Часто при ранній деменції люди здаються невмілими і незграбними, коли виконують абсолютно звичайні дії – пишуть список покупок, укладають речі в сумку, збираються на роботу, готують сніданок. Але це не є незручністю. Людина страждає від того, що її тонка моторика кілька порушена, і вона не може в повній мірі контролювати точність своїх дій. Вона все ще робить більшість звичних речей самостійно, проте іноді їй потрібна допомога з боку.

Помірна деменція

Помірна деменція при хворобі Альцгеймера характеризується подальшим погіршенням стану хворого. На цій стадії дуже сильно знижується здатність планування – людина не може відкрити шафу і вибрати відповідну погоді одяг для виходу на вулицю. До речі, в цей період самостійний вихід таких хворих з дому вкрай небажаний. Уміння орієнтуватися в просторі постраждало настільки, що людина може просто заблукати навіть в районі, в якому прожила десятки років. Постійне спостереження потрібно і вдома. Хворий може забути вимкнути воду, світло чи газ.

Руйнування клітин мозку і нейронних зв’язків призводить до того, що все більше втрачається доступ до основного засобу спілкування людини – мови. Словниковий запас виявляється ніби замкнений під замком, і далеко не завжди людина може підібрати правильне слово для того, щоб позначити предмет або дію. На цій стадії люди з хворобою Альцгеймера часто не можуть ні читати, ні писати.

Якщо на попередніх стадіях порушення пам’яті стосувалися тільки короткочасної її частини, то тут зачіпається і довгострокова пам’ять, тобто ті спогади, які зберігалися в пам’яті людини роками. Починаються проблеми з впізнавання інших людей, в тому числі тих, хто довгі роки був поруч. Порушення в поведінці також стають більш помітними, можливі різкі зміни настрою і агресія.

Важка деменція

Важка деменція – це остання стадія, при якій хворий повністю залежить від догляду оточуючих. Висловити те, що їй потрібно, набагато складніше: використання мови зводиться до окремих пропозицій, словами. У підсумку здатність розмовляти втрачається. Спалахи гніву відбуваються набагато рідше, в основному хворі на хворобу Альцгеймера апатичні і мало контактують з оточуючими.

Цей період – найважчий не тільки для самого хворого, але і для тих, хто в силу обставин доглядає за ним. Проблеми з нетриманням сечі і калу, абсолютна нездатність обслуговувати себе і навіть самостійно харчуватися, а також поступова втрата можливості рухатися призводить до того, що такого хворого практично не можна залишити без нагляду.

Причини хвороби Альцгеймера

Незважаючи на те, що дослідження причин виникнення хвороби Альцгеймера тривають багато років, вчені поки не прийшли до однозначних висновків. Існує кілька гіпотез, кожна з яких має певне обґрунтування.

Дослідження причин виникнення хвороби Альцгеймера

Хоча порушення роботи мозку були відомі ще дуже давно, а опису подібних розладів зустрічалися в працях вчених давнини, в якості окремого розлади хвороба Альцгеймера була описана на початку ХХ століття. Першим, хто звернув детальне увагу на цей розлад, був психіатр Алоїс Альцгеймер, який детально описав історію однієї зі своїх пацієнток і детальний аналіз всіх проявів, які він спостерігав до її смерті. Інші вчені також робили подібні описи, проте тільки на конференції 1977, присвяченій даній хвороби, її відокремили від іншого схожого захворювання. При цьому дослідження включали не тільки опис хвороби, а й пошук причин для того, щоб знайти засіб протистояти прогресуючого руйнування мозку.

Холінергічна гіпотеза

Перша гіпотеза, яка пояснювала причини виникнення хвороби Альцгеймера недоліком ацетилхоліну в організмі. Це – нейромедіатор, який є основним для парасимпатичної нервової системи, а також бере участь у передачі нервових імпульсів.

Вчені, визначивши дефіцит ацетилхоліну, працювали над створенням ліків, що сприяє відновленню нормального рівня цього нейромедіатора. Однак всі розроблені в рамках цієї гіпотези ліки не чинили очікуваного ефекту, і на сьогоднішній день використовуються скоріше як підтримуюча терапія, яка уповільнює процес розвитку хвороби.

