Бактерії

Зміст Сховати

Бактеріальні інфекції вважаються одними з найнебезпечніших – з патогенними мікроорганізмами людство бореться не одне століття. Однак далеко не всі бактерії однозначні вороги для людини. Багато видів життєво необхідні – вони забезпечують правильне травлення і навіть допомагають імунітету захищатися від інших мікроорганізмів. HealtApple розповість, як розрізняти погані і корисні бактерії, що робити, якщо вони виявлені в аналізі і як правильно лікувати викликані ними хвороби.

Бактерії і людина

Вважається, що бактерії з’явилися на Землі понад 3,5 млрд років тому. Саме вони стали активними учасниками у створенні відповідних умов для життя на планеті, і весь час свого існування беруть активну участь у важливих процесах. Наприклад, саме завдяки бактеріям відбувається розпад органічних останків тварин і рослин. Ними ж на Землі був створена родючий ґрунт.

І оскільки бактерії живуть буквально всюди, людський організм не став винятком. На шкірі, слизових, в шлунково-кишковому тракті, носоглотці, урогенитальному тракті мешкає безліч мікроорганізмів, які по-різному взаємодіють з людиною.

Роль бактерій для людини

В утробі матері плацента захищає плід від проникнення бактерій, населення ними організму відбувається в перші дні життя:

 • Перші бактерії дитина отримує, проходячи через родові шляхи матері.
 • У шлунково-кишковий тракт мікроорганізми потрапляють при годуванні грудним молоком. Тут, серед більш ніж 700 видів, переважають лакто-і біфідобактерії (користь описана в таблиці бактерій в кінці статті).
 • Ротову порожнину заселяють стафілококи, стрептококи та інші мікроби, які дитина теж отримує з їжею і при контакті з предметами.
 • На шкірі мікрофлора формується з бактерій, які переважають в оточуючих дитини людей.

Роль бактерій для людини неоціненна, якщо вже в перші місяці мікрофлора нормально не формується, дитина буде відставати в розвитку і часто хворіти. Адже без симбіозу з бактеріями організм не може функціонувати.

Корисні і шкідливі бактерії

Всім добре відомо поняття дисбактеріозу – стану, при якому порушена природна мікрофлора в організмі людини. Дисбактеріоз є серйозним фактором зниження імунного захисту, розвитку різних запалень, порушення роботи шлунково-кишкового тракту та іншого. Відсутність корисних бактерій сприяє розмноженню патогенних організмів, причому часто на тлі дисбактеріозу розвиваються грибкові інфекції.

При цьому в навколишньому середовищі живе безліч патогенних мікробів, які здатні викликати важкі хвороби. Найбільш небезпечні ті види бактерій, які в процесі життєдіяльності здатні виробляти токсини (екзотоксини). Саме ці речовини вважаються сьогодні одними з найсильніших отрут. Такі мікроорганізми викликають небезпечні інфекції:

Крім цього, хворобу можуть спровокувати і бактерії, які при нормальних умовах живуть в організмі людини, а при ослабленні імунітету починають активізуватися. Найбільш популярні збудники такого роду – стафілококи і стрептококи.

Життя бактерій

Бактерії – повноцінні живі організми розміром 0,5-5 мкм, які здатні активно розмножуватися в підходящому середовищі. Одні з них мають потребу в кисні, інші – ні. Існують рухомі і нерухомі види бактерій.

Клітка бактерії

Більшість бактерій, що живуть на Землі, – це одноклітинні організми. Обов’язкові складові будь-якого мікроба:

 • Нуклеоїд (подібна ядру область, яка містить ДНК).
 • Рибосоми (здійснюють синтез білків).
 • Цитоплазматична мембрана (відокремлює клітину від зовнішнього середовища, підтримує гомеостаз).

Також деякі клітини бактерій володіють товстою клітинною стінкою, яка додатково захищає їх від пошкоджень. Такі організми стійкіші до ліків і антигенів, які виробляє імунна система людини.

Існують бактерії з джгутиками (мототріхіі, лофотрихи, перитріхії), за рахунок яких мікроорганізми здатні пересуватися. Однак вченими зафіксовано й інший характерний саме для мікробів тип руху – ковзання бактерій. Причому недавні дослідження показують, що він притаманний тим видам, які раніше вважалися нерухомими. Наприклад, вчені з Ноттінгемського і Шеффілдського університетів довели, що метицилінрезистентний золотистий стафілокок (один з головних представників класу супербактерій) здатний пересуватися без допомоги джгутиків і ворсинок. А це, в свою чергу, суттєво впливає на розуміння механізмів поширення небезпечної інфекції.

Форми бактерій

Клітини бактерії можуть бути таких форм:

 • Круглі (коки, від грец. Κόκκος – «зерно»).
 • Паличкоподібні (бацили, клостридії).
 • Звивисті (спірохети, спірили, вібріони).

Багато мікроорганізмів здатні злипатися в колонії, тому частіше вчені та лікарі виділяють бактерії не за будовою елемента, а за типом сполук:

 • Диплококи – коки, з’єднані парами.
 • Стрептококи – коки, що утворюють ланцюжки.
 • Стафілококи – коки, що утворюють грона.
 • Стрептобактерії – паличкоподібні мікроорганізми, з’єднані в ланцюжок.

