Кавун

Хоч і побутує думка, що кавун складається виключно з води і цукру, цей продукт – відмінне джерело мінералів, вітамінів, антиоксидантів, і на додачу до всього в ньому мінімум калорій. Кавуни стали синонімом літа і відпочинку, і це не дарма. Вони корисні, смачні, а ще підходять в якості десерту навіть людям, що дотримують строгу низькокалорійну дієту.

Цікаві факти з історії

Кавуни належать до сімейства гарбузових. Вирощуються в багатьох тропічних країнах, де є однією з основних комерційних плодових культур. Батьківщина цих смачних смугастих плодів – Південна частина Африки (пустеля Калахарі). За деякими припущеннями – Бразилія або Парагвай. Саме там в достатку ростуть дикі сорти культури. Згодом рослина поширилося і на інші континенти.

Перша письмова згадка про збір врожаю кавунів з’явилося близько 5000 років тому. Цей запис єгиптологи знайшли серед ієрогліфів. Єгиптяни вирощували кавуни в долині річки Ніл, а потім поміщали їх в похоронні усипальниці царів. Плоди, на думку древніх, повинні були живити покійних в загробному житті.

Завдяки торговцям, ці гарбузові поширилися по берегах Середземного моря. У Х столітті вони «мігрували» у Китай, який сьогодні входить в список найбільших виробників кавунів. У XIII столітті маври принесли плоди в Європу. У Сполучені Штати Америки цей плід, ймовірно, потрапив разом африканськими рабами. І до речі, саме в США вийшла перша кухонна книга, яка містить рецепт соління кавунової кірки. Це сталося в 1776 році. У 2005 році жителі американського штату Арканзас увійшли до Книги рекордів Гіннеса, оскільки виростили найважчий в світі кавун. Його вага становила 121,93 кг.

І що ти за фрукт такий?

Напевно, багато хто з вас хоч раз так задавалися питанням, до якої категорії продуктів належить кавун: це овоч чи ягода, а може фрукт? З одного боку, все просто: солодкий – значить, фрукт. Але з іншого боку, дуже вже ці рослини нагадують гарбуз, кабачки та інші баштанні культури. А вони, начебто овочі … Ну і як тут не увійти в ступор?

Насправді, представники сімейства гарбузових, як не дивно, але до овочів не належать. Принаймні, з наукової точки зору. Значить, коло сумнівів звужується. Залишається зрозуміти: кавун – це ягода або фрукт. Не будемо довго мучити читачів і відразу скажемо правильну відповідь. Кавун – ягода. Чому ягода? Тому, що повністю відповідає «ягідним» рисам. Має плід з твердою шкіркою, соковитою м’якоттю, великою кількістю насіння і розвивається з зав’язі. До речі, з ботанічної точки зору, ківі і томати також є ягодами. А ось, що цікаво, ні вишня, ні малина до цієї групи не належать.

Втім, як би не називали ці плоди біологи, смак кавунів від цього не змінюється. Вони протягом століть для багатьох залишаються головними літніми ласощами. Нехай багато хто навіть і не знають, до якої ботанічної категорії віднести цю рослину.

Загальна характеристика

Темні насіння на тлі яскравої м’якушки кавуна. Приблизно так уявляє собі цей плід більшість населення планети. Але не так давно вчені вивели, так би мовити, стерильний гібрид плода, що не виробляє насіння.

Сьогодні в світі існує близько 1200 сортів цієї рослини, які вирощують в більше ніж 90 країнах, в тому числі Китаї, США, Греції, Угорщині, Болгарії, Росії, Україні. Найчастіше на ринки потрапляють приблизно півсотні видів кавунів. Найбільш популярні: астраханський (він же Биковський), Камишинський, Монастирський, Херсонський.

