Саліциловий пілінг – чим він може бути небезпечний?

Люди користуються саліциловою кислотою для лікування шкіри вже понад 2000 років. Спочатку її джерелом була кора верби та листя грушанка. Так що саліциловий пілінг дійсно ефективний, але при певних умовах може бути небезпечний.

Як саліцилова кислота впливає на шкіру?

Саліцилова кислота належить до сімейства бета-гидрокислоти та відмінно підходить для знищення надлишків масла на шкірі. При зовнішньому застосуванні така кислота хороша для тих, хто страждає від вугрової висипки та прищів.

У саліцилової кислоти є ряд корисних властивостей, які допомагають їй цілюще впливати на шкіру і застосовуватися для пілінгу.

 1. Комедолітик. Це химерне слово означає, що саліцилова кислота відокремлює змертвілі клітини шкіри та видаляє надлишки сального секрету, запобігаючи запалення і вугри;
 2. Десмолітик. Саліцилова кислота також має здатність порушувати міжклітинні зв’язки та відлущувати  верхній шар шкіри. Це називається десмолітичним ефектом;
 3. Протизапальний засіб. У низьких концентраціях саліцилова кислота вбиває бактерії та знімає запалення у вигляді прищів.

Мазі на основі саліцилової кислоти успішно застосовують і в косметології, і в дерматології. Вона корисна при лікуванні прищів, виведення сонячних плям і веснянок, усунення мелазми (пігментних плям).

Кому не можна користуватися пілінгом саліциловою кислотою

Є групи людей, яким протипоказаний пілінг саліциловою кислотою:

 • люди з алергією на саліцилати, в тому числі аспірин;
 • люди, що приймають ліки проти себореї та акне (ізотретиноїн);
 • люди з контактним дерматитом або подразненнями на обличчі.

Якщо у людини є доброякісна пухлина на шкірі, наносити саліцилову кислоту на цю ділянку також заборонено.

Саліцилова кислота при вагітності

Однак найбільш небезпечна саліцилова кислота під час виношування дитини. Жінки, збираючись на зустріч до косметолога і замовляючи пілінг, повинні ретельно дізнаватися про засоби, які будуть використані

Використання саліцилової кислоти при вагітності може завдати непоправної шкоди здоров’ю дитини. Вона належить до категорії саліцилатів (як, наприклад, і аспірин)і може викликати рідкісне, але небезпечне захворювання – синдром Рея.

Застосовувати саліцилову кислоту і споріднені з нею препарати заборонено на всьому протязі вагітності, а також в період лактації

Побічні ефекти від саліцилової кислоти

Оскільки пілінг саліциловою кислотою зазвичай більш м’який, ніж від інших засобів, побічних ефектів небагато:

 1. Почервоніння шкіри;
 2. Легкі поколювання;
 3. лущення;
 4. Підвищення чутливості до сонця.

Засоби догляду з саліциловою кислотою: вдома чи в салоні?

Виробники косметики мають право продавати препарати, що містять певний відсоток саліцилової кислоти. Сильніші засоби для пілінгу, наприклад, з 20 або 30-процентним розчином саліцилової кислоти, найкраще використовувати у професійного дерматолога.

Аптечні спиртові розчини брати категорично не рекомендується, якщо тільки мова йде не про лікування акне за призначенням лікаря. В цьому випадку препарат слід наносити точково на скупчення прищів. В іншому випадку може статися опік саліциловою кислотою.

Такі препарати потрібно використовувати тільки в певний проміжок часу. Лікар також повинен враховувати тип шкіри, колір, її доглянутість.

Деякі фірми пропонують і більш сильні пілінги, але вони призначені для нанесення на тіло, а не на делікатну шкіру обличчя.

Найкраще обговорити всі з дерматологом, перш ніж пробувати пілінг саліциловою кислотою дома.

Як користуватися

Деякі загальні вказівки по використанню саліцилової кислоти:

 1. протріть обличчя м’яким очищує засобом;
 2. нанесіть саліциловий розчин. Деякі продукти продаються зі спеціальним віялоподібним аплікатором для рівномірного нанесення;
 3. залиште засіб на рекомендовану кількість часу;
 4. нейтралізуйте засіб, якщо необхідно;
 5. змийте теплою водою;
 6. при необхідності нанесіть зволожувальний засіб.

Пілінг саліциловою кислотою – це якраз той приклад, коли потрібно дотримуватися часу. Не залишайте засіб довше, ніж це рекомендовано виробником, інакше можна заробити сильне роздратування. І все-таки краще довірити цю процедуру досвідченого косметолога. Принаймні він підбере потрібний засіб і простежить за результатом.

Чим саліцилова кислота відрізняється від інших хімічних пілінгів?

Дерматологи зазвичай класифікують хімічні пілінги за трьома категоріями:

 • Поверхневі. Вони впливають тільки на зовнішні шари шкіри. Зазвичай можуть лікувати вугровий висип, гіперпігментацію, мелазми. Прикладами можуть служити гліколеві, молочні або низькі концентрації трихлороцтової кислоти;
 • Середні. Такі пілінги проникають глибше в дерму. Лікарі лікують ними порушення пігментації (в тому числі сонячні плями), неглибокі зморшки. Так само як, наприклад, трихлороцтова кислота 35% або 50%;
 • Глибокі. Проникають в середину ретикулярної дерми та можуть лікувати глибокі рубці, зморшки або сильні сонячні пошкодження. Сюди відносяться формула Бейкер-Гордона, фенол або з високим процентним вмістом трихлороцтової кислоти. Такі процедури проводяться тільки за призначенням лікаря-дерматолога.

Пілінг саліциловою кислотою також залежить від процентного вмісту розчину, а також від того, скільки разів була проведена процедура. Найчастіше це поверхневий засіб.

Важливо розуміти, що неправильне застосування саліцилової кислоти загрожує опіками та рубцями на шкірі. Завжди обговорюйте використання будь-якого домашнього пілінгу з лікарем-дерматологом.

Коли звертатися до дерматолога

Є ще кілька речей, з приводу яких варто проконсультуватися з лікарем перед тим, як застосовувати саліциловий пілінг:

 • Глибокі проблеми зі шкірою, від яких не допомагають домашні засоби;
 • Підвищена чутливість шкіри до різної косметики та засобів догляду.

Якщо ви не знаєте, з чого почати, дерматолог може запропонувати схему догляду за шкірою, засновану на вашому індивідуальному стані здоров’я. Це зовсім не означає, що лікар обов’язково випише купу рецептурних препаратів і дорогих ліків – можливо, досить буде призначена звичайних мазей і лосьйонів.

Соцмережі