Кон’юнктивіт

Зміст Сховати

Кон’юнктивіт – це захворювання, яке представляє собою запалення слизової оболонки ока, або кон’юнктиви. Кон’юнктива – тонка плівка, яка покриває око, захищаючи його від дрібних сторонніх предметів, а також виділяє компоненти слізної рідини, необхідної для нашого зору. Ця оболонка може бути схильна до запальних процесів, що виникають через віруси, бактерії, алергени або шкідливі фактори навколишнього середовища (пил, хімікати, дим), а також при деяких захворюваннях очей. У таких випадках дуже часто офтальмологи ставлять діагноз «кон’юнктивіт», визначають його конкретний тип і призначають лікування.

Захворювання кон’юнктивіт

Кон’юнктивіт відноситься до захворювань очей і являє собою запальний процес, що протікає в кон’юнктиві – зовнішній оболонці ока. Крім того, що хвороба приносить хворому суттєві незручності, а також може стати причиною неприємних ускладнень, вона помітна візуально. Захворювання має властивість передаватися від однієї людини до іншої, якщо воно викликано вірусом або бактерією.

Кон’юнктивіт може зустрітися у будь-якої людини, однак хронічна форма захворювання більше характерна для дорослих пацієнтів, тоді як у дітей хвороба частіше протікає в гострій формі. Ті, хто працюють на виробництвах з підвищеним вмістом в повітрі негативний для очей речовин, часто страждають від запалення кон’юнктиви, як і алергіки при контакті з алергеном.

При кон’юнктивіті червоніють очі, у людини з’являється відчуття, що в них насипали дрібного піску, дискомфорт посилюється від яскравого світла. Залежно від форми може бути присутні сльозотеча, слизові або гнійні виділення.

Кон’юнктивіт у дорослих

Поразка кон’юнктиви у дорослої людини найчастіше протікає набагато важче, ніж в дитячому віці. Так як деякі форми захворювання заразні, важливо вчасно його визначити. Важливо зробити все можливе, щоб хвороба не поширилася на оточуючих.

Кон’юнктивіт у жінок

Кон’юнктивіт у жінок зустрічається так само часто, як і у чоловіків, проявляючись в почервонінні очей, відчутті чужорідного тіла, свербінні, сльозах, іноді присутні виділення. Запалення слизової у жінок може виникнути не тільки через мікроорганізми або алергію, а й з-за використання неякісної декоративної косметики, яка стає дратівливим фактором для очей. Особливу небезпеку становить кон’юнктивіт у вагітних і годуючих, адже в цей період на використання ліків накладаються певні обмеження, до того ж є ризик заразити і малюка.

Кон’юнктивіт у вагітних

При вагітності імунітет жінки стає слабкішим. До додаткових факторів, через які у майбутньої мами може з’явитися кон’юнктивіт, відносяться:

 • Застуда
 • Неправильне використання контактних лінз
 • Недостатня увага до гігієни очей
 • Холод
 • Відсутність вітамінів, які відповідають за харчування очей
 • Негативні впливи ззовні – наприклад, сильний вітер, дим або пил

У період вагітності кон’юнктивіт може бути джерелом інфекції. Для здоров’я малюка небезпечний не сам кон’юнктивіт, який призводить переважно до місцевих ускладнень, а вірусна і деякі види бактеріальної інфекцій. Але використовувати багато лікарських засобів під час вагітності не можна. Тому в даному випадку варто уважно стежити за собою і намагатися оберігати очі від можливих збудників кон’юнктивіту. Якщо симптоми хвороби проявилися, то варто проконсультуватися з фахівцем.

Кон’юнктивіт у годуючих мам

Коли вагітність залишається позаду, і жінка починає освоювати роль мами, будь-яка хвороба стає проблемою, і кон’юнктивіт не виняток. Так деякі форми кон’юнктивіту заразні, з’являється ризик заразити і малюка, але ж діти в цьому віці перебувають в безпосередньому контакті з мамою більшу частину часу. Імунітет жінки знаходиться в процесі відновлення. Багато ліків не можна використовувати через грудне годування. Тому важливо приділити увагу профілактиці. Якщо жінка все ж заразилася, то лікування повинен призначати тільки окуліст з урахуванням виду кон’юнктивіту.

