Гельмінтози – наслідок появи в організмі гельмінтів. Паразити та їх середовище проживання

Слово «гельмінт» походить від грецького «helmins» (черв’як). Гельмінтологія – це наука, що вивчає паразитичних черв’яків. Гельмінтози є загальною категорією захворювань, що викликаються гельмінтами. Цим істотам необхідно використовувати інших живих істот для своєї життєдіяльності, харчування і розмноження. Саме через ці їх якості в медичній термінології для них застосовується зведення в одну категорію – паразити.

Паразит може потрапити в організм людини різними шляхами, наприклад, при вживанні брудної води, неправильно приготовленої або зіпсованої їжі, укусу тварини і навіть сексуального контакту. Крім того, поширеним шляхом зараження є контакт з домашніми та бродячими тваринами. Гельмінти частіше зустрічаються у дітей, оскільки ті схильні нехтувати правилами особистої гігієни. Однак, на думку деяких фахівців, в організмі будь-якої дорослої людини є паразити. Вони можуть ніяк не виявляти себе або викликати такі симптоми, які ніколи не можна буде пов’язати з їх наявністю. У цьому полягає головна особливість гельмінтів – вони вміють маскуватися і роками не заявляти про себе. Паразити живуть в організмі тварини або людини-господаря, можуть кочувати від одного господаря до іншого. Мільярди людей звертаються за допомогою до лікарів, щоб усунути паразитів і уникнути негативних наслідків для здоров’я.

Деякі гельмінтози легко виліковні, інші представляють серйозну шкоду для організму людини.

Основні класи паразитів. Види гельмінтів

У природі існує три основні класи паразитів, які є причинами захворювань людини і тварин:

 • найпростіші;
 • гельмінти;
 • ектопаразити.

Найпростіших і гельмінтів часто називають ендопаразитами. Це означає, що вони живуть всередині організму. Ектопаразити, в свою чергу, живуть на поверхні тіла господаря. Вони можуть харчуватися кров’ю або продуктами відмирання клітин шкіри, шкірним салом. До цього виду паразитів відносяться кліщі, воші, різні мікроорганізми. Ендопаразити, навпаки, живуть всередині тіла і харчуються продуктами розпаду, як, наприклад, сисуни в кишечнику, а також інші види гельмінтів, наприклад, гострики.

Найпростіші паразити складаються з однієї клітини, тому називаються одноклітинними. Вони можуть жити в крові, кишечнику і тканинах людини або тварин. Якщо найпростіші живуть в кишечнику, вони можуть передаватися іншим людям через фекалії хворих, опосередковано, наприклад, якщо заражений матеріал потрапляє в грунт, а потім висихає і вдихається ким-небудь у вигляді пилу. Найпростіші також здатні ділитися і розмножуватися в організмі людини, а потім, при укусі господаря комахою, проникати в тіло останнього і далі поширюватися.

Черви (або гельмінти) так само класифікуються як паразити, вони живуть і в людях, і в великих і дрібних ссавців. Доросла особина формується після виходу з яйця.

Яйця гельмінтів можуть перебувати в продуктах харчування, фекаліях, воді, повітрі, а також на шерсті домашніх і диких тварин. Інші можливі джерела: дверні ручки в громадських туалетах, сидіння унітазів, брудний посуд або предмети особистого користування (рушники, спідня білизна).

Зазвичай гельмінти потрапляють в організм людини через рот, ніс і анус. Після того, як паразит потрапляє всередину тіла, він мігрує в кишечник, де росте і розмножується. Відомі випадки, коли гельмінти мешкали в нирках, печінці, легенях, головному мозку, серці і навіть очних яблуках.

Діагностика гельмінтозів у людей, як правило, вимагає історії хвороби і результатів лабораторних досліджень зразків стільця і ​​крові, а іноді і інших тестів.

Найбільш часто зустрічаються видами гельмінтів є такі:

 • аскариди
 • Гострики (оксіуриди)
 • трихінели
 • солітери

Опис зовнішнього вигляду різних видів гельмінтів. Симптоми гельмінтозів різного походження

Мають круглу форму, живуть в кишечнику. Яйця зазвичай потрапляють в організм через заражену воду, їжу або на пальцях, поміщених в порожнину рота після того, як руки торкнулися забрудненого об’єкта. Симптоми їх присутності в організмі: втома, втрата ваги, дратівливість, поганий апетит, болі в животі, пронос. Без лікування у людини може розвиватися анемія, внаслідок поглинання паразитами поживних речовин.

