Анемія

Стан, що характеризується зниженням вмісту гемоглобіну в одиниці об’єму крові, частіше – при одночасному зменшенні кількості еритроцитів. Діагностичними критеріями анемії є зниження рівня гемоглобіну нижче 130 г / л – у чоловіків, нижче 120 г / л – у жінок поза вагітністю і нижче 110 г / л – у вагітних жінок. При цьому нижня межа нормальної кількості еритроцитів у чоловіків становить 4,0 x 10 12 / л крові, а у жінок – 3,5 x 10 12 / л крові. Основними причинами розвитку анемії є хронічна втрата крові, недостатнє надходження з їжею заліза, фолієвої кислоти, вітаміну В12, посилений розпад еритроцитів та інші.

Анемія у дорослих

Анемія – одне з найпоширеніших захворювань на планеті. Існує кілька різновидів анемії:

 • залізодефіцитна
 • гемолітична
 • апластична
 • сидеробластна
 • Серповидно-клітинна
 • В 12-дефіцитна і т. д.

У більшості випадків у дорослих діагностується залізодефіцитна анемія, за приблизними оцінками експертів близько 25% людей в тій чи іншій мірі відчувають нестачу заліза. Небезпека анемії для людини полягає в поступовості розвитку хвороби. Симптоми анемії, пов’язані з падінням рівня гемоглобіну в крові, найчастіше стають помітними лише тоді, коли вміст заліза падає до критичної позначки. У групі ризику розвитку анемії у дорослих знаходяться наступні категорії людей:

 • Вегетаріанці
 • Жінки, які страждають від сильної крововтрати при менструаціях
 • Вагітні
 • Годуючі жінки
 • Люди похилого віку
 • Спортсмени
 • Донори крові
 • Пацієнти, які страждають певними хронічними захворюваннями.

Анемія у дорослих зазвичай виникає в одному з трьох випадків:

 • Недостатнє надходження заліза в організм
 • Підвищена потреба в залізі
 • Посилена втрата заліза.

Легка анемія у дорослих піддається корекції за допомогою дотримання дієти. У більш важких випадках без звернення за консультацією лікаря і прийому відповідних медикаментів обійтися навряд чи вийде.

Анемія у чоловіків

Чоловіки в меншій мірі, ніж жінки, схильні до виникнення анемії. Зокрема, їм не доводиться стикатися з щомісячними крововтратами, пов’язаними з менструальним циклом. Проте, чоловіки теж можуть знаходитися в групі ризику розвитку цього захворювання.

Організм дорослого чоловіка, що важить близько 80 кг, повинен містити не менше 4 г заліза, а рівень гемоглобіну в крові повинен досягати значень 130-160 грамів на 1 літр.

Анемія у чоловіків майже завжди стає показником порушень в роботі організму. Хронічна залізодефіцитна анемія у представників чоловічої половини населення, як правило, викликається прихованими крововтратами, що виникають, наприклад, в шлунково-кишковому тракті. Найбільш частою причиною анемії у чоловіків стає геморой, про існування якого пацієнт може навіть і не здогадуватися. Причиною крововтрати у дорослого чоловіка може виступати що завгодно: від звичайних кровосисних паразитів до ракової пухлини, саме тому так важливо не затягувати з обстеженням, і звернутися за консультацією лікаря, який не тільки зробить лікування анемії, але і з’ясує, що саме сприяло її розвитку.

Анемія у жінок

Жінки набагато частіше чоловіків виявляються схильними до проявів анемії. Пов’язано це, перш за все, з щомісячними кровотечами, які сприяють втраті великої кількості еритроцитів. Виникненню анемії у жінок в чималому ступені сприяють також вагітність, пологи і вигодовування дітей грудним молоком. При цьому, чим менше проміжок між двома, а іноді навіть і великою кількістю вагітностей, тим менше можливостей дається організму для відновлення. Саме тому анемія спостерігається майже у всіх багатодітних матерів, особливо якщо діти є погодками.

Сильні менструальні кровотечі теж здатні провокувати анемію у жінок. Зазвичай під час менструації втрачається від 40 до 50 мл крові, що відповідає приблизно 8-10 чайних ложок. Сильною вважається кровотеча, при якій в день витрачається більше 5 прокладок або тампонів нормального розміру, або якщо навіть найбільші прокладки не витримують довше 2 годин. При цьому жінка за 5-7 днів може втратити до 100 мл крові і навіть більше. Анемія в такому випадку може виникнути вже через кілька місяців. І навіть якщо зовні анемія ніяк себе не проявляє, приблизно у 20% жінок спостерігається значне зниження феритину в крові – білка, що виконує функцію своєрідного депо заліза, використовуваного для відновлення рівня гемоглобіну в крові, коли в цьому виникає необхідність.

Анемія у вагітних

Анемія при вагітності може виникати з різних причин. Як правило, їх може бути відразу декілька. Організм вагітної жінки намагається забезпечити зростаючий плід всіма необхідними йому речовинами, в тому числі і залізом, вітаміном B12, фолієвою кислотою. Дитина бере з материнського кровотоку все, чого потребує, в необхідній кількості. Якщо вагітна жінка не може забезпечити всіма необхідними речовинами себе і свою майбутню дитину, то у неї можуть з’явитися ознаки анемії. Також анемії при вагітності сприяють і деякі фізіологічні чинники. Обсяг рідкої частини крові, що циркулює в тілі жінки, до кінця вагітності значно зростає, внаслідок чого концентрація еритроцитів, а значить і заліза, що ними переноситься знижується.

