Висівкоподібний лишай (різнокольоровий лишай)

Висівкоподібний лишай (різнокольоровий лишай) – це дерматологічне захворювання грибкового походження (кератомікоз). Характеризується появою на шкірних покривах плям різного розміру і забарвлення: жовтих, коричневих або рожевих.

Назва патології обумовлено специфічним лущенням при пошкрябуванні висипань. У цьому випадку від шкіри відокремлюються лусочки, з вигляду нагадують висівки злаків. Збудниками цього виду лишаю є кілька різновидів патогенних грибків. При інфікуванні вони вражають тільки поверхневий, роговий шар, викликаючи зміну його забарвлення і розпушення. Діагностика полягає в проведенні серії спеціальних тестів, лікування проводиться місцеве, з використанням протигрибкових засобів.

Причини

Патологічні зміни поверхневого шару шкіри розвиваються в результаті його інфікування грибами Pityrosporum orbiculare і ovale, Malassezia furfur. Саме по собі захворювання не відрізняється високою контагіозністю, тобто передається при дуже тісному контакті. Але навіть в цьому випадку заразитися можна тільки при наявності певних чинників. Зараженню сприяють:

 • ослаблення імунітету;
 • руйнування природного захисного бар’єру шкіри за рахунок частого використання гігієнічних засобів з антибактеріальним ефектом (лосьйонів, мила і т. д.);
 • підвищене відділення поту або зміна його хімічного складу;
 • порушення ендокринного походження, до яких відносяться ожиріння, цукровий діабет;
 • надлишок ультрафіолету, який надає стресовий вплив на шкірні покриви.

В ході деяких досліджень причин виникнення висівкоподібного лишаю було встановлено взаємозв’язок цього Кератомікозу з туберкульозом легень і лімфогранулематоз.

Симптоми

Основна і єдина клінічна ознака захворювання – плями на шкірі. Їм властивий ряд характеристик, що дозволяють визначити саме цей різновид лишаю. При огляді висипань потрібно звернути увагу на наступні параметри:

 1. Колір. Висівкоподібний лишай має другу назву – різнокольоровий, оскільки вогнища ураження можуть бути пофарбовані дуже різноманітно. Найбільш поширені жовтий, коричневий або рожевий варіанти.
 2. Розмір. На початку патологічного процесу утворюються цятки невеликих розмірів, але без лікування вони розростаються і зливаються. В результаті величина окремої плями може перевищувати за площею долоню людини.
 3. Форма. Висипання відрізняються безформністю, мають чітко позначені нерівні, фестончаті кордони.
 4. Структура. Вогнища ураження над поверхнею шкіри не підносяться, здорові ділянки навкруги не набрякають, не запалюються і не змінюють забарвлення. Поверхня плям на вигляд однорідна, але при пошкрябуванні від неї відокремлюються лусочки у вигляді висівок.
 5. Локалізація. Розташування плям несиметричне, уражаються переважно груди і спина. Рідше висипання локалізуються на животі, боках і шиї, а у молодшій віковій категорії пацієнтів вони можуть з’явитися на голові (волосистій її частині), в пахвових западинах, на руках і ногах.

Додаткові симптоми у цього захворювання, як правило, відсутні. Помірний свербіж спостерігається в одиничних випадках, а виражений дискомфорт або хворобливість характерні для вторинного інфікування шкіри патогенними бактеріями.

Висівкоподібний лишай, плями на шкірі

Перебіг хвороби

Збудник на тлі ослабленого імунітету або інших провокуючих чинників проникає спочатку в гирлі волосяного фолікула, а потім поширюється у верхніх шарах шкіри. Там же розташовуються клітини, що виробляють пігмент – меланоцити, діяльність яких в результаті грибкового ураження порушується. Відповідно, змінюється забарвлення зараженої ділянки, роговий шар при цьому розпушується і лущиться.

Вогнища, на початку захворювання невеликі (менше 1 см), поступово розростаються вшир і часто зливаються в масивні плями. Захворювання відрізняється тривалим, до декількох років, перебігом. Якщо не проводиться протигрибкова терапія, відзначаються часті рецидиви з формуванням нових висипань. Однак відомі й випадки самовільного випромінювання за рахунок помірного перебування на сонці. Після одужання шкіра набуває нормальну структуру, без рубцювання, але на місці колишніх вогнищ завжди залишається білою (тобто не загоряє).