Амілоїдна гіпотеза

Амілоїдна гіпотеза заснована на дослідженнях мозку хворих, при яких було виявлено руйнівний вплив бета-амілоїду на нейронні зв’язки і клітини мозку. Дійсно, відкладення в мозку при хворобі Альцгеймера, яке називається амілоїдні бляшки, порушує сполучення між клітинами, їх харчування і в кінцевому підсумку призводять до відмирання клітин мозку, а, значить, і до втрати можливості користуватися мозком повноцінно, що і трапляється при хворобі Альцгеймера.

Саме ця гіпотеза є центральною в даний час, хоча саму причину накопичення бета-амілоїду зараз з’ясувати не вдалося. Так само, як і з’ясувати шляхи і способи запобігання цьому руйнівному процесу. Отримані експериментальні вакцини, покликані очистити мозок від амілоїдних бляшок, сьогодні не здатні повернути деменцію назад, так само як і зупинити руйнування клітин мозку.

Тау-гіпотеза

Тау-гіпотеза – гіпотеза, яка існує паралельно з раніше описаною амілоїдною гіпотезою. Причини хвороби Альцгеймера криються в порушенні структури тау-білка. Через це в мозку людини починають утворюватися нейрофібрилярні клубки. Наявність такого клубка спочатку призводить до порушення сполучення між клітинами і руйнування нейронних зв’язків, а потім, що закономірно, і до загибелі самих клітин.

Спадковість і хвороба Альцгеймера

Багаторічні дослідження показали, що спадковість і хвороба Альцгеймера тісно взаємопов’язані. Люди, у яких в попередніх поколіннях були відзначені випадки подібного захворювання, перебувають у групі ризику. З цього можна зробити висновок, що захворювання передається разом з геномом. Значить, патологію можна успадкувати від батьків точно так же, як колір очей або конституцію тіла.

На сьогоднішній день вважається, що в процесі передачі хвороби Альцгеймера у спадок задіяні хромосоми під номерами 1, 14, 19 і 21 (примітно, що порушення в структурі 21 хромосоми призводять і до синдрому Дауна, а у таких хворих часто розвивається ураження мозку, порівняне з деменцією при хворобі Альцгеймера). Найчастіше в спадок можна отримати форму хвороби, яка активізується після 65 років, проте рання форма Альцгеймера, що виявляється після 40, теж має спадкові корені.

Навіть якщо в родині були відзначені випадки хвороби Альцгеймера, це не означає, що всі наступні покоління будуть страждати від прогресуючого порушення роботи мозку і його «всихання». Генетичні зміни – не пряма причина хвороби, а всього лише фактор ризику, і певні профілактичні заходи допоможуть знизити його вплив.

Відкладення амілоїду в головному мозку при хворобі Альцгеймера

Відкладення в головному мозку при хворобі Альцгеймера – основна причина порушень і відмирання клітин мозку. Вони бувають двох типів, і обидва легко помітити при дослідженні мозку хворого.

В першу чергу це амілоїдні бляшки, які утворюються спочатку в гіпокампі, а потім, немов лавина, захоплюють і інші відділи мозку, не даючи їм нормально функціонувати. Це особливе відкладення в мозку при хворобі Альцгеймера може привести до того, що в клітку мозку починає надходити дуже багато кальцію, через що вона гине. Великий розмір амілоїдних бляшок є причиною того, що клітина не може з ними впоратися і в кінцевому підсумку гине.

Другий тип формувань, який вражає мозок при хворобі Альцгеймера, – це нейрофібрилярні клубки, виявлені ще самим Алоїсом Альцгеймером при дослідженні мозку померлого пацієнта. Ці відкладення складаються з тау-білка, який не може бути розчинений, і з цієї причини сильно порушує нормальне функціонування мозку.

Діагностика хвороби Альцгеймера

Рання діагностика хвороби Альцгеймера допоможе істотно сповільнити руйнування мозку за допомогою прийому відповідних препаратів. Тому при виявленні у себе або у своїх близьких характерних порушень розумової діяльності рекомендується звернутися до лікаря для більш точної діагностики.