Самостійно жінка може промивати очі чайним розчином, розчином фурациліну або ромашки. Ці засоби допоможуть позбутися від гнійних виділень, якщо такі є. Але позбутися хвороби, використовуючи виключно промивання не завжди можливо. При перших симптомах слід відразу ж звернутися до лікаря для призначення адекватного лікування, щоб не ризикувати своїм здоров’ям і здоров’ям своєї дитини.

Кон’юнктивіт у чоловіків

Хоча жінки в середньому хворіють на кон’юнктивіт частіше за чоловіків, випадки цього захворювання не є рідкістю для представників сильної статі. Прояви хвороби однакові в обох статей, але чоловіки іноді ігнорують необхідність термінового походу до окуліста, сподіваючись, що почервоніння і печіння – явища тимчасові, які пройдуть самостійно. Однак ця думка помилкова.

У гострій формі кон’юнктивіт у чоловіків проявляється в почервонінні очі через запалення слизової, а також супутніх неприємних відчуттів: «сміття» в очах, свербіж, сльозотеча, іноді порушення зору і виділення. При деяких видах кон’юнктивіту опухають повіки. Якщо має місце хронічна форма хвороби, симптоми виражені не так яскраво, і поколювання в очах, свербіж і тяжкість повік зазвичай посилюються у вечірній час.

Кон’юнктивіт у дитини

Запалення кон’юнктиви дуже поширене серед дітей, при цьому і малюки, і старші діти переносять його простіше, ніж дорослі. Найяскравіший симптом, за яким батьки можуть запідозрити кон’юнктивіт, це почервоніння очей (або одного, або обох відразу), тому потрібно бути уважнішими до такого симптому. Якщо має місце гнійний кон’юнктивіт, до почервоніння додадуться характерні виділення з очей. Чим лікувати кон’юнктивіт у дітей, вам повідомить педіатр або офтальмолог.

Кон’юнктивіт у новонароджених

Багато молодих мам зіштовхуються з тим, що у їхнього малюка починають червоніти і сльозитися очі, а сама дитина стає неспокійною. Новонароджений може підхопити кон’юнктивіт в будь-який момент. У цьому віці діти можуть страждати різними видами кон’юнктивіту. Незалежно від того, звідки прийшла хвороба, і який вона носить характер, перше, що потрібно зробити, це відвідати педіатра, який поставить точний діагноз і скаже, чим лікувати кон’юнктивіт у дітей такого віку.

Почервоніння очей – не єдиний симптом у немовлят. Якщо це вірусний кон’юнктивіт, на очах може утворитися тонка біляста плівка, а при гнійній формі кон’юнктивіту через виділення дитина буде насилу відкривати очі. Може проявлятися набряк повік. Лікування запального процесу у новонароджених проводиться за допомогою спеціально підібраних крапель або мазей, при цьому обов’язково обробляти обидва ока, навіть якщо вражений тільки один. Для того, щоб очищати очі від виділень, не варто використовувати вату, так як її частинки можуть залишитися на очах, найкраще для цієї мети підійде стерильна марля.

Симптоми кон’юнктивіту

Симптоми кон’юнктивіту у дорослих

Помітити кон’юнктивіт, симптоми і лікування якого відомі багатьом, дуже просто. Запалення слизової оболонки ока призводить до його почервоніння, яке не сплутати ні з чим. І хоча деякі ознаки відрізняються, велика частина симптомів характерна для всіх видів:

 • Почервоніння ока
 • Набряклість вік
 • Сверблячка і печіння
 • Відчуття стороннього тіла в оці (як ніби насипали піску)
 • Різні виділення: сльози, гній, слиз. Через це після сну можуть злипатися вії.
 • Головний біль, слабкість
 • Збільшення лімфовузлів

Останні два симптоми присутні не завжди.

Симптоми кон’юнктивіту у дітей

Запалення кон’юнктиви очей в будь-якому віці дитини характеризується наступними симптомами, які є загальними для будь-якої форми хвороби:

 • Почервоніння ока або обох очей
 • Боязнь яскравого світла
 • Набряк повік, іноді – жовті кірочки на них
 • Сльози
 • Виділення з очей
 • Порушення сну і апетиту

Дитина скаржиться на те, що вона бачить гірше, ніж зазвичай, в очах є відчуття чужорідного тіла. Через це очі сверблять, хочеться постійно терти їх або промити. Більш точні симптоми залежать від форми кон’юнктивіту. Якщо це бактеріальний кон’юнктивіт, для нього характерні слизові і гнійні виділення з обох очей. При вірусній формі виділення невеликі і слизові. Алергічний кон’юнктивіт у дітей проявляється в почервонінні не тільки ока, але і повік, а ось виділень може і не бути.