 • Остриці. Інша назва оксіуриди. Живуть в основному в кишечнику. Яйця зазвичай потрапляють в організм через анус, ніс або рот при вдиханні повітря, або через потрапляння в рот пальців, які торкнулися забрудненої поверхні. Симптоми їх присутності в організмі: свербіж в області анального отвору, блідість шкіри всього тіла, нетравлення шлунку. Іноді гострики живуть в піхві у жінок, тоді можна спостерігати виділення, схожі на виділення при молочниці і сильний свербіж. Гострики не викликають серйозних ускладнень. Лікування їх можливо провести повністю за кілька днів.
 • Трихінели. Цей черв’як живе в кишечнику і викликає серйозне захворювання, відоме як трихінельоз. Яйця зазвичай потрапляють в організм при вживанні сирої чи погано приготовленої свинини, ковбаси або ведмежого м’яса. У кишечнику розташовуються яйця паразита, які можуть мігрувати в інші частини тіла через кров і лімфатичну систему. Ранні симптоми: блювота, діарея і спазми в животі. Через деякий час з’являється висока температура, набряклість обличчя, болі в м’язах. Без лікування черви можуть проникати в м’язи, серце і мозок і навіть викликати летальний результат. Лікування здійснюється із застосуванням антіглістичних препаратів, наприклад тіабендазол. Також призначають постільний режим і рясне пиття. Відновлення після хвороби може зайняти кілька місяців.
 • Солітери. Стрічкові хробаки, що у кишечнику людини і великих ссавців. Яйця зазвичай потрапляють в організм при вживанні сирої або неправильно приготовленої яловичини. Симптоми відсутні. Може спостерігатися біль в животі, пронос, втома.

Сисуни. Живуть в різних частих тіла, в тому числі в кишечнику, сечовому міхурі, прямій кишці, печінці, селезінці і легенях. Сисуни мешкають в тілі прісноводних молюсків. Після виходу з тіла равлики можуть потрапити в організм людини в момент плавання або купання в зараженій воді. Заражена людина повторно передає інфекцію, випорожнюючись або виконуючи акт сечовипускання. Більшість пацієнтів не відчувають ніяких симптомів. Проте, у деяких хворих виникає висип, свербіж, біль у м’язах, кашель, озноб і лихоманка. Сисуни можуть покинути тіло людини, але ризик повторного зараження не виключений. Повторні інфекції можуть привести до пошкодження печінки, сечового міхура, кишечника і легень. У рідкісних випадках стрічкові черв’яки можуть проникати в спинний або головний мозок і викликати судоми і параліч. Одне із захворювань, яке викликається сисунами – шистосомоз. Зустрічається в основному тільки в Африці, деяких областях Південної Америки і Карибського басейну, на Близькому Сході, в Китаї і Філіппінах.

Червоподібних паразитів можна легко побачити неозброєним оком, особливо, якщо вони дорослі. У калі дітей або тварин їх легко розглянути, якщо ж існує підозра, що в організмі хворого є глисти, а видимих ​​проявів захворювання немає, необхідно проведення аналізів.

Зазвичай застосовується:

 • ендоскопія (огляд стравоходу, шлунку і верхньої частини тонкого кишечника);
 • колоноскопія (огляд товстої і прямої кишки).

Лікування гельмінтозів і профілактика

Лікування безпосередньо залежить від того, який вид паразита мешкає в організмі людини. Перш за все, необхідно пити багато рідини, перестати їсти солодку їжу. Гельмінти добре розвиваються і ростуть в гнильному, кислому середовищі. Таке середовище формується в кишечнику людини, яка регулярно, поїдає велику кількість м’яса, білкової їжі, дріжджової випічки і солодощів. В організмі людини, яка їсть велику кількість сирих фруктів і овочів, паразитів в кілька разів менше. Саме тому в період лікування гельмінтозу лікарі рекомендують утримуватися від звичного раціону, додаючи до кожного прийому їжі сирі соки, овочі і фрукти.

Народна медицина, в свою чергу, рекомендує проведення профілактичних антигельмінтних чисток раз на рік або раз в півріччя. Такі процедури проводяться із застосуванням клізм, перорального прийому настоїв і відварів трав, а також різних ефірних масел.

З профілактичної точки зору проводити антигельмінтні процедури необхідно не рідше разу на рік, особливо якщо в регулярному раціоні багато риби і м’яса, а також овочів і фруктів, зібраних власноруч на дачній ділянці. Незважаючи на різний склад ґрунту, яйця гельмінтів можуть перебувати в будь-якому саду. Підвищеного ризику гельмінтозу піддаються власники кішок і собак, оскільки тварини частіше страждають від таких захворювань. Не варто близько контактувати з тваринами, а після спілкування з ними слід ретельно мити руки. Тварин не можна цілувати і не можна дозволяти робити це дітям.

Після прогулянки на вулиці дитина і дорослий відразу повинні вимити руки з милом, особливо, якщо дитина контактувала з піском. У піску може міститися безліч паразитів, як прісноводних, так і звичайних, наприклад, потрапили туди з вовни кішки або собаки.

Якщо у кого-небудь з сім’ї є підозра на наявність глистів, необхідно користуватися окремими рушниками, предметами гігієни. Навіть гребінець у хворого повинен бути своїм, бажано, пластмасовим, який можна після одужання прокип’ятити. Зубну щітку після позбавлення від паразитів теж треба міняти.

Овочі та фрукти перед вживанням потрібно мити з милом або додатково обливали окропом. М’ясо потрібно готувати до повної готовності і не допускати, щоб після приготування з нього виділялася кров.

Соцмережі