Розмноження бактерій

Переважна більшість бактерій розмножуються шляхом поділу. Швидкість поширення колонії залежить від зовнішніх умов і самого типу мікроорганізму. Так, в середньому одна бактерія здатна ділитися кожні 20 хвилин – за добу вона утворює 72 покоління потомства. За 1-3 доби чисельність нащадків одного мікроорганізму може досягти декількох мільйонів. При цьому розмноження бактерій може бути і не таким швидким. Наприклад, на процес розподілу мікобактерії туберкульозу йде 14 годин.

Якщо бактерії потрапляють в сприятливе середовище і не мають конкурентів, популяція зростає дуже швидко. В іншому випадку її чисельність регулюють інші мікроорганізми. Ось чому мікрофлора людини є суттєвим фактором його захисту від різних інфекцій.

Спори бактерій

Однією з особливостей бактерій палочковидної форми є їх здатність до спороутворення. Ці мікроорганізми називаються бацилами, і до них відносять такі патогенні бактерії:

 • Рід клостридіум (викликають газову гангрену, ботулізм, часто стають причиною ускладнень під час пологів і після абортів).
 • Рід бацилюс (викликають сибірську виразку, ряд харчових отруєнь).

Спори бактерій – це, по суті, законсервована клітина мікроорганізму, яка здатна зберігатися довгий час без пошкоджень, практично не схильна до різних впливів. Зокрема, спори термостійкі, не ушкоджуються під впливом хімікатів. Часто єдино можливий вплив – це ультрафіолетові промені, під якими висушені бактерії можуть загинути.

Спори бактерій утворюються в тому випадку, якщо мікроорганізм потрапляє в несприятливі умови. На її формування всередині клітини йде приблизно 18-20 годин. В цей час бактерія втрачає воду, зменшується в розмірі, стає легше, а під зовнішньою мембраною утворюється щільна оболонка. У такому вигляді мікроорганізм може завмирати на сотні років.

Коли ж спора бактерії потрапляє в сприятливі умови, вона починає проростати в життєздатну бактерію. Процес займає близько 4-6 годин.

Види бактерій

За впливом бактерій на людину їх можна розділити на три види:

 • Патогенні.
 • Умовно-патогенні.
 • Непатогенні.

Корисні бактерії

Непатогенні бактерії – ті, які ніколи не призводять до хвороб, навіть в тому випадку якщо їх чисельність досить велика. Серед найбільш відомих видів можна виділити молочнокислі бактерії, які активно використовуються людиною в харчовій промисловості – для приготування сирів, кисломолочних продуктів, тіста та багато чого іншого.

Ще один важливий вид – біфідобактерії, які є основою кишкової флори. У немовлят на грудному вигодовуванні вони складають до 90% від усіх видів, що живуть в шлунково-кишковому тракті. Ці бактерії для людини виконують такі функції:

 • Забезпечують фізіологічний захист кишечника від проникнення патогенних організмів.
 • Виробляють органічні кислоти, які перешкоджають розмноженню хвороботворних мікробів.
 • Допомагають синтезувати вітаміни (К, група В), а також білки.
 • Підсилюють всмоктування вітаміну D.

Роль бактерій цього виду переоцінити складно, адже без них неможливе нормальне травлення, а значить, і засвоєння поживних речовин.

Умовно-патогенні бактерії

В складі здорової мікрофлори присутні бактерії, які відносять до виду умовно-патогенних. Ці мікроорганізми можуть роками існувати на шкірі, в носоглотці або кишечнику людини і не викликати інфекцій. Однак при будь-яких сприятливих умовах (ослаблення імунітету, порушення мікрофлори) їх колонія виростає і стає справжньою загрозою.

Класичним прикладом умовно-патогенної бактерії є золотистий стафілокок – мікроб, здатний викликати більше 100 різних захворювань, від фурункулів на шкірі, до смертельного зараження крові (сепсису). При цьому у більшості людей в різних аналізах ця бактерія виявляється, але хвороби все ж не викликає.

Серед інших представників виду умовно-патогенних мікробів:

 • Стрептококи.
 • Кишкова паличка.
 • Хелікобактер пілорі (здатна викликати виразки і гастрити, але у 90% людей живе як частина здорової мікрофлори).

Позбавлятися від таких видів бактерій не має сенсу, оскільки вони широко поширені в навколишньому середовищі. Єдиним адекватним способом профілактики інфекцій є зміцнення імунітету і захист організму від дисбактеріозу.

Патогенні бактерії

Патогенні бактерії поводяться по-іншому – їх наявність в організмі завжди означає розвиток інфекції. Навіть невелика колонія здатна нанести шкоду. Більшість з таких мікроорганізмів виділяють два типи токсинів:

 • Ендотоксини – отрути, що утворюються при руйнуванні клітини.
 • Екзотоксини – отрути, які бактерія виробляє в процесі життєдіяльності. Найбільш небезпечні для людини речовини, здатні призводити до смертельної інтоксикації.

Лікування таких інфекцій спрямоване не тільки на знищення хвороботворних бактерій, але і на зняття отруєння, викликаного ними. Причому в разі зараження такими мікробами, як правцева паличка, саме введення анатоксину є основою терапії.

Серед інших відомих патогенних бактерій:

 • Сальмонела.
 • Синьогнійна паличка.
 • Гонококк.
 • Бліда трепонема.
 • Шигелла.
 • Туберкульозна паличка (паличка Коха).

Класи бактерій

Сьогодні існує безліч класифікацій бактерій. Вчені поділяють їх за типом будови, здатності до пересування та іншими особливостями. Однак найбільш важливими залишаються класифікації по Граму і за типом дихання.

