Червоний плоский лишай

Червоний плоский лишай відноситься до групи дерматозів – дерматологічних захворювань, що мають специфічні ознаки. Для даної патології такою характерною відмінністю є папула (вузликове утворення, що не має порожнини). Цей різновид висипань є єдиним.

При плоскому лишаї, уражаються шкіра, нігті і слизові. Різноманітність клінічних форм пояснюється численними варіантами локалізації та групування папул. Діагноз виставляється на підставі огляду (в складних випадках підтверджується або виключається методом біопсії). Лікування проводиться комплексне, із застосуванням медикаментозної терапії та фізіопроцедур.

Причини

Червоний плоский лишай – досить поширене шкірне захворювання: приблизно в 2 випадках з 100 діагностується саме ця патологія. А серед всіх можливих поразок слизових оболонок становить більше третини.

Малюнок №1. КПЛ ротової порожнини: поразка язика

ЧПЛ, як різновид лишаю, вважається мультифакторним захворюванням, тобто мають безліч причин. Найбільш вірогідним є:

 1. Спадковість (дуже часто у пацієнтів такий діагноз є в сімейному анамнезі).
 2. Вплив хімічно агресивних з’єднань, лікарських препаратів. Найчастіше сприяє виникненню папул на слизових.
 3. Розлад діяльності нервової системи. Стреси, сеанси гіпнозу можуть запустити патологічний процес.
 4. Деякі хронічні патології внутрішніх органів та ендокринної системи. Цукровий діабет, запалення шлунково-кишкового тракту часто стають причиною захворювання.
 5. Механічні травми слизової – основний фактор розвитку червоного лашию в ротовій порожнині. Пошкодження наносяться гострими краями зубів, неправильно підібраними зубними протезами.
 6. Прийом деяких медикаментів (тетрациклін, Еналаприл, Метилдопа і інші).

Патологія може розвинутися через одну причину з наведеного списку або на тлі сукупності кількох.

Малюнок №2. Типові прояви ЧПЛ

Класифікація

Червоний плоский лишай класифікується відповідно до особливостей клінічних проявів захворювання. Так, в залежності від типу і локалізації висипань, виділяють наступні форми:

 • гостру;
 • типову;
 • ерозивно-виразкову;
 • атрофічну;
 • пігментну;
 • гіпертрофічну (або бородавчасту);
 • пемфігоїдну (або бульбашкову);
 • кольцевидну;
 • моніліформну.

В класифікацію входить також група рідкісних різновидів, куди відносяться еритематозний, коралоподібний, серпигінозний і золіформний (або лінійний) червоний плоский лишай.

Малюнок №2.Оніходистрофія: ураження нігтьових пластин при червоному плоскому лишаї

Симптоми і перебіг хвороби

Папульозний висип – основна ознака захворювання, додатковим є свербіж різного ступеня інтенсивності (аж до невротичних розладів і порушень сну). При постановці діагнозу і визначенні різновиду патології враховуються такі параметри папул:

 1. Кількість. Для більшості випадків властивий множинний характер висипань. При цьому висип об’єднується в групи.
 2. Колір. Як зрозуміло з назви, папули мають червоне забарвлення, зазвичай з фіолетовим або малиновим відтінком.
 3. Структура. Окремі елементи являють собою вузлуваті утворення з втягнутим центром. Поверхня найчастіше відрізняється восковидним блиском, лущення незначне. У деяких випадках висип може лущитися як при псоріазі.
 4. Розмір. У діаметрі одинична папула не перевищує 2-5 мм, але при злитті декількох формується велика пляма з більш дрібними, розташованими по периферії.
 5. Групування. Множинні елементи найчастіше утворюють кілька груп у вигляді ліній, гірлянд або кілець.

У 25% пацієнтів з червоним плоским лишаєм спостерігається ураження тільки слизових оболонок, а шкіра залишається неушкодженою. Висипання локалізуються на статевих органах (головка пеніса у чоловіків і переддень піхви у жінок), мають сірувато-білий колір. Як і при шкірному різновиді, папули об’єднуються в групи, що мають вигляд кілець, мережив, сітки.

Папули, розташовані на язиці, приймають вид білих плоских бляшок, краї яких зазубрені. При локалізації на губах – виглядають як дрібні плями фіолетового кольору. Якщо лишаєм уражаються нігтьові пластини, вони зазвичай мутніють, а нігтьовий валик руйнується. Поверхня нігтя стає нерівною, покритою гребінцями і поздовжніми борозенками.