Через кілька тижнів після посадки на рослинах з’являються великі жовті квіти, а після запилення на їх місці розвиваються плоди. В’юнке стебло зазвичай досягає 3 метрів. Забарвлення шкірки може бути самих різних відтінків і з різними візерунками (залежить від сорту). Колір і смак м’якушки також визначається сортом. Вона може бути червоного кольору, рожевого або жовтого, а за текстурою – завжди хрусткою, чим і відрізняється від кремової м’якоті динь.

Харчова цінність кавуна

Кавуни складаються з води і вуглеводів. Вони майже не містять білка і жиру, а кількість калорій зведено до мінімуму. Майже 92 відсотки від складу плода – це рідина. Кожен шматочок цих солодких ласощів містить значну кількість мінералів, вітамінів А, С і групи В, антиоксидантів, амінокислот і фітонутрієнтів. У 100 грамах продукту міститься не більше 40 кілокалорій, а в кавуновому насінні – масло, властивості якого нагадують мигдальне.

Харчова цінність кавуна на 100 г продукту
Калорійність 25-40 Ккал
Вода 91-92 %
Білки 0,6 г
Вуглеводи 7,6 г
Жири 0,2 г
Вітамін А 28 мкг
Вітамін С 8,1 мг
Вітамін Е 50 мкг
Вітамін К 0,1 мкг
Вітамін В1 30 мкг
Вітамін В2 20 мкг
Вітамін B3 180 мкг
Вітамін В5 220 мкг
Вітамін В6 50 мкг
Фолієва кислота 3 мкг
Холін 4,1 мг
Кальцій 7 мг
Залізо 0,24 мг
Магній 10 мг
Фосфор 11 мг
Калій 112 мг
Натрій 1 мг
Цинк 0,1 мг
Мідь 0,04 мг
Марганець 0,04 мг
Селен 0,4 мкг

Вуглеводи

Середній вміст вуглеводів в 100 г кавуна – приблизно 7-7,5 м Переважно, це моносахариди (фруктоза, глюкоза, сахароза). Глікемічний індекс у цього продукту досить високий – 72-80. Проте, з огляду на, що в одній порції кавуна міститься відносно небагато вуглеводів, споживання плоду істотно не позначиться на рівні цукру в крові.

Вітаміни та мінерали

Ці плоди є відмінним джерелом багатьох інших корисних компонентів:

 • вітамін С (антиоксидант, необхідний для здоров’я шкіри і підтримки імунітету);
 • калій (мінерал, важливий для регуляції кров’яного тиску і підтримки функцій серця);
 • мідь (важлива для волосся);
 • вітамін В5 (як і інші вітаміни групи В, важливий для нервової системи);
 • вітамін А (в кавунах представлений у формі бета-каротину, необхідний для здоров’я очей, шкіри, волосся).

Лікопін

Вчені звернули увагу, що в кавунах містяться високі рівні лікопіну: 15-20 мг на 200 г продукту, а це майже в півтора рази більше, ніж в помідорах. Лікопін – це Фітонутрієнти, що містяться в рослинній їжі і благотворно впливає на людський організм. Також ця речовина є природним каротиноїдним пігментом, що відповідає за червоне забарвлення кавунів, томатів, гуави і червоних грейпфрутів.

Вважається, що лікопін корисний для серця, кісток, а також служить профілактичною речовиною проти раку простати. Крім цього, це ще й потужний антиоксидант, що володіє протизапальними властивостями.

Щоб отримати максимальну кількість лікопіну, важливо дати плоду добре дозріти. Чим червоніший м’якуш кавунів, тим більше корисної речовини міститься в ньому. У міру дозрівання плоду підвищується і кількість бета-каротину.

Цитрулін

Інший корисний фітонутрієнт, знайдений в кавуні, – цитрулін. До речі, кавун – найбагатше харчове джерело цієї амінокислоти. Найбільше речовини міститься в білій шкірці, навколо м’якуша кавуна.