Анаеробні і аеробні бактерії

Серед усього розмаїття бактерій виділяють два великих класи:

 • Анаеробні – ті, які здатні обходитися без кисню.
 • Аеробні – ті, яким для життєдіяльності потрібен кисень.

Особливістю бактерій анаеробного типу є їх здатність жити в середовищах, де інші мікроорганізми не виживають. Найбільш небезпечні в цьому плані глибокі забруднені рани, в яких мікроби розвиваються стрімко. Характерними ознаками росту популяції і життя бактерій в організмі людини є такі:

 • Прогресуючий некроз тканини.
 • Підшкірні нагноєння.
 • Абсцеси.
 • Внутрішні поразки.

До анаеробів належать хвороботворні бактерії, що викликають правець, газову гангрену, токсичні ураження шлунково-кишкового тракту. Також анаеробний клас бактерій включає і багато умовно-патогенних мікробів, які живуть на шкірі і в кишковому тракті. Небезпечними вони стають в тому випадку, якщо потрапляють у відкриту рану.

До аеробного класу бактерій, що викликають хвороби відносяться:

 • Туберкульозна паличка.
 • Холерний вібріон.
 • Паличка туляремії.

Життя бактерій може протікати і при малій кількості кисню. Такі мікроби називаються факультативно аеробними, яскравим прикладом групи є сальмонела і коки (стрептокок, стафілокок).

Грампозитивні і грамнегативні бактерії

У 1884 році датський лікар Ганс Грам відкрив, що різні бактерії по-різному забарвлюються під впливом метиленового фіолетового. Одні зберігають колір після промивання, інші втрачають його. На основі цього були виділені такі класи бактерій:

 • Грамнегативні (грам-) – знебарвлюються.
 • Грампозитивні (грам+) – забарвлюються.

Фарбування аніліновими барвниками – проста технологія, яка дає можливість швидко виявляти характеристики мембранної стінки бактерії. У тих мікробів, які фарбуються за Грамом, вона потужніша і міцніша, а значить, і боротися з ними складніше. Грамнегативні бактерії, перш за все, більш стійкі до антитіл, які виробляє імунна система людини. До цього класу належать мікроби, що викликають такі хвороби:

Клас бактерій Грам + включає такі мікроорганізми:

 • Стафілокок.
 • Стрептокок.
 • Клостридії (збудники ботулізму і правця).
 • Лістерії.
 • Дифтерійна паличка.

Діагностика бактеріальних інфекцій

Важливу роль в лікуванні бактеріальних інфекцій відіграє правильна і своєчасна діагностика. Точно визначити хворобу можна тільки після проведення аналізу, однак запідозрити її можна вже за характерними симптомами.

Бактерії і віруси: особливості бактерій і відмінності інфекцій

Найбільш часто людина стикається з гострими респіраторними захворюваннями. Як правило, кашель, риніт, підвищена температура і болі в горлі викликають бактерії і віруси. І хоча на певних етапах захворювання можуть проявлятися однаково, все ж їх терапія буде кардинально відрізнятися.

Бактерії і віруси по-різному поводяться в тілі людини:

 • Бактерії – повноцінні живі організми, досить великі (до 5 мкм), здатні до розмноження у відповідному середовищі (на слизових, шкірі, в ранах). Патогенні мікроби виділяють отрути, які призводять до інтоксикації. Одні і ті ж бактерії можуть викликати інфекції різної локалізації. Наприклад, золотистий стафілокок вражає шкіру, слизові, може призвести до зараження крові.
 • Віруси – неклітинні інфекційні агенти, здатні розмножуватися тільки усередині живої клітини, а в зовнішньому середовищі не проявляють себе як живі організми. При цьому віруси завжди вузькоспеціалізовані і можуть вражати тільки конкретний вид клітин. Наприклад, віруси гепатиту здатні інфікувати тільки печінку. Віруси значно менші бактерій, їх розмір не перевищує 300 нм.

Сьогодні проти бактерій розроблені ефективні ліки – антибіотики. А ось на віруси ці препарати не діють, більше того, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, антибактеріальна терапія при ГРВІ погіршує стан хворого.

Симптоми бактеріальних інфекцій

Найчастіше сезонні респіраторні інфекції розвиваються під впливом бактерій і вірусів за такою схемою:

 • Перші 4-5 днів виявляється вірусна інфекція.
 • На 4-5-й день, якщо не дотримувалися правила лікування ГРВІ, приєднується бактеріальне ураження.

Симптомами бактеріальної інфекції в цьому випадку стануть:

 • Погіршення стану хворого після поліпшення.
 • Висока температура (38 ° С і вище).
 • Виражені болі в грудній клітці (ознака розвитку пневмонії).
 • Зміна кольору слизу – зеленуваті, білі або жовтуваті виділення з носа і у відкашлюваній мокроті.
 • Висип на шкірі.

Якщо ГРВІ можна лікувати без залучення лікаря, оскільки вірусна інфекція без ускладнень проходить сама за 4-7 днів, то хвороби, викликані хвороботворними бактеріями, обов’язково вимагають консультації терапевта чи педіатра.

При інших бактеріальних інфекціях характерні такі симптоми:

 • Загальне погіршення стану.
 • Виражений запальний процес – болі в ураженій ділянці, гіперемія, підвищення температури.
 • Нагноєння.

