Що показує біохімічний аналіз крові і як він проводиться?

Словосполучення «кров на біохімію» знайоме багатьом – це інформативний аналіз, який часто призначають лікарі різного профілю. Процедура полягає в заборі крові з вени і тестуванні її показників. Результати біохімічного аналізу крові зводяться в досить велику таблицю, і розшифровка значень незмінно викликає цікавість у пацієнта.

Мало хто може похвалитися тим, що лікар докладно їм роз’яснив значення кожного рядка в бланку аналізу на біохімію – на це не вистачить стандартного часу прийому. Однак ніколи не пізно зайнятися самоосвітою.

У чому особливості біохімічного аналізу крові

Це діагностичний лабораторний метод, що дозволяє оцінити роботу внутрішніх органів, визначити потребу організму в мікро- і макроелементах, вітамінах, гормонах і ферментах, розпізнати патології метаболізму. Біохімія крові становить інтерес в діагностиці практично будь-якої хвороби. Це більш детальний аналіз крові, ніж клінічний. Особливо важливий біохімічний аналіз крові при спостереженні вагітності. При нормальному самопочутті жінки його призначають в першому і третьому триместрі. Якщо спостерігається токсикоз, є загроза викидня або жінка скаржиться на нездужання, його проводять частіше.

Підготовка і проведення процедури

Кров береться венозна, оскільки для докладного аналізу необхідний найбільш якісний біоматеріал, ніж кров з пальця. Щоб діагностика була коректною, слід забезпечити дотримання цілого ряду умов:

 • Кров здається натщесерце, вранці, між 8 і 11 годинами. Напередодні і в день процедури рекомендується пити негазовану воду, інші напої слід виключити, як і важку їжу.
 • Запитайте лікаря, чи не потрібна перерва в прийомі лікарських препаратів і якщо потрібно, то на який час. Кров дуже чутлива до медикаментів, вони можуть спотворити результати аналізу.
 • Не слід палити перед процедурою як мінімум за годину. Алкоголь не можна приймати протягом доби до процедури.
 • Фізичні та емоційні навантаження напередодні слід знизити. Безпосередньо перед забором крові рекомендується спокійно посидіти біля кабінету хвилин 10-20.
 • Якщо ви проходите курс фізіотерапії або вам призначено інструментальне дослідження, запитайте у лікаря, чи не варто відкласти аналіз крові на біохімію або зробити перерву в інших процедурах.

Динаміка лабораторних показників повинна відслідковуватися в одному медичному закладі і при максимально схожих умовах, тоді результати будуть коректні.

Розшифровка результатів біохімічного аналізу крові

З появою сучасних лабораторних аналізаторів, які здатні надати повні дані про біохімічний склад крові протягом пари годин, розшифровка істотно прискорилася. Протягом максимум трьох днів пацієнт отримує на руки роздруковану таблицю, де зазначено, які показники вивчалися, які значення отримані і як вони співвідносяться з нормою. Слід знати, що норми біохімічного аналізу крові у жінок і чоловіків по ряду показників можуть відрізнятися, також деякі цифри залежать від віку пацієнта.