У зоні ризику опиняються жінки, що виношують 2 і більше вагітностей в короткий проміжок часу. Організм їх, не встигнувши повністю відновитися, знову стикається з підвищеним навантаженням, наявна незначна анемія посилюється, стан жінки погіршується. Саме тому лікарі рекомендують планування повторної вагітності не раніше, ніж через 3 роки після народження попередньої дитини.

Анемія у годуючих

Анемія у годуючих – це не рідкість, причиною даного явища найчастіше стає крововтрата під час пологів, а також вимушене дотримання дієти, наприклад, при наявності у дитини алергічних реакцій. До того ж жінки в післяпологовому періоді найчастіше випадають з поля зору медиків. У той час, як під час вагітності вони перебувають під пильним медичним контролем, після пологів вся увага направлена ​​на дитину, а стан здоров’я матері стає справою другорядною, перш за все для неї ж самої. І навіть такі очевидні симптоми анемії, як блідість, зниження концентрації, втома, запаморочення, списуються на банальну перевтому, пов’язану з догладом за немовлям.

Само по собі годування груддю не сприяє розвитку анемії, але ось спосіб життя і харчування годуючої матері часто стають перешкодою для відновлення нормального рівня гемоглобіну. Зокрема, такі відмінні джерела заліза, як бобові, виключаються з раціону у зв’язку з небезпекою підвищеного газоутворення у немовляти, а якщо жінка при цьому змушена відмовитися від м’яса, то швидше за все анемія їй гарантована.

Саме тому кожна жінка під час годування дитини грудьми повинна не забувати про себе і про стан власного здоров’я. Справитися з анемією на цьому етапі її життя допоможуть препарати заліза, призначені лікарем, виходячи з результатів аналізу крові. Всупереч поширеній думці, дані препарати ніяк не впливають на роботу шлунково-кишкового тракту дитини, що одержує грудне молоко. Перші поліпшення від їх прийому можуть спостерігатися вже через 2-3 тижні після початку прийому, повний же курс лікування повинен тривати не менше 5-8 тижнів.

Анемія при клімаксі

Анемія при клімаксі – явище настільки поширене, що найчастіше жінки у віці не звертають увагу на її симптоми, приймаючи їх за звичайну втому, пов’язану з чим завгодно, тільки не з нестачею заліза в організмі.

Гормональна перебудова організму перед клімаксом нерідко стає причиною виникнення сильних кровотеч. До того ж у більшості жінок організм так і не зміг до ладу відновитися від вагітностей, пологів, менструацій, хірургічних втручань, що трапилися за останні 20-30 років. Також в період менопаузи і постменопаузи нерідко відбувається збільшення ваги, обумовлене гормональними змінами. У прагненні схуднути жінки починають дотримуватися різного плану дієт, харчування перестає бути повноцінним, ризик розвитку анемії підвищується.

Запаси феритину, білкового комплексу, службовця своєрідного депо для сполук заліза, призначеного для відновлення нормального рівня гемоглобіну, з роками теж виснажуються. В результаті навіть після припинення менструацій організм жінки не в змозі заповнити виниклий брак гемоглобіну, що призводить до виникнення симптомів анемії при клімаксі.

Тому не потрібно списувати підвищену втому, збільшену потребу уві сні або надмірну блідість на прояви віку. Краще звернутися за порадою лікаря з приводу виявлення можливої ​​анемії, щоб той провів відповідні аналізи і в разі необхідності виписав пацієнтці потрібні їй препарати.

Анемія у дітей

Зростаючому організму необхідно регулярне надходження всіх важливих вітамінів і мікроелементів, одним з яких стає залізо. Щоденна потреба дитини в заліза, відповідно до віку, становить:

 • Немовлята у віці до півроку – 4 мг
 • Діти від 6 місяців до 10 років – 6-8 мг
 • Підлітки у віці від 10 до 18 років – 6 мг (юнаки) та 12 мг (дівчата)

Згідно з даними, отриманими Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я, частота випадків виникнення анемії у дітей на планеті досягла лякаючої позначки – 82%. Дефіцит заліза здатний перешкоджати нормальному фізичному і розумовому розвитку дітей.

Основними причинами виникнення анемії у дітей стають:

 • Відсутність правильного харчування
 • Знижена всмоктуваність заліза в шлунково-кишковому тракті
 • Порушення регуляції вітамінного обміну
 • Отруєння важкими металами (ртуттю, свинцем)
 • Гормональні порушення
 • Гастрити і дисбактеріоз
 • Паразитарна поразка ЖКТ.

Заповнити дефіцит заліза в дитячому організмі лише за допомогою дотримання дієти досить важко і не завжди представляється можливим. Сучасні препарати, призначені для лікування анемії у дітей, випускаються в різних дитячих формах, таких як краплі, сироп і навіть жувальні таблетки, що значно спрощує їх застосування і робить можливим не тільки у дітей старшого віку, а й у малюків.

