Дисбактеріоз

Дисбактеріоз – стан, що викликається порушенням мікрофлори кишечника, пов’язане зі зміною видового складу бактерій. Кількість корисних біфідо- і лактобактерій скорочується, а кількість патогенних (хвороботворних) мікроорганізмів зростає. Дисбактеріоз кишечника не є самостійною хворобою. Найчастіше він виявляється наслідком інших недуг (іноді досить грізних). За статистикою спостерігається у 90% дорослих людей.

Більш докладно про те, що це за хвороба, які перші ознаки і симптоми, а також як правильно лікувати за допомогою дієти і лікарських препаратів.

Що таке дисбактеріоз?

Дисбактеріоз кишечника (також дисбіоз) – це стан мікробного дисбалансу на тілі або всередині нього. При дисбактеріозі порушено співвідношення корисних і умовно-патогенних мікроорганізмів, наприклад, в кишечнику або в репродуктивних органах.

У кишечнику дорослої людини в нормі міститься близько 2-3 кг різних мікроорганізмів (близько 500 видів). 60% всіх мікроорганізмів розселені в шлунково-кишковому тракті.

Мікроорганізми допомагають перетравлювати їжу, синтезують вітаміни, виводять токсини і канцерогенні речовини, розщеплюють всі непотрібні елементи. Основні представники кишкової флори аеробні лактобактерії та анаеробні біфідобактерії.

В організмі людини в процесах перетравлення їжі беруть участь три види бактерій:

 • корисні (біфідобактерії, лактобактерії). Підтримують співвідношення інших бактерій в шлунку, запобігають розвитку алергічних хвороб, слабшанню імунітету і багато інших негативних впливів на людський організм. Також вони контролюють кількість шкідливих бактерій;
 • нейтральні. Живуть в певному місці. Не приносять особливої користі чи шкоди;
 • шкідливі (грибок кандида, стафілокок, стрептокок). Провокують різні захворювання і збої в роботі шлунково-кишкового тракту.

Причини

Кількість кожного виду бактерій, які живуть в кишечнику, управляється законами природного відбору: що сильно розмножилися не знаходять собі їжі, і зайві вмирають, або інші бактерії створюють їм нестерпні умови для життя. Але бувають ситуації, в яких нормальний баланс змінюється.

Причинами гноблення нормофлори кишечника при дисбактеріозі можуть бути наступні фактори:

 1. Прийом деяких ліків (антибіотиків, проносних, імунодепресантів, гормонів, психотропних, секретолітиків, адсорбентів, протипухлинних засобів, туберкулостатиків і ін.);
 2. Неправильне харчування, нестача в раціоні необхідних компонентів, його незбалансованість, присутність різного роду хімічних добавок, що сприяють придушенню флори, збої в режимі харчування, різка зміна характеру раціону.
 3. Наявність будь-яких хвороб органів травлення (виразкова хвороба, хронічний холецистит, хвороба Крона, цироз печінки, целіакія, панкреатит ін.);
 4. Паразитарні захворювання кишечника (аскаридоз), виділяють речовини, які знищують мікроби нормальної флори кишечника;
 5. Перенесені операції на кишечнику, стреси, неврологічні розлади, в результаті яких порушується нормальна перистальтика кишечника.

Іноді від дисбактеріозу можуть страждати практично повністю здорові люди. В цьому випадку причину слід шукати в особливостях професії, або в сезонних змінах в харчуванні.

Види

Залежно від причини виникнення синдром кишкового дисбактеріозу в сучасній медицині підрозділяється на кілька видів.

 • Дисбактеріоз, що виникає у здорових людей:
 • Професійний (порушення відбуваються через шкідливу професійну діяльність)
 • Віковий (флора порушується через старіння організму)
 • Нутритивний (пов’язаний з неправильним харчуванням)
 • Сезонний (флора змінюється в залежності від пори року, переважно в холодну пору).

По тяжкості:

 • легка;
 • середньо-важка;
 • важка.

За перебігом:

 • гостра (до 30 днів);
 • затяжна (до 4 місяців): з клінічними проявами (безперервна або рецидивуюча) і без клінічних проявів;
 • хронічна (понад 4 місяці): з клінічними проявами (безперервна або рецидивуюча) і без клінічних проявів.

Дисбактеріоз тонкого кишечника

Дисбактеріоз тонкої кишки починає проявлятися при надмірному її обсіменінні. В цьому випадку змінюється мікробний склад, що провокує порушення нормальної роботи шлунково-кишкового тракту. Біль локалізується в області пупка.