Білі плями на місці вогнищ висівкоподібного лишаю

Діагностика

Первинний діагноз ставиться в ході огляду і дослідження уражених ділянок шкіри під збільшенням (дерматоскопія). До переліку специфічних діагностичних методів входять такі маніпуляції:

 • Проба Бальцера – фарбування шкірних покривів розчином йоду 5%. Для цієї мети можна використовувати й інші анілінові барвники типу зеленки або фукорцин. Суть методу полягає в тому, що осередки лишаю фарбуються більш інтенсивно, ніж здорова шкіра.
 • Виявлення симптому Бенье – відділення висівкоподібних лусочок при пошкрябуванні поверхні кольорової плями.
 • Люмінесцентна діагностика – огляд в променях ультрафіолетової лампи зі спеціальними світлофільтрами. Процедура проводиться в приміщенні з затемненням, вогнища ураження при цьому дають зелене або буре світіння. Нормальна шкіра при проведенні цього тесту флуоресціює в діапазоні блакитних відтінків.
 • Мікроскопія – вивчення матеріалу, взятого шляхом зіскрібка, під мікроскопом. Методика дозволяє виявити наявність в ороговілих лусочках шкіри елементи патогенних грибків.

Проводиться також диференційна діагностика з метою виключення подібних за клінічними ознаками захворювань. Рожевий лишай відрізняється формою і локалізацією плям, а сифілітична розеола (симптом вторинного сифілісу) не лущиться. У другому випадку ще призначається додатковий аналіз крові на специфічні антитіла і ПЛР-діагностика. Ділянки депігментації, що залишаються після зникнення осередків ураження, теж вивчаються, оскільки аналогічні шкірні прояви характерні для прокази і вітіліго.

Лікування

Висівкоподібний лишай лікується медикаментозно, переважно місцево. Терапія проводиться в амбулаторних умовах, висипання щодня обробляються протигрибковими препаратами до повного зникнення осередків ураження. Дерматолог призначає такі препарати для зовнішнього застосування:

 • Спиртовий 3-5% розчин резорцину. При змащенні ураженої поверхні знищує патогенну грибкову мікрофлору.
 • Саліцилові спирт і мазь з концентрацією діючої речовини 5%. Ці лікарські засоби знезаражують шкіру і розм’якшують інфікований роговий шар епідермісу, прискорюючи процес одужання.
 • Сірчана мазь при нанесенні на шкіру чинить виражений фунгіцидний ефект за рахунок пентатіонової кислоти і сульфідів, що утворюються в ході реакцій з органічними речовинами.
 • Креми, мазі та гелі, що містять протигрибкові компоненти. Найчастіше застосовуються Клотримазол, Тербинафин, Циклоперокс, Біфоназол і їх аналоги.

Якщо висівкоподібним лишаєм вражені великі ділянки шкірного покриву або захворювання часто рецидивує, показаний прийом системних препаратів фунгіцидної дії. У цих випадках лікар призначає таблетки і капсули Кетоконазол, Ітраконазол.

Група ризику

Найпоширеніша вікова категорія пацієнтів з даним різновидом кератомікозів – молоді люди обох статей. Чоловіки і жінки середнього, похилого віку, а також підлітки та діти хворіють набагато рідше. Вірогідність заразитися висівкоподібним лишаєм дуже висока в осіб з ослабленим імунітетом, ендокринними розладами, гіпергідрозом. До групи ризику входять також люди, які тривалий час перебувають на сонці або в солярії, часто використовують миючі засоби, шампуні і гелі з антибактеріальним ефектом.

Наслідки і прогноз

Висівкоподібний лишай після зараження фізичного дискомфорту пацієнтові не доставляє (через що людина може роками не звертатися до дерматолога), загрози життю і здоров’ю теж не несе. Однак великі ділянки ураження являють собою серйозний косметичний дефект, особливо помітний в теплу пору року. Крім того, після зникнення вогнищ залишаються стійкі бліді плями, які через відсутність меланіну в них виділяються на тлі здорової, особливо засмаглої, шкіри. Захворювання часто рецидивує, найчастіше в тих випадках, коли терапія не проводиться або порушується схема лікування.

Профілактика

Повністю виключити можливість інфікування шкірних покривів патогенними грибами не можна, але істотно знизити цю ймовірність цілком можливо. Перш за все, необхідно піклуватися про підтримку імунітету, правильно харчуючись, займаючись спортом і уникаючи шкідливих звичок. Хронічні захворювання ендокринної системи потрібно своєчасно виявляти і лікувати, ті ж рекомендації стосуються підвищеної пітливості. Ні в якому разі не можна користуватися на регулярній основі милом, гелем для душу, лосьйонами для тіла з антибактеріальним ефектом. Їх часте застосування руйнує природний захист шкіри і сприяє інфікуванню патогенними мікроорганізмами.

Профілактика рецидивів полягає в позбавленні від підвищеної пітливості, регулярному митті і проведенні повторного курсу лікування протигрибковими засобами. Якщо різнокольоровим лишаєм вражена значна площа тіла, з профілактичною метою бажано приймати фунгіциди всередину. Крім того, необхідно запобігти зараженню людей, що знаходяться в тісному контакті з пацієнтом і проживають на одній території з ним. З цією метою проводиться профілактичний огляд у дерматолога, а білизну і одяг хворого регулярно дезінфікують.

Соцмережі

Exit mobile version