Проблеми діагностики хвороби Альцгеймера

Основні проблеми діагностики, через які деякі хворі хворобою Альцгеймера потрапляють до лікаря на останніх стадіях то, що симптоми на самому початку не надто ясно виражені і занадто схожі на втому, «прояви віку» або реакцію на стрес. Дуже часто навіть сам хворий відзначає, як його пам’ять, працездатність, моторика і інші функції поступово погіршуються, але вмовляє себе почекати з походом до лікаря ще трохи.

Проте, навіть самий повноцінний відпочинок не здатний зупинити і повернути назад патологічний процес, що відбувається в мозку.

Так як навіть на ранніх стадіях відбуваються певні зміни в здатності хворого міркувати і адекватно оцінювати свій стан, його близьким варто бути уважнішими. Їх участь допоможе сформувати цілісну картину. В стадії предеменціі визначити хворобу досить складно, але повноцінне дослідження допоможе виявити наявність або відсутність проблеми.

Характерна клінічна картина

При зборі анамнезу та аналізі скарг пацієнта лікар в першу чергу звертає увагу на те, наскільки почуте їм відповідає основним симптомам хвороби. Характерна клінічна картина для хвороби Альцгеймера є прогресуюче порушення пам’яті (спочатку короткочасної, що зберігає недавні дані, а на більш пізніх стадіях і довготривалу) в поєднанні з переважанням апатичного настрою, зниженням активності та працездатності. Усвідомлення того, що мозок працює не так добре, як раніше, може привести до того, що у пацієнта починає розвиватися депресія.

Тест на хворобу Альцгеймера

На підставі однієї бесіди з пацієнтом і його родичами неможливо остаточно поставити діагноз і визначити ступінь порушень. Тому в якості засобу діагностики використовуються різні тести. В процесі тестування перевіряється здатність пацієнта запам’ятовувати певні слова, читати незнайомий текст і переказувати його зміст, робити обчислення і виконувати інші дії. Вони легко доступні для людини зі збереженим мозком. Але, коли мозок при хворобі Альцгеймера вже вражений, виконати їх стає складно.

Тест на хворобу Альцгеймера – доступний засіб, який може використовуватися не тільки лікарем, але і самостійно. Наприклад, опитувальник, розроблений американськими вченими і пропонує відповісти на 50 різних питань, пов’язаних з узагальненнями, пошуком спільних ознак, виконанням підрахунків, орієнтуванням в часі і просторі, а також вирішенні ряду інших завдань. Деякі з них можна знайти навіть в режимі онлайн.

Нейровізуалізація (КТ, МРТ)

МРТ головного мозку є одним з основних методів дослідження, який застосовується при підозрі на хворобу Альцгеймера. Справа в тому, що симптоми хвороби схожі і на інші патології мозку, наприклад, онкологію або проблеми з судинами. Тому магнітно-резонансна томографія покликана виявити такі характерні зміни, як:

 • зменшення кількості речовини головного мозку, особлива увага приділяється заднім відділам
 • порушення обміну речовин
 • розширення шлуночків мозку

Після того, як на МРТ виявлені ознаки хвороби Альцгеймера, процедуру повторюють приблизно через місяць для того, щоб порівняти отримані результати. Мозок при хворобі Альцгеймера поступово руйнується, так що через місяць різниця на знімках буде дуже помітна, і це підтвердить діагноз.

Комп’ютерна томографія, або КТ – ще один метод нейровізуалізації, який також може використовуватися для визначення хвороби Альцгеймера. Однак КТ значно поступається в чутливості магнітно-резонансній томографії, тому застосування цього методу актуально при істотних ураженнях мозку, а не на ранніх стадіях.

Інші методи діагностики

Одним з новітніх методів діагностики хвороби Альцгеймера є позитронно-емісійна томографія. ПЕТ – метод, який заснований на застосуванні спеціальнії фармакологічної речовини, що дозволяє виявити порушення внутрішньоклітинного обміну речовин клітин мозку. Переваги цього методу полягають в тому, що вона здатна точно визначити хворобу навіть на ранніх стадіях її розвитку, проте цей метод протипоказаний тим пацієнтам, чий рівень цукру в крові дуже високий. В іншому методі є відносно безпечним для пацієнтів.

Електроенцефалографія мозку – додатковий метод дослідження, який дозволяє досліджувати електричну активність клітин головного мозку. Він не може точно визначити хворобу Альцгеймера на ранніх стадіях. Але роль ЕЕГ полягає в тому, щоб виключити інші захворювання зі схожими симптомами.