Потрапляючи в організм, цитрулін перетворюється в іншу амінокислоту – аргінін. Обидві речовини відіграють важливу роль в синтезі оксиду азоту, який допомагає знизити тиск, розслабити і розширити кровоносні судини. Цитрулін покращує кровотік і позитивно позначається на роботі серцевого м’яза. Є думка, що цитрулін здатний покращувати еректильну функцію у чоловіків. Але щоб досягти віагра-подібного ефекту, доведеться з’їсти дуже багато фруктів. Також відомо, що аргінін має важливе значення для правильного функціонування легенів, нирок, печінки, репродуктивної системи, сприяє загоєнню ран.

Але незважаючи на те, що кавун належить до числа кращих джерел цитруліна, для отримання добової норми речовини довелося б з’їсти більше 2 кг ягоди.

Корисні властивості кавуна

Немає нічого дивного в тому, що плід з настільки унікальним хімічним складом, має широкий спектр впливу на організм. Ось тільки деякі з корисних властивостей кавунів.

 • Серце і кров’яний тиск.

Вміщені в кавунах лікопін, цитрулін і аргінін знижують ризик розвитку кардіологічних захворювань, покращують кровотік і ефективно регулюють артеріальний тиск у людей з ожирінням. Крім того, позитивно впливають на судини і серце калій і магній, які також в значній кількості містяться в кавунах.

 • Протизапальні властивості.

У категорію «протизапальних плодів» кавуни потрапили завдяки наявності в їх складі лікопіну. Ця речовина є інгібітором для різних запальних процесів, а також працює в організмі як антиоксидант, нейтралізує вільні радикали. Міститься в кавунах і холін, який, як відомо, корисний для лікування хронічних запалень. Зокрема ця речовина робить ягоди корисними для людей з артритом.

Працюючи в комплексі, всі ці речовини підсилюють імунітет, покращуючи тим самим загальне самопочуття.

 • Гідратація.

Кавуни – прекрасний приклад їжі, яка допоможе відновити водний баланс в організмі. Вони не тільки максимально насичені водою, а й містять корисні електроліти. У комплексі це допомагає запобігати тепловому удару. З цією метою в тропічних країнах багато людей їдять цей фрукт кожен день протягом усього літа.

 • Травлення.

Клітковина, з якої складається кавун, благотворно позначається на роботі шлунково-кишкового тракту, а також допомагає підтримувати в нормі вагу.

 • Шкіра і волосся.

Вітамін А – це та речовина, без якої шкіра і волосся не зможуть виглядати красиво. І варто зауважити, що лише в 100-граммовому шматочку кавуна міститься практично чверть рекомендованої добової норми цього вітаміну. Крім того, плоди багаті аскорбінкою, яка сприяє виробленню колагену і еластину, необхідних для здорового росту клітин епідермісу.

 • Користь для бодібілдерів.

Дослідження, проведені в 2013 році, показали, що сік кавуна незамінний для спортсменів. Виявилося, щоб зменшити біль у м’язах після інтенсивних тренувань, досить за 1 годину перед заняттям випити приблизно 500 мл соку. Вчені поки не здогадується, що може викликати такий ефект. Але є припущення, що це «робота» амінокислот цитруліну і аргініну, які у високій концентрації містяться в кавунах.

 • Профілактика раку.

Як і багато фруктів і овочів, кавуни належать до групи антиракових продуктів. Не в останню чергу, завдяки своїм антиокислювальним властивостям. Зокрема досліди показали, що лікопін перешкоджає розростанню онкоклітин простати, знижує ризик виникнення раку молочних залоз, кишечника, легень.

 • Резистентність до інсуліну.

Інсулін – важливий гормон в людському організмі, від якого безпосередньо залежить рівень цукру в крові. Резистентність до інсуліну – це стан, при якому залоза виробляє інсулін, але клітини стійкі до його впливу. Такий стан може призвести до цукрового діабету 2 типу. Кавуновий сік, згідно з деякими дослідженнями, здатний знизити рівень резистентності, тим самим, запобігти ризику виникнення «цукрової хвороби».

 • Нирки.

