Що не можна робити під час грипу?

Грип неприємний сам по собі – симптомами. Крім того, він може викликати ускладнення, які особливо часто з’являються у тих, хто переніс захворювання «на ногах» або неправильно лікувався. Що може погіршити перебіг грипу та підвищити ризик ускладнень?

Порушення режиму

Режим – це спосіб життя, який потрібно дотримуватися в тих чи інших умовах. Його порушення може бути одним з факторів ризику розвитку важкого перебігу хвороби та її ускладнень.

Вихід на роботу

Лікування легкої та среднетяжелой форми грипу та ГРВІ проводиться амбулаторно. Одна з його складових – базисна терапія. Це дотримання домашнього режиму: постільний або напівпостільний режим (по самопочуттю), рясне пиття, правильне харчування, регулярне провітрювання приміщення. Порушення режиму може привести до погіршення стану.

Крім того, вірус грипу активно виділяється в навколишнє середовище при розмові, чханні, кашлі, осідає на частинках пилу, крапельках біологічних рідин і легко передається здоровим при спілкуванні, через предмети побуту, поверхні техніки, меблів. Найбільш заразні вважаються люди в перші три дні хвороби, однак виділення вірусу хворим можливо ще протягом тижня від початку клінічних проявів грипу.

Вживання спиртного

Алкоголь негативно впливає на організм: головний мозок, нервові клітини, серцево-судинну систему. Симптоми алкогольного сп’яніння накладаються на грипозну інтоксикацію, різко погіршують самопочуття, провокують розвиток життєпогрожуючих станів.

Відмова від медичної допомоги

Навіть при задовільному стані рекомендується викликати лікаря. Погіршення самопочуття, тривожні симптоми грипу важкого перебігу або розвитку ускладнення можна виявити тільки при наявності лікарського досвіду і проведення клінічного обстеження: аускультації, вимірювання сатурації, артеріального тиску, огляду слизових.

Самостійне лікування

Після обстеження і оцінки стану лікар може призначити жарознижуючі і болезаспокійливі ліки. При нежиті – спреї і краплі для видалення слизу в носових ходах. Для підвищення імунних сил організму – лікарські засоби з прямою і непрямою противірусною дією, індуктори інтерферонів.

Прийом ліків на основі ацетилсаліцилової кислоти

Подібні препарати відомі як жарознижуючі і протизапальні. Однак при гострих інфекціях приймати їх не можна через ризик порушень гемостазу, розвитку або загострення виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки.

Використання часнику як засобу лікування

Ні закопування соку часнику, ні зубчикам на шиї, ні інгаляції з ним не мають противірусної активності і не впливають на швидкість одужання при грипі та ГРВІ. Більш того, ефірні масла часнику можуть викликати опік при попаданні на слизову і в очі.

Тривале застосування крапель від нежиті

Краплі та спреї на основі ксилометазоліну добре допомагають при закладеності носа, набряку євстахієвої труби. Але застосовувати їх більше п’яти днів не рекомендується, так як може призвести до пошкодження слизової носоглотки і підвищення ризику розвитку атрофічного риніту.

Лікування кашлю без призначень лікаря

Показання для призначення муколітиків – важко відхаркувальна мокрота і симптоми бронхообструкції. У цих випадках відхаркувальні препарати допомагають знизити в’язкість мокротиння, поліпшити її плинність і виведення. Показання ж для протикашльових засобів – непродуктивний, важкий, «сухий» кашель без мокротиння. Помилка у виборі препарату може суттєво погіршити стан.

Використання антибіотиків без показань

Антибактеріальні препарати не працюють проти вірусів, не призначаються при неускладненому перебігу грипу та ГРВІ, навіть якщо вони протікають з ринітом, ознаками синуситів, ларингоспазму, бронхіту і бронхообструктивного синдрому, а також з кон’юнктивітом. Якщо ж лікар призначає антибіотики, наприклад, при підтвердженій ангіні, змішаній вірусно-бактеріальній інфекції, бактеріальному бронхіті, пневмонії, то приймати їх потрібно в тому дозуванні і стільки днів, скільки написано в рецепті. Самостійно змінювати форму (ін’єкції, таблетки, сиропи), дозу, тривалість не можна.

Важкий перебіг або ускладнення при грипі можуть розвинутися раптово. Порушення режиму і ігнорування лікарських призначень, недотримання принципів раціонального підходу до власного здоров’я можуть підвищити ризик переходу грипу в важку форму, розвитку ускладнень і навіть несприятливого результату.

Соцмережі