Анемія у дітей до року

Діти народжуються на світ з певним запасом заліза, одержаних ними від матері під час внутрішньоутробного періоду. Власна система кровотворення у новонароджених ще не працює в тій мірі, щоб зуміти забезпечити потреби швидко зростаючого організму. Саме тому у всіх доношених дітей падіння рівня гемоглобіну в крові спостерігається вже до 4-5 місяця життя, а у недоношених ще раніше – після досягнення 3 місяці. Штучний і змішаний тип вигодовування стає фактором ризику і підвищує ймовірність виникнення анемії у дітей грудного віку. Якщо в силу різних причин матері не вдається налагодити грудне вигодовування в достатньому обсязі, догодовувати дитину слід спеціально розробленими сумішами, а не козячим або коров’ячим молоком.

Симптомами анемії у дітей грудного віку можуть ставати:

 • Блідість шкірних покривів
 • Поганий сон
 • Незрозумілий неспокій
 • Випадання волосся
 • Поганий апетит
 • Часте зригування
 • Мала надбавка у вазі
 • Відставання в розвитку.

Оскільки діти у віці до року здатні засвоювати до 70% заліза, що надходить з харчуванням, лікування анемії препаратами потрібно далеко не завжди. Однак, якщо значення результатів аналізів викликають заклопотаність у педіатра, дитині можуть бути призначені препарати заліза у вигляді сиропу або крапель, наприклад, Мальтофер або Феррум Лек.

Анемія у дошкільнят

Згідно з опублікованими в 2010 році дослідженням, близько 50% дітей дошкільного віку мають дефіцит заліза, явний або скритий. Це може бути пов’язано з різними причинами, і найчастіше анемія у дошкільнят є наслідком анемії, що з’явилася на першому році життя дитини. Значну роль при цьому відіграє і відсутність правильного харчування, маленькі діти досить часто відмовляються від вживання м’яса і овочів – основних постачальників заліза, віддаючи перевагу солодощам і іншим шкідливим продуктам. Якщо ж не дивлячись на збалансоване, багате залізом харчування, дитина проявляє симптоми анемії (блідість, швидка стомлюваність, відсутність апетиту, сухість губ, ламкість нігтів і т. д.), слід негайно звернутися за консультацією педіатра для проведення всіх необхідних досліджень. У 90% випадків анемія у дошкільнят викликається дефіцитом заліза, але також вона може свідчити про розвиток досить серйозних захворювань, наприклад, целліакіі (непереносимості глютену) або лейкемії.

Анемія у школярів

Анемія у дітей молодшого шкільного віку розвивається поступово, і часто батьки починають бити на сполох, коли дефіцит заліза стає досить значним. Дуже часто школярі нехтують сніданком, відмовляються від обідів в їдальні, тамуючи голод солодощами. Неправильне харчування, відсутність спорту, недостатнє перебування на свіжому повітрі, захоплення комп’ютерами і смартфонами – будь-який з цих факторів окремо не стає причиною виникнення анемії, однак в комплексі всі вони негативно позначаються на кровотворенні, в результаті чого анемію можна виявити мало не у кожного другого школяра.

У дитини шкільного віку нижня межа допустимого значення рівня гемоглобіну в крові не повинна опускатися нижче 130 г / л. Анемія у школярів сприяє зниженню концентрації, що може призводити до неуспішності в навчанні. Більш того, у дитини знижується імунітет, що в свою чергу призводить до збільшення кількості гострих респіраторних захворювань. Тому, якщо дитина протягом року дуже часто «застуджується», батькам варто задуматися про доцільність проведення аналізу крові. Дефіцит заліза, як правило, легко вдається скорегувати за допомогою прийому відповідних препаратів. Однак і про правильне харчування забувати не варто. Діти засвоюють до 10% заліза, що надходить в організм разом з їжею, в той час як дорослі здатні засвоїти не більше 3%.

Анемія у підлітків

У підлітковому віці анемія найчастіше розвивається у дівчат. Швидке зростання організму і рясні менструації призводять до того, що дефіцит заліза розвивається досить стрімко. До того ж дівчата нерідко захоплюються різного роду дієтами, відмовляються від вживання м’яса, пропагують вегетаріанство. Все це тільки посилює різницю між надходженням і витратою заліза в організмі.

Однак і юнаки можуть знаходитися в групі ризику придбання анемії. Зокрема, виникнення дефіциту заліза у молодих людей можуть сприяти такі фактори, як:

 • Занадто швидке зростання
 • Інтенсивні заняття спортом
 • Неправильне харчування
 • Вихідний низький рівень заліза в крові.

Симптоми анемії у підлітків дещо відрізняються від прояву дефіциту заліза у маленьких дітей. У підлітковому віці дефіцит заліза може проявляти себе перш за все синявою склер очей, зміною форми нігтьових пластин (чашоподібні нігті), порушеннями смаку та нюху, проблемами з травленням.