Симптоми алергічного кон’юнктивіту

Найчастіше при алергічному кон’юнктивіті уражаються обидва ока. Виняток становлять випадки, коли алерген занесений руками в одне око. До загальних симптомів кон’юнктивіту в цьому випадку приєднується вкрай інтенсивний свербіж, але чесати очі не треба – це лише погіршить стан. Ще одна яскрава ознака полягає в підвищеній сльозотечі.

Симптоми вірусного кон’юнктивіту

Вірусний кон’юнктивіт зустрічається досить часто, викликається різними видами вірусів і частіше передається повітряно-краплинним або контактним шляхом. Може виникнути на тлі простуди. Виразність і симптоми залежать декількох факторів:

 • який саме вірус викликав інфекцію,
 • від імунітету людини,
 • від віку.

До загальних симптомів можна віднести – почервоніння кон’юнктиви, відчуття свербежу та подразнення в оці, сльозотеча. Уражатися може одне око або обидва.

Симптоми кон’юнктивіту залежно від вірусу, який його викликав:

Аденовіруси

Аденовіруси – викликають 2 форми ураження ока: епідемічний кератокон’юнктивіт (протікає важче і супроводжується ураженням рогівки ока) і аденовірусний кон’юнктивіт (або фарінгокон’юнктивальна лихоманка). Епідемічний кератокон’юнктивіт характеризується

 • почервонінням слизової,
 • відчуттям стороннього тіла в оці,
 • сльозотечою,
 • набряком повік,
 • в більшості випадків з’являються фолікули (дрібні бульбашки),
 • через 5-9 днів під рогівкою з’являються характерні інфільтрати під епітелієм рогівки.

Найчастіше вражаються обидва ока, а так само збільшуються привушні лімфовузли. Аденовірусний кон’юнктивіт протікає легше, частіше хворіють діти, проявляється почервонінням кон’юнктиви, незначними виділеннями, різзю в оці, супроводжується ознаками ГРВІ (нежить, біль у горлі, температури).

Ентеровіруси

Ентеровіруси – викликають епідемічний геморагічний кон’юнктивіт. Починається гостро, уражаються обидва ока. Проявляється:

 • сильним болем в оці,
 • світлобоязню,
 • почервонінням кон’юнктиви,
 • слизовими або слизово-гнійними виділеннями
 • виникають крововиливи.

Герпес

Герпес вірус – викликає герпетичний кон’юнктивіт. Найчастіше уражається одне око. Може проявлятися в:

 • катаральній формі (почервоніння слизової і набряклість вік, слизові або слизово-гнійні виділення),
 • фолікулярній формі (коли з’являються фолікули- дрібні бульбашки), при цьому його важко відрізнити від аденовірусного кон’юнктивіту і везикулярно-виразковій формі (з’являються виразки на кон’юнктиві повік).

Симптоми бактеріального кон’юнктивіту

Бактеріальний кон’юнктивіт проявляється в різкому почервонінні очі, у хворого починають текти сльози, протягом доби з’являється гній. Людина скаржиться на неприємні відчуття в очах. Те, що в цій формі захворювання присутні виділення з очей, часто призводить до того, що хворий після сну не може відкрити очі – гній склеює вії. На повіках присутня набряклість, утворюється кірка. Можливе збільшення лімфатичних вузлів, розташованих перед вухами.

Симптоми аденовірусного кон’юнктивіту

При аденовірусному кон’юнктивіті спочатку очі починають поступово червоніти, а потім з’являється ріжуче відчуття, ніби в око потрапили дрібні гострі порошинки. Хоча починається хвороба з одного ока, через пару днів вона може поширитися і на друге, паралельно з цим починає виділятися гній, що склеює вії, а також часто болить голова. У дітей з цією формою хвороби на слизовій оболонці повік можуть з’являтися білі плівочки, які легко видаляються. Можлива поява фолікулів.