Білки

 • Альбумін. Цей білок продукується печінкою, він становить до 65% плазми крові. У різному віці референсні значення відрізняються, за статевою ознакою вони не варіюються. У дітей до 14 років норма становить 38-54 г / л, 14-60 років – 35-50 г / л, а у людей старше 60 років – 34-38 г / л. Підвищення альбуміну в крові може бути наслідком зневоднення організму при захворюваннях шлунково-кишкового тракту або ротавірусних інфекціях. Також зростає цей показник під час цирозу, діабету, вовчака. Падіння альбуміну зазвичай обумовлено неповноцінним харчуванням, тютюнопалінням, печінковою недостатністю.
 • Глікозильований гемоглобін. Це хімічно пов’язана з глюкозою складова гемоглобіну. Показник потрібен для діагностики та лікування діабету першого і другого типів. У нормі має бути не більше 5,7% від усього гемоглобіну в крові. 5,7-6,4% говорять про ризик розвитку цукрового діабету. 6,5% і більш – виражений діабет.
 • Залізозв’язуюча здатність сироватки. Показник здатності крові до переносу заліза важливий для діагностики анемій. Норма – 45,3-77,1 мкмоль / л. Зниження говорить про високу концентрацію заліза в крові, підвищення – про низьку.
 • Міоглобін. Білок, що містить залізо. У крові його концентрація підвищується при серцевих патологіях, особливо при інфаркті міокарда. Зниження міоглобіну спостерігається при поліомієліті і ревматоїдному артриті. Референсні значення мають широкі межі: у чоловіків 19-92 мкг / л, у жінок 12-76 мкг / л. Тільки тоді, коли в аналізі значиться міоглобін близько або менше 10 або більше 80 мкг / л, мова йде про серйозне захворювання.
 • Загальний білок. У плазмі крові налічується близько 150 різних білків. Загальний білок перевіряють, щоб виключити патології обміну речовин, наявність злоякісних пухлин, фактор неправильного харчування. Високий рівень білка в крові – привід запідозрити інфекційне захворювання, ревматоїдний артрит, злоякісні утворення. Знижують білок панкреатит, патології печінки і шлунково-кишкового тракту, серйозні травми і опіки.
Вік Норма загального білка, г / л
 

<1 року

47 – 72
 

1 – 4 роки

61 – 75
 

5 – 7 років

52 – 78
 

8 – 15 років

58 – 76
 

Дорослі

64 – 83
 • Ревматоїдний фактор. У нормі його в біохімічному аналізі крові бути не повинно, скільки б років не було пацієнтові. Від статі це теж не залежить. Ревматоїдний фактор – це антитіла, які викидаються в кров при захворюваннях м’язових і сполучних тканин, вірусних інфекціях, розвитку злоякісних пухлин, системних і аутоімунних захворюваннях. Їх наявність – тривожний сигнал для лікаря.
 • С-реактивний білок (CRP,СРБ). Стрибок С-реактивного білка – показник запального процесу. Цей білок є стимулятором захисних реакцій організму. У будь-якому віці його концентрація повинна бути не більше 0,5 г / л, хоча прийом оральних контрацептивів може його трохи підвищувати, і це вважається нормою.
 • Трансферин. Білок, який є основним переносником заліза. Його концентрація в крові знижується при анеміях, цирозі печінки, надлишку заліза в організмі, хронічних запальних процесах. Референсні значення коливаються в межах 2-4 г / л для чоловіків, для жінок допустимо 2,2-4,4 г / л. З віком вміст трансферину в крові природним чином знижується.
 • Феритин. Якщо метаболізм заліза в організмі порушений, це обов’язково позначиться на утриманні феритину в плазмі крові. Норма у дорослих жінок – 13-150 мкг / л, у чоловіків – 30-400 мкг / л. Вище референсних значень феритин може бути при захворюваннях печінки, хронічній нирковій недостатності, ракових захворюваннях.

Ліпіди

 • Тригліцериди. Продукти вуглецевого обміну в печінці. Також можуть надходити в кров з їжею. Референсні значення наведені в таблиці нижче. При цукровому діабеті і серцево-судинних патологіях, а також при вагітності рівень тригліцеридів підвищується. У термінальних стадіях ураження печінки, при захворюваннях щитовидної залози, недостатньому харчуванні – знижується.
Вік, років  Норма, ммоль / л
 М  Ж
 

