Дитячі щеплення для дорослих людей: як, кому і коли?

Краснуха, вітрянка, кір, коклюш, дифтерія і багато інших інфекційних захворювань традиційно вважаються дитячими. Чи означає це, що на них хворіють тільки діти? Зовсім ні! Справа в тому, що кілька десятиліть тому, до початку масової вакцинації, багато людей стикалися з цими інфекціями саме в дитинстві. Виходу було два: або загибель, або придбання імунітету. А тому доросле населення більше не боліло «дитячими» інфекціями.

Однак в даний час ситуація складається таким чином, що багато вакцин не в силах забезпечити довічний захист від патогенів. А тому дорослим людям також потрібно пройти ревакцинацію, отримавши щеплення повторно. І якщо дітям в цьому плані пощастило – за цим ретельно стежать батьки і педіатри, то доросла людина повинна подбати про себе сама.

Дорослі люди і дитячі хвороби: чому потрібна ревакцинація?

Як відомо, ставлення у багатьох людей до щеплень вельми неоднозначне. Хтось вважає їх шкідливими і навіть небезпечними для організму, хтось називає марними і не вірить в ефективність цього методу профілактики. Варто прояснити один важливий момент: вакцинація – це не гарантія того, що людина не захворіє. Але це гарантія того, що хвороба завдасть організму набагато меншої шкоди, ніж могла б.

Потрібно розуміти, як працює вакцинація, і чому деякі щеплення необхідно оновлювати. При попаданні в організм чужорідного агента (бактерії або вірусу) імунітет виробляє спеціальні білки (антитіла), спрямовані на боротьбу з патогеном.

Вакцинація – це спосіб бути на крок попереду хвороби. В організм вводяться штучно ослаблені або вбиті патогени, у відповідь на які також виробляються антитіла, але інфекційний процес не розвивається. А це означає, що при зустрічі з цією інфекцією імунітет вже буде озброєний, і симптоми хвороби будуть менш виражені.

Але з плином часу рівень антитіл, що циркулюють в організмі, поступово знижується. Для його заповнення і потрібне проведення ревакцинації.

Як дізнатися свою історію вакцинації

Наша пам’ять далеко не завжди послужливо акцентує увагу і зберігає такі дрібні і несуттєві деталі. Щоб уточнити цей момент, можна звернутися до записів в медичній карті і іншим документам. Звичайно, в теорії кожна людина зберігає всі свої дитячі карти і щеплення, який кочує з поліклініки в поліклініку.

На ділі ж – це дуже віддалена від реальності ситуація. Як відомо, спеціальні комп’ютерні програми для зберігання даних про здоров’я пацієнта (віртуальні картки) з’явилися відносно недавно. А це означає, що з імовірністю 90% інформація про поставлені зрілій людині щеплення в них не міститься.

Перед ревакцинацією людини від вірусу гепатиту B проводиться оцінка рівня антитіл. Якщо він становить менше 10 МО / мл, то потрібно нове щеплення. Якщо ж значення знаходиться в межах норми, то це означає, що імунітет має достатню кількість специфічних білків для боротьби з цією інфекцією.

Які щеплення потрібні дорослим?

Пройти вакцинацію можна як у своїй поліклініці абсолютно безкоштовно, так і в приватних прищепних кабінетах за гроші. Основні щеплення для дорослих:

  • Вакцинація проти правця і дифтерії. Проводиться всім людям кожні десять років після останньої імунізації, яка була зроблена в 14-ть років. Тобто ті, кому виповнилося 24, 34, 44 і так далі повинні відвідати кабінет щеплення.
  • Вакцинація проти гепатиту B. Її включили в список обов’язкових щеплень, які проводяться в дитячому віці, тільки в 1988 році. А тому всім тим, хто народжений раніше донині не вакцинований, потрібно зробити щеплення.
  • Вакцинація проти краснухи. Особливо показана дівчатам у віці від 18-ти до 25-ти років, які раніше не хворіли на краснуху, не проходили вакцинацію або ревакцинацію або не мають даних про неї.
  • Вакцинація проти кору. Проводиться дорослим людям з 18-ти до 35-ти років, які не хворіли на цю інфекцію, не отримали ревакцинацію або не пам’ятають про те, чи проводилося щеплення.
  • Грип. Щорічна вакцинація показана студентам, особам старше 60-ти років, пацієнтам з хронічними хворобами і вагітним.

У січні 2020 року було опубліковано робота китайських вчених, метою якої було визначення рівня правцевих антитіл в крові людей. З’ясувалося, що зі збільшенням віку пацієнтів титр захисних антитіл в організмі знижувався: це ще раз підтверджувало необхідність ревакцинації.

Є й інші захворювання, проти яких розроблені вакцини, але вони не входять в обов’язковий список. Імунізація здійснюється за певних умов для профілактики наступних хвороб:

  • Кліщовий енцефаліт. Вакцинація проводиться в регіонах, ендемічних щодо захворювання. Існує кілька схем імунізації: вибір залежить від попереднього прищепного анамнезу та пори року.
  • Пневмококова інфекція. Проведення щеплення показано особам, які страждають від хронічних хвороб легенів, а також пацієнтам старше 60-ти років і призовникам.
  • Оперізуючий лишай. Цю хворобу викликає той же вірус, що є причиною вітрянки: він залишається в організмі на все життя. Після 55 років рекомендується поставити щеплення, так як титр антитіл значно знижується: а це значить, що можливе загострення з появою важких симптомів.
  • Гепатит A. Вакцинація проводиться медичним працівникам, а також особам, які мають контакти з маленькими дітьми (спалахи найчастіше відбуваються в дитячих садках).

І це далеко не повний список: не варто забувати про щеплення для мандрівників, які відправляються в інші країни. Таким людям з великою ймовірністю буде потрібно проведення імунізації проти черевного тифу, менінгококової інфекції, жовтої лихоманки і деяких інших тропічних хвороб. Вакцинація – це справа суто добровільна, проте саме вона дозволяє уникнути небажаних ускладнень.

Соцмережі

Exit mobile version