Для того, щоб виявити хворобу, можуть застосовуватися лабораторні аналізи крові, в ході яких визначається рівень холестерину, ліпідів, глюкози і амінокислот в плазмі крові. Окремим методом дослідження плазми крові є так званий тест NuroPro, що визначає рівень 59 біомаркерів і володіє вкрай високою вірогідністю і чутливістю. До методів лабораторної діагностики також відноситься біохімічне дослідження цереброспинальной рідини, а саме визначення концентрації таких маркерів хвороби, як тау-протеїн і бета-амілоїд.

Лікування хвороби Альцгеймера

Поки що не існує засобу, здатного назавжди припинити руйнування мозку. Однак навіть в цьому випадку лікування необхідно для того, щоб уповільнити руйнування мозкових клітин і, відповідно, продовжити людині життя. Крім того, терапія часто спрямована на боротьбу з окремими симптомами хвороби, які ускладнюють життя і хворому, і тим, хто знаходиться поруч з ним.

Медикаментозне лікування

Дослідження хвороби дозволили встановити, що саме відкладення в мозку при хворобі Альцгеймера є основною проблемою. Тому лікування спрямоване на те, щоб усунути ці відкладення і не дати їм інтенсивно руйнувати клітини мозку. Використовуються такі препарати:

 • Антихолінестеразні препарати

У цю групу входять ривастигмін, галантамін і донезипін, які можуть використовуватися як для прийому всередину у формі таблеток і капсул, так і для зовнішнього застосування. Наприклад, пластир Екселон, який наклеюють на шкіру один раз в день, позбавляє хворого (а також його родичів) від необхідності пам’ятати про регулярний прийом таблеток. Цей пластир виділяє ривастигмін, який через шкіру потрапляє в кров, покращуючи концентрацію, знижуючи розлади сприйняття і поведінки і в цілому уповільнюючи розвиток деменції приблизно на рік. Однак рекомендується чергувати застосування такого пластиру з таблетками.

 • Акатинол мемантин

Ліки направлені на протидію глутамату, який теж порушує передачу нервових імпульсів. Цей препарат позитивно впливає на всю повсякденну активність хворого, а також здатний поліпшити пам’ять. Зазвичай застосовується в комбінації з ривастигміном і іншими препаратами антихолінестеразної групи.

 • Медикаменти для лікування симптомів

Залежно від того, як саме проявляється хвороба, підбираються препарати. Наприклад, прийом гліцину допомагає зняти психоемоційне напруження, а церебролізин покращує мозковий кровообіг. Якщо хвороба досягла тієї стадії, на якій починаються маячні розлади та галюцинації, доцільно застосовувати галоперидол.

Народні методи лікування х вороби Альцгеймера

Народні методи лікування використовуються як допоміжний спосіб, що підсилює дію основного компонента лікування – медикаментозних засобів. Основні народні засоби можна виготовити в домашніх умовах з трав, які можна знайти в аптеці або зібрати самостійно.

Спектр трав, які покращують мозковий кровообіг і живлять мозок, забезпечуючи його додатковими силами в боротьбі з хворобою, досить широкий. До таких травам відносяться:

 • Корінь женьшеню
 • Собача кропива
 • Звіробій
 • Верес
 • Аїр
 • Полин
 • Цикорій
 • Дивосил
 • Ехінацея
 • Елеутерокок
 • Діоксорея кавказька

Рецептів народної медицини проти хвороби Альцгеймера досить багато: це настоянки, відвари і інші засоби. Однак краще застосовувати їх тільки після консультації з лікарем, так як багато лікарських трави мають свої протипоказання – точно так само, як і медичні препарати.

Певні напої та продукти позитивно впливають на стан мозку і нервової системи в цілому. Якщо використовувати в приготуванні їжі таку спецію, як куркума, це допоможе знизити вироблення ліпофусцина, що сприяє клітинній атрофії. Введення в раціон великої кількості натуральних антиоксидантів, до яких належить не тільки куркума, але і сухофрукти, лимон, капуста і морква, буде корисно при хворобі Альцгеймера.