до 10

0,34 – 1,13 0,40 – 1,24
 

10 – 15

0,36 – 1,41 0,42 – 1,48
 

15 – 20

0,45 – 1,81 0,40 – 1,53
 

20 – 25

0,50 – 2,27 0,41 – 1,48
 

25 – 30

0,52 – 2,81 0,42 – 1,63
 

30 – 35

0,56 – 3,01 0,44 – 1,70
 

35 – 40

0,61 – 3,62 0,45 – 1,99
 

40 – 45

0,62 – 3,61 0,51 – 2,16
 

45 – 50

0, 65 – 3,70 0,52 – 2,42
 

50 – 55

0,65 – 3,61 0,59 – 2,63
 

55 – 60

0,65 – 3,23 0,62 – 2,96
 

60 – 65

0 , 65 – 3,29 0,63 – 2,70
 

65 – 70

0,62 – 2,94 0,68 – 2,71
 • Холестерин-ЛПВЩ. Показник ризику розвитку атеросклерозу. Ліпопротеїди високої щільності використовуються при переробці та виведенні жирів організмом, за це вони отримали назву «хорошого холестерину». Норма – 1,03-1,55 ммоль / л. При високих значеннях менше ризик появи судинних бляшок, при низьких – можливо прогресування атеросклерозу навіть при нормальному загальному холестерин.
 • Холестерин-ЛПНЩ. Ліпопротеїди низької щільності – основні переносники «шкідливого» холестерину, який надходить в організм з їжею. Норма коливається в межах 0-3,3 ммоль / л, підвищення рівня говорить про ризик атеросклерозу.
 • Загальний холестерин. Сума значень ЛПВЩ і ЛПНЩ. У нормі становить 5,2 ммоль / л. Зниження загального холестерину може призвести до психофізіологічних розладів, порушень репродуктивної функції, підвищення – до цукрового діабету та атеросклерозу.

Це цікаво!

Занадто жорстка боротьба з холестерином в крові здатна нашкодити здоров’ю. Холестерин бере участь в синтезі статевих гормонів, важливий для правильного формування плоду у вагітних, є життєво необхідним компонентом клітинних мембран, нормалізує роботу мозку. Зайве жорсткі дієти, спрямовані на повне «вигнання» холестерину з організму, здатні істотно знизити статеву функцію як у чоловіків, так і у жінок.

Вуглеводи

 • Глюкоза. Джерело енергії для всіх клітин і тканин організму. Нормальним вважається показник глюкози в крові на рівні 3,3-5,5 ммоль / л. Більш високі значення спостерігаються при цукровому діабеті, низькі можуть відзначатися на тлі прийому інсуліну або розвитку пухлинних захворювань підшлункової залози.
 • Фруктозамін. Це з’єднання білка з глюкозою. Його рівень допомагає визначити коливання глюкози в крові в середньому за 2-3 тижні до здачі аналізу. У нормі фруктозамін в крові міститься в концентрації 0-285 мкмоль / л. Якщо значення вище – це ознака цукрового діабету.

Неорганічні речовини і вітаміни

 • Вітамін В12. Бере участь в процесах продукування еритроцитів червоним кістковим мозком і їх дозрівання. Норма – 208-963,5 пг / мл. Лейкоз, захворювання печінки і нирок призводять до підвищення вмісту В12 в крові, а вегетаріанське харчування, паразитарні захворювання, запалення шлунково-кишкового тракту – до зниження.
 • Залізо. Потрібно для кисневого обміну. Референсні значення для дітей до двох років – 7-18 мкмоль / л, від 2 до 14 років – 9-22 мкмоль / л. У хлопчиків-підлітків і дорослих чоловіків норма становить 11-31 мкмоль / л; у дівчаток-підлітків і дорослих жінок – 9-30 мкмоль / л. При дефіциті заліза в крові звичайно треба перевірити раціон пацієнта і обмін речовин, при надлишку – функції кишечника.
 • Калій. Забезпечує природну серцеву діяльність. У нормі в крові концентрація калію становить 3,5-5 ммоль / л. Захворювання серцево-судинної системи і шлунково-кишкового тракту, неправильне харчування, діабет, пухлинні захворювання можуть істотно знизити цей показник.
 • Кальцій. Використовується в роботі м’язів, нервів, серця і судин, бере участь в утворенні кісткової тканини. Референсні значення 2,25-2,5 ммоль / л. Якщо пацієнту не вистачає вітаміну D, він харчується незбалансовано, страждає ендокринними розладами або захворюваннями нирок і печінки, концентрація кальцію в крові знижується. Підвищений рівень кальцію – ознака розвитку пухлинних захворювань.
 • Магній. Внутрішньоклітинні обмінні процеси і передача імпульсів від нервів до м’язів неможливі без магнію. Норма в крові становить 0,75-1,25 ммоль / л. При нирковій недостатності магній підвищується, при неправильному харчуванні і патологіях печінки – знижується.
 • Натрій. Разом з магнієм відповідає за передачу нервових імпульсів в м’язи, також необхідний для кальцієвого обміну. У нормі натрію в крові повинно бути 136-145 ммоль / л. Підвищені значення характерні для нецукрового діабету і хвороб сечовивідної системи, знижені відзначаються при цукровому діабеті, печінковій або нирковій недостатності.
 • Фосфор. Потрібен нервово-м’язовій і кістковій системі організму для нормальної роботи. Референсні значення: у віці до двох років – 1,45-2,16 ммоль / л, від 2 до 12 років – 1,45-1,78 ммоль / л, далі до 60 років – 0,87-1,45 ммоль / л. У віці старше 60 років жіноча норма 0,90-1,32 ммоль / л, чоловіча – 0,74-1,2 ммоль / л. Занадто багато фосфору в крові буває у людей, що зловживають фастфудом і газованими напоями. При надлишку фосфору можливі проблеми з імунітетом за рахунок придушення вироблення лейкоцитів. Знижений вміст фосфору призводить до нервового виснаження і депресій.
 • Фолієва кислота. Потрібно для здійснення багатьох життєво важливих процесів – від виношування плоду, до кровотворення і засвоєння амінокислот, цукру. Нормальне значення – 10-12 мкмоль / л. Якщо пацієнт страждає на алкоголізм або довгий час приймає антибіотики, рівень фолієвої кислоти, швидше за все, буде знижений. Те ж спостерігається і при вагітності. Підвищені значення можуть відзначатися при серйозних хворобах нирок.
 • Хлор. Потрібен для регулювання кислотно-лужного балансу крові та підтримки осмотичного тиску. Референсні значення – 98-107 ммоль / л. Підвищений рівень хлору – ознака зневоднення організму, проблем з нирками і наднирковими, нецукрового діабету. Гормональні порушення, травми голови, ниркова недостатність призводять до зниження концентрації хлору в крові.