Способи передачі бактеріальних інфекцій

Шкідливі бактерії потрапляють в організм людини різними способами. Найпоширеніші шляхи інфікування:

 • Повітряно-крапельний.

Бактерії знаходяться в повітрі, що видихається, мокротинні хворого, поширюються при кашлі, чханні і навіть розмові. Такий шлях передачі характерний для респіраторних інфекцій, зокрема, коклюшу, дифтерії, скарлатини.

 • Контактно-побутовий.

Мікроби потрапляють до людини через посуд, ручки дверей, поверхні меблів, рушники, телефони, іграшки та інше. Також в пилу можуть тривалий час перебувати живі бактерії і спори бактерій. Так передаються туберкульоз, дифтерія, дизентерія, хвороби, викликані золотистим і іншими видами стафілокока.

 • Аліментарний (фекально-оральний).

Бактерії потрапляють в організм із зараженими продуктами або водою. Шлях передачі характерний для інфекцій шлунково-кишкового тракту, зокрема, черевного тифу, холери, дизентерії.

 • Статевий.

Зараження відбувається під час статевого акту, так передаються ІПСШ, в тому числі сифіліс та гонорея.

 • Вертикальний.

Бактерія потрапляє до плоду під час вагітності або при пологах. Так дитина може заразитися туберкульозом, сифілісом, лептоспірозом.

Для розвитку інфекцій небезпечні глибокі рани – саме тут активно розмножуються анаеробні бактерії, в тому числі правцева паличка. Також ймовірність зараження бактеріальною інфекцією підвищується у людей з ослабленим імунітетом.

Аналізи на бактерії

При підозрі на наявність патогенних бактерій лікар може запропонувати такі варіанти діагностики:

 • Мазок на флору.

При підозрі на респіраторну інфекцію береться зі слизових носа і горла. Також аналіз популярний для виявлення інфекцій, що передаються статевим шляхом. В такому випадку матеріал береться з піхви, вісцерального каналу, уретри.

 • Бактеріологічний посів.

Відрізняється від мазка тим, що взятий біоматеріал не досліджується відразу, а поміщається в сприятливе для розмноження бактерій середовище. Через кілька днів або тижнів, в залежності від передбачуваного збудника, оцінюється результат – якщо в біоматеріалу були шкідливі бактерії, вони виростають в колонію. Бакпосів гарний і тим, що при проведенні аналізу визначається не тільки збудник, а й його кількість, а також чутливість мікроба до антибіотиків.

 • Аналіз крові.

Бактеріальну інфекцію можна виявити за наявністю в крові антитіл, антигенів і по лейкоцитарній формулі.

Сьогодні біоматеріал часто досліджується методом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції), при якому можна виявити інфекцію навіть при малій кількості мікробів.

Позитивний аналіз і бактеріальні інфекції

Оскільки багато бактерії відносяться до умовно-патогенних і при цьому живуть в організмі, на слизових і шкірі більшої частини населення, результати аналізу потрібно вміти правильно трактувати. Необхідно пам’ятати, що сама наявність бактерій у людини – це не ознака бактеріальної інфекції і не привід починати лікування. Для прикладу, нормою для золотистого стафілокока вважається значення 103-104. При таких показниках ніякої терапії не потрібно. Більш того, оскільки мікрофлора у кожної людини індивідуальна, навіть якщо значення будуть вище, але симптоми захворювання при цьому будуть відсутні, показники також можуть вважатися нормою.

Аналіз на різні види бактерій призначається, якщо є ознаки інфекції:

 • Жар.
 • Погане самопочуття.
 • Гнійні виділення.
 • Запальний процес.
 • Зелений, білий або жовтий слиз з носа і у відкашлюваній мокроті.

Позитивний аналіз на бактерії при відсутності симптомів береться на контроль, якщо мікроби виявлені у людей з груп ризику: вагітних, дітей, людей в післяопераційний період, пацієнтів зі зниженим імунітетом і супутніми захворюваннями. В цьому випадку рекомендується здати кілька аналізів, щоб побачити динаміку зростання колонії. Якщо значення не змінюються, отже, імунна система в силах контролювати розмноження бактерій.

Бактерії в носоглотці

Бактерії в носоглотці можуть викликати інфекції дихальних шляхів. Зокрема, саме вони є причиною ангіни, бактеріального тонзиліту і фарингіту, а також гаймориту. Запущені інфекції можуть заподіювати безліч незручностей, хронічні запальні процеси, постійний риніт, головні болі та інше. Особливо небезпечні такі захворювання тим, що шкідливі бактерії можуть спуститися по дихальних шляхах і вразити легені – викликати пневмонію.

Бактерії в сечі

В ідеалі саме сеча повинна бути чистою від різних мікроорганізмів. Наявність бактерій в сечі може говорити про неправильно зданому аналізі (при якому мікроби в матеріал потрапили з поверхні шкіри і слизових), в такому випадку лікар просить пройти обстеження повторно. Якщо ж результат підтверджений, а показник перевищує 104 КУО / мл, бактеріурія (бактерії в сечі) свідчить про такі захворювання:

 • Ураження нирок, зокрема, пієлонефрит.
 • Цистит.
 • Уретрит.
 • Запальний процес у сечовивідних каналі, наприклад, в результаті перекриття його конкрементом. Спостерігається при сечокам’яній хворобі.
 • Простатит або аденома простати.