З важкою формою анемії у підлітків важко впоратися без допомоги залізовмісних препаратів. При цьому сподіватися на швидке зцілення теж не варто. Перші зміни показників крові з’являться лише через 10-12 днів після початку прийому препаратів від анемії, а помітне поліпшення стану можна буде відзначити не раніше 5-6 тижнів після початку терапії.

Різновиди анемії

Існує кілька різновидів анемії. Найбільш поширеною є залізодефіцитна анемія, вона діагностується в 90% всіх випадків виявлення хвороби. При цьому в крові пацієнта спостерігається зниження числа еритроцитів, необхідних для транспортування кисню від легенів до тканин організму.

Однак не тільки дефіцит заліза може ставати причиною виникнення анемії. Так звана перніціозна анемія свідчить про брак вітаміну В12, необхідного для нормальної роботи мозку і нервової системи. Найчастіше дефіцит вітаміну В12 в організмі стає наслідком порушення роботи шлунково-кишкового тракту і може вказувати на можливу наявність осередку запалення в кишечнику.

При апластичній анемії кістковий мозок виявляється не в змозі виробляти червоні кров’яні тіла в достатній кількості. Причинами виникнення даного стану можуть послужити, наприклад, радіоактивне опромінення або тривалий прийом цитостатичних препаратів.

При гемолітичній анемії у пацієнта спостерігається зниження тривалості життя еритроцитів. Організм при цьому зазвичай намагається заповнити втрати, виробляючи підвищену кількість червоних кров’яних тілець, однак збільшення кількості призводить до зниження якості. Незрілі еритроцити виявляються не в змозі в достатній мірі виконувати покладену на них функцію, і анемія прогресує.

Серповидноклітинна анемія є різновидом анемії гемолітичної. Дане захворювання має генетичну природу походження, найчастіше йому виявляються схильні вихідці з африканського континенту. При серповидноклітинній анемії частина циркулюючих в крові еритроцитів приймає нетипову форму, що нагадує півмісяць. Такі кров’яні тіла не тільки не здатні виконувати покладену на них функцію, а й можуть закупорювати дрібні кровоносні судини, що в гіршому випадку може призвести до ураження внутрішніх органів.

Залозодефіцитна анемія

Згідно з даними ВООЗ, кожен 6-й чоловік та кожна 3-тя жінка в світі страждають проявами залізодефіцитної анемії.

Гемоглобін – складне білкове з’єднання, що містить в своєму складі залізо, що володіє здатністю оборотно зв’язуватися з молекулами кисню. Саме таким чином кисень з потоком крові доставляється з легенів в тканини людського організму. Без заліза цей процес був би неможливий.

Нестача заліза призводить до погіршення постачання клітин організму киснем, в результаті чого у людини значно знижується м’язова працездатність, з’являється сухість шкіри, волосся і нігті стають ламкими. Пізня стадія залізодефіцитної анемії характеризується появою неврологічних порушень, таких як неприємні відчуття в кінцівках (мурашки, оніміння), головні болі, утруднення при ковтанні, втрата контролю над сечовим міхуром.

Залізодефіцитна анемія добре піддається терапії препаратами заліза, проте лікування буде мати мало сенсу, якщо не встановити і не усунути причину, що викликала появу анемії. Також не можна забувати, що поповнення запасів заліза зазвичай займає багато часу, підвищення рівня гемоглобіну, як правило, відзначається лише на третьому тижні регулярного прийому препаратів. Саме тому не можна судити про неефективність препаратів після короткочасного застосування. Лікування залізодефіцитної анемії – справа тривала і вимагає великого запасу терпіння і дисципліни від пацієнта.

Гемолітична анемія

Гемолітична анемія характеризується скороченням тривалості життя еритроцитів, при цьому рівень гемоглобіну у людини може знаходитися в межах норми. Однак дефекти, які виявляються на червоних кров’яних тілах, не дозволяють їм повноцінно виконувати свою функцію.

Гемолітична анемія може бути вродженою, але частіше все ж виявляється придбаною і виникає в зв’язку з наступними причинами:

Несумісність крові матері і новонародженої дитини по резус-фактору або групі крові

 • Вплив на організм деяких отрут або токсинів (отруєння свинцем, зміїною або бджолиною отрутою і т. д.)
 • Переливання несумісної донорської крові
 • Наявність в організмі злоякісних новоутворень.

Але іноді причина виникнення гемолітичної анемії залишається не виявленою, в цьому випадку лікарі говорять про розвиток ідіопатичної гемолітичної анемії.

Лікування гемолітичної анемії підбирається, виходячи з причин, що викликали появу захворювання. У легких випадках зазвичай виявляється достатнім лише спостереження лікаря, в більш ж важких може знадобитися застосування глюкокортикостероїдних препаратів, плазмаферез, видалення селезінки.

Апластична анемія

Апластична анемія – досить рідкісне захворювання, що характеризується зменшенням числа всіх клітин крові: еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів. Найчастіше це захворювання стає хронічним, але в деяких випадках може виявитися і вродженим.

Причинами виникнення апластичної анемії можуть стати:

 • Прийом деяких сильних медикаментів
 • Вплив токсинів на організм
 • Віруси.

