Кір – симптоми, причини, аналізи, лікування і профілактика кору

Кір (лат. Morbilli) – гостре інфекційне захворювання вірусної природи, що характеризується висипом, високою температурою тіла, запаленням ротоглотки і почервонінням очей.

Що таке кір?

Кір – заразне захворювання, з практично 100% сприйнятливістю організму до інфекції, основною причиною якої є потрапляння в організм вірусу кору. Механізм передачі інфекції – повітряно-крапельний, через чхання, кашель, розмову на близькій відстані, використання одного посуду з носієм інфекції. Іноді інфікування відбувається від вагітної жінки до плоду.

У більшості випадків, вірус кору вражає дитячий організм, тому кір у дітей зустрічається найчастіше. Кір у дорослих також зустрічається, проте в основному тільки в осіб з патологією імунної системи або у тих, які не хворіли на неї в дитячому віці, тому що після цього захворювання, організмом виробляється стійкість імунітету до даного типу вірусу. Якщо майбутня мама одного разу перехворіла на кір, стійкість до даного вірусу передається і до новонародженого немовляти, але тільки на 3 місяці після народження. Далі імунна система змінюється і стає вразливою до вірусу кору.

Гострий перебіг кору може привести до летального результату дитини, тому її відносять до групи смертельно-небезпечних захворювань. Серед інших ускладнень кору можна відзначити інфекційні захворювання дихальних шляхів, шлунково-кишкового тракту і мозкових оболонок.

Як передається кір?

Збудник кору – вірус кору, що є РНК-вірусом роду морбіллівірусів, сімейства параміксовірусів.

Джерело інфекції – хвора на кір людина, яка заразна за 6 і менше днів до появи на ньому висипу, а також в перші 4 дні після появи висипу, після чого хворий вважається незаразним.

Шлях передачі кору:

 • повітряно-крапельний, який має на увазі під собою перенесення інфекції через слиз, що виділяється при чханні, кашлі, розмові на близькій відстані. Пам’ятайте, частим інструментом поширення інфекції є закрите, погано провітрюваний простір, наприклад – приміщення в дитячих садах, шкільні класи, офіси, громадський транспорт і т. д. Інфекція дуже швидко концентрується в повітрі, де знаходитися її носій, і якщо приміщення не провітрювати, вона з легкістю досягає верхніх дихальних шляхів здорової людини.
 • контактно-побутовий – через використання з носієм інфекції одного посуду. Недотримання цього простого правила безпеки часто стає причиною різних інфекційних захворювань в школі і на роботі.
 • вертикальний шлях – зараження плода відбувається від інфікованої вагітної жінкою.

Як інактивувати вірус кору?

Вірус гине при кип’ятінні, обробці дезінфікуючими засобами, опроміненні. При кімнатній температурі його активність зберігається не більше 2 діб, при низьких температурах -15-20 ° С – кілька тижнів.

Розвиток кору

Інкубаційний період кору в середньому становить 7-14 днів, після чого з’являються перші ознаки захворювання. Якщо в період інкубації, але не пізніше 5 діб після контакту з хворим, ввести противокоревой імуноглобулін, поширення інфекції, як і розвиток кору нейтралізується.

Спочатку, інфекція потрапляє в носову і ротову порожнину, а також глотку, де за рахунок доброчинної для інфекції середовища (тепло і волога), вона починає активно розмножуватися. Далі відбувається накопичення вірусу в епітеліальних клітинах і регіонарних лімфатичних вузлах, після чого він проникає в кровоносні судини і поширюється по всьому тілу. Органами-мішенями для корової інфекції, де вона після перенесення осідає насамперед є – мигдалини, лімфатичні вузли, бронхи, легені, печінка, кишечник, селезінка, головний мозок і мієлоїдна тканина кісткового мозку. У місцях накопичення вірусу утворюються багатоядерні гігантські клітини, інфекція повторно накопичується в клітинах макрофагальної системи.

Розвиток кору в класичному вигляді (типова форма) відбувається в 3 стадії (періоди) – катаральна, висипання і реконвалесценції.

Періоди (стадії) кору

1 стадія кору (катаральний період) проявляється після періоду інкубації вірусу і характеризується гострим початком. Першими ознаками кору є загальне нездужання, слабкість, головний біль, почервоніння очей (кон’юнктивіт), втрата апетиту. Також підвищується температура тіла, яка у важких випадках досягає 39-40 ° С. Далі з’являється рясний нежить, при якому можуть бути присутніми навіть гнійні виділення, сухий кашель, осиплість голосу, стенотичне дихання (в деяких випадках), світлобоязнь, гіперемія і зернистість слизових ротової порожнини і глотки, зернистість задньої стінки глотки.