Симптоми гострого кон’юнктивіту

Гострий кон’юнктивіт – хвороба, яка виникає раптово, а вираженість симптомів у цьому випадку дуже сильна. Очі хворого значно червоніють, з’являється набряк повік ураженого ока, присутні виділення з очей (гнійний кон’юнктивіт) і неприємні відчуття. Якщо хворий подивиться на світ, біль і різь в очах посилиться, тому при гострому кон’юнктивіті можна говорити про виражену світлобоязнь. Загальний стан людини погіршується незначно, і це виражається в підвищеній (субфібрильній) температурі, періодичних головних болях і слабкості, викликаної дискомфортом і присутністю в організмі збудника хвороби.

Симптоми хронічного кон’юнктивіту

Основна відмінність хронічного кон’юнктивіту від гострої форми полягає в тому, що в цьому випадку розвиток хвороби відбувається повільно, а уражаються відразу обидва ока. Виразність симптомів менше, а їх специфіка залежить від того, що саме сталося з оком і що стало причиною хвороби. Однак в будь-якому випадку відбувається почервоніння ока, людину не покидає відчуття, що в очі насипали пісок, течуть сльози.

Види кон’юнктивіту

Гострий кон’юнктивіт

Гострий кон’юнктивіт – це скоріше форма перебігу хвороби, а не її різновид. Вона характеризується тим, що з’являється раптово, а симптоми її проявляються інтенсивно. Очі людини червоніють, при цьому судини можуть не тільки розширитися, але і лопнути. Хворого постійно турбує відчуття печіння в очах, якщо він дивиться на яскраве світло, це почуття посилюється. Загальний стан при гострому кон’юнктивіті також погіршується, з’являється слабкість, можуть турбувати головні болі. При вірусному і бактеріальному кон’юнктивіті може підвищитися температура.

Хронічний кон’юнктивіт

При хронічному кон’юнктивіті симптоми проявляються не так яскраво, як при гострій формі. Вони наростають поступово, хворий скаржиться на швидку стомлюваність очей, світлобоязнь, сльозотечу. Дуже часто хронічного кон’юнктивіту супроводжує блефарит – запалення повіки. Прояви кон’юнктивіту посилюються ближче до ночі, а також при знаходженні людини в умовах штучного освітлення. Вважається більш складним в лікуванні. Проявляючись періодично, хронічний кон’юнктивіт в основному вражає обидва ока, а не тільки одне, і триває довго. Якщо гострий кон’юнктивіт характерний і для дітей, і для дорослих, то хронічний кон’юнктивіт у дітей зустрічається рідко.

Діагноз «хронічний» встановлює офтальмолог на підставі зовнішнього огляду очей, з’ясування скарг і даних лабораторної діагностики. Хронічна форма діагностується в тому випадку, якщо рецидиви хвороби проявляються часто протягом тривалого проміжку часу. Також хронічний кон’юнктивіт виникає внаслідок довгостроково діючого роздратування очей (пил, дим), а також на тлі синдрому сухого ока і загальних захворювань організму.

Вірусний кон’юнктивіт

Різновид кон’юнктивіту, який зустрічається дуже часто, і будь-який з можливих збудників цієї хвороби може легко передаватися від людини до людини. Вірусний кон’юнктивіт небезпечний тим, що без належного лікування перетікає в хронічну форму, а також може призвести до різного роду ускладнень, багато з яких загрожують частковій або повній втраті зору. Очі при вірусному кон’юнктивіті червоніють, є відчуття, ніби в оці знаходиться чужорідне тіло. Течуть сльози, є негативна реакція на яскраве світло. При цій формі кон’юнктивіту також збільшуються лімфовузли, розташовані перед вухами.

Аденовірусний кон’юнктивіт

Аденовірусний кон’юнктивіт отримав таку назву через причини своєї появи – аденовірусів різних типів. Він володіє всіма загальними симптомами кон’юнктивітів: почервоніння очей, набряк повік, печіння, очі постійно хочеться терти, більшу частину часу вони сльозяться. В основному аденовірусний кон’юнктивіт вражає тільки одне око, однак якщо хворий буде терти очі і нехтувати як лікуванням, так і особистою гігієною, аденовірус перекинеться і на друге око, що не постраждало на самому початку хвороби.