У деяких випадках бактерії в сечі виявляються при захворюваннях, не пов’язаних з локальної інфекцією. Позитивний аналіз може бути при цукровому діабеті, а також генерализованому ураженні – сепсис.

Бактерії в кишечнику

У нормі шлунково-кишковий тракт населений колоніями різних бактерій. Зокрема, тут присутні:

 • Біфідобактерії.
 • Молочнокислі бактерії (лактобактерії).
 • Ентерококи.
 • Клостридії.
 • Стрептококи.
 • Стафілококи.
 • Кишкова паличка.

Роль бактерій, які складають нормальну мікрофлору, – захист кишечника від інфекцій і забезпечення нормального травлення. Тому часто біоматеріал з кишечника досліджується саме через підозри на дисбактеріоз, а не на наявність патогенних мікроорганізмів.

Однак деякі патогенні бактерії можуть викликати важкі захворювання, саме при попаданні в шлунково-кишковий тракт. Серед таких хвороб:

 • Сальмонельоз.
 • Холера.
 • Ботулізм.
 • Дизентерія.

Бактерії на шкірі

На шкірі, так само як і на слизових носоглотки, в кишечнику і статевих органах, в нормі встановлено баланс мікрофлори. Тут живуть бактерії – понад 100 видів, серед яких часто виявляється епідермальний і золотистий стафілокок, стрептококи. При зниженому імунітеті, а особливо у дітей, вони можуть провокувати шкірні ураження, викликати нагноєння, фурункули і карбункули, стрептодермії, панарицій і інші захворювання.

У підлітковому віці активне розмноження бактерій призводить до акне і вугрової висипки.

Головна небезпека мікробів на шкірі – можливість їх потрапляння в кров’яне русло, рани та інші ушкодження епідермісу. В цьому випадку не шкідливі мікроорганізми на шкірі можуть викликати серйозні хвороби, навіть стати причиною сепсису.

Хвороби, викликані бактеріями

Бактерії – причина інфекцій по всьому організму. Вони вражають дихальні шляхи, викликають запальні процеси на шкірі, стають причиною хвороб кишечника та сечостатевої системи.

Хвороби дихальних шляхів і легенів

Ангіна

– гостре ураження мигдалин. Хвороба характерна для дитячого віку.

Збудник:

 • Стрептококи, рідше стафілококи й інші форми бактерій.

Характерні симптоми:

 • запалення мигдалин з білястим нальотом на них, біль при ковтанні, осиплість голосу, висока температура, відсутність риніту.

Небезпека хвороби:

 • якщо ангіна пролікована недостатньо добре, її ускладненням може стати ревматоїдне ураження серця – шкідливі бактерії поширюються по крові і приводять до пороків клапанів серця. В результаті може розвиватися серцева недостатність.

Кашлюк (коклюш)

Кашлюк – небезпечне інфекційне захворювання, що вражає в основному дітей. Високозаразливе, бактерія передається повітряно-крапельним шляхом, тому без достатнього рівня імунізації населення легко викликають епідемії.

Збудник:

 • Bordetella pertussis.

Характерні симптоми:

 • хвороба спочатку протікає як звичайна застуда, пізніше проявляється характерний нападоподібний гавкаючий кашель, який може не проходити протягом 2 місяців, після нападу у дитини може виникати блювота.

Небезпека хвороби:

 • найбільш небезпечний коклюш для дітей першого року життя, оскільки може викликати зупинки дихання і летальний результат. Характерними ускладненнями є пневмонія, бронхіт, помилковий круп. Від сильних нападів кашлю вкрай рідко може виникнути крововилив в мозок або пневмоторакс.

Пневмонія

Запалення легенів можуть викликати бактерії і віруси, а також деякі грибки. Бактеріальна пневмонія – найбільш часте ускладнення вірусних респіраторних інфекцій, може розвиватися після грипу. Також розмноження бактерій в легенях характерно для лежачих хворих, людей похилого віку, пацієнтів з хронічними хворобами легень та порушеннями дихання, при зневодненні організму.

Збудник:

 • Стафілококи, пневмококи, синьогнійна паличка та інші.

Характерні симптоми:

 • сильне підвищення температури (до 39 ° С і вище), кашель з рясною вологою мокротою зеленого або жовтуватого кольору, біль в грудній клітці, утруднене дихання, відчуття нестачі повітря.

Небезпека хвороби:

 • залежить від збудника. При недостатньому лікуванні можливі зупинки дихання і летальний результат.

Туберкульоз

Туберкульоз – одна з найбільш небезпечних хвороб легенів, яка складно піддається лікуванню.

Збудник:

 • мікобактерія, паличка Коха.

Характерні симптоми:

 • хвороба може довго не проявлятися, після виникає кашель, загальне нездужання, людина худне, спостерігається субфебрильна температура (37-38 ° С) протягом місяця і більше, хворобливий рум’янець. Пізніше з’являється кровохаркання і сильні болі.

Небезпека хвороби:

 • особливості бактерій, що викликають туберкульоз, – це розвиток стійкості до антибіотиків. Тому інфекція важко лікується і може призводити до смерті або інвалідності. Часті ускладнення – захворювання серця.

Дифтерія

Дифтерія – інфекційне захворювання, яке в 90% випадків вражає верхні дихальні шляхи. Особливо небезпечна дифтерія для маленьких дітей.

Збудник:

 • Corynebacterium diphtheriae (бацила Леффлера).

Характерні симптоми:

 • біль при ковтанні, гіперемія мигдалин і специфічні білі плівки на них, збільшення лімфовузлів, утруднене дихання, висока температура, загальна інтоксикація організму.

