Норма ШОЕ в крові у чоловіків, жінок і дітей

Визначення ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів) є доступним і простим методом лабораторної діагностики, який дозволяє виявляти в першу чергу інфекційні та запальні процеси в організмі. Цей важливий показник відображений в результатах загального аналізу крові. Дослідження призначають дорослим і дітям як з профілактичною метою, так і для отримання повної картини про стан хворої людини.

Що таке швидкість осідання еритроцитів, навіщо потрібно визначати ШОЕ, що означає, коли ШОЕ вище норми? Ці та багато інших питань люди часто соромляться ставити лікарям, а вдома довго думають, чому у них такі цифри в результатах загального аналізу крові.

Що таке ШОЕ

Про феномен осідання еритроцитів відомо з глибокої давнини. Ще за часів Гіппократа, коли використовували метод кровопускання, лікарі помічали, що випущена кров з часом починає розшаровуватися на 2 частини: темну – внизу і світлу – вгорі, і саме світла була більш виражена у хворих людей. Цю особливість довгий час ніяк не застосовували, поки польський терапевт (Е. Бернацький) не запропонував використовувати швидкість осідання еритроцитів для діагностики багатьох захворювань.

У нормі еритроцити мають негативний заряд і в кров’яному руслі відштовхуються одна від одної, щоб не злипатися. Поза судин червоні кров’яні тільця починають осідати під силою тяжіння. Еритроцити виявляються внизу, а зверху знаходяться лейкоцити і плазма крові.

При деяких фізіологічних станах (наприклад, при вагітності) і патологічних процесах осідання еритроцитів відбувається з високою швидкістю. Головна причина її підвищення – зміни властивостей плазми з переважанням білкового складу на тлі підвищення температури, алергічної і запальної реакцій, зростання злоякісних клітин і проникнення чужорідних мікроорганізмів.

Різні білки і специфічні антитіла, що утворюються у відповідь на захисну реакцію організму, зменшують негативний заряд еритроцитів і послаблюють їх здатність відштовхуватися один від одного. В результаті червоні кров’яні тільця починають активно опускатися на дно вертикальної пробірки.

Показник ШОЕ в аналізі крові важливий для визначення інфекційно-запальних процесів, що виникають всередині організму. Але метод лише наштовхує докторів на думку про наявність запалення. Як тільки лікар бачить, що ШОЕ вище норми, він призначає додаткові дослідження, що дозволяють визначити точне місце вогнища інфекції або патологічного процесу.

ШОЕ по Вестергрену

Існує кілька методів визначення швидкості осідання еритроцитів. Одним з них є ШОЕ по Вестергрену. Він активно застосовується в сучасній лабораторній діагностиці. Для аналізу беруть венозну кров і змішують з цитратом натрію. Лаборант через годину після забору матеріалу вимірює відстань від верхньої межі плазми до верхньої межі осілих еритроцитів. Це значення і буде описувати швидкість осідання еритроцитів у конкретної людини.

Метод відрізняється високою інформативністю. Якщо ШОЕ по Вестергрену підвищена, значить, з більшою ймовірністю в організмі йде запальний процес. Потрібно шукати осередок інфекції, пухлину або системне захворювання, щоб якомога швидше почати лікарську терапію.

ШОЕ по Панченкову

ШОЕ по Панченкову – це визначення швидкості осідання еритроцитів в капілярній крові, яку розводять з цитратом натрію в співвідношенні 4: 1. Після цього матеріал поміщають на 60 хвилин в спеціальну пробірку, яка має 100 поділок. Але сьогодні визначення норми ШОЕ і різних відхилень відбувається в лабораторіях за допомогою автоматичних лічильників. Це дозволяє знизити ризик отримання недостовірної інформації і значно скоротити час отримання точних результатів аналізу.

Норма ШОЕ для чоловіків, жінок і дітей

Норма ШОЕ в крові у жінок, чоловіків та дітей помітно відрізняється. На цей показник впливають багато факторів, і особливо – віковий. Якщо для людини 50-60 років ШОЕ 25 – це норма, то ШОЕ 25-30 у дитини – це катастрофічно високий показник, що вимагає проведення термінового комплексного обстеження і визначення причин таких змін.

Нижче пропоную ознайомитися з таблицею, де відображена норма ШОЕ у жінок, дітей і чоловіків за віком.

