Сальмонельоз

Сальмонельоз вважається бактеріальною інфекцією і його відносять до загальної групи зоонозів. Це гостропротікаюче кишкове захворювання, для якого характерне залучення в інфекційний процес органів травного тракту. Збудниками хвороби виступає велика група бактерій – сальмонел, які розрізняються за антигенною структурою. Патогенними для людини є не всі бактерії цього виду, тобто з точки зору епідеміології виділяють кілька окремих варіантів: (S. Тyphimurium, Еnteritidis, Рanama, Infantis, Newport, Agona, Derby і London), що провокують розвиток сальмонельозу. У зовнішньому середовищі (в ґрунті, м’ясі, воді, молоці і т. Д.) Сальмонели живуть довго.

Сальмонельоз у дорослих

Рівень сприйнятливості людського організму до сальмонел високий. Але залежить цей факт від багатьох нюансів, в тому числі кількості бактерій, які проникли в організм, і їх антигенної структури, а також імунітету і індивідуальних особливостей людини, що заразилася.

Якщо розглядати ступінь зараженості сальмонельозом у дорослих, то слід зазначити, що найбільше схильні до розвитку захворювання чоловіки і жінки старше 60 років і ті, хто має несприятливий преморбідний фон.

Сальмонельоз у дорослих найчастіше діагностується в індустріально розвинених містах, через що прийнято вважати цю хворобу захворюванням цивілізації. Причин для цього існує кілька і виною всьому зростання кількості випущених напівфабрикатів, глобальний експорт продуктів харчування, інтенсифікація в сфері тваринництва та урбанізації. Також важлива роль відводиться повсюдного забруднення навколишнього середовища.

Сальмонельоз у дітей

Існує кілька факторів, які впливають на клінічну картину і тривалість перебігу сальмонельозу у дітей. В даному випадку лікарі відзначають вікові особливості хворого, спосіб зараження інфекцією і вид збудника.

Особливості сальмонельозу у дітей до 12 місяців життя слід розглянути детально:

 • Часто хвороба супроводжується блювотою, діареєю з домішкою слизу та іноді крові.
 • Захворювання може мати затяжний характер (12-16 тижнів).
 • У дитини може збільшитися селезінка та печінка.
 • Хвороба має гострий початок.
 • Заражається маленька дитина цього віку контактно-побутовим способом.
 • Можуть підвищитися температурні показники тіла.
 • Дитина вередує, відмовляється від грудей або суміші / прикорму, погано спить, шкіра блідне.

Симптоми сальмонельозу у дітей до 1 року життя схожі з ознаками інших захворювань інфекційної природи. Тому визначити хворобу може тільки фахівець, спираючись на результати серо- і бактеріологічного дослідження.

Що стосується сальмонельозу у дітей, які старші 12 місяців, то шляхи зараження в цьому випадку переважно пов’язані з прийомом їжі. Перебіг хвороби може бути різним. У першому випадку інфекція зачіпає шлунок і кишечник. З’являються болі в животі, нудота, блювота, діарея. Якщо терапія буде призначена своєчасно і грамотно, то одужання настає швидко. У другому випадку розвитку захворювання сальмонельозом дуже схожий на дизентерію. Перебіг гострий, різко підвищується температура тіла.

Збудник сальмонельозу: сальмонела

Бактеріальна інфекція сальмонельоз небезпечна для людини. Збудниками в даному випадку є сальмонели, які рухливі за рахунок джгутиків і мають форму палички. Ці бактерії виступають анаеробами, яким не потрібен кисень для життєдіяльності. Вони прекрасно переносять низькі температури, але гинуть при кип’ятінні.

З точки зору патологічного впливу на організм людини слід виділити токсини, які виділяють збудники сальмонельозу. Це ендо-, цито- і ентеротоксини.

Як відбувається зараження сальмонельозом?

На сьогоднішній день захворюваність на сальмонельоз серед дорослого населення має тенденцію до зростання. Основним способом зараження сальмонельозом виступає прийом їжі, зокрема вживання інфікованого курячого м’яса і яєць, молочних продуктів, сирих овочів, риби.

