Діатез

Слово діатез перекладається, як схильність. І це абсолютно правильний термін. Діатез – це скоріше аномалія конституції, ніж хвороба. Більш того, деякі джерела буквально наполягають на тому, щоб діатези розглядалися як аномалія, але не захворювання. Діатези, до речі, це не тільки як прийнято вважати, обсипані дрібними прищиками щічки дитини. Медицина знає близько 20 видів таких конституційних аномалій (діатезу). Виявляються вони в самому різному віці від дитинства до зрілих років. Конституція організму – це взяті разом морфологічні (будова) і і функціональні ознаки організму.

Діатез – це хвороба?

Якщо вже говорити зовсім правильно, діатез – це генетична схильність до дивного або аномальному реагування організму на елементарні подразники. І реакція ця не обов’язково алергія і висип (хоча часто це саме вона), це може бути, наприклад, судома. Діатез пов’язаний в розумінні більшості людей з дитячим віком тому, що такі «дивні» реакції зазвичай проявляються саме в дитинстві, коли шлунково-кишковий тракт, нервова, імунна система недостатньо зрілі.

Діатез навіть не можна назвати самостійним синдромом. Це сукупність генетичних особливостей, які в дорослому віці стають причиною 90% захворювань людини. Деякі генетики вважають, що навіть поразки апарату руху аж до травм визначаються спадковістю.

Зрозумійте правильно, ми не успадковуємо артрит колінного суглоба або перелом гомілкової кістки, а тільки особливості, які призводять в майбутньому при несприятливому збігу обставин до хвороб і травм. Ну наприклад, людина з міцною кістковою системою і високою еластичністю зв’язок може посковзнутися і скотитися зі сходів, відбувшись переляком і парою синців. Зате інша людина виявиться в лікарні з переломом гомілки і травмою колінного суглоба.

Діатези у нас асоціюється з алергією бо в більшості випадків, коли ми звертаємо на них увагу, вони стали причиною алергії, висипу. Найчастіше на себе звертають увагу лікарів діти з діатезом, якщо в їх утриманні батьків припускаються похибки: перегодовують, недостатньо ретельно доглядають за шкірою. Але хвороби на тлі діатезу можуть з’явитися і при хорошому догляді на тлі частих інфекційних недуг.

Висновок: діатез – не хвороба, а сукупність ризикових факторів, які призводять до хвороби при збігу несприятливих обставин.

Причини прояву діатезу

Основною причиною появи діатезу вважають порушення нейроендокринної регуляції обміну речовин. Це складний процес, пов’язаний з роботою залоз внутрішньої секреції і нейромедіаторів. При його порушенні організм патологічно, «дивно», нестандартно реагує на цілком звичайні речі (подразники).

А ось порушують цей процес цілий ряд факторів:

 • неповноцінне харчування малюка на етапі розвитку в животі матері (через дієти мами, неповноцінне харчування);
 • внутрішньоутробна гіпоксія (недолік кисню, наприклад через обвиття або гіпертонус матки);
 • асфіксія під час пологів;
 • прийом медикаментів при виношуванні плоду (фармнагрузка);
 • виражені токсикози;
 • тютюнопаління, куріння інших рослинних компонентів, і вжитий алкоголь;
 • екологія і робота в забруднених умовах.

Провокують появу діатезу, як раз таки в поширеній його формі (алергія): харчування матір’ю при ГГ (грудному годуванні) продуктами-алергенами, раннє включення в раціон дитини продуктів, потенційно здатних викликати алергічну реакцію або велику кількість продуктів (навіть натуральних), які травна система малюка не може переварити.

У більш старшому віці це може бути вдихання великої кількості алергенів (пробіглася дитина по полю з амброзією або вирішила очистити ділянку перед будинком від цієї трави).

Дорослі ж можуть пригадати про дитячий діатез, вкриваючись висипаннями, через алергічну реакцію на:

 • Переживання сильного стресу, психологічного потрясіння, переживань на тлі роботи, сім’ї, особистих відносин та іншого;
 • Незбалансоване харчування, наявність в раціоні великої кількості шкідливої, жирної або гострої їжі;
 • Алергічна реакція на аерозолі, медикаменти, побутову хімію та інші речовини (природного і штучного походження).