Таблиця швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ)

  вік мм / год
жінки від 12 до 60 років 2 – 20
старше 60 років 2 – 30
чоловіки від 12 до 60 років 2 – 15
старше 60 років 2 – 20
діти до 1 року в межах 2
від 1 до 2 років 2 – 7
від 2 до 12 років 4 – 17

Таблиця допомагає визначити норму ШОЕ в крові у чоловіків, жінок і дитину, але ви повинні розуміти, що ці значення – приблизні. Відхилення на кілька одиниць не говорить про розвиток небезпечного захворювання. Якщо ШОЕ не в нормі, лікар не поставить остаточний діагноз без даних інших досліджень (УЗД, рентген, МРТ, біохімія крові, гормональна діагностика, онкомаркери крові). Тому не поспішайте з висновками і не накручуйте себе, побачивши високу ШОЕ в результатах загального аналізу.

ШОЕ у жінок

Якщо ви уважно подивитеся на таблицю з нормою ШОЕ для жінок, то помітите, що значення в ній вище, ніж у чоловіків і дітей. Це пояснюється низьким вмістом в жіночій крові еритроцитів і природним збільшенням глобулінів і фібриногену. Середня норма ШОЕ для жінок активного репродуктивного періоду – 10-15.

Після 50-60 років у багатьох жінок виникають хронічні захворювання внутрішніх органів, включаючи ті, що вражають матку, яєчники, печінку, нирки, суглоби. Внаслідок патологічних змін в організмі змінюється білковий склад крові, що сприяє підвищенню швидкості осідання еритроцитів.

ШОЕ у чоловіків

Норма ШОЕ в аналізі крові у чоловіків – до 15-20 (в залежності від віку). Після 60 років показник наближається до 18-20. Але, як і у жінок, так і у чоловіків підвищення ШОЕ на кілька одиниць від вікової норми допускається і не говорить про розвиток патології. Однак, якщо ШОЕ підвищено і при цьому присутні ознаки захворювань і скарги на самопочуття, потрібно більш ретельна діагностика.

ШОЕ у дітей

У порівнянні з дорослими, ШОЕ у дітей низька. Але цей показник швидко підвищується внаслідок будь-яких патологічних процесів. Наприклад, у новонародженої дитини рідко коли буває ШОЕ вище 2. Але через 5-7 годин після розвитку інфекції, підвищення температури або серйозних ушкоджень тканин швидкість осідання еритроцитів різко зростає до 12-15.

Середня норма ШОЕ у дітей молодшого та середнього віку – 3-8. Різке підвищення зазначених значень може говорити про розвиток різних патологій, включаючи злоякісні зміни в клітинах. Обов’язково проведіть комплексне обстеження, щоб поставити точний діагноз і почати лікування.

ШОЕ при вагітності

Підвищення ШОЕ у вагітних вважається фізіологічним. Плід незважаючи на спорідненість з матір’ю є чужорідним об’єктом, і його розвиток призводить до збільшення білкових елементів в крові. Імунна система перебуває в цей відповідальний період в стані напруги. Тому немає нічого дивного в збільшенні кількості білків в крові і підвищення ШОЕ.

Середня норма ШОЕ при вагітності – 20-40. До третього триместру показник як раз підвищується в 2-4 рази і становить 40-50 мм / год. Це не повинно турбувати жінку і гінеколога, але тільки в тому випадку, якщо підвищення ШОЕ в крові не супроводжується появою ознак інфекційно-запальних захворювань, загрозою викидня, набряками або симптомами пізнього токсикозу.

ШОЕ підвищена. Що це означає?

Як тільки людина бачить в результаті загального аналізу то, що ШОЕ вище норми, вона починає запитувати у лікаря, що це означає і наскільки це може бути небезпечним. Але лікарі зазвичай небагатослівні, особливо щодо вразливих пацієнтів. Лікар боїться того, що, перерахувавши основні причини підвищення ШОЕ, хворий почне вигадувати неіснуючі хвороби і відчує себе ще гірше або стане без підстав змінювати призначене лікування.

Але медична грамотність ще нікому не завадила. Однак, не сприймайте список захворювань, при яких підвищена ШОЕ, так серйозно. Це тільки можливі причини:

 • бактеріальні та вірусні інфекції;
 • нагноювальні процеси;
 • алергічні захворювання в стадії загострення;
 • системні хвороби (червоний вовчак, ревматоїдний артрит , подагра);
 • гостре запалення внутрішніх органів або загострення хронічного запального процесу;
 • імунодефіцитні захворювання;
 • злоякісні новоутворення внутрішніх органів, рак крові;
 • загострення патологій печінки і нирок;
 • вірусні гепатити;
 • патологічні процеси, що супроводжуються некрозом тканин, включаючи інфаркт міокарда;
 • ендокринні захворювання.