Сальмонельоз у дорослих і дітей часто діагностується в епідеміологічних масштабах. Але визначити точні причини захворюваності вдається не завжди, адже в великих містах розвинена інфраструктура, простежується постійна міграція людей в межах населеного пункту, а магазини і фірми, що спеціалізуються на громадському харчуванні, численні.

Збудник сальмонельозу разом з їжею або водою проникає в шлунково-кишковий тракт. Він легко долає неспецифічні захисні бар’єри в роті і шлунку, і потрапляє в тонкий кишечник. Далі бактерії починають продукувати ентеротоксин, що призводить до вироблення нуклеотидів і активації аденілатциклазної системи. Починається секреторна діарея. Після збудники потрапляють в кишкову стінку, а точніше в її підслизовий шар. Сальмонела, вступаючи в контакт з клітинами епітелію, провокує розвиток різних змін функцій мікроворсинок. Збудник сальмонельозу провокує розвиток запального процесу в кишечнику, починається інтоксикація.

Сальмонельоз: інкубаційний період

Якщо шлях зараження харчовий, то інкубаційний період сальмонельозу може тривати від 5-7 до 72 годин. У разі, коли причиною зараження став побутовий контакт з інфекцією, то інкубаційний період сальмонельозу може збільшитися до 7 діб.

При сальмонельозі інкубаційний період залежить від численних факторів, в тому числі стану імунної системи людини, її віку, кількості і типу збудника, який проник в організм.

Сальмонельоз: симптоми захворювання

Сприйнятливість людини до сальмонельозу, як і ступінь тяжкості перебігу хвороби залежать від декількох факторів. До групи ризику входять новонароджені і немовлята, люди з ослабленим імунітетом, люди похилого віку, а також пацієнти, які перенесли хірургічні операції і / або тривалий час вживали антибіотики.

З того моменту, як бактерія потрапляє в організм, і до виникнення перших симптомів захворювання може пройти від декількох годин до 2 і більше днів. У більшій частині випадків період інкубації при сальмонельозі триває від 12 до 24 годин.

Збудник, потрапляючи в шлунково-кишковий тракт, проникає в тонкий кишечник і там прикріплюється до слизової. Прояв клінічних ознак сальмонельозу свідчить про те, що імунні клітини починають поглинати шкідливий мікроорганізм, який, руйнуючись, виділяє біоактивні ендотоксини, що викликають специфічну симптоматику.

Однак частина сальмонел залишається стійкою до імунної атаки і з лімфою і кров’ю розноситься по організму, викликаючи різні симптоми, причому не тільки з боку шлунково-кишкового тракту. Виходячи з того, що саме в організмі більше скомпрометовано збудником, захворювання проявляється у відповідній формі.

Форми сальмонельозу

Існує кілька основних форм захворювання, при кожній з яких домінують свої ознаки сальмонельозу:

 • шлунково-кишкова, або гастроінтестинальна (легка, важка), яка, в свою чергу, підрозділяється на три варіанти – гастритичний, гастроентеритичний і гастроентероколітичний;
 • тифозна (тифоподібна);
 • септична;
 • менінгіальна;
 • субклінічна
 • носійство.

Шлунково-кишкова – найбільш поширена форма сальмонельозу. Вона починається дуже гостро з інтоксикації. У хворого починає боліти голова, температура досягає 39 градусів, з’являються озноб і слабкість, ломота, запаморочення. Одночасно наростають симптоми дисфункції шлунково-кишкового тракту: шлунковий біль, блювота, діарея. Язик покривається білястим нальотом, стає сухим, живіт при пальпації болючий, злегка роздутий, селезінка та печінка збільшуються. Больові відчуття в животі зазвичай носять спазматичний характер.