Бактеріальний кон’юнктивіт

Характерною ознакою бактеріального кон’юнктивіту є поява гною з очей. Він може бути будь-яким: сіруватим, жовтим, в’язким. Гній, який накопичується на повіках під час сну, призводить до додаткового дискомфорту, так як вранці очі в буквальному сенсі складно відкрити – вії склеюються через засохлі виділення. Втім, іноді бактеріальний кон’юнктивіт проходить без виділень, нагадуючи про себе неприємним відчуттям засміченості в очах, червоним кольором білка і набряклими століттями.

Алергічний кон’юнктивіт

У багатьох рекламах засобів проти алергії показують такі симптоми, як сльози через присутність алергену, почервоніння очей. Все це – прояви алергічного кон’юнктивіту, який виникає тоді, коли на сприйнятливу слизову оболонку ока потрапляє алерген. Це може бути шерсть тварин, пилок рослин (ось чому ця форма активно проявляється навесні і влітку), а також будь-які інші речовини, до яких підвищена чутливість людини. Часто алергічний кон’юнктивіт йде паралельно з астмою і алергічним ринітом.

Хламідійний кон’юнктивіт

Зараження очей хламідійним кон’юнктивітом відбувається через потрапляння хламідій на слизову оболонку. Цей вид кон’юнктивіту протікає неявно, симптоми його не постійні, так що хворий може не відразу звернутися до лікаря. До основних симптомів додаються збільшені лімфовузли, які людина сама може промацати в районі вуха.

Гнійний кон’юнктивіт

Гнійний кон’юнктивіт – широко поширене запальне захворювання ока, яке частіше зустрічається у дітей, ніж у дорослих. Причиною, як правило, є різні бактерії, що потрапляють на слизову оболонку ока контактним шляхом (через брудні руки або з часткою стороннього тіла). Також може передатися від домашніх тварин (кішки). Найчастіше вражаються обидва ока (різниця може бути 1-3 дні).

Бактерії, які можуть викликати гнійний кон’юнктивіт: стафілокок, стрептокок, гонокок, синьогнійна паличка, кишкова паличка. Такий вид захворювання характеризується почервонінням і набряком повік, світлобоязнь, різзю в очах, виділення густе, жовто-зеленого кольору (гнійне), вранці очі важко відкрити через злиплі вії (гній засихає і не дає розправитися віям).

Потрібно відзначити, що гнійне відокремлюване може виникнути і при інших видах кон’юнктивіту, наприклад, при вірусному. Самолікуванням при даному захворюванні краще не займатися, так як гнійне запалення може призвести до тяжких ускладнень, аж до втрати зору.

Форми кон’юнктивіту

Кон’юнктивіт очей розрізняється не тільки за видами, а й за формами перебігу, кожна з яких має свої відмінності і особливості.

Катаральна

Катаральна форма кон’юнктивіту протікає легко, до того ж добре піддається лікуванню. Через 5 днів можна помітити, наскільки покращився стан, а через пару тижнів про дискомфорт і проблеми можна буде забути.

Плівчаста

Ця форма кон’юнктивіту отримала свою назву через особливий симптом – появи плівки. Найчастіше вона сіруватого або білого кольору, і якщо взяти чистий ватний тампон, її можна прибрати. А ось фібринозна плівка не піддасться так просто, так як вона міцно зчеплена зі слизовою оболонкою ока. Якщо проявити наполегливість і все ж стерти її, то на слизовій проявиться кров, а в подальшому і рубці.

Фолікулярна

Фолікули, які і дали назву цій формі кон’юнктивіту очей, являють собою бульбашки, які у великій кількості поширюються на всю слизову оболонку повік. Їх розмір становлять від 1 до 2 мм, при цьому прогноз лікування сприятливий.

Причини кон’юнктивіту

Причин, за якими може постраждати слизова оболонка ока, досить багато. Від конкретної причини залежить вид кон’юнктивіту, перебіг хвороби, а також метод лікування.

Причини кон’юнктивіту у дорослих

Доросла людина щодня стикається з безліччю факторів, які можуть призвести до кон’юнктивіту. В тому числі:

 • Інфекції.