Дисбактеріоз товстого кишечника

Дисбактеріоз товстої кишки є вкрай поширеною патологією, яка порушує мікрофлору одночасно в шлунку, дванадцятипалій кишці, кишечнику. Захворювання може мати тривалий характер, приймати більш важку форму і порушувати нормальний спосіб життя людини.

Симптоми дисбактеріозу кишечника

Клінічна картина розвитку і перебігу дисбактеріозу залежить як від стадії, так і від мікробіологічного варіанту розладу.

Характерні ознаки дисбактеріозу у дорослих:

 • Порушення стільця. Порушення стільця при дисбактеріозі є одним з найпоширеніших і характерних симптомів. Найчастіше проявляється у вигляді рідкого стільця (проносу). При віковому (у літніх людей) дисбактеріозі, найчастіше розвивається запор, який обумовлений зниженням перистальтики кишечника (через нестачу нормофлори).
 • При виражених процесах гниття і бродіння, які спостерігаються лише у 25% хворих, порушується склад, форма і колір калу. Він стає пінистим, рідким, набуває світлого забарвлення і кислого запаху. Можливе виникнення відчуття печіння в задньому проході.
 • зміна запаху калу (він стає різко гнильним або кислим);
 • посилене газоутворення (гази бувають смердючими і без запаху, звучними і ні);
 • здуття живота різної інтенсивності (воно більш виражено вечорами, може посилюватися після деяких продуктів);
 • Диспепсичні розлади: нудота, блювота, відрижка, зниження апетиту, є результатом порушеного травлення;
 • Кишечник не спорожняється повноцінно.
 • Тухлий присмак, відрижка.

Симптоми, які проявляються при дисбактеріозі, не у кожного можуть спостерігатися, це індивідуальні ознаки. Приблизно половина страждаючих на цей розлад не відчуває нічого, крім рідкого стільця або запору.

При дисбактеріозі найбільше страждає травлення. Так як їжа в кишечнику по початку розщеплюється бактеріями, а вже потім всмоктується в кров. Без допомоги мікроорганізмів організм не може засвоїти багато поживних речовин. Тому з’являється нудота, блювота, рідкий стілець.

Стадії дисбактеріозу у дорослих

Розрізняють такі стадії хвороби:

 1. Перша ступінь дисбактеріозу кишечника характеризується зниженням захисної ендогенної флори не більше ніж на два порядки. Біфідофлора і лактофлора не порушуються, клінічні ознаки захворювання відсутні. Цей ступінь характерний для латентної фази розвитку хвороби.
 2. В цьому випадку зменшення корисних мікроорганізмів – лакто- і біфідобактерій – стає критичним. Поряд з цим розвиток патогенної мікрофлори наростає дуже швидко. На даному етапі виникають перші ознаки дисбактеріозу, які свідчать про порушення в функціонуванні кишечника.
 3. Запальний процес починає порушувати стінки кишечника, що посилює хронічний розлад травлення. Ця стадія хвороби вимагає серйозного лікування не тільки правильною дієтою, але і медикаментами.
 4. Розвивається, коли лікування дисбактеріозу відсутне або недостатньо інтенсивне. На цьому етапі шкідливі мікроорганізми практично витісняють корисні, що призводить до розвитку таких хвороб, як авітаміноз, депресія, кишкові хвороби, які є небезпечними не лише для здоров’я, а й для життя пацієнта.

При дисбактеріозі кишечника можливі й інші симптоми і прояви, але вони будуть ставитися, скоріше, до ускладнень захворювання або загострення супутніх патологій. Безпосередньо ці симптоми не пов’язані з порушенням кишкової мікрофлори. Можливі, наприклад, ознаки гіповітамінозу і авітамінозу. Нестача вітаміну пов’язаний з тим, що він не засвоюється нормально в кишечнику.

Діагностика

При дисбактеріозі кишечника спостерігаються симптоми як при коліті, ентероколіті, гастриті, запаленні товстого, тонкого кишечника. Завдання лікаря – поставити правильний діагноз, виключивши перераховані вище патології органів травлення.

Діагностувати дисбактеріоз без аналізів складно. Симптоми недуги дуже схожі на симптоми інших захворювань. Щоб поставити діагноз, лікарю необхідно мати результати діагностики. Після збору скарг пацієнта і пальпації, фахівець призначає 2-3 необхідні процедури.

