Які аналізи потрібно здати при вагітності?

Протягом всього періоду вагітності жінка перебуває під невсипущим контролем лікарів. Повну картину того, як протікає вагітність, як розвивається дитина, і чи немає яких-небудь ускладнень в цьому природному процесі, надають лікарям не тільки УЗД і огляди майбутньої матері. Найважливішу інформацію спостерігаючому жінку гінекологу дають результати аналізів, матеріали для яких беруться регулярно, протягом усіх дев’яти місяців вагітності.

Однак, в ідеалі, за першими аналізами майбутньої матері слід звернутися на кілька місяців раніше до зачаття дитини. Така завчасна підготовка може значно знизити багато ризиків вагітності, про які будь-яка здорова жінка може не підозрювати. Що ж за аналізи необхідні майбутнім мамам на етапах планування та виношування вагітності?

Аналізи, необхідні при плануванні вагітності

Вагітність – хвилюючий й відповідальний стан. Сучасна і розвинена жінка, безумовно, розуміє, до яких наслідків може мати для майбутньої дитини стан її здоров’я під час вагітності. І починає готуватися до неї до зачаття. Тому в сучасній профілактичній гінекології з’явився окремий напрямок – підготовка до вагітності. В основі такої підготовки не тільки і не стільки спеціальні дієти, відмова від шкідливих звичок і максимальне оздоровлення організму перед зачаттям. Найголовніше завдання цього періоду – проведення комплексного медичного обстеження, яке дає уявлення про вже існуючі і потенційні загрози для майбутньої дитини. Одночасно з цим реалізуються заходи, спрямовані на ліквідацію цих загроз.

Деякі лабораторні аналізи при плануванні вагітності повинні проводитися не тільки для майбутньої матері, але і для майбутнього батька. Дослідження обох батьків допоможе лікарю передбачити і підготуватися і звести до мінімуму можливі проблеми, які сучасна медицина досить легко вирішує, наприклад – резус-конфлікт при розбіжності резус-факторів матері і плоду. Найважливішу інформацію може також дати вивчення генетичного каріотипу батьків і ймовірностей генетичних аномалій у майбутньої дитини. Нижче ми наводимо повний список аналізів, необхідних на цьому етапі очікування малюка. 

Таблиця 1. Аналізи, що необхідні при плануванні вагітності

Назва аналізуМатиБатькоЩо дає
Антитіла до ВІЛ++Інформацію про зараження, захворюванні на СНІД
Сифіліс RPR++Інформацію про зараження, поточне або перенесене захворювання на сифіліс
Антитіла до вірусів гепатитів В і С++Інформацію про зараження, поточне або перенесене захворювання вірусними гепатитами
Антитіла до токсоплазми+ Інформацію про зараження, поточне або перенесене захворювання токсоплазмозом
Антитіла до вірусу краснухи+ Інформацію про зараження, поточне або перенесене захворювання на краснуху
Антитіла до цитомегаловірусу+ Інформацію про зараження, поточне або перенесене захворювання цитомегаловірусом
Антитіла до вірусів герпесу+ Інформацію про зараження, поточне або перенесене захворювання герпесом
Антитіла до хламідій+ Інформацію про зараження, поточне або перенесене захворювання на хламідіоз
Визначення урогенітальних інфекцій++Дослідження показує наявність / відсутність хламідій, мікоплазми; уреаплазми; гонококка, трихомонад; мікоплазми, вірусу герпесу на слизовій сечостатевих органів.
Клінічний аналіз крові (ОАК)+ Визначення концентрації гемоглобіну, гематокриту, еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів, розрахунок еритроцитарних індексів, лейкоцитарної формули, ШОЕ
Група крові++Визначення групи крові
Резус-приналежність++Визначення резус-належності батьків
Рівень аланінамінотрансферази+ Підвищений рівень говорить про серйозні поточні патології (інфаркт, гепатит) на ранніх стадіях
Рівень аспартатамінотрансферази+ Підвищений рівень говорить про серйозні поточні патологї на ранніх стадіях
Показник фолікулостимулюючого гормону (ФСГ)+ Показник від 1,5 до 2 показує, що жінка фертильна і здатна зачати
Показник лютеїнізуючого гормону (ЛГ)+ У нормі може бути визначена згідно 1,5-2. Різке підвищення показника повідомляє про настання овуляції
Показник пролактину+ Один з основних гормонів, що регулюють репродуктивну функцію жінки. Підвищені або знижені показники гормону повинні досліджуватися і коригуватися.
Показник естрадіолу+ Головний «жіночий» гормон; відхилення показника від норми тягне за собою труднощі з зачаттям, виношуванням
Показник тиреотропного гормону (ТТГ)+ Відхилення показника ТТГ позначає проблеми щитовидної залози і загальний гормональний дисбаланс організму
Рівень тестостерону+ Підвищений показник тестостерону у жінок позначає регресію роботи яєчників і проблеми з зачаттям
Рівень гормонів наднирників+ Дисбаланс може провокувати порушення фертильного потенціалу жінки
Дослідження каріотипу подружжя++Показує ймовірність виникнення генетичних захворювань у майбутніх дітей у конкретної пари
Генетичні дослідження факторів згортання крові і ферментів фолатного циклу++Показує ризик виникнення вад розвитку у плода, а також ймовірність виникнення різних ускладнень під час вагітності та пологів у майбутньої матері

Первинні аналізи при плануванні вагітності

Зрозуміло, такі аналізи як визначення антитіл до ВІЛ, сифілісу, формули крові та інше, є першим етапом планування вагітності. Ці показники, звичайно ж, повинні бути негативними, а формула крові – відповідати нормі.