Віруси, грибки, бактерії підстерігають нас буквально всюди – в громадському транспорті, неякісній косметиці або річковій воді. Ще один шлях потрапляння інфекції – це поширені інфекційні захворювання, недарма кон’юнктивіт очей дуже часто приходить разом з ГРВІ.

 • Алергія.

Сприйнятливість організму до якоїсь певної речовини призводить до того, що контакт з цією речовиною провокує негайну реакцію.

 • Хімічні речовини.

Ви помічали, як від диму негайно червоніють очі? А тепер уявіть, якщо дим, пил або якісь хімічні випаровування будуть атакувати слизову оболонку ока регулярно.

 • Контактні лінзи.

Ця зручна і популярна альтернатива окулярам вимагає дотримання певних правил носіння, в іншому випадку з помічника очам лінзи перетворюються в їх ворога. Кон’юнктивіт може з’явитися в разі, якщо людина не дбає про зміну рідини для лінз тривалого носіння, надягає їх брудними руками або носить їх довше, ніж рекомендовано.

Кон’юнктивіт очей можуть також спровокувати деякі лікарські засоби.

Причини кон’юнктивіту у дітей

Дітей теж може вразити захворювання, але основними причинами в їхньому випадку є різні простудні захворювання. Дійсно, в дитячому віці ослаблений хворобою імунітет легко може допустити поширення інфекції і на слизову оболонку ока, особливо якщо врахувати, як хворій дитині хочеться потерти втомлені очі, і не обов’язково чистими руками. До інших причин, через які виникає кон’юнктивіт у дитини, може відноситися алергія і вплив зовнішніх факторів (пил, дим). Можливо і зараження від іншої хворої, наприклад, якщо у когось  з групи в дитячому садку є ознаки аденовірусного кон’юнктивіту, саме цей вид самий «заразний».

Причини кон’юнктивіту у новонародженого

Новонароджений може зіткнутися з проблемою кон’юнктивіту, навіть якщо йому забезпечують абсолютну чистоту навколо – адже причини хвороби тут дещо інші. Втім, недотримання правил гігієни, недостатня увага до чистоти дитини також може спровокувати розвиток кон’юнктивіту у новонароджених. До інших причин відносяться:

 • Слабкий імунітет дитини, який не здатний протистояти інфекціям.
 • Інфекції і бактерії в організмі матері, в тому числі в родових шляхах. Герпес, гонорея, хламідіоз легко можуть передатися маляті і при пологах, і при подальшому контакті.
 • Чужорідне тіло, яке потрапило в око.

Діагностика кон’юнктивіту

Для того, щоб зрозуміти, як лікувати кон’юнктивіт, необхідно спочатку визначити тип хвороби. Так як існує багато видів кон’юнктивітів, кожен з яких вимагає особливого підходу, діагностика є обов’язковим етапом успішного лікування.

Огляд офтальмолога

Якщо у вас виникли проблеми з очима, найвірніше рішення – консультація офтальмолога. Перше, що він робить, це проводить звичайний огляд очей і їх слизової, а так як захворювання має специфічні симптоми, певні висновки можна зробити практично відразу. Бесіда з пацієнтом також важлива, оскільки тільки сама людина може точно розповісти про те, які саме відчуття приносить йому хвороба, а це теж важливо для діагностики.

Цитологічне дослідження мазка з кон’юнктиви

Це лабораторне дослідження проводиться для того, щоб точно визначити вид кон’юнктивіту, адже деякі з них мають дуже схожі прояви – але вимагають різного підходу до лікування. Для того, щоб отримати матеріал для дослідження, лікар бере мазок з ураженої слизової оболонки ока, і відправляє його в лабораторію.

Цитологія є наукою про склад клітин, тому цитологічне дослідження вивчає клітинний склад кон’юнктиви. Цей аналіз дозволяє зрозуміти, які саме зміни відбулися через хворобу, і що їх викликало, адже, наприклад, аденовірусний кон’юнктивіт відрізняється від бактеріологічного.

Бактеріологічне дослідження мазка з кон’юнктиви

Симптоми і лікування бактеріального кон’юнктивіту відрізняються від інших різновидів цього захворювання. Щоб лікування було продуктивним, необхідно точно визначити тип бактерії, що викликала запалення. Для цього береться спеціальний інструмент (петля) і їм забирається мазок зі слизової: нижню повіку вивертають, а петля збирає матеріал, проходячи від внутрішнього кута ока до середини. Потім мазок поміщається в спеціальне живильне середовище для росту бактерій. Приблизно за тиждень можна зрозуміти, чи має місце бактеріальний кон’юнктивіт, і які антибіотики слід приймати для повного позбавлення від бактерій.

