Норма вмісту АсАТ в крові і причини підвищення і зниження активності ферменту

До числа найбільш ефективних методів діагностики багатьох захворювань відноситься біохімічний аналіз крові. В рамках цього дослідження в тому числі проводиться визначення активності аспартат-амінотрансферази (АсАТ), що дозволяє виявити такі серйозні захворювання, як рак і інфаркт міокарда. Причому в деяких випадках діагностувати хворобу вдається до появи виражених ознак, що фіксуються в ході інструментальних досліджень.

АсАТ – що це?

Аспартат-амінотрансфераза (АсАТ) являє собою молекулу білка, яка утворюється в клітинах тканин і сприяє активізації біохімічних процесів в організмі. До складу даного ферменту входить вітамін В6, який бере участь в амінокислотному обміні. В результаті метаболізму АсАТ утворюються речовини, що забезпечують глюконеогенез (процес синтезу глюкози не з вуглеводів). Цей механізм сприяє підтримці організму в працездатному стані в періоди голодування або підвищених фізичних навантажень, забезпечуючи постачання клітин енергією. Таким чином АсАТ бере участь в енергообміну.

Максимальна концентрація ферменту відзначається в м’язових тканинах (особливо в міокарді і скелетних м’язах) і в печінці. Також його можна виявити в порядку убування концентрацій: в нирках, підшлунковій залозі, селезінці, легенях і сироватці крові. Наприклад, активність АсАТ в еритроцитах більше, ніж в сироватці крові, в 10 разів, але менше, ніж в серці, в 1000 разів.

Оскільки концентрації цього внутрішньоклітинного ферменту в крові значно нижче, ніж у всіх перерахованих органах, і потрапити він туди у великій кількості може тільки із зруйнованих, відмерлих клітин і тканин органів, АсАТ є маркером (індикатором) некротичних процесів в організмі.

Таким чином, біохімічний аналіз на АсАТ призначається в першу чергу для діагностики важких захворювань серця і печінки, м’язових травм, а також при комплексному дослідженні порушень роботи підшлункової залози та інших органів. Вимірювання результатів здійснюється в одиницях на літр крові (Од / л).

Норма АсАТ в крові

Норма активності ферменту в результатах аналізу залежить від декількох факторів, особливо від статі і віку людини. Більш високі нормативні показники відзначаються у дітей з огляду на активний ріст скелетних м’язів, а також у чоловіків, чия м’язова маса значно вище, ніж у жінок.

У нормі концентрація АсАТ в крові жінок становить не більше 31 Од / л, чоловіків – не більше 37 Од / л. Найбільш висока активність ферменту наголошується у дітей у віці до п’яти днів, вона може досягати 97 Од / л. До кінця першого року життя дитини показник не перевищує 82 Од / л. До шести років зміст ферменту знижується до 36 Од / л. У дівчаток у віці 12-17 років значення не перевищує 25 Од / л, а у хлопчиків – 29 Од / л.

При вагітності результати аналізу нерідко відрізняються від нормативних показників, АсАТ може бути як підвищений, так і знижений. Це пояснюється змінами, що відбуваються в жіночому організмі під час виношування дитини, і вважається варіантом норми.

Причини підвищення АсАТ

Коли в організмі людини відбувається оновлення тканин з одночасним відмиранням старих клітин, а також коли тканини руйнуються не природним шляхом, а внаслідок травм, виснаження, запальних і некротичних процесів, онкології, важких емоційних і фізичних перевантажень, АсАТ вивільняється з відмерлих клітин і спрямовується в кровотік. Це призводить до помітного збільшення (в 2-20 разів) його кількості в сироватці крові. Підвищення може фіксуватися при таких патологіях і функціональних порушеннях органів:

 1. Серце:
  • інфаркт міокарда (його концентрація збільшується в 10-20 разів; біохімія дозволяє виявити хворобу ще до появи її ознак на електрокардіограмі);
  • гостра коронарна недостатність (при цьому стані у хворого спостерігається збільшення кількості ферменту протягом доби, потім концентрація знижується і через кілька днів повертається до нормальних показників);
  • стан після операцій на серці, ангіокардіографії (катетеризації судин серця);
  • гострий ревмокардит, важкі напади стенокардії, тахіаритмії;
  • тромбоз легенево їартерії.
 2. Печінка і жовчний міхур:
  • гепатити різного походження (вірусні, алкогольні, токсичні);
  • амебоїдні еінфекції;
  • цироз;
  • гепатоцелюлярна карцинома (рак печінки);
  • холестаз (закупорка жовчовивідних шляхів);
  • холангіт (запалення жовчних проток).
 3. Підшлункова залоза:
 4. Скелетні м’язи:
  • спортивні та побутові м’язові травми;
  • м’язова дистрофія.
 5. Системні та інфекційні захворювання:
  • вірусний мононуклеоз;
  • гемолітичний синдром;
  • васкуліти та ін.

Якщо показник АсАТ підвищений протягом 3-5 днів і його значення не знижується, це свідчить про критичний стан хворого. При підвищенні ж концентрації є всі підстави припускати, що некротичне вогнище збільшується або в патологічний процес залучилися сусідні тканини. Однак у хворих на стенокардію, а також у осіб з діагностованою пізньої стадією цирозу кількість цієї речовини не перевищує норми.

Так як причинами підвищення можуть бути захворювання декількох органів (в першу чергу серця і печінки), то перед лікарями постає завдання визначити, патології якого органу стали причиною змін результатів дослідження. Вирішити цю проблему дозволяє обчислення коефіцієнта де Рітіса. При цьому необхідно визначити концентрацію аланін-амінотрансферази (АлАТ), яка також є білковим внутрішньоклітинним ферментом.

АлАТ виробляється печінковими клітинами. Функція цієї речовини – прискорювати біохімічні процеси і передавати молекулам аланін. Нормальний вміст АлАТ у чоловіків становить менше 40 Од / л, а у жінок – менше 32 Од / л. Підвищення цих показників говорить про ураження печінки, тому для проведення диференціальної діагностики необхідно робити аналіз одночасно двох ферментів. Їх співвідношення (АсАТ / АлАТ) і називається коефіцієнтом де Рітіса. У нормі вона становить 1,3 ± 0,42. При захворюваннях печінки коефіцієнт зменшується, а при патологіях серця – збільшується.

Підвищення АсАТ в деяких випадках може відзначатися у здорових людей. Таке можливо після м’язових навантажень, прийому алкоголю і цілого ряду лікарських засобів, зокрема, протипухлинних і жовчогінних препаратів, антибіотиків, барбітуратів, контрацептивів, заспокійливих засобів та інших. У дітей активність білка може збільшуватися при наявності запальних процесів в організмі. Як ми вже відзначали, підвищення концентрації також зустрічається у жінок під час вагітності.

Активність АсАТ знижена: причини

Низький рівень цієї речовини в крові відзначається при наявності важких некротичних процесів у печінці, після повторного проведення гемодіалізу, а також при дефіциті вітаміну В6 в організмі. Якщо при розриві печінки АлАТ і АсАТ знижені, а білірубін підвищується або залишається в межах норми, це є несприятливою прогностичною ознакою.

Чи можна нормалізувати рівень активності ферменту?

Якщо результати досліджень показали підвищення активності ферменту, необхідно усунути ті фактори, які спровокували ці біохімічні зміни. Зокрема, слід відмовитися від регулярного прийому алкоголю і змінити лікувальний курс, якщо зміна змісту ферменту викликано прийомом медикаментів. Знижувати АсАТ слід під суворим лікарським контролем. В ході лікування хворий повинен обов’язково проконсультуватися з гепатологом і кардіологом.

Також необхідно усунути наявні запальні процеси і провести лікування захворювань печінки та серця, якщо саме вони стали причиною підвищення концентрації речовини. У подібних випадках пацієнту найчастіше потрібна госпіталізація з наступним проведенням інтенсивної терапії та контролем змісту ферменту через певні проміжки часу.

Дослідження АсАТ є ефективним і фінансово доступним методом діагностики цілого ряду захворювань. Результати аналізу відрізняються високою точністю і дозволяють виявити наявні захворювання ще до появи ознак патології, що виявляються при проведенні інших досліджень. Контроль кількості даної речовини в процесі лікування дозволяє оцінити ефективність терапії і скласти подальший прогноз стану хворого.

Соцмережі