Як правильно здавати загальні аналізи і не тільки?

Здавати загальні аналізи хоч раз в житті доводилося кожному. Ще пару десятків років назад люди використовували для збору сечі і калу баночки, що залишилися від консервованих продуктів харчування, а сьогодні для цих цілей існують спеціальні стерильні контейнери. Що ще змінилося з тих пір і як правильно підготуватися до здачі аналізів?

Які бувають аналізи?

Якщо хтось думає, що можна разом здати один аналіз «на все», то доведеться його розчарувати. Занадто складно влаштований людський організм, щоб існували єдині заходи, що дозволяють одномоментно оцінити роботу всіх внутрішніх органів і систем. Якщо потрібно визначити швидкість протікання обміну речовини, кількість необхідних організму макро- і мікроелементів, то потрібне проведення біохімічного аналізу крові. Дослідження на гормони допомагає оцінити роботу органів ендокринної системи, зрозуміти, як працює щитовидна залоза, скільки і яких гормонів вона продукує. За допомогою імунологічних тестів виявляють аутоімунні захворювання і визначають тип агентів, що викликають алергію.

Результати загальних та інших аналізів залежать від різних чинників – часу доби, способу життя пацієнта – його переваг в харчуванні і спорті, стану здоров’я і ліків, що приймаються і навіть дотримання правил гігієни при зборі сечі і калу. Якщо пацієнт проігнорує рекомендації лікаря щодо підготовки до здачі аналізів, це призведе до отримання неточного результату, а значить доведеться здавати аналіз знову. І це в кращому випадку. У гіршому фахівець поставить неправильний діагноз і призначить неправильне лікування, але ж від цього залежить здоров’я і навіть життя людини.

Як підготуватися до аналізів крові?

«Кров треба здавати натще», – на цьому пізнання більшості щодо підготовки до аналізів закінчуються. Але є чимало інших нюансів, які потрібно врахувати тим, хто збирається відправитися в лабораторію. Дійсно, найчастіше забір крові проводять рано вранці, адже в цей час на показники найменше впливають сторонні фактори. До того ж більшості пацієнтів набагато простіше відмовитися від сніданку, ніж цілий день терпіти голод. Але у кожного правила є винятки. У разі форс-мажорних обставин, ситуацій, коли людині негайно потрібна медична допомога, аналізи беруть відразу ж, адже якщо втратити дорогоцінний час, то можна втратити пацієнта.

У звичайній практиці направлення на аналізи пацієнт отримує за кілька днів до здачі, яких йому бракує щоб ретельно підготуватися до процедури. Безпосередньо на прийомі лікар повинен дізнатися про все, що може спотворити результати і в першу чергу про прийнятих ліках. Можливо, перед походом в лабораторію доведеться кілька днів утриматися від терапії, але в будь-якому випадку всі ці моменти необхідно обговорити з фахівцем, адже нерідко обстеження, що призначається якраз і має на меті визначити концентрацію діючої речовини в крові.

Здаючи загальні аналізи, дуже важливо дотримуватися дієти, виключивши жирну, смажену і пряну їжу. Не варто напередодні ввечері вживати алкоголь, так як це може дуже сильно спотворити результати обстеження. Куріння – ще одна звичка, з якою краще почекати і відмовитися від сигарет як мінімум за півгодини до походу в лабораторію. Якщо мова йде про гормональні дослідженні, то у жінок враховують фазу менструального циклу, що визначає рівень гормонів в той чи інший відрізок місяця. Є обстеження, після яких кров не здають, витримуючи кілька днів. Це рентгенографія, ректальні огляди, фізіотерапевтичні процедури.

Як здавати загальний аналіз сечі?

Для збору загального аналізу сечі використовується спеціальний стерильний контейнер, який необхідно придбати напередодні здачі. Як правило, для дослідження лікар рекомендує збирати середню порцію сечі, а це значить, що першу пару секунд потрібно помочитися в унітаз, а вже потім підставити під струмінь контейнер і набрати близько 50 мл рідини. Все, що залишилося в сечовому міхурі після цього, для збору не годиться. Напередодні ввечері слід дотримуватися дієти – відмовитися від вже згаданих продуктів, а також не їсти моркву, буряк та інші овочі, і фрукти, здатні істотно змінити колір сечі.

Не рекомендовані до вживання алкоголь і кава, лікарські засоби, крім тих, що обумовлені з фахівцем. Лікар може не попередити пацієнта, але кожен повинен знати, що перед збором сечі необхідно ретельно підмитися з милом і насухо витерти шкіру інтимних місць. Після збору банку потрібно щільно закрити кришкою і віднести в лабораторію якнайшвидше. Якщо контейнер з колбою, то останню слід насадити на наявний в кришці перехідник гумовою пробкою вниз. Як тільки пробірка наповниться, зняти її і кілька разів перевернути.

Як лікарі радять готуватися до аналізу калу?

Загальний аналіз калу – просте і дуже інформативне дослідження, що дозволяє виявити паразитів, визначити здатність шлунка і кишечника до перетравлення, на підставі чого запідозрити захворювання органів травного тракту і призначити відповідне лікування. Для збору аналізу також використовується спеціальний стерильний контейнер, в кришку якого вмонтована лопаточка для зручності забору біологічного матеріалу. Для простоти і зручності збору рекомендується використовувати чисте підкладне судно, що знижує ймовірність попадання в контейнер сечі і інших сторонніх домішок.

Не варто накладати повну ємність калу, адже для аналізу досить зовсім небагато матеріалу розміром з вишню. Не варто стимулювати процес за допомогою клізм, ректальних свічок або проносних препаратів. Спотворити результат можуть і деякі інші ліки, зокрема, антибіотики і засоби на основі заліза. Дуже важливо надати для аналізу свіжий, тільки що зібраний матеріал, адже вчорашній буде непридатний для дослідження.

Результати аналізів зазвичай направляють до лікаря, хоча пацієнт може забрати їх і самостійно, якщо про це буде позначено на бланку направлення. Але навіть якщо він і отримає їх на руки, за розшифровкою все одно необхідно відправитися до лікаря, не сподіваючись на свої знання, а тим більше на інтернет. Навіть якщо результат не вписується в межі норми, не варто заздалегідь переживати. У деяких випадках це є індивідуальною особливістю пацієнта, що не вимагає корекції. Але в будь-якому випадку треба показатися фахівцю.

Соцмережі

Exit mobile version