Небезпека хвороби:

 • без своєчасного лікування дифтерія призводить до летального результату. Клітка бактерії здатна виробляти екзотоксин, тому хворий може померти від отруєння, при якому вражається серце і нервова система.

Кишкові інфекції

Сальмонельоз

Сальмонельоз – одна з найпоширеніших кишкових інфекцій, яка може протікати в різних формах. Іноді бактерії викликають важкі ураження, але бувають випадки, коли захворювання проходить у легкій формі або взагалі не проявляється симптомами.

Збудник:

 • Сальмонели.

Характерні симптоми:

 • висока температура (до 38-39 ° С), озноб, болі в животі, блювота, діарея, сильна інтоксикація організму, при якій людина різко слабшає.

Небезпека хвороби:

 • Залежить від форми перебігу, при тяжкій інфекції токсини бактерій можуть призводити до ниркової недостатності або перитоніту. Для дітей небезпечно зневоднення.

Дизентерія

Дизентерія – кишкова інфекція, до якої схильні люди різного віку. Найбільш часто фіксується в літній спекотний період.

Збудник:

 • 4 види бактерій шигелла.

Характерні симптоми:

 • Рідкий стілець темно-зеленого кольору з домішками крові і гною, нудота, головний біль, зниження апетиту.

Небезпека хвороби:

 • зневоднення, що призводить до приєднання різних запалень, а також інтоксикації організму. При правильному лікуванні, хорошому імунітеті і достатньому прийомі рідини життя бактерій роду шигелла припиняється за 7-10 днів. В іншому випадку можливо важке ускладнення – прорив кишечника.

Статеві інфекції

Гонорея

Гонорея передається виключно при статевому контакті, але в рідкісних випадках інфекція може потрапити від матері до дитини під час пологів (у немовляти розвивається кон’юнктивіт). Розмноження бактерій, що викликають гонорею, можливо в анальному отворі або горлі, але найчастіше хвороба вражає статеві органи.

Збудник:

 • Гонокок.

Характерні симптоми:

 • можливо безсимптомний перебіг хвороби: у чоловіків в 20%, у жінок – більш ніж 50%. При гострій формі спостерігаються болі при сечовипусканні біло-жовті виділення з статевого члена і піхви, печіння і свербіж.

Небезпека хвороби:

 • якщо інфекція не лікується, вона може викликати безпліддя, а також приводити до ураження шкіри, суглобів, серцево-судинної системи, печінки і головного мозку.

Сифіліс

Відрізняється повільним прогресуванням, симптоми проявляються поступово і розвиваються не швидко. Характерний перебіг захворювання – чергування загострень і ремісій. Побутове зараження багато лікарі ставлять під сумнів, в переважній більшості випадків бактерії людині передаються статевим шляхом.

Збудник:

 • Бліда трепонема.

Характерні симптоми:

 • на першій стадії на статевих органах виникає виразка, яка самостійно заживає за 1-1,5 місяці, спостерігається збільшення лімфовузлів. Після, через 1-3 місяці, по всьому тілу з’являється блідий висип, хворий відчуває слабкість, може підвищуватися температура, симптоми нагадують грип.

Небезпека хвороби:

 • хвороботворні бактерії з часом призводять до розвитку третинного сифілісу (30% від всіх заражених), який вражає аорту, головний і спинний мозок, кістки і м’язи. Можливий розвиток ураження нервової системи – нейросифіліс.

Хламідіоз

Хламідіоз – інфекція, що передається статевим шляхом, яка часто протікає в безсимптомній формі. Крім цього, хвороботворні бактерії складно виявити, для діагностики призначається аналіз ПЦР.

Збудник:

 • Хламідії.

Характерні симптоми:

 • при гострій формі спостерігаються виділення зі статевих органів (частіше прозорі), біль при сечовипусканні, кров’яні виділення.

Небезпека хвороби:

 • у чоловіків – запалення придатка яєчка, у жінок – запалення матки і придатків, безпліддя, синдром Рейтера (запалення сечовипускального каналу).

Поразки крові

Менінгококова інфекція

Менінгококова інфекція – група захворювань, викликаних одним збудником, але протікають в різній формі. Людина може бути безсимптомним носієм бактерії, а в інших випадках мікроб викликає генералізовану інфекцію, що призводить до смерті.

Збудник:

 • менінгокок.

Характерні симптоми:

 • варіюються від тяжкості хвороби. Інфекція може проявлятися у вигляді легкої застуди, у важких випадках розвивається менінгококцемія, що характеризується гострим початком хвороби, появою червоної висипки (жевріє при натисканні), підвищується температура, спостерігається сплутаність свідомості.

Небезпека хвороби:

 • при важкій формі розвивається некроз тканин, можлива гангрена пальців і кінцівок, ураження головного мозку. При розвитку інфекційно-токсичного шоку швидко настає смерть.

Правець

Правець – небезпечна інфекція, яка розвивається в ранах на шкірі. Збудник утворює спори бактерій, у вигляді яких і знаходиться в зовнішньому середовищі. При попаданні в рану швидко проростає. Тому будь-які серйозні травми вимагають профілактики розвитку інфекції – введення протиправцевої сироватки.

Збудник:

 • Правцева паличка.