Важливо розуміти!

Вітамінно-мінеральні комплекси слід приймати курсами за призначенням лікаря, самостійний їх прийом може негативно позначитися на здоров’ї. Прийом вітамінів круглий рік можливий тільки при доведеній їх нестачі у конкретного пацієнта і контроль їх вмісту в крові за допомогою лабораторних тестів. Профілактичні курси зазвичай складають 3-4 тижні, в окремих випадках – до 2-х місяців.

Низькомолекулярні азотисті речовини

 • Креатинін. Утворюється в результаті білкового обміну, виводиться з організму з сечею. У жінок концентрація креатиніну в крові може в нормі становити 53-97 мкмоль / л, у чоловіків – 62-115 мкмоль / л. Низькі значення креатиніну в крові можуть свідчити про голодування, зниження м’язової маси. Високі – результат проблем з нирками, захворювань щитовидної залози, наслідок променевої хвороби.
 • Сечова кислота. Утворюється в печінці, виводиться нирками. Референсні значення для дітей становлять 120-320 мкмоль / л, для дорослих жінок – 150-350 мкмоль / л, для дорослих чоловіків – 210-420 мкмоль / л. Стрибок концентрації вгору – один із симптомів подагри, алкоголізму, патологій печінки і нирок. Рівень сечової кислоти знижується при неправильному харчуванні.
 • Сечовина. Утворюється після розпаду аміаку, який для організму токсичний. Жіноча норма – 2,2-6,7 ммоль / л, чоловіча – 3,8-7,3 ммоль / л. При нирковій недостатності і високобілковому раціоні концентрація сечовини в крові підвищується, а при вегетаріанському харчуванні, цирозі печінки і вагітності – знижується.

Пігменти

 • Білірубін загальний. Жовтий пігмент, що складається з прямого і непрямого білірубіну. Референсні значення – 3,4-17,1 мкмоль / л. Високі значення спостерігаються насамперед при серйозних порушеннях роботи печінки.
 • Білірубін прямий. У нормі концентрація в крові становить 0-7,9 мкмоль / л. Перевищення говорить про важкі патології жовчовивідних шляхів і печінки.
 • Білірубін непрямий. Токсичний продукт розпаду гемоглобіну, що порушує нормальну роботу клітин. Вираховується як різниця загального і прямого білірубіну. Підвищення непрямого білірубіну буває при анеміях, малярії.