Поставити точний діагноз допоможуть:

 • Аналіз калу. Найбільш специфічна методика лабораторної діагностики кишкового дисбактеріозу – аналіз і бакпосів калу.
 • Клінічний аналіз крові – показує наявність запалення і можливої кровотечі в кишечнику. При вираженому дисбактеріозі відзначається анемія – зниження рівня гемоглобіну в крові.
 • Колоноскопія. Дозволяє оцінити стан відрізка кишечника довжиною до одного метра.
 • Ультразвукове дослідження черевної порожнини. З його допомогою можна виявити супутні патології.
 • Фіброезофагогастродуоденоскопія. Полягає в огляді слизової оболонки шлунка, стравоходу і дванадцятипалої кишки, який проводиться за допомогою ендоскопа.
 • Рентгенографія кишечника. Щоб виявити патологічні зміни, при проведенні процедури застосовують контрастну речовину.

Лікування дисбактеріозу у дорослих

При легкому ступені дисбалансу в мікрофлорі кишечника, може бути досить усунення цих причин за допомогою раціонального харчування, прийому пребіотиків або пробіотиків. При тяжкому порушенні одночасно з комплексною антимікробною терапією також показано дієтичне харчування.

Як лікувати дисбактеріоз кишечника? Заходи щодо лікування складаються з:

 • усунення надлишкового бактеріального обсіменіння тонкої кишки;
 • відновлення нормальної мікробної флори товстої кишки;
 • поліпшення кишкового травлення і всмоктування;
 • відновлення порушеної моторики кишечника;
 • стимулювання реактивності організму.

Лікарські препарати

Для лікування дисбактеріозу застосовуються препарати, які сприяють відновленню нормальної флори кишечника. Зазвичай вибирається засіб однієї з перерахованих груп:

 1. Антибактеріальні препарати необхідні в першу чергу для придушення надлишкового зростання мікробної флори в тонкій кишці. Найбільш широко застосовуються антибіотики з групи тетрацикліну, пеніцилінів, цефалоспорини, хінолони (таривід, нітроксолін) і метронідазол.
 2. Бактеріофаги (інтестібактеріофаг, стафілококовий бактеріофаг, піобактеріофаг, коліпротейний бактеріофаг і ін.);
 3. Антибіотики (фторхінолонів, цефалоспоринів, пеніцилінів, макролідів, аміноглікозидів та ін.);
 4. Пробіотики від дисбактеріозу (споробактерин, ентерол, цереобіоген, бактисубтил і ін.).
 5. Протигрибкові засоби. Призначаються при виявленні в кишковому вмісті підвищеної кількості дріжджових грибів.
 6. Ферменти, призначаються в разі виражених порушень травлення. Таблетки Мезим по 1 таблетці 3 рази на день, перед їжею. З метою поліпшення функції всмоктування призначають есенціале, легалон або карсил, так як вони стабілізують мембрани кишкового епітелію. Пропульсивну функцію кишечника покращують імодіум (лоперамід) і тримебутин (дебридат).
 7. Сорбенти, призначаються при виражених ознаках інтоксикації. Активоване вугілля призначається по 5-7 таблеток на 1 раз, протягом 5 днів.

Призначити лікарські препарати від дисбактеріозу, визначити їх дозування і тривалість прийому може тільки лікар.Самолікування загрожує виникненням ускладнень.

При тривалому лікуванні антибіотиками обов’язково включати в терапію спеціальну дієту, яка містить продукти, багаті корисними бактеріями, протигрибкову і імуностимулюючу, а також антигістамінну терапію.

Ступінь дисбактеріозу Лікування для дорослих
1
 • Функціональне харчування, вітамінотерапія, ентеросорбенти;
 • Пребіотики.
2

При 2 ступені дисбактеріозу рекомендується:

 • Функціональне харчування, вітамінотерапія, ентеросорбенти;
 • Пробіотики.
3

При 3 ступеню дисбактеріозу кишечника, лікування препаратами наступне:

 • Функціональне харчування, вітамінотерапія, ентеросорбенти;
 • Антибактеріальна терапія, бактеріофаги, кишкові антисептики;
 • Пробіотики.

Лікування дисбактеріозу кишечника призначається комплексно залежно від ступеня захворювання. Так як захворювання розвивається під впливом багатьох факторів, важливо усунути причину його розвитку, в іншому випадку прийом пробіотиків не дасть позитивного ефекту. Усунення вогнищ інфекції та хронічних захворювань головне завдання в лікуванні.

Дієта і правильне харчування

Особливої дієти для кожної людини немає, просто слід дотримуватися деяких правил, уникати немитих фруктів, неякісних продуктів і приймати їжу кожні три години в невеликих порціях. Важливо вживати щодня гарячу рідку їжу: суп, бульйон.

Основні принципи правильного харчування при дисбактеріозі:

 • регулярний прийом їжі в один і той же час;
 • вживання теплої їжі (в межах 25-40 градусів) і уникнення занадто холодної або гарячої їжі;
 • уникнення агресивних і гострих продуктів;
 • ретельне пережовування їжі;
 • вживання їжі частіше (через кожні дві з половиною години) і невеликими порціями;
 • рясне пиття, але не під час їжі (щоб не заважати переварюванню їжі).