Якщо причину захворювання виявити не вдалося, лікарі говорять про виникнення ідіопатичної апластичної анемії, однак існує припущення, що в даному випадку винуватцем стає невідомий вірус, вплив якого на організм в силу слабкої вираженості симптомів виявилося непоміченим.

Гіпохромна анемія

Поняття «гіпохромна анемія» об’єднує в собі відразу кілька різновидів анемії, загальною ознакою яких стає зниження колірного показника крові до значення 0,8 і менше, коли в нормі він повинен знаходитися в межах значень 0,85 – 1,05. Найчастіше це явище зв’язується з недоліком гемоглобіну в крові. Лабораторні спостереження можуть виявити зміни форми і розмірів еритроцитів. Червоні кров’яні тіла приймають вид темного кільця зі світлою плямою в середині.

Найпоширенішим варіантом гіпохромної анемії стає залізодефіцитна анемія, однак у пацієнта також можливий розвиток залізонасиченої або залізопереросподільної анемії.

Симптоми у всіх різновидів гіпохромної анемії досить схожі. До них відносяться:

 • слабкість
 • блідість шкіри
 • дратівливість
 • запаморочення
 • задишка
 • прискорене серцебиття
 • і т. д.

Однак простим призначенням препаратів від анемії вдасться обійтися, якщо у пацієнта спостерігається виражений дефіцит заліза. А от у випадку залізонасиченої анемії прийом подібного роду медикаментів здатний привести до небажаного накопичення надлишків заліза в тканинах організму, що може серйозно позначитися на стані здоров’я внутрішніх органів.

В 12-дефіцитна анемія

Далеко не завжди анемія викликається дефіцитом заліза в організмі. Так звана перніціозна анемія стає наслідком порушення всмоктування вітаміну B12, в цьому випадку говорять про розвиток у пацієнта B12-дефіцитної анемії.

Кобаламін або B12 вітамін присутній у багатьох продуктах харчування, тому говорити про недостатнє його надходження в організм можна тільки в умовах сильного голоду або тривалого дотримання одноманітної дієти. Проблема пацієнта, що страждає B12-дефіцитною анемією полягає в тому, що з різних причин вітамін не засвоюється організмом. При цьому не слід забувати, що печінка людини зазвичай містить досить великий запас даного вітаміну, якого в разі потреби може вистачити на 2 або навіть 4 роки. Тобто, якщо у людини виявляється B12-дефіцитна анемія, це означає, що проблеми, що викликали цей дефіцит, виникли вже давно.

Нестача вітаміну B12 сприяє затримці дозрівання еритроцитів, в результаті чого у пацієнта виявляються ознаки, схожі з симптомами залізодефіцитної анемії:

 • Блідість шкіри
 • Слабкість
 • Поколювання в кінцівках
 • Спазми в м’язах і т. д.

Захворювання анемія

Захворювання анемія в просторіччі іменується, як «недокрів’я», однак поняття це ніяк не корелюється з кількістю крові в організмі, скоріше з її якістю. Еритроцити надають крові червоний колір і їх функція в організмі полягає в перенесенні за допомогою гемоглобіну молекул кисню від легенів до тканин і транспортуванні молекул вуглекислого газу на зворотному шляху.

Залежно від того, як виглядають навантажені гемоглобіном еритроцити під мікроскопом, захворювання анемія піддається наступній класифікації:

 • Мікроцитарна гіпохромна анемія

Еритроцити при цьому мають занадто дрібні розміри, в результаті чого виявляються здатними до транспортування меншої кількості покладеного гемоглобіну. Це явище зазвичай спостерігається при залізодефіцитній анемії.

 • Макроцитарна гіперхромна анемія

Еритроцити виявляються більшими, ніж повинні бути і містять достатню кількість гемоглобіну. Завдяки цьому їх здатність до транспортування кисню зберігається в достатній мірі, проте цикл життя еритроцитів значно скорочується. Ця форма хвороби може спостерігатися, наприклад, при гемолітичній анемії.

 • Нормоцитарна нормохромна анемія

Характеризується нормальними розміром і формою еритроцитів. Однак в результаті сильної крововтрати спостерігається падіння числа еритроцитів, що призводить до погіршення постачання киснем тканин організму.

Рівні анемії

Існує три рівня тяжкості анемії, для встановлення кожної з них потрібне проведення аналізу крові.

Перша, легка ступінь анемії характеризується невеликим зниженням рівня гемоглобіну в крові і лише в незначній мірі позначається на самопочутті людини. Хворий може скаржитися на періодичну слабкість, підвищену стомлюваність, зниження концентрації. При цьому симптоми зазвичай списуються на завантаженість роботою, недосипанні та інші очевидні чинники. Легка ступінь анемії, як правило, виявляється випадково під час лабораторних досліджень. Значення показника гемоглобіну при цьому виявляється в межах 90-110 г / л у жінок і 100-120 г / л у чоловіків.

Друга, середня ступінь анемії характеризується зниженням показників гемоглобіну до 70-90 г / л у представників жіночої половини населення, а у чоловіків досягає значень 80-100 г / л. Середній ступінь анемії супроводжується симптомами, не помітити які практично неможливо. У пацієнта з’являються ознаки кисневого голодування тканин мозку і інших органів. Наслідком цього стають головні болі, запаморочення, задишка, може виникнути тахікардія.