До специфічних симптомів захворювання відносяться сітка Уікхема і феномен Кебнера. Останній спостерігається в фазі загострення патології і є поява нових вогнищ ураження на місці травм шкірного покриву.

Малюнок №4. Феномен Кебнера

Сітка Уікхема – це сетевидной малюнок на поверхні великих папул або бляшок, утворених в результаті злиття декількох окремих елементів. Чітко побачити його можна, якщо змастити лишай рослинним маслом.

Малюнок №5. Сітка Уікхема

При постановці діагнозу лікар визначає конкретний тип дерматозу. Для цього досліджуються локалізація і зовнішній вигляд висипань. Якщо мова йде про типову форму, симптоми якої описані вище, папули розташовуються зазвичай під пахвами і області паху, на згинальних поверхнях рук і ніг, на стегнах з внутрішньої сторони. Шкіра волосистої частини голови, стоп, долонь і обличчя залишається здоровою. Інших різновидам червоного плоского лишаю властиві специфічні ознаки.

Пігментна

Поява висипки на тілі супроводжується утворенням ділянок гіперпігментації. Вони можуть мати вигляд плям або невеликих вузликів коричневого кольору. У деяких випадках таке потемніння шкірних покривів передує появі самих папул.

Малюнок №6. япігментний ЧПЛ в області живота

Ерозивно-виразкова

Дана форма характерна для червоного лишаю слизових оболонок, найчастіше порожнини рота. Довгостроково незагойні виразки і ерозії оточені почервонілою і набряклою тканиною, там же розташовуються типові бляшки білястого кольору. Процес загоєння триває місяцями і роками, до того ж часто виникають рецидиви у вигляді вогнищ на місці тривалих виразок або на здорових ділянках.

Атрофічна

Цей різновид червоного плоского лишаю характеризується специфічними змінами шкірного покриву після зникнення папул. Якщо в нормі на місці висипання залишається пігментна пляма, то в даному випадку шкіра піддається склеротичних змін (ущільнюється, жовтіє або блідне), потім атрофується. При ураженні волосистої частини голови спостерігається облисіння в зоні колишніх вогнищ.

Малюнок №7. Атрофічний ЧПЛ

Гіпертрофічна

Називається також бородавчастою через характерний для неї гіперкератоз – надлишкового утворення рогового шару шкіри на тлі уповільнення злущення його клітин. В результаті на папулах формуються нашарування у вигляді бородавок, великі утворення оточені дрібнішими вузликами. Типова локалізація цього виду висипу – передня частина гомілок, але в окремих випадках відзначається її поява на руках і обличчі.

Малюнок №8. Гіпертрофічна форма червоного плоского лишаю

Пемфігоїдна

Друга назва – пухирчаста, що обумовлено утворенням наповнених рідиною невеликих бульбашок (везикул). Якщо бульбашки великі, то форма захворювання називається бульозною. Везикули можуть розташовуватися як на поверхні бляшок червоного плоского лишаю, так і на ділянках неушкодженої шкіри. Локалізуються зазвичай на ступнях і гомілках.

Малюнок № 9. Пухирчаста форма червоного плоского лишаю

Загострена

Папули при цьому різновиді червоного плоского лишаю приймають вид дрібних шипів з загостреними кінцями. Така форма пояснюється ділянками гіперкератозу, що знаходяться в центрі кожного висипання. Висип зазвичай розташовується в області шиї, лопаток і на нижніх кінцівках.

Кільцеподібна

Відрізняється особливим механізмом збільшення вогнищ ураження. У центрі вони регресують (лишай проходить, заміщуючись здоровою шкірою), але розростаються вшир. Таким чином, формується специфічний малюнок у вигляді дуг і кілець. Для цієї форми патології характерна локалізація папул на ногах і в паху, хворіють частіше чоловіки.

Малюнок №.10. Кільцеподібний червоний плоский лишай в області живота

Моніліформна

Восковидні висипання мають округлу форму і групуються у вигляді намиста. Уражається шкіра голови (ділянки за вухами і лоб), шиї, живота, сідниць, а також рук в області ліктів і зап’ясть. Щоки, ніс, спина і інші шкірні покриви при цьому зазвичай не зачіпаються, залишаючись здоровими.