При дотриманні дієти в їжу дозволено вживати такі продукти:

 • білий або житній хліб – не свіжий, а вчорашній;
 • сухарі;
 • супи на нежирних бульйонах з протертими крупами і овочами;
 • м’ясні страви варені, приготовані на пару або тушковані;
 • нежирні сорти м’яса;
 • нежирна риба варена, на пару, тушкована або обсмажена без панірування;
 • овочі (виключаючи капусту, бобові та гриби) в відварному, запеченому вигляді або приготовані на пару;
 • фрукти і ягоди в складі киселю, компоту, пюре або мусу;
 • яблука запечені або сирі перетерті;
 • нежирні молочні продукти;
 • вершкове масло в невеликих кількостях;
 • соуси без вмісту спецій;
 • всі напої за винятком алкогольних, газованих, квасів і морсів.

Поряд з дієтою пацієнтам можуть призначити пробіотики і пребіотики. Дані препарати покращують роботу кишечника і відновлюють здоровий склад флори.

Народні засоби

Народна медицина, якщо правильно застосовуються перевірені засоби, може поліпшити стан і полегшити симптоми захворювання. Але її можна застосовувати тільки в якості доповнення до основного лікування, призначеного лікарем.

В якості народного лікування дозволені:

 • рослини, що дають антисептичну дію: розбавлені водою гранатовий і сік шипшини, суниця, малина;
 • болезаспокійливий ефект дає екстракт м’яти, чай з ромашки, відвари звіробою;
 • надають терпкий вплив, протизапальну дію чорниця, черемха, буряк.

Народні методи включають застосування таких засобів:

 1. Кора дуба.Відвар кори дуба має в’яжучу дію і допомагає при діареї, що часто супроводжує дисбактеріоз. Столову ложку сировини, залиту 250 мл окропу, томлять на малому вогні чверть години. Рідину остуджують, фільтрують і приймають по половині склянки до 3-х разів на день.
 2. Часник. У його складі присутні антибактеріальні сполуки, що знищують патогенну мікрофлору і перешкоджають розвитку гнильних процесів. Для приготування ліків необхідно розтовкти часточку часнику в ступці і залити її склянкою знежиреного кефіру. Кожен день випивати по 2 склянки отриманого напою.
 3. Корисними і смачними ліками від дисбактеріозу є суміш насіння соняшнику, гарбуза і ядер волоських горіхів. Добре просушені інгредієнти необхідно змолоти в кавомолці і щодня приймати по 2 столові ложки отриманого порошку, запиваючи його підігрітою водою.
 4. Сироватка. Продається в магазинах або залишається після приготування домашнього сиру. Підігріту сироватку п’ють вранці натщесерце протягом місяця по 1 склянці.
 5. У разі, якщо перетравлення їжі супроводжується у вас здуттям живота. Залийте 4 ложки насіння кропу склянкою гарячої води, 2 години наполягайте, потім процідіть і пийте протягом дня кожні 2 години.
 6. На основі прополісного меду: чайну ложку такого меду потрібно розвести в склянці теплої води або відвару шипшини і приймати 2 рази на день після їди протягом 1,5 місяця.
 7. Найпростіші варіанти трав’яного відвару – це евкаліптовий і м’ятний. Для приготування першого 3 ст.л. сухого евкаліпта заливаються 500 мл окропу. Для другого рецепта окропу береться в 2 рази менше – 250 мл. Евкаліптовий відвар п’ється по чверті склянки 3 рази на день, а м’ятний по 3 чверті склянки 4 рази на день. Курс лікування розрахований на 14 днів.

Лікування виключно травами можливо лише в разі легкого дисбактеріозу. В інших випадках народні методи – лише доповнення до основного лікування, призначеного фахівцем.

Профілактика

Профілактичні заходи включають в себе дотримання рекомендацій по правильному харчуванню, дотримання гігієни та проведенні санітарно-гігієнічної обробки продуктів.

Основні профілактичні заходи для дорослих полягають в наступному:

 • здорове харчування;
 • прийом антибіотиків виключно за призначенням лікаря;
 • своєчасне лікування захворювань травної системи.

Для позбавлення від дисбактеріозу та запобігання подальших рецидивів дієвіше за все використовувати комплексний підхід. При перших симптомах, обов’язково звертайтеся за допомогою до лікаря-гастроентеролога. Будьте здорові і завжди стежте за своїм способом життя!

Соцмережі