При третій, важкого ступеня анемії показники гемоглобіну падають нижче за позначку 70 г / л. У пацієнта при цьому спостерігається зміна структури нігтів і волосся, виникає оніміння кінцівок, можуть зіпсуватися смак і нюх.

Гостра анемія

Гостра анемія розвивається, як правило, після значної втрати крові, наприклад, в результаті травми і кровотеч, викликаних медичними причинами. Перші симптоми гострої анемії можуть з’явитися вже після втрати 1/8 від загального об’єму крові, тобто близько 500 мл. При цьому необхідно враховувати, що далеко не завжди вдається оцінити повний масштаб крововтрати. Так, наприклад, при носовій кровотечі, особливо якщо вона виникла під час сну, частина крові може виявлятися непомітно проковтнутою.

Різке зменшення числа еритроцитів призводить до розвитку гіпоксії, у пацієнта з’являється запаморочення, мерехтіння перед очима, шум у вухах, блідість шкіри і слизових покривів.

Гостра анемія вимагає невідкладного медичного втручання. Необхідно якомога раніше усунути причину її появи, тобто зупинити кровотечу. Важка форма гострої анемії може вимагати переливання донорської крові.

Хронічна анемія

Особливість хронічної анемії полягає в поступовому розвитку захворювання і характеризується падінням рівня гемоглобіну нижче норми, якеспостерігаються протягом тривалого часу.

Хронічна постгеморагічна анемія розвивається в результаті повторних дрібних крововтрат, що виникають, наприклад, внаслідок:

 • захворювань шлунково-кишкового тракту
 • наявності злоякісних новоутворень
 • захворювань нирок
 • захворювань легенів
 • маткових кровотеч
 • захворювань печінки

Клінічні прояви хронічної постгеморагічної анемії виявляються схожими з симптомами залізодефіцитної анемії. Шкіра і слизові покриви відрізняються значною блідістю, може спостерігатися помірна тахікардія, невеликий набряк гомілок та обличчя. Хворий скаржиться на слабкість, підвищену стомлюваність, зниження працездатності і т. д.

Лікування хронічної анемії починається з встановлення причини її виникнення. Після того, як джерело кровотечі буде знайде і ліквідовано, лікар приступає до відновлення балансу заліза в організмі.

Причини виникнення анемії

Зниження рівня гемоглобіну в крові може відбуватися за трьома основними причин.

 1. Організм втрачає кров і виявляється не в змозі заповнити втрати в достатньому обсязі, наприклад, під час сильних кровотеч після травми. У жінок причиною виникнення анемії може ставати рясна крововтрата під час менструації. Якщо кровотеча виникає, наприклад, в шлунково-кишковому тракті, вона може довгий час залишатися непоміченою. Так, профілактичні дослідження, спрямовані на виявлення раку кишечника, включають в себе аналіз виявлення крові в калі пацієнта.
 2. Скорочення життєвого циклу еритроцитів не приводить до автоматичного прискореного вироблення червоних кров’яних тілець кістковим мозком, в результаті чого з часом кількість їх скорочується. Найчастіше це стає наслідком атаки імунної системи організму. Аутоімунна гемолітична анемія – явище досить рідкісне і зазвичай виникає на тлі таких серйозних захворювань, як системний червоний вовчак, лімфогранулематоз, ревматоїдний артрит, лейкоз та ін.
 3. Вироблення недостатньої кількості еритроцитів з часом теж здатна приводити до виникнення анемії. Відбуватися це може, якщо з продуктами в організм надходить недостатня кількість заліза і вітаміну В12. Також можливий варіант, що ці 2 елементи внаслідок деяких захворювань перестають засвоюватися, що теж може призводити до розвитку анемії.

Симптоми анемії

Незважаючи на різноманіття форм анемії, симптоми її в більшості випадків виявляються досить схожими. Пов’язано це з кисневим голодуванням тканин, яке дає про себе знати певним чином, незалежно від причини, що викликала його. До типових симптомів анемії можна віднести наступні прояви:

 • блідість
 • запаморочення
 • задишка
 • тахікардія
 • ламкість нігтів
 • випадіння волосся
 • сухість шкіри
 • хворобливі виразки в ротовій порожнині
 • відчуття печіння на язиці
 • утруднення при ковтанні
 • тріщини в куточках рота
 • втрата апетиту
 • Збочення смаку (прагнення до поїдання землі, крейди, льоду)
 • Збочення нюху (прагнення вдихати пари ацетону і т. д.).

Незважаючи на велику кількість симптомів, анемія часто протягом тривалого часу залишається нерозпізнаною. Пов’язано це з тим, що хвороба розвивається поступово, на перших порах її симптоми списуються на цілком очевидні обставини (стрес, недосипання, щільний робочий графік). Саме тому анемія виявляється або випадково в результаті аналізу крові з якихось сторонніх причин, або вже на пізній стадії, коли хвороба заходить занадто далеко.