Характерні симптоми:

 • правець вражає центральну нервову систему, спочатку проявляється тонічною напругою м’язів щелепи (людині складно говорити, розтискати рот), пізніше поширюється на все тіло, хворий вигинається через гіпертонус м’язів, в кінці розвивається порушення дихання.

Небезпека хвороби:

 • головна небезпека – токсин, який виділяє бактерія, саме він призводить до тяжких симптомів. В результаті отруєння відбувається тонічне напруження всіх м’язів, в тому числі діафрагми і міжреберних м’язів, внаслідок чого людина не може дихати і гине від гіпоксії.

Лікування бактеріальних хвороб

Будь-яка бактеріальна інфекція потребує планового лікування, адже бактерії можуть викликати серйозні ураження організму. Тільки лікар вибирає потрібну схему терапії, яка залежить не тільки від типу захворювання, але і від тяжкості перебігу.

Антибіотики

Основою лікування всіх інфекцій, викликаних шкідливими бактеріями, вважаються антибіотики. З часу відкриття пеніциліну в 20-х роках ХХ століття багато захворювань вдалося перевести з розряду смертельних в виліковні. Зменшилася кількість ускладнень після операцій, а пневмонія, від якої помирав кожний четвертий, залишилася небезпечною хворобою тільки для людей з груп ризику.

Види антибіотиків

Сучасні антибіотики можна розділити на дві групи:

 • Бактерицидні – вбивають хвороботворні бактерії.
 • Бактеріостатичні – уповільнюють зростання, припиняють розмноження бактерій.

Перші мають більш виражений ефект, проте саме ліки з другої групи призначаються частіше, оскільки, як правило, викликають менше ускладнень.

Також прийнято ділити ліки по спектру дії:

 • Антибіотики широкого спектра дії (пеніциліни, тетрациклін, макроліди) застосовують знищення різних видів бактерій. Вони ефективні в тому випадку, коли лікування потрібно почати терміново, ще до проведення аналізів. Пеніциліни найчастіше виписують при респіраторних бактеріальних інфекціях.
 • Антибіотики, активні по відношенню до обмеженої кількості видів бактерій (часто призначаються при туберкульозі та інших специфічних інфекціях).

Будь-які антибіотики потрібно обов’язково приймати курсом, оскільки при перериванні лікування живі бактерії, залишилися  швидко відновлюють чисельність колонії.

Проблеми застосування антибіотиків

Незважаючи на повсюдне застосування антибіотиків, сьогодні лікарі шукають альтернативні препарати для лікування бактеріальних інфекцій. Пов’язано це з кількома суттєвими недоліками цих ліків:

 • Розвиток резистентності у бактерій.

Багато мікроорганізмів виробили механізми захисту від препаратів, і застосування класичних антибіотиків є вже неефективним. Наприклад, пеніциліни першого покоління, які активно боролися проти стафілококів і стрептококів, сьогодні не використовуються. Золотистий стафілокок навчився синтезувати фермент пеніциліназу, який руйнує антибіотик. Особливу небезпеку становлять нові штами бактерій, які виробили стійкість до ліків останніх поколінь – так звані супербактеріі. Найвідомішим з них є метицилінрезистентний золотистий стафілокок. Також резистентність швидко розвиває синьогнійна паличка і ентерококи.

 • Використання антибіотиків широкого спектра призводить до дисбактеріозу.

Після такого лікування істотно порушується баланс мікрофлори, часто розвиваються ускладнення, організм ослаблений не тільки хворобою, але і дією ліків. Застосування медикаментів обмежено серед деяких груп населення: вагітні, діти, пацієнти з ураженнями печінки і нирок та інші категорії.

Бактеріофаги

Альтернативою антибіотиків можуть стати бактеріофаги – віруси, які вбивають конкретний клас бактерій. Серед переваг таких ліків:

 • Низька вірогідність розвитку резистентності, оскільки бактеріофаги – організми, які живуть на Землі кілька мільярдів років і продовжують вражати клітини бактерій.
 • Не порушують мікрофлору, оскільки є спеціалізованими ліками – ефективні тільки по відношенню до конкретного виду мікроорганізмів.
 • Можуть застосовуватися людьми з груп ризику.

Препарати, що містять бактеріофаги, сьогодні вже є в аптеках. Але все ж поки така терапія програє антибіотикам. Багато хвороб вимагають негайного лікування, а значить, потрібні медикаменти широкого спектра дії, бактеріофаги же вузькоспеціалізовані – можуть призначатися тільки після визначення збудника. Крім цього, відомі на сьогоднішній день віруси не здатні знищувати такий великий перелік хвороботворних бактерій, як антибіотики.

Інші методи лікування

ВООЗ не рекомендує використовувати антибіотики при всіх видах бактеріальних інфекцій. У тому випадку якщо мікроб не володіє високою патогенністю, а хвороба протікає без ускладнень, досить симптоматичного лікування – використання жарознижуючих, знеболюючих, вітамінних комплексів, рясного пиття. Часто імунна система сама може придушити розмноження колонії патогенних мікроорганізмів. Однак в цьому випадку пацієнт повинен перебувати під контролем лікаря, який буде приймати рішення про доцільність того чи іншого методу терапії.

Вакцинація

Від багатьох смертельно небезпечних бактеріальних інфекцій розроблені ефективні вакцини. Щеплення рекомендовані від таких захворювань:

 • Кашлюк.
 • Туберкульоз.
 • Гемофільна інфекція.
 • Пневмококова інфекція.
 • Дифтерія (використовується анатоксин – вакцина, яка допомагає виробляти антитіла до токсину бактерії).
 • Правець (використовується анатоксин).