Пара чашок чорного або зеленого чаю в день нададуть допомогу нервовій системі. Важливо пам’ятати, що краще не пити його з цукром – додайте ложку меду або невелику жменю сухофруктів. Чиста вода або свіжі компоти також будуть корисні, адже саме зневоднення мозку є додатковою проблемою.

Психотерапія

Психотерапія – дуже важливий компонент лікування, так як спеціально розроблені методи стимулюють зберіганню нейронних зв’язків і допомагають довше зберегти активність мозку. В даному випадку застосовується психосоціальне втручання, яке може бути використане для корекції порушень в наступних сферах:

 • Поведінка.

Хворі хворобою Альцгеймера часто бувають агресивні, проявляють схильність до бродяжництва і демонструють інші порушення поведінки. Певні методи знижують вираженість таких симптомів.

 • Емоції.

Терапія спогадами, підтримуюча психотерапія допомагає хворим адаптуватися до хвороби і знижує рівень тривожності, хворі стають спокійнішими.

 • Сприйняття.

Арт-терапія, використання музики, спілкування з тваринами, фізичні вправи благотворно впливають на хворого, не даючи йому втратити контакт з реальністю якомога довше.

 • Пізнавальні процеси.

Заняття в груповому або індивідуальному порядку, спрямовані на поліпшення орієнтування у часі і просторі, дають певний ефект.

Психотерапія при лікуванні хвороби Альцгеймера дає ефект не тільки тому, що її методи спеціально розраховані на поліпшення різних психологічних процесів людини. Спілкування – дуже важлива цінність, оскільки воно саме по собі є потужним стимулятором для мозку і забезпечує уповільнення його руйнування.

Дослідження в лікуванні хвороби Альцгеймера

Дослідження в лікуванні хвороби Альцгеймера тривають і в даний час. Сьогодні близько 46 мільйонів чоловік страждає від тієї чи іншої форми хвороби, а згідно з прогнозами фахівців, років через 30 ця цифра може збільшитися втричі. Такі прогнози є потужним стимулом для вчених, які розглядають хворобу з різних сторін і знаходять нові варіанти лікування. Наприклад, не так давно групі вчених з Гонконгу вдалося встановити, що один з білків, присутніх в організмі людини, здатний ефективно уповільнити прогрес хвороби і істотно знизити симптоми.

Японські медики пішли іншим шляхом і запропонували використовувати оптогенетичний метод, заснований на введенні спеціальних світлочутливих генів в клітини головного мозку. Після цього на дані елементи виробляється вплив світлом, що допомагає відновити доступ до відділів пам’яті, яке блокує особливе відкладення в мозку при хворобі Альцгеймера.

Дементні хворі: як жити з хворобою Альцгеймера

Життя людини з дементними проявами, важка – точно так само, як і для його близьких, яким потрібно доглядати за такими хворими. Знати про хворобу Альцгеймера, означає бути підготовленим до певних складнощів на тому чи іншому етапі.

Особливості догляду за хворими

Якщо на початку розвитку хвороби людина здатна обходитися лише епізодичною допомогою і робить велику частину справ самостійно, то з плином часу руйнування мозкових клітин призводить до того, що догляд стає необхідний. Тому важливо дотримуватися наступних основних правил:

 • У хворого повинен бути чіткий режим дня. Звичка до певних алгоритмів, які є постійними, дає людині менше приводів для занепокоєння.
 • Хворому необхідна можливість займатися улюбленою справою, так що важливо стимулювати будь-яку його активність.
 • Багато розмов! Емоційні діалоги з хворим забезпечують поліпшення настрою і впливають на його стан. Мова при такому діалозі повинна бути чіткою, не потрібно поспішати виголошувати слова. По можливості необхідно доповнювати спілкування невербальними засобами: жести, дотики, обійми.
 • Безпека понад усе. Домашня обстановка повинна бути звичною, а в кишені одягу краще покласти листок з адресою та номерами телефонів родичів на випадок, якщо людина раптово піде бродяжити і заблукає.

Що робити родичам?

Хвороба Альцгеймера – серйозне випробування для родичів, яким доводиться стикатися з порушеннями поведінки, в тому числі проявами агресії навіть при спробі допомогти людині виконати те, на що вона не здатна сама. Важливо усвідомлювати, що це – не примха, не особливості характеру, не дія «на зло», а наслідок поступового руйнування клітин мозку, тому важливо бути терпимими.