В спектрі корисних речовин, які формують хімічний склад кавунів, входить калій, що вельми корисно для виведення токсичних відкладень в нирках. Крім того, цей елемент корисний для зниження концентрації сечовини в кровотоці, що в свою чергу зменшує ризик пошкодження нирок і появи в них каміння.

Крім усього іншого, не варто забувати, що кавуни – це на більш ніж 90 відсотків вода. Отже, вони – прекрасний сечогінний засіб, що також добре для очищення нирок.

 • Зір.

Можна не турбуватися про здоров’я очей, якщо в раціоні присутні кавуни. Цей плід, насичений бета-каротином, вітаміном С, лютеїном, що чудово впливає на зір. Перераховані компоненти захищають від пересихання слизової оболонки очей, розвитку глаукоми і катаракти.

Побічні ефекти

Якщо кавуни вживати в розумних кількостях, ці плоди не викличуть побічних ефектів. Між тим, важливо знати, що до складу цих плодів входять калій і лікопін, передозування яких вкрай небажане.

Споживання, більше ніж 30 мг лікопіну в добу може викликати нудоту, пронос, розлад шлунку і здуття. Алергія на кавуни може проявитися сверблячкою в роті і горлі, набряком ротової порожнини і горла, іноді і вух. Людям з гіперкаліємією також варто обережно споживати кавун, в 100 грамах якого міститься від 112 до 140 мг калію. Передозування в таких випадках чревате аритмією та іншими кардіологічними проблемами, порушеннями роботи м’язів.

Як вибрати кавун

Перш, ніж приступити до практичних порад щодо вибору найсмачнішої ягоди, важливо сказати, що в наших широтах стиглі кавуни з’являються не раніше кінця липня, а пік плодоношення – середина серпня.

Стиглий кавун можна впізнати по:

 • глухому гулу при поплескуванні долонею по ньому;
 • хрускоту при легкому стисненні;
 • слідах, які залишаються, якщо провести по шкірці нігтем;
 • солодкому смаку (червоний колір – це ще не гарантія стиглості).

Не найкращий вибір – це:

 • тріснутий або розрізаний плід;
 • занадто великі або занадто маленькі (зазвичай переспілі або недостиглі);
 • плоди з великою білою плямою (говорить про незрілість);
 • продаються уздовж доріг (кавуни інтенсивно вбирають токсичні речовини з повітря);
 • ягоди з жовтими волокнами в м’якоті (це ознака надмірної кількості нітратів; в «правильних» плодах волокна білі);
 • кавуни, м’якоть яких забарвлює воду (це говорить про використання штучних барвників для додання м’якушці червоного кольору);
 • плоди з кислим запахом (викликають отруєння).

І ще кілька важливих зауважень. Нітрати, головним чином, концентруються в шкірці ягоди і в її м’якушки біля шкірки (чим ближче до кірці, тим вище концентрація «хімії»). Розрізаний фрукт бажано з’їдати протягом 3 годин. Довше зберігати «відкриту» ягоду не варто навіть в холодильнику (м’якоть кавунів – ідеальне середовище для розмноження мікробів). Крім того, в охолоджених (або заморожених) ягодах значно зменшується концентрація поживних речовин.

Використання в лікувальних цілях

Хімічний склад кавунів надзвичайно насичений корисними компонентами. Тому немає нічого дивного, що народні лікарі вдаються до цієї ягоди для лікування найрізноманітніших хвороб. При остеохондрозі, наприклад, добре зарекомендував себе порошок з кавунових кірок, а проти гельмінтів – ягідні насіння.

Кавуновий порошок

Щоб приготувати це зілля, досить добре висушити зелену кірку ягоди (можна в духовці) і скришити її в порошок. Пити ліки протягом 3 тижнів. У перші 7 днів – двічі на добу по половині чайної ложки, на другий тиждень – двічі в день по аналогічній дозі, на третє 7-днювання – збільшують до ложки тричі на добу. Щоразу порошок запивати теплою водою.

Крім остеохондрозу, кавунові ліки можна приймати для виведення каменів з жовчного міхура, прочищення жовчних проток, а також для профілактики холециститу. В такому випадку порошок пити перед сніданком по 1 чайній ложці на 200 мл теплої води.