Приблизно через 5 днів діарея проходить, але організм вже зневоднений, процеси метаболізму порушені. Такий стан загрожує втратою мінеральних солей, що провокує судоми, тахікардію, падіння артеріального тиску. У хворого можуть спостерігатися непритомність. З точки зору тяжкості перебігу гастроінтестинальна форма буває:

 • легкою (висока температура відсутня, блювота спостерігається один раз, стілець злегка розріджений, хворий одужує через 2-3 дня);
 • важкою (лихоманка триває не менше 4 днів, блювота спостерігається багаторазово, тиск знижується, з’являється діарея, слабкість, висока температура, судоми кінцівок).

Ознаки сальмонельозу при тифозній формою схожі на ті, що характерні для черевного тифу. Причому симптоми виникають на 7-10 день хвороби. Починається хвилеподібна лихоманка, при пальпції спостерігається збільшення розмірів селезінки і печінки, на шкірі з’являються висипання. Така картина тримається до 1 місяця, потім симптоми повільно згасають.

Прояв септичної форми сальмонельозу спостерігається частіше у немовлят при стані імунного дефіциту. Збудник проникає в тканини і органи і утворює в них септичні вогнища. Ураженню піддаються:

 • легені (розвивається пневмонія, плеврит);
 • м’язова тканина, підшкірна клітковина (розвиваються абсцеси, флегмони);
 • серце (ендокардит);
 • нирки (пієліт, цистит).

Симптоматика спочатку аналогічна ШКТ-формі, але потім картина доповнюється висипами (висипаннями) у вигляді петехій (точкових капілярних крововиливів), в важких випадках – порушенням цілісності судин більшого діаметру і масивними крововиливами. З самого початку розвитку хвороби спостерігається ураження серця, судин і ЦНС, тому септична форма не тільки триває довго, але і нерідко закінчується летальним результатом.

При менінгіальному сальмонельозі клінічна картина практично така ж, як при септичній формі хвороби. Єдина відмінність полягає в тому, що хвороба зачіпає тільки ЦНС. Ця форма сальмонельозу в більшій частині випадків діагностується у підлітків і дітей через підвищену проникність фізіологічного бар’єру між ЦНС і кровоносною системою. Крім ШКТ-симптоматики менінгіальна форма супроводжується мозковими симптомами, такими як судоми, блювота, пульсація джерельця у новонароджених, підвищений тонус м’язів потилиці.

Ознаки сальмонельозу в субклінічній формі, а також носійство ніяк не проявляються клінічно: їх можна виявити виключно лабораторними методами. Ці безсимптомні форми сальмонельозу починають розвиватися в тому випадку, коли число прониклих в організм шкідливих мікроорганізмів невелика, і при досить міцному імунітеті організм здатний впоратися з ними самостійно.

Бактеріоносійство буває гострим, транзиторним, а також хронічним. При такій формі заражена людина залишається носієм збудника і виділяє його зовні з продуктами життєдіяльності протягом максимум 3 місяців. Якщо цей термін минув, але сальмонела продовжує виділятися носієм, стан останнього розцінюється як хронічний.

У дорослому віці у хворих на сальмонельоз яскраво виражена симптоматика стихає, як правило, на 5-й день, а остаточно хворий одужує через 2 тижні. Однак все залежить безпосередньо від форми захворювання і тяжкості її прояви.

На початку хвороби ознаки сальмонельозу у дорослого незалежно від форми виглядають таким чином:

 • слабкість і нездужання;
 • підвищення температури;
 • головний біль та запаморочення;
 • больові відчуття в шлунку, в області пупка;
 • блювота, важка діарея;
 • наліт на язиці;
 • зміни кольору шкіри;
 • роздутий живіт, збільшення селезінки і печінки.

У хворого можуть спостерігатися тривала лихоманка, галюцинації і маячний стан, інтоксикація, висипання на животі. Можуть розвиватися гнійно-септичні процеси, що дуже небезпечно. При цьому кожна форма захворювання має кілька характерних тільки для неї симптомів, які описані вище.