Крім того, алергічна реакції часто розвивається на конкретний продукт. Але не спокушайтеся буває і перехресна алергія. Страждаєте на алергію на амброзію, не варто їсти томати (та й взагалі червоні овочі і фрукти), диню, кавун і банани.

Види діатезу

Інші ж медики використовують інше формулювання, виділяючи такі види діатезу:

 • Ексудативно-катаральний тип;
 • Лімфатико-гіпопластичний тип;
 • Нервово-артритичний тип (подагра або ацетонемічний синдром у дітей). Швидше за все це збірне поняття, що враховують м’які форми ураження організму без точного діагнозу.

Щоб не змішувати все в «одну корзину», про такі захворювання, як хвороба Радю-Ослера (Вебера, спадкова телеангіектазія), хвороба Віллебранда, які іноді називають геморагічним діатезом, сольовому діатезі, гіперстенічному і астенічному типі хвороби, проявах мочекислого діатезу у дорослих ми поговоримо в рамках іншої статті, якщо для вас це буде цікавим. Хоча б тому що не всі вони пов’язані з шкірними симптомами.

Симптоматика ексудативно-катарального типу

Даний різновид відносять до алергічних або атопічних видів, такий діатез домінує серед дітей у віці до одного року. За медичною статистикою, з цією проблемою стикаються до 70% новонароджених. При правильному підході, позбутися від недуги можна за пару років. Принаймні погасити її прояви на багато років. Додатковим фактором, що підштовхує недуг, можуть стати алергічні захворювання в сім’ї, до яких передається схильність у спадок.

До візуальних ознак прояву даного типу діатезу відносять:

 • Виражений себорейний дерматит. Будьте пильні, адже при запущеній формі він може перетворитися в екзему;
 • Прояв на щоках молочного струпа – це помітне почервоніння шкіри на щоках, наявність набряку, сверблячих відчуттів і лущення дерми;
 • Попрілості на шкірі;
 • Паратрофія – поперемінний різкий набір і втрата маси тіла;
 • Обличчя болісно бліде або набрякле;
 • Поразка слизової язика;
 • Здуття живота або надмірне утворення газів.

Цьому типу діатезу схильні діти зі слабкою імунною системою, які часто хворіють на респіраторні інфекції та страждають поразкою слизової ротоглотки.

Симптоматика діатезу лімфатико-гіпопластичного типу

Згідно з медичною статистикою, даним типом діатезу страждає до 12% дітей. При своєчасному лікуванні, від всіх ознак недуги вдасться позбутися вже до підліткового віку. У рідкісних випадках, ознаки діатезу можуть залишитися на все життя. Найчастіше проявляється у дітей, у віці з двох до трьох років. Виявляється ж діатез через збої в роботі імунної і симпатоадреналової систем.

До основних ознак, що вказує на даний тип діатезу, є:

 • Не нормальна статура – короткий тулуб і нетипово довгі ноги і руки (дитина непропорційна);
 • Шкіра на обличчі і всьому тілі дуже бліда, практично біла;
 • У дитини практично не розвинена мускулатура, жирові маси розподілені за жіночим типом навіть у хлопчиків;
 • Набряклість шкіри;
 • Дитина не активна, швидко втомлюється;
 • Наявність зниженого артеріального тиску;
 • Схильність до вірусних інфекцій з блювотою і судомами;
 • Збільшення лімфовузлів в розмірах.

Такі діти починають пізно говорити, схильні до алергії і у них часто діагностується порушення роботи наднирників. Якщо у вашої дитини є ознаки даного діатезу, то слід негайно звернутися до лікаря і почати лікування. У таких дітей часто збільшена вилочкова залоза. Деякі лікарі вважають, що синдрому раптової смерті найчастіше схильні діти саме з цим типом діатезу. Але питання відкрите і до цього дня.