Ознаки анемії

За якими ж ознаками можна запідозрити у себе наявність анемії? Наприклад, блідість – поняття досить суб’єктивне, і чим темніше шкіра у людини, тим складніше її помітити. Однак до ознак анемії відноситься блідість не тільки шкіри, але і слизових покривів, наприклад, на внутрішній стороні нижньої повіки. У здорової людини, якщо злегка відтягнути повіку, можна буде помітити на його внутрішній стороні виражену червону сіточку капілярів, при анемії судини будуть лише злегка помітні або зовсім не видно.

Іншою ознакою анемії може ставати задишка, що з’являється навіть після легкого навантаження. Тому, хто раніше без зусиль піднімався на п’ятий поверх, а зараз починає вибиватися з ритмічного дихання вже на другому, слід здати кров для визначення рівня гемоглобіну в ній.

Занадто швидке серцебиття протягом тривалого часу, що реєструється і в стані спокою, теж може ставати ознакою анемії. Пов’язано це з тим, що організм, намагаючись налагодити достатнє постачання тканин киснем, змушує серце битися швидше, щоб збільшити швидкість кровотоку.

Занепад сил теж може ставати непрямою ознакою анемії. При цьому, підбадьоритися, наприклад, за допомогою кави у людини не виходить. А якщо хтось і після тривалого сну завжди прокидається втомленим, йому в обов’язковому порядку потрібно звернутися за консультацією лікаря. Звичайний аналіз крові допоможе прояснити ситуацію.

Наслідки анемії

Як показує лікарська практика, багато людей занадто легко ставляться до діагнозу анемія. З одного боку, їм не вдається оцінити серйозність захворювання в повній мірі, з іншого – багатьох лякає перспектива прийому препаратів заліза і пов’язаних з цим побічних явищ (зміна стільця і ​​т. д.). Проте недооцінювати підступність анемії не можна. Хвороба не тільки погіршує якість життя, у міру свого розвитку вона може привести до виникнення серйозних ускладнень. Ось лише деякі з них:

 • Зниження імунітету, збільшення числа інфекційних захворювань
 • Зміни в органах і тканинах організму, на пізній стадії вони можуть ставати незворотними
 • Зміна шкірних покривів. Шкіра і слизові стають надмірно вразливими, у людини з’являється схильність до дерматитів і екзем.
 • Порушення, що стосуються нервової системи. У людини спостерігається не тільки дратівливість і підвищена плаксивість, рівень її інтелектуальності теж може почати знижуватися. Проблеми з пам’яттю – один із наслідків анемії.
 • Збільшення навантаження на серце, що в свою чергу може призводити до розвитку кардіоміопатії. Серцевий м’яз гіпертрофується, в кінцевому підсумку це може навіть стати причиною смерті людини.

Діагностика анемії

Підозра на анемію може з’явитися вже в результаті звичайного лікарського огляду, виходячи з зовнішнього вигляду пацієнта з урахуванням виникаючих у нього скарг. Важливу роль в діагностиці анемії грає загальний аналіз крові, який визначає рівень гемоглобіну в крові. Іноді для уточнення діагнозу може знадобитися проведення повного аналізу крові, що дозволяє визначити колірний показник, середню кількість гемоглобіну в еритроциті, а також число ретикулоцитів – клітин-попередників еритроцитів, що дозволяє судити про роботу кісткового мозку.

Але мало визначити сам факт наявності анемії. Успішне лікування без виявлення причин, що викликали анемію, неможливо. Саме тому кожна жінка при діагностиці анемії отримує направлення до гінеколога, який проведе дослідження органів малого таза для виключення кісти яєчників або міоми матки, а також постарається виявити причину рясних менструальних кровотеч.

Так як більшість прихованих кровотеч виявляється всередині шлунково-кишкового тракту, пацієнтам обох статей можуть знадобитися такі методи обстеження, як:

 • Фіброгастроскопія (дослідження стану стінок шлунку і дванадцятипалої кишки)
 • Ректороманоскопія (дослідження прямої кишки)
 • Фіброколоноскопія (дослідження товстого кишечника)
 • Іригоскопія (дослідження кишечника із застосуванням контрастного засобу).

В особливо важких випадках може знадобитися консультація лікаря-гематолога для виявлення можливих патологій кровоносної системи.

Лікування анемії

Лікування анемії визначається, виходячи з тяжкості стану пацієнта, а також залежить від причин, які послужили розвитку захворювання.

Дієта при анемії

Легка ступінь анемії, коли рівень гемоглобіну лише незначно опускається нижче норми, як правило, піддається лікуванню шляхом дотримання дієти, багатої змістом заліза. При виборі продуктів слід орієнтуватися не стільки на вміст заліза, скільки на його форму, тому що найкраще організмом засвоюється так зване гемове залізо, що міститься, наприклад, в м’ясних продуктах. А ось печінка або риба, хоч і славляться високим вмістом заліза, але в них залізо знаходиться в формі гемосидерину і феритину, засвоюваність яких дуже і дуже низька.

Дієта при анемії передбачає вживання наступних рекомендованих продуктів:

 • Яловичина (особливо цінний в цьому плані яловичий язик)
 • Кролятина
 • М’ясо курки та індички
 • Гриби (особливо білі)
 • Цільнозернові крупи (гречка, вівсянка)
 • Абрикоси, персики, яблука
 • Какао
 • Натуральний гематоген.