Засіб проти глистів

Кавунове насіння подрібнити в кавомолці і змішати з молоком в пропорціях 1:10. Приймати по 2 склянки двічі на добу між їжею.

Крім лікування від паразитів, цей рецепт ефективний при водянці, жовтяниці і як протизапальний засіб.

Кавуни в кулінарії

Найпопулярніший спосіб вживання кавунів – в свіжому вигляді. Але крім цього, існує ще чимало варіацій, в яких ця соковита ягода може з’явитися на столі. І це:

 • солоні і консервовані плоди (переважно маленькі);
 • цукати з шкірки;
 • варення з кавунової кірки;
 • мед з соку;
 • масло з насіння.

Цікаві рецепти

Мед

Щоб приготувати кавуновий мед, знадобиться 1 столова ложку цукру, 1 чайну – лимонного соку і 8 кг кавуна. Кавуновий сік (попередньо процідити через 2 шари марлі) закип’ятити, прибрати піну і, помішуючи, готувати на слабкому вогні, поки рідина не зменшиться в 5 разів. В густий, що тягнеться сік додати цукор і сік лимона, розлити в банки.

Салат із смаженого кавуна

Ці пікантні ласощі готуються дуже легко і, безумовно, стануть «ізюминкою» на будь-якому столі. Для нього знадобиться очищена від кісточок м’якоть кавуна (порізана на шматки середнього розміру), трохи оливкового масла, сік лайма, трохи фети, зелень руколи, латуку і крес-салату, м’ята, підсмажені насіння гарбуза, сіль і перець. Шматочки кавуна промокнути серветкою і викласти на розігрітий гриль. Не перевертаючи, смажити 2 хвилини. Готовий кавун змішати з іншими інгредієнтами. Вуаля – салат із смаженого кавуна готовий!

Кавунові кульки в клярі

Ще один спосіб підсмажити кавун – в клярі. Для цього вирізати з м’якушки кульки (без насіння), обкатати їх в борошні, а потім в клярі (готується з крохмалю, води, 1 ч. л. цукру і збитого на круту піну білка). Обсмажити у фритюрі. Остудити, присипати пудрою з цукру і подати на стіл. Можна викласти у формі виноградної гілки.

Салат з кавуна, томатів і фети

Для цієї страви знадобляться огірки, невеликий червоний лук, помідори, кавун, червоний болгарський перець, сир фета, листя м’яти. Всі інгредієнти подрібнити і заправити соусом. Заправку для салату приготувати з червоного оцту (4 ст. л.), масла з оливок (100 мл), чорного перцю і солі.

Молочно-кавуновий коктейль

Для цих ласощів знадобиться стакан молока, приблизно 40 г цукру і заморожена м’якоть кавуна. Молоко з кавуном збити в блендері і додати цукор (за бажанням). Готовий коктейль розлити в стакани. Прикрасити листком м’яти.

Кавуновий напій

М’якоть кавуна і листя м’яти подрібнити в блендері, процідити. Додати воду, сік лайма, трохи меду або цукру. Охолодити і подати до столу.

Фруктове желе в кавуні

Цей оригінальний десерт порадує як дітей, так і дорослих, а легкий смак без нудотний солодощів і жирних кремів – якраз те, що треба для літнього часу.

Отже, для цієї страви необхідно взяти невеликий кавун, розрізати його навпіл і очистити кірку від м’якоті. У цей час замочити желатин (як зазначено на упаковці). З води і цукру приготувати сироп, опустивши в нього на 2 хвилини фрукти (з яких будете робити желе). Сироп процідити, додати в нього сік з половини кавуна, трохи вина, цукор і корицю. Довести до кипіння, з’єднати з желатином і дати трохи охолонути. Частину желе вилити в очищений кавун і почекати поки шар застигне. Потім викласти фрукти, ягоди, в тому числі кубики з другої половини кавуна і знову залити залишками желе.