Симптоматика діатезу нервово-артритичного типу

Даний тип діатезу вважається самим рідкісним. На думку медиків, йому схильні не більше 2,5% дітей. Точніше діагноз поставити в ранньому віці практично неможливо. Клініку лікар побачить тільки до віку 6-7 років.

Шкірні симптоми дуже рідкісні. А ось болі в суглобах, нічне нетримання сечі, незрозумілі страхи в темний час доби, блювання виникають циклічно (причому з рота хворого і від блювотних мас пахне ацетоном) – це «класика жанру». Такі дітки можу заїкатися і не відчувати бажання до навчання в школі. Хоча це не означає, що вони не здібні вчиться.

Додаткові фактори ризику

Діатез у дітей може бути спровокований на етапі розвитку в утробі. Насправді вагітність не хвороба. Їсти можна все, на що у вас особисто немає алергії, але потроху. А ще гінекологи розписали раціон вагітних по тижнях виношування. Ось до цих рекомендацій бажано було б прислухатися. Але як кажуть, досвідчені гінекологи, якщо вам дуже захотілося курочки-гриль, краще їсти маленьку ніжку, ніж мучитися добу незадоволеним бажанням, нервувати і викликати у себе скорочення матки.

А ось під час ГГ (годування грудьми) вже будьте люб’язні не порушувати режим харчування. Так найкраще майбутній мамі відмовитися від вживання:

 • Меду;
 • Яєць;
 • Різних солінь і маринованих закусок;
 • Ікри будь-якого виду риб;
 • Ягід;
 • Жирних страв і смаженої до рум’яна зі скоринкою їжі, так само, як і від біфштексів з кров’ю.

Коли ж малюк народився, то годувати його потрібно своїм молоком, якщо у вас з ГГ проблеми, вибирайте суміш за порадою лікаря. Деякі діти можуть пити суміші тільки на основі козячого молока. Тут немає однієї чіткої рекомендації. Вводьте в раціон продукти, строго по написаному фахівцем графіком. Мамам потрібно відмовитися від будь-яких експериментів, адже це може негативно позначитися на здоров’ї та самопочутті дитини.

Що з чим плутають?

Гнейс або чепчик немовляти – куди бігти?

До ванної. Купайте малюка. Але особливо не старайтеся. Ваше чадо зіткнулося з сухістю повітря цього світу і його залози активно виробляють шкірне сало.

Якщо скоринки з’явилися:

 • у малюка перших тижнів життя;
 • вони темніші його шкіри;
 • легко видаляються при намоканні або добре розмокають при обробці олією;
 • з’являються на бровах, тімені і щічках.

Це гнейс. Часто матусі лякаються. Все – це діатез, кошмар! Покажіть дитину педіатру і заспокойтеся. Кошмару немає – це себорейний дерматит немовляти, пройде до 1-2 років, в лікуванні не потребує, тільки в грамотному догляді. Обґрунтовано фізіологією дитини і зазвичай потім наслідків не має. На думку частини медиків гнейс – це прояви діатезу, але зі сприятливим перебігом. І тільки у невеликій частині дітей він трансформується в себорейну екзему.

Якщо такі корки з’явилися у дитини більш старшого віку, наприклад, в 3 роки і тим більше в 6-7 років – це патологія. Вичісувати, тим більше з волоссям не потрібно, покваптеся до лікаря.

Скоринки за вухами у малюка не обов’язково діатез (це може бути погана гігієна), але може бути і він. Давайте розберемося в причинах і проявах діатезу щоб не плутати його з чимось ще, медичним може небезпечним, але зовсім іншої природи.

Пелюшковий дерматит – це діатез?

Це дерматит або роздратування шкіри, викликане поєднанням декількох факторів:

 • сечі;
 • калу;
 • високих температур.

Одноразовий підгузник – зручний для батьків. Одягнув і забув. Але саме завдяки йому в спеку у дітей розвивається цей вид дерматиту. Кал і сеча дратують і тканини дорослого, але вони більш грубі, більш стійкі. Ніжна шкіра дитини швидко «відгукується» висипом і почервонінням.