Ознаки сальмонельозу у дітей

Симптоми у дітей в цілому аналогічні ознаками сальмонельозу у дорослого. Клінічно хвороба може проявлятися по-різному в залежності від форми. Головними ознаками сальмонельозу у дітей, характерними для всіх форм захворювання, є наступні:

 • Початок дуже яскравий, гострий, що виявляється лихоманкою, яка триває від 1 до 3 тижнів.
 • Багаторазовий стілець, який приходить в норму максимум через 10 днів.
 • Поява ознак, що свідчать про зневоднення (слизові і шкірні покриви стають сухими).

У дітей старшого віку симптоматика захворювання аналогічна ознаками сальмонельозу у дорослого. Але в цілому клінічна картина у новонароджених і грудних дітей має свої особливості:

 • Домінують симптоми, які свідчать про загальну інтоксикацію організму.
 • Температура може перебувати в межах норми.
 • У малюка відзначається гіпотрофія, недостатній набір ваги.
 • Дитина веде себе дуже неспокійно, постійно відригує.
 • Живіт дитини роздутий, руки і ноги холодні.
 • З’являються свідоцтва зневоднення – сухість шкірних покривів і слизових оболонок.
 • Родничок западає.

Слід зазначити, що серед дітей різного віку особливо поширена шлунково-кишкова форма хвороби. У грудному віці гастроінтестинальний сальмонельоз протікає як ентерит, а після 2 років – як гастрит або гастроентерит. Симптоматика в цілому така:

 • больові відчуття в епігастрії;
 • підвищення температури;
 • слабкість, нездужання;
 • блювота (може бути багаторазовою або епізодичною);
 • нудота;
 • багаторазовий і рясний стілець;
 • сухий, з нальотом язик;
 • метеоризм.

У новонароджених і немовлят нерідко розвивається септична форма. Вона характеризується тахікардією, диспепсичними явищами, ознобом, лихоманкою, сильним потовиділенням.

Після того як дитина перехворіла на сальмонельоз, вона може стати носієм збудника і виділяти його в зовнішнє середовище протягом місяця. Тому важливо проконтролювати стан дитини вже після одужання. Небезпека полягає в тому, що якщо бактеріовиділення триває довше 3 місяців, носійство визнається хронічним.

Сальмонельоз: діагностика хвороби

Якщо у людини з’явилися ознаки інфекційної хвороби, які схожі з сальмонельозом, то слід негайно звернутися за консультацією до терапевта. Якщо є болючий дискомфорт в області живота, діарея, то, швидше за все, необхідно буде відвідати хірурга і інфекціоніста.

У разі якщо клінічна картина хвороби протікає гостро і має стрімкий розвиток, найкраще викликати карету швидкої допомоги.

Хвороба сальмонельоз: зовнішній огляд і збір анамнезу

На першому прийомі лікар постарається встановити попередній діагноз. Проводиться бесіда з пацієнтом, в ході якої фахівець повинен дізнатися про всі скарги. Лікар спитає про дату, коли з’явилися перші симптоми, а також дізнається, що вживав в їжу хворий. Дуже важливо визначити, чи є ще хворі.

При підозрі на сальмонельоз діагностика буде включати і лікарський огляд. Цей метод передбачає оцінку стану шкірних покривів пацієнта. Обмацують живіт, вислуховується серце, вимірюється артеріальний тиск.

Аналіз на сальмонельоз та інші лабораторні дослідження

При підозрі на сальмонельоз діагностика може включати аналіз калу, завдяки результатам якого можна виявити запалення, що локалізується в кишечнику. Якщо пацієнт інфікований сальмонелами, то копрограма покаже наявність лейкоцитів.

Також серед лабораторної діагностики сальмонельозу варто виділити один з найбільш інформативних методів – бактеріологічне дослідження. Причому в даному випадку досліджуваним матеріалом може бути і кал, і кров, і сеча, і жовч. Це головний спосіб діагностики різноманітних кишкових інфекцій, тобто інформативний аналіз на сальмонельоз.