Коли десерт добре застигне, можна подавати до столу. Розрізати на порційні шматки разом зі шкіркою (для нарізки краще використовувати гарячий ніж).

Кавунові цукати

Перш, ніж розповісти, як готувати ці ласощі, зауважимо: десерти з кавунової шкірки можна готувати тільки в кінці серпня, коли концентрація нітратів в ягоді мінімальна.

Отже, для цукатів знадобиться біла частина кавунової кірки. Нарізати її невеликими шматками і опустити на пару хвилин в киплячу воду. Відкинути шматочки на друшляк, почекати поки охолонуть. За цей час приготувати сироп (на 1 кг бланшованих кавунових шматочків знадобиться 700 г цукру і 400 мл води). У киплячий сироп опустити кірки і варити 5 хвилин. Відставити з вогню на 8 годин (мінімум). Процедуру повторити 6 разів. Після цього додати в суміш терту цедру 1,5 лимона або апельсина. Вимішати і ще раз проварити. Цукати вилучити з сиропу і розкласти на пергамент до повного висихання (при кімнатній температурі). Готові шматочки обкатати в цукрі і скласти в банку. Зберігати при кімнатній температурі.

Варення з кавунової шкірки

Ніколи не чули, що з кавунової шкірки можна приготувати такі ласощі? Зараз дізнаєтеся, як правильно варити це оригінальне варення.

Для роботи знадобиться тільки біла частина шкірки (приблизно 1 кг), яку нарізати невеликими шматочками і відправити в окріп. Готувати до м’якості. Потім кожен шматочок просушити серветкою і опустити в попередньо підготовлений сироп (на 400 мл води знадобиться 1 кг цукру). Варити з перервами на слабкому вогні. Додати сік 0,5 лимона, трохи ванільного цукру і коньяку. Ретельно перемішати, розкласти в стерилізовані банки.

Мариновані кавуни

Ну і хто сказав, що кавуни – виключно річний десерт. Ось уявіть собі: взимку до вас прийшли гості, а ви – раз! – і поставили на стіл смачний кавун. Правда, не свіжий, а … маринований. І приготувати таку закуску досить просто.

Випробувавши цей рецепт, радять брати трохи недозрілі ягоди. Нарізати на часточки, очистити від шкірки, вийняти насіння. Щільно укласти в банки, додати духмяний і чорний перець, гвоздику, лавровий лист і залити киплячим розсолом (на півтора літра води – 20 г цукру і 40 г солі). Простерилізувати 10 хвилин і закатати банки.

Кавуни в косметології

Підтягнута, гладка і свіжа шкіра обличчя – всього цього легко досягти без дорогих косметичних засобів. Натомість можна застосовувати м’якоть звичайного кавуна. Маски з цієї ягоди – чудовий тонізуючий, очищаючий і омолоджуючий засіб, який підходить для будь-якого типу шкіри.

Варіанти масок для обличчя з кавуна:

 • 40 г соку стиглого кавуна, 1 яєчний жовток, 10 г вершків, 10 г рослинного масла, трохи борошна з ячменю;
 • 1 збитий яєчний білок, 40 г кавунового соку;
 • м’якоть кавуна, мед (5 г), кілька крапель лимонного соку;
 • м’якоть кавуна і банана в пропорції 2: 1.

Для позбавлення від пігментних плям двічі в день протирати шкіру обличчя внутрішньою стороною кавунової кірки або приготувати лосьйон з рівних пропорцій кавунового і огіркового соку. До речі, кашка з м’якоті кавуна і огірка – ефективні ліки проти сонячних опіків.

Кавун – це не просто традиційний смак і аромат літа. Це майже 20% щоденної норми вітаміну С і 17% – вітаміну А, що містяться в невеликому шматку плода і, крім цього, безліч інших важливих речовин. Але, втім, чим корисний унікальний хімічний склад цієї великої ягоди, ви вже знаєте. Як і те, які оригінальні страви можна з неї приготувати.

Соцмережі