В першу чергу причини підвищення ШОЕ пов’язані з хронічними або гострими запальними процесами. Також злипання еритроцитів відбувається при аутоімунних, ревматичних і алергічних захворюваннях. Через підвищення імунної відповіді збільшується вироблення імуноглобулінів, і це призводить до збільшення ШОЕ. Найбільш високі показники характерні для бактеріальних інфекцій: тонзиліт, холецистит, пневмонія, дизентерія. А ось при вірусних і паразитарних захворюваннях ШОЕ часто залишається в межах норми.

На показник ШОЕ сильно впливає фізіологічні чинники. Швидкість осідання еритроцитів збільшується не тільки під час вагітності, але і при годуванні груддю, після фізичних навантажень і впливу стресів. У жінок ШОЕ вище норми під час менструації.

Багато медикаментів можуть призводити до склеювання еритроцитів і збільшувати швидкість їх осідання. Протизаплідні, протисудомні препарати, наркотичні засоби, аспірин можуть підвищувати ШОЕ. Якщо ви приймаєте подібні медикаменти, то перед здачею загального аналізу крові повідомте про це лікаря. Фахівець може порекомендувати на час скасувати деякі засоби або просто буде враховувати їх прийом при отриманні результатів діагностики.

ШОЕ при онкології

Багато людей стежать за ШОЕ, вважаючи, що підвищення показника говорить про розвиток раку. Страх перед онкозахворюваннями з кожним роком зростає, і це сумна тенденція. Дійсно, ШОЕ при онкології підвищується, особливо у дітей. Але є безліч інших причин збільшення цього показника. Тому не варто вважати кількість ШОЕ – головною ознакою раку. Для ранньої діагностики онкологічних захворювань є інші куди більш інформативні методи (наприклад, кров на онкомаркери, УЗД, цитологічне дослідження).

Що робити при підвищенні ШОЕ

Як знизити ШОЕ в крові? При збільшенні показника необхідно звернутися до лікаря. Часто буває так, що ШОЕ підвищено, але при цьому відсутні явні ознаки захворювання. В цьому випадку рекомендується здати аналіз повторно, дотримуючись певних обмежень.

Висока ШОЕ на тлі загального здоров’я може бути в тому випадку, якщо незадовго перед здачею аналізу людина піддавалася важким фізичним або стресовим навантаженням. За кілька днів до дослідження рекомендується уникати психоемоційного напруження, перевтоми, відмовитися від алкоголю і куріння.

Загальний аналіз крові здають натщесерце. Деякі люди про це чомусь забувають. А сніданок до дослідження може стати причиною підвищеного ШОЕ в крові. Навіть пізно вечеряти напередодні здачі загального аналізу крові не рекомендується.

Лікування високого ШОЕ

Підвищена ШОЕ в крові вимагає відповідного лікування, якщо крім цієї ознаки фахівці виявляють додаткові патологічні симптоми. Лікарська тактика безпосередньо залежить від поставленого діагнозу. Так як підвищення ШОЕ частіше пов’язана з бактеріальними інфекціями, їх наявність необхідно підтвердити іншими дослідженнями і підібрати відповідні антибіотики. Додатково можуть бути призначені протизапальні засоби, місцеві антисептики (якщо вогнище інфекції знаходиться в порожнині рота або носа).

Лікування високого ШОЕ проводять під контролем лікаря. Не можна самостійно призначати собі ліки, тим більше – антибіотики. Це може бути марно, так як багато збудників сьогодні стійкі до антибактеріальних засобів.

Тільки лікар визначає чутливість і прицільно виписує відповідний препарат.

Незначне підвищення ШОЕ без скарг і ознак хвороби не потребує лікування. Таких пацієнтів між собою лікарі називають «Сойні». У них без будь-якої причини трохи підвищено ШОЕ, але вони добре себе почувають і не потребують медичної допомоги.

Що означає зниження ШОЕ

Зниження ШОЕ не має клінічної значущості для фахівців. Швидкість осідання еритроцитів може змінюватися при зневодненні організму і зміні форми клітин (при серповидно-клітинній анемії). Також ШОЕ знижується при серцевої і дихальної недостатності, тривалому прийомі кортикостероїдних засобів і альбумінів.

Оцінювати ШОЕ краще все-таки зі своїм лікарем. Не соромтеся просити лікарів розповідати вам про результати здачі аналізів. Знаючи про нормальні показники, можна вчасно запідозрити порушення і хвороби і звернутися до фахівців.

Соцмережі