Проводять при сальмонельозі і антибіотикограму, щоб визначити ефективність того чи іншого препарату, і згодом призначити правильне лікування. Може знадобитися і серологічне дослідження крові, яке допоможе виявити антигени збудника сальмонельозу.

Сальмонельоз: лікування

Якщо сальмонельоз має важку форму, то хворого госпіталізують в обов’язковому порядку. При легкій формі хвороби терапія може проводитися в домашніх умовах.

Якщо діагностується сальмонельоз, то лікування в будь-якому випадку буде комплексним і підібраним в індивідуальному порядку (з урахуванням особливостей конкретного пацієнта). Можуть бути рекомендовані антибактеріальні препарати, промивання шлунку, рецепти народної медицини.

Як лікувати сальмонельоз різних форм?

Якщо при захворюванні вражається суто кишечник і шлунок, то терапія буде включати цілий перелік медикаментів і відразу слід зазначити, що антибіотики призначають в даному випадку рідко. Ці засоби не є ефективними при такій формі сальмонельозу, і лише посилюють перебіг хвороби, провокуючи як мінімум дисбактеріоз. Рекомендують ж при такій легкій формі сальмонельозу промивання шлунку содовими розчинами, а також препарати для заповнення рідини і солей, які були втрачені. Якщо хворий не може пити самостійно, простежується безперервна блювота або в незалежності від спожитої рідини симптоми зневоднення стають яскравішими, то пацієнту вводять спеціальні препарати внутрішньовенно. Такі засоби виводять токсини і приводять у норму водно-сольовий баланс. Це може бути Трисоль, Гемодез, Хлосоль і т. д. Також призначаються медикаменти, що поліпшують травлення – Фестал, Холензим, Панзинорм та ін.

Якщо сальмонельоз має важку форму генералізованого типу, то лікування в цьому випадку буде таким же, як в тому випадку, коли уражається лише кишечник і шлунок. Але як доповнення будуть виступати препарати, дія яких спрямована на усунення збудників сальмонельозу. Це антибіотики, наприклад, Левоміцетин, Ампіцилін, а також сальмонельозний бактеріофаг.

Дієта при сальмонельозі

Не всі сьогодні знають, як лікувати сальмонельоз, а тим більше, чи потрібна спеціальна дієта в період терапії. Лікарі рекомендують включити в раціон фруктові киселі, м’ясні котлети, приготовані на пару, відварну рибу, каші з рису та вівса. Важливо в період лікування сальмонельозу виключити жирні страви, незбиране молоко і зменшити кількість вуглеводних продуктів.

Ускладнення сальмонельозу

Захворювання сальмонельоз може стати причиною розвитку численних патологічних станів. Серед ускладнень слід відзначити: запалення легенів, оболонки головного мозку, сечового міхура, внутрішніх стінок серця, суглобів. Також на тлі сальмонельозу може розвинутися гостра серцева недостатність, абсцес нирок і печінки, гіповолемічний шок.

Якщо сальмонельоз має легку форму перебігу і вражає, наприклад, тільки кишечник і шлунок, то прогноз завжди сприятливий. У разі якщо хвороба має форму сепсису, не виключені летальні випадки.

Особливості лікування сальмонельозу у дітей

У дитячому віці сальмонельоз найчастіше протікає гостро. Супроводжується захворювання болями в животі, діареєю, іноді блювотою, підвищенням температурних показників тіла. Дитина примхлива, відмовляється від їжі, шкірні покриви бліднуть, порушується сон. Лікування сальмонельозу у дітей – компетенція лікаря-інфекціоніста. Будь-які експерименти з терапією чреваті негативними наслідками. Дуже важливо дотримуватися схеми лікування, яку призначив лікар.

Лікування сальмонельозу у вагітних

Інфекційне захворювання сальмонельоз може розвинутися і в період виношування плоду, адже імунітет вагітних жінок слабшає. Збудник легко проникає через плаценту, посилює період виношування плоду. До того ж багато медикаментів, успішно застосовуються при сальмонельозі, протипоказані вагітним жінкам.