Аналізи на TORCH – інфекції

Результати аналізів можуть зробити явними речі, про які майбутні батьки й гадки не мали. Переважна більшість перерахованих в таблиці вище вірусних захворювань можуть протікати безсимптомно. При цьому, якщо, наприклад, визначається високий показник імуноглобулінів краснухи, ЦМВ або токсоплазмозу, це може означати, що захворювання в активній стадії і необхідно зробити проміжок в декілька місяців між завершенням хвороби і зачаттям. Якщо імунітету до вірусних хвороб немає взагалі, слід зробити щеплення, і це теж означає відстрочку зачаття. Якщо імунні показники говорять про те, що хвороби були перенесені – вагітності «дається зелене світло».

Аналізи на гормональний статус при плануванні вагітності

Аналогічно, якщо лікар виявляє відхилення в гормональних показниках майбутньої матері. Вагітність – це період неймовірної активності гормонів; крім того, вона може взагалі не настати або перебувати під серйозною загрозою, якщо спостерігається гормональний дисбаланс. Тому своєчасне визначення і корекція дисфункції ендокринних залоз може запобігти серйозним проблемам у майбутньому.

Аналізи, необхідні при вагітності

Отже, всі попередні приготування зроблені, жінка здорова і довгоочікувана вагітність наступила. Попереду період очікування і постійного контролю над здоров’ям майбутньої мами і розвитком дитини, який ділиться, як відомо, на три періоди, званих триместрами.

Аналізи, необхідні в першому триместрі вагітності

Власне, про настання вагітності найточніше просигналить аналіз крові на рівень хоріонічного гонадотропіну людини (ХГЛ) – концентрація цього гормону зростає з кожною годиною після зачаття і дає майже 100% -у гарантію. В цілому ж в цей період немає необхідності проводити будь-які спеціальні дослідження, якщо мала місце підготовка до вагітності і всі зазначені вище аналізи були вже зроблені. Якщо ж вагітність незапланована, лікар в обов’язковому порядку запропонує жінці зробити практично той же комплекс лабораторних досліджень, що необхідний при підготовці до вагітності. Крім того, вагітність має на увазі регулярний контроль над складом сечі і крові. Найбільш цікаві для лікарів показники – це наявність білка і «цукру» (глюкози) в сечі вагітної. Загальний аналіз крові необхідний лікарям для того, щоб контролювати, в першу чергу, найважливіший для вагітної показник – рівень гемоглобіну, зниження якого може свідчити про розвиток залізодефіцитної анемії, що призведе до недостатнього постачання плода киснем.

Аналізи, необхідні в другому триместрі вагітності

Отже, перший період пройдено і попереду – більш спокійний і повний нових відкриттів і відчуттів другий триместр. В цей період проводиться аналіз крові для скринінгового дослідження генетичних патологій плоду. Для цього в крові визначається рівень таких речовин:

 • ХГЧ;
 • альфа-фетопротеїн (АФП);
 • вільний естріол.

Концентрація цих показників в крові на 16-18 тижнях вагітності повинна бути в нормі. У разі відхилень лікар може запідозрити наявність патології нервової трубки, синдрому Дауна або інших генетичних патологій у плоду. Крім того, у другому періоді вагітності слід звернути увагу на вже знайомі:

 • Клінічний аналіз крові з визначенням лейкоцитарної формули;
 • аналіз сечі.

Аналізи, необхідні в третьому триместрі

Останній етап вагітності завершується пологами, які також вимагають певної підготовки. Як і раніше актуальні аналізи крові і сечі (останній лікар контролює не рідше, ніж раз на тиждень). Крім того, перед пологами необхідно повторити такі аналізи:

 • ВІЛ;
 • РВ;
 • гепатити;
 • показники згортання крові (час, рівні фібриногену, тромбоцити);
 • Клінічний аналіз крові;
 • ТТГ;
 • глюкоза;
 • визначення урогенітальних інфекцій.

Як можна бачити з цього списку, чистота родових шляхів і формула крові – в центрі уваги лікарів у цей період. Якщо інше в нормі (артеріальний тиск, кількість навколоплідних вод), то немає ніякої необхідності призначати додаткові дослідження до пологів.

Соцмережі