Кір у дорослих характеризується більш вираженими ознаками інтоксикації організму, збільшенням лімфатичних вузлів, переважно шийних (лімфаденопатія), хрипами в легенях при диханні.

Одним з основних ознак катарального періоду також є плями Філатова-Коплика-Бєльського, що представляють собою білі, злегка виступаючі ущільнення, з червоними облямівками, що розташовані на слизових оболонках ротової порожнини, частіше – на щоках проти малих корінних зубів, рідше – губах і яснах. До цих плям, або вчасно з ними, на піднебінні з’являється корова енантема – невеликі червоні плями, які через пару діб зливаються із загальною гіперемією слизовиї ротоглотки.

Тривалість катарального періоду кору становить 3-5 діб, у дорослих – до 8 діб.

2 стадія кору (період висипання) – характеризується максимальною концентрацією корового вірусу в крові і появою яскравого плямисто-папульозного висипу, яка в міру розвитку збільшується, захоплюючи здорові ділянки шкірного покриву. На початку висип з’являється на голові – за вухами і волосистій частині, після, звичайно на другу добу, покриває верхню частину тулуба людини і руки, на третій день висип з’являється на нижній частині людини і ногах, в цей же час, висип на голові починає бліднути .

Висип при кору у дорослих зазвичай сильніше, ніж у дітей, іноді з появою геморагічних елементів.

Період висипання супроводжується посиленням симптоматики кору катарального періоду, а також появою нападів тахікардії, артеріальної гіпотензії (знижений артеріальний тиск)

Після перших 4-5 днів висипу, імунітетом виробляються антитіла, які нейтралізують вірус, однак патологічний процес розвитку хвороби триває.

3 стадія кору (період пігментації) зазвичай настає на 4-5 день після висипу – характеризується зниженням ознак кору, поліпшенням самопочуття хворого, зниженням температури тіла, що відбувається за рахунок вироблення імунітетом антитіл, які нейтралізують коровий вірус.

Висип по тілу, знову ж таки, починаючи з голови і до нижньої частини тіла, починає бліднути, перетворюючись в світло-коричневі плями, які в свою чергу, днів через 7 зникають. На їх місці, переважно на обличчі, з’являється висівкоподібне лущення шкіри.

Імунітет після боротьби з інфекцією слабшає, і в наступні тижні, а то й місяці повільно відновлюється. Організм під час відновлення є вразливим для інших видів інфекції, особливо бактеріальної природи, і патогенних факторів.

Після боротьби з кором виробляється стійкий імунітет до цього типу інфекції, тому повторне захворювання на кір малоймовірно.

Кір – статистика захворювання

Кір є однією з найчастіших причин смерті дітей, віком до 5 років. Статисти зазначають, що станом на 2011 рік, кір забрала життя у 158 000 людей, причому велика частина була дітьми.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) розробила план боротьби з кором, який ґрунтується на вакцинації населення. ВООЗ відзначають, що кількість смертей з 2000 по 2014 роки, при використанні вакцинації дітей, знизилося на 79%.

Про випадки епідемії кору, станом на 2017 рік ніде не зазначено. У деяких країнах іноді відбуваються спалахи міні-епідемій.

Загострення ж зазвичай проявляються в осінньо-зимово-весняний період (листопад-травень), коли організм схильний до переохолодження і гіповітамінозу, причому поширеність захворювання має свою циклічність – підйом кожні 2-4 роки.

Кір – симптоми

Інкубаційний період кору триває близько 7-14 днів (в середньому), після чого з’являються перші ознаки хвороби.

Перші ознаки кору

 • Загальне нездужання, слабкість, підвищена стомлюваність;
 • Підвищення температури тіла до 39 ° С і вище;
 • Нежить з рясними, іноді гнійними виділеннями;
 • Сухий кашель, у дітей – гавкаючий;
 • Головні болі, світлобоязнь;
 • Кон’юнктивіт (різь в очах і їх почервоніння, підвищена сльозоточивість);
 • Відсутність апетиту.

Основні симптоми кору

 • Висип по всьому тілу, що розповсюджується починаючи з голови, після опускається до нижньої частини тіла і ніг;
 • Білі (як скупчення манної крупи) і червоні плями в ротоглотці;
 • Висока температура тіла;
 • Кашель, осиплість голосу, іноді хрипи при диханні;
 • Кон’юнктивіт, світлобоязнь;
 • Опухлість особи;
 • Загальне нездужання, слабкість;
 • Відсутність апетиту.

Важливо! Симптоми кору у дорослих зазвичай більш виражені, ніж у дітей!