Діагностика

Як правило, діагноз дерматологом виставляється при наявності типових клінічних ознак. Деякі труднощі можуть виникнути, якщо пацієнт звертається з приводу поразки слизових оболонок. Рідкісні форми червоного плоского лишаю теж вимагають проведення додаткових досліджень.

Звичайні лабораторні аналізи крові в більшості випадків ознак патологічного процесу не виявляють. Всі показники знаходяться в межах норми, а незначне підвищення кількості лейкоцитів і швидкості осідання еритроцитів спостерігаються в рідкісних випадках. Вірогідним діагностичним методом є біопсія. Вона дозволяє виявити характерні для цього різновиду дерматозу зміни клітин шкірних покривів, запалення та інші ознаки.

Лікування

Оскільки однозначно виявити і усунути причину червоного плоского лишаю неможливо, лікується він комплексно. Методики і лікарські засоби підбираються індивідуально, відповідно до форми патологічного процесу. Основу консервативної терапії становить прийом медикаментів різної дії в поєднанні з фотолікуванням. В окремих випадках вогнища ураження руйнуються сучасними малотравматичними хірургічними способами – радіохвилями або лазером.

Медикаменти

Практично всім пацієнтам призначається прийом седативних засобів. Вони знімають нервову напругу, яка часто запускає механізм неадекватної реакції тканин. Крім того, заспокійливі з антигістамінним ефектом усувають свербіж, негативно позначається на загальному стані пацієнта і погіршує якість життя. Найбільш ефективними препаратами групи при червоному плоскому лишаї є Цетиризин, Хлоропірамін, Клемастин.

Найпоширенішою схемою лікування є також комбінований прийом всередину кортикостероїдів і засобів від малярії. Зазвичай лікар призначає Преднізолон або Бетаметазон в комплексі з хлорохіном. Місцева терапія, як правило, не проводиться через відсутність позитивного ефекту. Тільки якщо діагностована бородавчаста форма лишаю, показані пов’язки з кортикостероїдами і запровадження цих препаратів.

Фізіотерапія

Високу ефективність в лікуванні цього різновиду дерматозу показала фототерапія. Використовується інтенсивне світло природного походження (сонячне) або отримується від штучних джерел – діодів, лазерів, флуоресцентних ламп. Регулярне опромінення в комбінації з медикаментозною терапією зменшує кількість висипань, сприяє регенерації шкіри, а також благотворно позначається на стані нервової системи.

Хороші результати дає також ПУВА-терапія. Методика полягає в місцевому застосуванні препаратів з псораленов і подальшим опроміненні уражених ділянок ультрафіолетом. Така комбінація фотосенсибілізатора з УФ-випромінюванням, що застосовується через день, досить швидко дає терапевтичний ефект. Висипання зникають, зникає свербіж.

Оперативне втручання

Деякі види червоного плоского лишаю вимагають хірургічного видалення вогнищ ураження. Така рекомендація відноситься до різновидів захворювання, що супроводжуються гіперкератозом.

Малюнок №11. Гіперкератоз на місці утворення ЧПЛ

Наприклад, в разі бородавчастої форми доцільна деструкція за допомогою сучасних методик. Застосовуються лазер або радіохвилі, як найбільш ефективні і малотравматичні способи.

Групи ризику

Вірогідність захворіти червоним плоским лишаєм від віку не залежить, зате статева приналежність має значення. Згідно зі статистикою, чоловіки страждають від цієї патології значно рідше жінок. Ризик підвищений також у осіб, в сімейному анамнезі яких є випадки цього дерматозу (спадковий фактор). Ендокринні патології і хронічні захворювання травної системи теж часто супроводжують основному діагнозу. Крім того, до групи ризику потрапляють люди, котрі піддаються частій психоемоційній напрузі (стресів) і впливу хімічно агресивних з’єднань.

Прогноз і наслідки

Червоний плоский лишай життю пацієнта і здоров’ю в цілому не загрожує, але якість життя погіршує істотно через постійний свербіж і косметичні дефекти. Ефективність лікування залежить від багатьох факторів, деякі форми (ерозивно-виразкова, наприклад) можуть не піддаватися терапії роками. Після одужання самі папули і бляшки зникають, але на їх місці залишаються ділянки стійкою гіперпігментації, тобто потемніла шкіри. Висока також ймовірність рецидиву захворювання, особливо якщо не усунути провокуючі фактори (стреси, хронічні патології та інші).

Фото червоного плоского лишаю

Соцмережі

Exit mobile version