Якщо сальмонельоз діагностується під час вагітності, то найчастіше хвора жінка поміщається в стаціонар. Лікуванням такого пацієнт займається тільки лікар. Будь-яке самолікування несе небезпеку.

Профілактика сальмонельозу

Захворювання сальмонельоз – багатолике і підступне, збудником якого є безліч штамів. З цієї причини не існує жодної по-справжньому ефективної вакцини від цієї хвороби. Як наслідок – основним способом звести до мінімуму ризик захворіти на сальмонельоз стає його профілактика.

Головна профілактична міра – дотримання норм і вимог санітарії і гігієни, а саме:

Під час приготування їжі для продуктів сирих і тих, які пройшли термообробку, слід використовувати різний посуд, ножі, столові прилади і обробні дошки.

Ретельно мити гарячою водою кухонне начиння, використовуючи для цього спеціальні засоби для миття посуду.

 • Не слід вживати м’ясні продукти, які не пройшли ветконтроль.
 • Не придбавати м’ясо та інші продукти на стихійних ринках.
 • Ні в якому разі не можна їсти погано зварене або недожарене м’ясо. Будь-яке м’ясо необхідно ретельно проварювати або повністю просмажувати.
 • Курячі і качині яйця потрібно піддавати як мінімум 10-хвилинній термообробці. Якщо яйця необхідно використовувати в сирому вигляді, шкаралупу слід попередньо вимити мильним розчином.
 • Суцільномолочні продукти, не оброблені заводським способом, можна вживати тільки кип’яченими.
 • Необхідно суворо дотримуватися відповідних термінів, протягом яких можуть зберігатися продукти, а також оптимальну температуру зберігання.
 • У холодильнику сире м’ясо, має зберігатися окремо від готових страв.
 • Неодмінно мити руки з милом, особливо після відвідування будь-яких місць громадського користування.
 • Пити можна тільки кип’ячену, водопровідну, бутильовану воду. У такій воді слід також мити посуд і продукти.

Слід пам’ятати, що найсприятливіше для сальмонели середовище – це м’ясо (особливо фарші), курячі яйця, молочна продукція, холодці і заливні страви, салати та крем. Збудник може бути присутнім в неякісних, прострочених консервах, які неправильно зберігалися. У приготованих стравах мікроби дуже інтенсивно розмножуються в теплі, навіть при кімнатній температурі, і з цієї причини ризик захворіти на сальмонельоз зростає в теплу пору року, особливо в літню спеку.

У спекотну погоду слід бути особливо обережним. Всі фрукти, овочі та інші відповідні продукти необхідно мити перед тим, як використовувати їх для приготування їжі. Не можна їсти фрукти і ягоди, заздалегідь не вимивши їх у водопровідній або кип’яченій воді. Не можна купувати товари для їжі брудними руками. Слід з обережністю ставитися до консервам: звертати увагу на термін їх придатності та умови зберігання. Купувати таку продукцію потрібно тільки в серйозних магазинах, наприклад супермаркетах, де стежать за якістю товару.

Заразитися сальмонельозом можна купаючись у водоймі (річці, озері, ставку), забрудненому продуктами життєдіяльності хворих тварин, птахів. Досить просто ковтнути води, щоб збудник потрапив в організм. Отже, не можна купатися в підозрілих водоймах, особливо тих, біля яких встановлені банери із заборонними написами.

Оскільки носієм захворювання можуть бути тварини і птахи (в тому числі голуби, кішки і собаки), а також забруднені предмети, слід уникати контакту з ними, а якщо такий стався, відразу ж ретельно вимити руки. Це особливо стосується дітей: батьки повинні стежити, щоб дитина правильно спілкувалася з тваринами, не підходила до бездомних тварин, не годувати птахів з рук.

Але якщо сталося так, що дорослий або дитина захворіли, слід негайно звернутися за лікарською допомогою. Хворого необхідно ізолювати від інших членів сім’ї та ні в яком          у разі не займатися самолікуванням.

Соцмережі

Exit mobile version