А ще у дитини буває реакція на пересичення продуктом. Ну ввели в прикорм занадто багато сиру. Це не діатез, просто організм малюка не може впоратися з такою кількістю нової їжі і реагує висипом (реакція схожа на алергічну). Доведеться цей продукт тимчасово виключити з раціону. І все пройде.

А ще дитину може «сипати» при наявності паразитів в кишечнику (гельмінтів). Тоді у нього і нервозність з’являється і болі в животі.

Діагностика

Процедура діагностики ускладнюється тим, що діатез не є окремим захворюванням і часто протікає на тлі інших, більш серйозних хвороб. Тому виявити його можна проходячи огляд у таких лікарів:

 • Педіатр;
 • Дитячий дерматолог;
 • Дитячий ендокринолог;
 • Дитячий нефролог;
 • Дитячий алерголог-імунолог;
 • Дитячий ревматолог;
 • Дитячий невролог;
 • Дитячий отоларинголог;

Після візуального огляду пацієнта і опитування його на наявність скарг, фахівець може попросити здати такі аналізи:

 • Кров: ЗАК (аналіз крові загальний), глюкоза крові;
 • Сеча: ЗАС (загальний аналіз сечі) і біохімія;
 • Тест на рівень холестерину;
 • Тест на фосфоліпіди;
 • Тест на сечову кислоту;
 • Імунологічні тести;
 • Аналіз калу на наявність дисбактеріозу кишечника.

На розсуд лікаря можуть проводити: обстеження лімфовузлів, рентген грудної клітки, УЗ-дослідження печінки, селезінки і наднирників.

Лікування дітей

Коли мова заходить про лікування маленької дитини, особливо немовлят, то варто негайно звернутися до лікаря. Ні в якому разі не підбирайте мазі самостійно або не спирається виключно на поради народної медицини. Неправильно підібране лікування може погіршити стан дитини, призвести до різних ускладнень, наприклад екземи.

Ми не зможемо порадити конкретні мазі, оскільки їх виписує фахівець, відштовхуючись від того, на тлі чого розвивається діатез, віку дитини та тяжкості хвороби. Крім медикаментів, мамам рекомендують переглянути раціон малюка і переконатися, що він отримує необхідну норму білків, жирів і вуглеводів. У період же вигодовування грудьми, при появі симптомів, потрібно відмовитися від усіх видів риби, киселю, свинини та яєць. Це знизить ймовірність алергічної реакції. Обов’язкові:

 • елімінаційна (виключає алерген) дієта;
 • антигістамінні, дозволені за віком.

Швидше за все, лікар призначить дитині седативи (заспокійливі засоби). Якщо виявлено дисбіоз у малюка є обов’язковими препарати, що відновлюють мікрофлору кишечника. Можливо педіатр порекомендує і ферменти.

Хороший ефект дають повітряні і УФЛ-ванни. З 3 років імунолог-алерголог може рекомендувати курси введення антигенів. У маленьких дітей ця процедура працює, у дорослих ефект від неї менше 50%.

Крім мазей і дієти лікар може виписати прийняття спеціальних ванн з лікарськими травами, наприклад з низкою, чистотілом або корою дуба. У важких випадках це гормональні мазі.

Обов’язково загартовування малюка, особливо при лімфатико-гіпопластичному типу хвороби, призначає лікар і вітамінну терапію, і вправи, і масажі.

Профілактика у дітей

Одним з головних профілактичних порад щодо запобігання діатезу у новонароджених, є дотримання дієти майбутньою мамою ще на етапі вагітності. Вона повинна повністю відмовитися від шкідливих звичок які можуть стати причиною формування «особливих» морфологічних якостей плода. А під час годування грудним молоком під заборону підпадають всі цитрусові фрукти, хліб і булочки, шоколад.

Якщо дитині вже виставлений діагноз «діатез» і протікає він в алергічній формі постарайтеся по мінімуму вводить в його раціон тістечка і тортики, цитрусові і кока-колу, бургери і інші «смакоту-шкідливості», що цілком здатні стати алергенами.

 

Соцмережі