Бактерії, харчування і травлення

Одні живі бактерії в продуктах можуть відновити мікрофлору кишечника, допомогти травному тракту і позбавити від токсинів. Інші ж, навпаки, потрапляючи з їжею в шлунково-кишковий тракт, викликають небезпечні інфекції і серйозні отруєння.

 • Патогенні бактерії часто розмножуються в продуктах з порушеннями правил зберігання. А особливо небезпечними є анаеробні бактерії, які легко збільшують чисельність навіть в товарах в герметичній упаковці і консервах.
 • Ще один шлях забруднення продуктів – через немиті руки або інвентар (ножі, обробні дошки та інше). Тому харчове отруєння легко отримати після вуличної їжі, яка готувалася без дотримання санітарних норм.
 • Недостатня термічна обробка або її відсутність також підвищують ймовірність розмноження різних хвороботворних форм бактерій.

Ліки з живими бактеріями

Препарати з корисними живими бактеріями часто рекомендуються дієтологами при різних порушеннях роботи шлунково-кишкового тракту. Вони допомагають при здутті живота, метеоризмі, тяжкості, поганому засвоєнні їжі, частих отруєннях.

У тому випадку якщо дисбактеріоз виражений сильно, лікар може порекомендувати курс препаратів для відновлення мікрофлори.

 • Пробіотики – препарати, що містять живі корисні бактерії.

Ліки випускається в капсулах з оболонкою, яка захищає колонії мікроорганізмів і допомагає доставити їх до кишечнику в живому вигляді.

 • Пребіотики – вуглеводні препарати, які містять поживні речовини для корисних бактерій.

Такі ліки призначаються в тому випадку, якщо кишечник населений біфідо-і лактобактеріями, але їх колонії недостатньо великі.

Молочнокислі бактерії

Молочнокислі бактерії – це велика група мікроорганізмів, які здатні переробляти глюкозу з виділенням молочної кислоти. На ділі це означає, що саме такі мікроби беруть участь в процесі зброджування молока – з їх допомогою створюються всі кисломолочні продукти. Їжа довше не псується саме завдяки молочнокислим бактеріям – кисле середовище, яку вони створюють, перешкоджає росту хвороботворних мікроорганізмів. Такі ж захисні функції вони виявляють і в кишечнику людини.

Основні продукти, в яких присутні молочнокислі бактерії:

 • Йогурт без добавок.
 • Закваски, кефір та інші кисломолочні напої.
 • Ацидофільне молоко.
 • Тверді сири.
 • Квашена капуста.

Таблиці основних бактерій

Хвороботворні бактерії

Бактерії в таблиці представлені за основними видами мікробів, здатних викликати хвороби. При цьому багато хто з них включають також непатогенні або умовно-патогенні бактерії.

Назва

Форма

бактерії

Тип дихання Спори Хвороби, які провокують бактерії
Стафілококи Коки факультативні анаероби ні Золотистий стафілокок провокує більшість гнійних захворювань. У тому числі: ураження шкіри, пневмонію, сепсис. Епідермальний стафілокок викликає гнійні ускладнення в післяопераційному періоді, а сапрофітний – цистит і уретрит (виявляються бактерії в сечі).
Стрептококи Коки факультативні анаероби ні Скарлатина, ревматизм (гостра ревматична лихоманка), ангіна, фарингіт, пневмонія, ендокардит, менінгіт, абсцес.
Клостридії Палички Анаеробні бактерії так Бактерії можуть входити до складу здорової мікрофлори. При цьому деякі види здатні виділяти найсильнішу з відомих отрут – екзотоксин ботулотоксин. До клостридії відносяться збудники правця, газової гангрени, ботулізму.
Бацили Палички Аероби, факультативні анаероби так Деякі види бактерій викликають сибірську виразку і кишкові інфекції. До роду належить і кишкова паличка – представник здорової мікрофлори.
Ентерококи Коки факультативні анаероби ні Інфекції сечовивідних шляхів, ендокардит, менінгіт, сепсис.

Корисні бактерії

Таблиця бактерій представляє життєво важливі для людини види мікробів.

Назва Форма бактерій Тип дихання Користь для організму
Біфідобактерії Палички Анаероби Бактерії людини, що входять в мікрофлору кишечника і піхви, допомагають нормалізувати травлення (препарати з біфідобактеріями призначаються при діареї), засвоювати вітаміни. Особливість бактерій в тому, що вони перешкоджають розмноженню стафілококів, шигели, грибка кандида.
Молочнокислі бактерії Коки, палички Аероби, що вимагають зниженої концентрації кисню (мікроаерофільні бактерії) Група бактерій, яка об’єднана однією характеристикою – здатність викликати молочнокисле бродіння. Використовуються в харчовій промисловості, входять до складу пробіотиків.
Стрептоміцети Бактерії здатні утворювати нитки, на зразок грибного міцелію Аероби Мікроорганізми живуть в грунті та морській воді. Важливу роль бактерії відіграють у фармакології. Використовуються людиною для виробництва антибіотиків: стрептоміцину, еритроміцину, тетрацикліну, ванкоміцину. Зокрема, стрептоміцин довгий час був основними протитуберкульозним ліками. Також використовуються для виробництва протигрибкових (ністатин) і протипухлинних (даунорубіцин) препаратів.

 

Соцмережі

Exit mobile version