Фрукти і овочі, багаті вмістом вітаміну С, можуть самі містити залізо лише в незначних кількостях, проте їх вживання сприяє засвоєнню заліза з інших продуктів, тому, наприклад, ідеальною стравою для пацієнта з анемією може стати відварна яловичина з холодним соусом на основі лимонного соку.

При цьому необхідно пам’ятати, що, наприклад, молочні продукти перешкоджають засвоєнню заліза, тому на період дієти їх кількість в раціоні слід істотно скоротити.

Препарати при анемії

Лікування анемії середньої тяжкості майже завжди проводиться за допомогою препаратів заліза, до яких багато людей ставляться з великим упередженням. По-перше, їх лякають можливі побічні явища, такі як потемніння зубів, зміна консистенції і кольору стільця; по-друге, ефект від прийому такого роду препаратів проявляється далеко не відразу і може стати помітним лише після 1-3 місяців. Лікування анемії вимагає великого запасу терпіння, і цей факт слід прийняти тим, хто хоче позбутися від проявів цієї хвороби.

При виборі препаратів для лікування анемії слід віддати перевагу тим з них, які містять залізо в так званій двухвалентній формі. На даний момент вони вважаються більш ефективними, ніж препарати з тривалентним залізом, і до того надають більш щадну дію на шлунково-кишковий тракт.

Препарати при анемії з вмістом двовалентного заліза:

 • Актиферин
 • Сорбифер
 • Тардіферрон
 • Фенотек
 • ферроплекс
 • Тотема.

Препарати при анемії з вмістом тривалентного заліза:

 • Мальтофер
 • Ферростат
 • Феррум лек.

Дітям препарати заліза при анемії можна давати у вигляді сиропу або крапель, дорослим же краще віддати перевагу таблеткам або капсулам. Пов’язано це з тим, що тривалий прийом рідин з великою кількістю заліза дійсно може привести до потемніння зубної емалі.

Призначенням препаратів заліза повинен займатися тільки лікар, самовільне їх призначення в довільному дозуванні може виявитися навіть шкідливим і привести до отруєння надлишками заліза.

Для кращого засвоєння приймати таблетки або капсули найкраще за 30-40 хвилин до їжі, а інтервал між двома прийомами не повинен бути коротше 4 годин.

В особливо важких випадках препарати заліза можуть вводитися пацієнту внутрішньовенно або внутрішньом’язово, проте такий спосіб лікування може загрожувати виникненням непереносимості ліків пацієнтом і вимагає перебування хворого під наглядом лікаря. До того ж внутрішньом’язове введення заліза може приводити до відкладення під шкірою гемосидерина, в результаті чого на шкірі в місці ін’єкції з’являються темні плями, для позбавлення від яких може знадобитися час від півтора до 5-10 років.

Хірургічне лікування анемії

Сама по собі анемія лікується виключно консервативним шляхом, проте причини, що викликали її появу, можуть зажадати хірургічного втручання фахівця. Нерідко анемія у жінок стає наслідком рясних менструальних кровотеч. У нормі жіночий організм запрограмований на заповнення втрачених під час щомісячних крововтрат еритроцитів. Однак, коли втрати стають дуже великими, анемія може розвинутися вже протягом 6-12 місяців. Дуже часто причинами сильної кровотечі стають міоми в матці. Їх видалення може допомогти вирішити проблему, а масштаб втручання визначається, виходячи з віку пацієнтки і її поглядів щодо дітонародження. Якщо жінка абсолютно впевнена, що народження дітей більше не входить в її плани, видалення матки може стати саме тим кроком, який допоможе позбутися їй від анемії, прогресуючої місяць за місяцем.

Гемолітична анемія теж може зажадати проведення хірургічної операції. Так звана спленектомія, тобто видалення селезінки, іноді стає єдиним виходом з ситуації, що склалася. Саме в селезінці відбувається розпад еритроцитів. Видалення цього органу при гемолітичної анемії дозволяє сповільнити цей процес.

Профілактика анемії

Профілактика анемії починається з дотримання правильного харчування, з багатим змістом не тільки заліза, але і вітамінів С, В12, фолієвої кислоти. Продукти рослинного походження значно поступаються м’ясним похідним в плані засвоюваності заліза. І якщо з телятини засвоюється до 11-12% цього мікроелемента, то з фруктів організму вдається засвоїти лише 3% заліза, а з шпинату, бобових або кукурудзи і зовсім 1%. Тому вегетаріанці виявляються в групі ризику розвитку анемії, їм необхідно регулярно контролювати рівень гемоглобіну в крові і в разі сильного його зниження почати приймати призначені лікарем препарати, спрямовані на лікування анемії.

Деякі обставини життя призводять до підвищення потреби в залізі, відбуватися це може:

 • У жінок з сильними менструальними кровотечами
 • У жінок під час вагітності та годування груддю
 • У новонароджених, які народилися раніше терміну
 • У новонароджених, вага яких не досягає позначки 2500 грамів.

У кожному з цих випадків лікар може призначити прийом препаратів заліза з метою профілактики анемії.

Соцмережі

Exit mobile version