Ускладнення кору

Серед ускладнень кору можна виділити:

 • Порушення в роботі центральної нервової системи (ЦНС);
 • Хвороби органів дихання – ангіна, ларингіт, трахеїт, бронхіт, пневмонія (запалення легенів), круп, плеврит, синусит;
 • Хвороби шлунково-кишкового тракту (ШКТ) – гепатит;
 • Інші захворювання – лімфаденіт, отит, менінгіт, енцефаліт, паненцефаліт, стоматит, блефарит, кератит, сліпота, цистит, пієліт, пієлонефрит, ентерит;
 • Мозкова кома, летальний кінець.

Причини кору

Збудник кору – вірус кору, що є РНК-вірусом роду морбіллівірусів, сімейства параміксовірусів.

Метод передачі інфекції – повітряно-крапельний, контактно-побутовий і вертикальний (від вагітної до плоду) шляху.

Сприйнятливість людини до вірусу досягає практично 100%.

Класифікація кору

Класифікація кору проводитися наступним чином

По клінічній картині:

Типова форма:

 • катаральний період;
 • період висипання;
 • період реконвалесценції.

Атипова форма:

 • Абортивний кір – починається гостро, такою ж симптоматикою, як і типова форма кору, проте через пару днів ознаки хвороби зникають, при цьому висип поширюється тільки на верхню частину тіла.
 • Мітигірований кір – з’являється в осіб з пасивним або активним імунітетом по відношенню до вірусу, і характеризується більш тривалим інкубаційним періодом, слабкою симптоматикою, одночасним висипанням по всьому тілу, мінімальними ознаками інтоксикації організму;
 • Стерта;
 • Безсимптомна.

За ступенем тяжкості

 • Легка форма;
 • Середня форма;
 • Важка форма;

За особливостями протікання:

 • Гладке протікання;
 • Перебіг з ускладненнями.

Діагностика кору

Діагностика кору включає в себе такі методи обстеження:

 • Анамнез;
 • Загальний аналіз крові;
 • Біохімічний аналіз крові;
 • Реакція імунофлюоресценції – РІФ (метод Кунса).

Додатковими методами обстеження можуть бути:

 • Ларингоскопія;
 • Рентгенографія (рентген);
 • Дослідження мокротиння на предмет її чутливості до антибіотиків.

Аналіз на кір береться з крові, носоглоткових змивів, сечі і секрету кон’юнктив.

Лікування кору

Як лікувати кір? Лікування кору на даний момент спрямоване на придушення симптомів і зміцнення імунної системи. Специфічних ліків проти вірусу кору поки що немає (станом на 05.2017 р). На етапі тестування, проти вірусу кору показав свою ефективність рибавірин, однак його на даний момент в лікуванні проти цього захворювання не використовують. Також, деякі фахівці для лікування кору застосовують препарати на основі інтерферону.

Лікування кору включає в себе наступні пункти:

 • Постільний режим;
 • Симптоматичне лікування;
 • Дезінтоксикаційна терапія, рясне пиття;
 • Зміцнення імунної системи;

Не ускладнена форма кору лікується в домашніх умовах, ускладнена – в стаціонарі.

 1. Постільний режим

Постільний режим при важких інфекційних захворюваннях спрямований на акумулювання організмом сил, необхідних для боротьби з інфекцією. Крім того, хворого необхідно ізолювати від інших людей, які не хворіли раніше на кір, тому при перших ознаках кору, дитину потрібно утримати від походу в дитячий садок або школу, дорослому потрібно утриматися від походу на роботу.

У приміщенні, де знаходиться хворий потрібно трохи пригасити світло.

 1. Симптоматичне лікування (ліки при кору)

Важливо! Перед застосуванням лікарських препаратів, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем. Пам’ятайте, лікарські препарати мають ряд побічних ефектів, тому займатися самолікуванням край не рекомендується!

Лікарські засоби при кору

При болю і підвищеній температурі призначаються жарознижуючі препарати – «Диклофенак», «Ібупрофен», «Парацетамол».

Дітям, замість лікарських препаратів краще застосовувати холодні компреси на чоло, шию, зап’ястя і пахви.

Не рекомендується також давати дітям «Аспірин», тому що він може спровокувати ряд ускладнень, включаючи синдром Рея.

При сильному кашлі призначають відхаркувальні препарати і муколітики – «Амброксол», «АЦЦ», «Бромгексин», «Лазолван», «Мукалтин», «Корінь алтея».

Важливо! Муколітичні засоби давати дітям, віком до 2-х років заборонено!

При алергічних реакціях, висипаннях на шкірі і свербінні призначається прийом антигістамінних препаратів – «Діазолін», «Кларитин», «Супрастин».

При сильному свербінні шкіри рекомендується щодня обмивати шкіру водою з порошком «Деласкін».

Проти нудоти і блювоти призначають – «Мотиліум», «Піпольфен», «Церукал».