Ферменти

 • Аланінамінотрансфераза (АлАТ). Один з важливих ферментів печінки, необхідний для амінокислотного обміну. У жінок в нормі може становити до 31 Од / л, у чоловіків – до 41 Од / л. Більш високі показники відзначаються під час серйозних проблем з печінкою, серцем, судинами.
 • Амілаза. Фермент, який синтезується в слинних залозах для перетравлення вуглеводів. Нормальний показник коливається в межах 28-100 Од / л. При порушенні роботи шлунково-кишкового тракту показники виходять за зазначені межі.
 • Панкреатична амілаза. Також бере участь у перетравлюванні вуглеводів. Референсні значення – 0-50 Од / л. Якщо порушена робота підшлункової залози, показник зростає.
 • Аспартатамінотрансфераза (АсАТ). Фермент, який викидається в кров в істотних кількостях тільки при пошкодженнях печінки або серцевого м’яза.
Вік, стать  Норма, не більше, Од / л
 

0 – 1

58
 

1 – 4

59
 

4-  7

48
 

7 – 13

44
 

13 – 18

39>
 

18

М 40
Ж 32
 • Гамма-глутамілтрансферази (Гамма ГТ). Виробляється підшлунковою залозою і печінкою, її концентрація зростає при патологіях печінки і алкоголізмі.
 Вік, стать  Норма, не більше, Од / л
 

<5 днів

185
 

5 днів-6 міс.

204
 

6 – 12 міс.

34
 

1 – 3 роки

18
 

3 – 6 років

23
 

6 – 12 років

17
 

12-17 років

М 45
Ж 33>
 

17 років

М 10 – 71
Ж 6 – 42
 • Креатинкіназа. Перевіряється при підозрі на системні хвороби сполучної тканини, інфаркт міокарда, ниркову недостатність. Норма – 0-25 Од / л.
 • Лактат (молочна кислота). Виробляється в ході спалювання енергії. Норма – 0,5-2,2 ммоль / л. Підвищується при фізичних навантаженнях, цукровому діабеті, алкогольних отруєннях, зниженні функції печінки і нирок, передозуванні аспірином. Всім знайомі болі в м’язах після тренувань, що виникають через активне викидання в кров молочної кислоти.
 • Лактатдегидрогеназа (ЛДГ). Фермент, необхідний для утворення лактату. У людей старше 12 років нормальне значення ЛДГ становить 250 Од / л. У вагітних жінок і новонароджених трохи підвищений рівень ЛДГ не є патологією, для інших він може бути одним із проявів захворювань кровоносної системи, печінки, нирок.
 • Ліпаза. Допомагає травленню жирів. Концентрація ліпази в крові в межах 0-190 Од / л нормальна, відхилення вказує на проблеми з підшлунковою залозою. Близькі до нуля показники – привід переглянути раціон харчування і перевіритися на онкологічні захворювання.
 • Фосфатаза лужна. Допомагає фосфорному обміну. Нормальні показники для жінок 0-240 Од / л, у чоловіків нормою вважається 0-270 Од / л. Патології нирок, жовчовивідних шляхів, печінки, проблеми з кістковою системою проявляються підвищенням рівня фосфатази в крові.
 • Холінестерази. Виробляється печінкою, потрібно нервовим і м’язовим волокнам. У крові у чоловіків в нормі концентрація становить 5800-14 600 Од / л, для жінок нормальний показник 5860-11 800 Од / л. Рівень холінестерази знижується при інфаркті міокарда, захворюваннях печінки, злоякісних пухлинах, а підвищується при цукровому діабеті, ожирінні, артеріальній гіпертонії, маніакально-депресивному психозі.

Уявіть собі, лікарі не тільки тримають в голові весь цей величезний обсяг інформації, але і швидко орієнтуються в бланку аналізу! Майте на увазі, що наведені нами дані можуть мати тільки довідковий характер, питання діагностики слід залишити лікарю. Якщо ви хочете швидше дізнатися свій діагноз, просто виберіть лабораторію, де результати біохімічного аналізу крові надаються онлайн. Заощадивши час, ви зможете відвідати лікаря-діагноста раніше.

Соцмережі