Будь-яке терпіння рано чи пізно закінчується, і не варто картати себе за ті моменти, в яких ви говорите собі: «Все, я більше не можу». Забезпечувати собі періодичний відпочинок не тільки рекомендовано, а й необхідно.

Звернення до фахівців за консультацією та допомогою в догляді теж не є зрадою хворої людини. Дуже часто роз’яснення, як правильно доглядати за хворими на хворобу Альцгеймера разом з певною допомогою значно розвантажують життя родичів хворого.

Ускладнення хвороби Альцгеймера

Ускладнення хвороби Альцгеймера є наслідком розвитку хвороби і характерні для більш пізніх стадій, коли людина нездатна справлятися навіть з виконанням елементарних дій. Нехтування такою гігієнічною процедурою, як чищення зубів, дуже швидко призводять до необхідності відвідування стоматолога, а ігнорування інших правил особистої гігієни може стати причиною різних інфекцій шкіри і очей. Порушення харчування теж часто стають супутником хворих, так як вони самі не здатні стежити за власним раціоном.

Коли людина досягає останньої стадії хвороби Альцгеймера і стає прикутою до ліжка, виникає таке ускладнення, як пролежні. Звичайно, їх можна уникнути за допомогою належного догляду.

Прогноз

Аналіз численних випадків хвороби Альцгеймера дозволив не тільки сформувати поняття про перебіг хвороби, але і дав можливість робити певні прогнози.

Скільки живуть з хворобою Альцгеймера

Тривалість життя при хворобі Альцгеймера залежить від того, на якій стадії діагностовано захворювання, а також яке лікування застосовується в даному випадку. Коли захворювання виникає до 60 років, хворий може прожити від 15 до 20 років, а ось більш старший вік призводить до того, що після 70 років передбачуваний термін життя скорочується до 10, а після 85 – до 5 років. При цьому зазначено, що тривалість життя вище у хворих жіночої статі.

Хвороба Альцгеймера на ранній стадії

Якщо вдалося визначити хворобу Альцгеймера на ранній стадії, то шанси успішно уповільнити руйнування мозку зростають. В цьому випадку комплексна терапія і увага родичів забезпечать значне збільшення тривалості життя – до 20 років і більше. Тому так важливо не ігнорувати навіть незначні відхилення в поведінці – можливо, саме це допоможе близькій людині, потерпілому від цієї хвороби.

Розвиток хвороби Альцгеймера

Про хворобі Альцгеймера відомо те, що її розвиток відбувається від етапу до етапу, при цьому швидкість ураження клітин головного мозку індивідуальна і залежить від багатьох факторів. Якщо людина буде правильно харчуватися, застосовувати підтримуючі медикаменти, це сповільнить прогрес хвороби. Якщо ж симптоми хвороби Альцгеймера ігнорувати аж до очевидних проблем з пам’яттю і поведінкою, це буде означати, що відсоток мертвих клітин у мозку занадто високий, і пригальмувати подальший розпад буде складніше.

Профілактика хвороби Альцгеймера

Навіть якщо в родині зустрічалися випадки хвороби Альцгеймера, це не означає, що генетична схильність є вироком. Профілактика хвороби Альцгеймера значно знижує ймовірність ураження мозку. До основних способів профілактики відносяться:

 • Інтелектуальний розвиток. Доведений факт: ймовірність появи хвороби Альцгеймера нижче у людей з високим рівнем інтелекту, так як у них більше стійких нейронних зв’язків у мозку.
 • Попередження травм голови. Удар по голові може стати відправною точкою руйнівного процесу.
 • Фізична активність.
 • Правильне харчування.
 • Достатня кількість відпочинку. Важливо не допускати виснаження організму, адже це послаблює його сили.

***

Хвороба Альцгеймера є поширеним розладом серед людей похилого віку, і поки що, не знайдені повноцінні ліки від неї. Однак певна профілактика хвороби Альцгеймера допоможе запобігти ураженню мозку, а лікування, якщо вже довелося зіткнутися з цим захворюванням, допоможе поліпшити якість життя навіть з таким діагнозом.

Соцмережі