Для полоскання ротоглотки застосовують відвар з ромашки аптечної, або ж розчин хлоргексидину.

При почервонінні очей, призначається їх промивання міцним чаєм.

При розвитку кон’юнктивіту, в залежності від його типу, очі обробляються антибіотиками (при бактеріальному кон’юнктивіті) – «левоміцитин» (0,25%), «Альбуцид» (20%), «Ципрофлоксацин», противірусними засобами (при вірусному кон’юнктивіті) – « інтерферон »,« керецид »,« Лаферон ».

Для профілактики ускладнень, очі закапують протизапальними краплями – «Сульфацил».

Антибіотики. При супутньому інфікуванні організму бактеріальною інфекцією, призначається курс антибактеріальних препаратів (антибіотиків). Антибіотики призначаються на основі діагностики і залежать від конкретного виду бактерій.

 1. Дезінтоксикаційна терапія

Вірусна і бактеріальна інфекція, а також продукти їх життєдіяльності, накопичуючись в організмі викликають симптоми інтоксикації (отруєння) організму, яка проявляється у вигляді нудоти, нападів блювоти, відсутності апетиту, підвищеної температури тіла і інших проявів.

Для виведення токсинів з організму застосовується дезінтоксикаційна терапія, яка включає в себе:

 • рясне пиття – до 2-3 л рідини на добу, бажано додаючи вітамін С;
 • прийом детоксикаційних препаратів: «Атоксіл», «Альбумін».
 1. Зміцнення імунної системи

Для зміцнення імунітету призначається додаткові дози вітамінів, особливо при кору показана велика доза вітаміну А (ретинол), яка мінімізує ризик смертності, а також підвищену дозу вітаміну С (аскорбінова кислота).

Для зміцнення імунної системи і стимулювання її діяльності призначають імуностимулятори – «Іммунал», «Імудон», «Лізобакт».

Наслідки кору

Наслідки кору можуть бути вельми несподіваними. Так, наприклад, деякі медичні працівники вважають, що вірус кору може спровокувати в майбутньому розвиток таких хвороб, як – червоний вовчак, ревматоїдний артрит, розсіяний склероз, системна склеродермія, енцефаліт та інші.

Народні засоби проти кору

Важливо! Перед застосуванням народних засобів проти кору обов’язково проконсультуйтеся з лікарем!

Липа. Засипте в термос 2 ст. ложки квіток липи і залийте їх 500 мл води. Дайте засобу настоятися близько 3 годин, процідіть і приймайте настій протягом дня, кілька разів.

Малина. 2 ст. ложки малини залийте склянкою окропу, дайте засобу настоятися близько 1 години, укутавши теплою тканиною. Пити настій потрібно по 1 склянці, 3 рази в день.

Калина. 1 ст. ложку калини засипте в термос і залийте її склянкою окропу. Дайте засобу настоятися близько 5 годин і приймайте його 3-4 рази в день, за 20 хвилин до прийому їжі.

Ромашка і шавлія. 2 ст. ложки збору з ромашки і шавлії залийте склянкою окропу, накрийте засіб і дайте йому настоятися близько 1 години, після процідіть. Застосовувати настій потрібно для полоскання горла, 2-3 рази на добу.

Висівки. При лущенні шкіри благотворно на неї впливає прийняття ванни з відваром з висівок. Тільки температура води повинна бути не нижче 35 ° С.

Шипшина. 2 ст. ложки плодів шипшини залийте 500 мл води, закип’ятіть засіб, після дайте йому настоятися близько 2 годин. Пити потрібно по половині склянки 2 рази в день. Шипшина відмінно зміцнює імунітет, тому що це один з продуктів, який містить в собі максимальну кількість вітаміну С.

Профілактика кору

Профілактика кору включає в себе наступні превентивні заходи:

 • Вакцинація – щеплення при кору робиться дітям 2 рази, у віці 1 і 6 років. Останнім часом в якості вакцини проти кору використовується жива корова вакцина (ЖКВ) – «Рувакс», «MMR», «MMRV»;
 • При наявності протипоказань до щеплення, застосовується введення імуноглобуліну;
 • Джерело інфекції ізолюється на час, поки вірус може через нього активно поширюватися – до 4-го дня висипань;
 • В осінньо-зимово-весняний період року необхідний додатковий прийом вітамінів;
 • Дотримуйтесь правил особистої гігієни;
 • При оголошенні епідемії кору, намагайтеся відмовитися від перебування в громадських місцях, а також інших місцях, де присутня велика кількість людей;
 • Частіше провітрюйте приміщення, в якому Ви проводите багато часу – квартира, будинок, офіс і т.д .;
 • При розмові з іншими людьми, намагайтеся не підходити до них ближче, ніж на відстань витягнутої руки.

Соцмережі

Exit mobile version