Діагностика при алергічному кон’юнктивіті

Алергія – це підвищення чутливості організму до певної речовини. Тому повноцінна діагностика проводиться не тільки офтальмологом, але і алергологом і включає алергологічне обстеження. Втім, пацієнт може сам повідомити, на що саме у нього алергія – це допоможе не тільки підібрати засіб для лікування, але і дати людині певні рекомендації для того, щоб хвороба не повернулася.

Лікування кон’юнктивіту

Вибір методів лікування залежить не тільки від форми хвороби, а й від віку пацієнта. Ліки, якими можна лікувати кон’юнктивіт у домашніх умовах у дорослих, далеко не завжди підходять дітям, в тому числі і через особливості їх застосування.

Лікування кон’юнктивіту у дорослих

Основний принцип лікування кон’юнктивіту – це усунення причини, які викликали запалення слизової. Однак важливо звертати увагу і на те, що допоможе усунути симптоми, адже існує багато лікарських засобів, які швидко допоможуть полегшити стан хворого. Для цього є різні ліки місцевої дії, наприклад, очні краплі, які містять знеболюючі речовини.

Так як при кон’юнктивіті у дорослих в багатьох випадках є певні виділення (слиз, гній, сльози), необхідно промивати очі розчинами антисептика. Тільки після того, як око очищене, можна приступати до лікування. Наприклад, при бактеріальному кон’юнктивіті використовувати краплі з антибіотиками. Хоча деякі засоби можуть бути неприємні, слід дотримуватися і дозування, і тривалість курсу, адже недоліковані хвороби, як правило, повертаються.

Є думка, що пов’язка на око покращує лікування: очі не турбує яскраве світло, пил і інші дратівливі чинники. Офтальмологи попереджають, що пов’язка може негативно вплинути на хід лікування, так як в цьому випадку ви ризикуєте створити комфортне середовище для розмноження збудників кон’юнктивіту.

Як лікувати кон’юнктивіт у дітей

Засоби для лікування кон’юнктивіту у дитини повинен призначати офтальмолог. Однак, якщо у вас немає можливості відвідати лікаря відразу після появи симптомів, то можна полегшити стан, використовуючи альбуцид. Подальше лікування повністю залежить від того, яка саме форма хвороби буде діагностована у вашої дитини.

Велика частина лікування кон’юнктивіту у дитини проходить з використанням крапель і мазей. Дитина навряд чи зможе робити це сам, тому буде потрібно ваша допомога (а найчастіше і вмовляння, адже далеко не всі діти покірно переносять дискомфортне лікування).

Перед застосуванням крапель потрібно очистити очі від виділень. Після чого відтягнути нижню повіку і капнути на нього кілька крапель. Діти часто чинять опір лікуванню і не хочуть відкривати очі для того, щоб закапати краплі. Це необов’язково, так як можна крапнути краплі на вії, і коли дитина відкриє очі, ліки самі проникнуть всередину. Якщо вам призначили мазь, її потрібно закладати під нижню повіку.

Лікування кон’юнктивіту у новонародженого

Почервонілі очі і загальний стан дитини можуть привести батьків в справжню паніку, проте варто заспокоїтися і вирішити разом з офтальмологом, як лікувати кон’юнктивіт. Для того, щоб лікувати кон’юнктивіт у дитини такого віку краплями, буде потрібно спеціальна піпетка з заокругленим кінцем – так менше шансів травмувати і без того постраждалі очі.

Новонародженій дитині неможливо пояснити, що не можна терти очі. Тому для таких маленьких пацієнтів гігієна – це чи не основа лікування. Потрібно мити іграшки, з якими вона грає кожен день, а також часто міняти постільну білизну і прати її на високій температурі, і тоді кон’юнктивіт у новонароджених пройде швидше.

Мазі і краплі при кон’юнктивіті

Основними формами лікарських засобів, які використовуються при лікуванні кон’юнктивіту, є краплі і мазі. Якщо хвороба встигла вразити тільки одне око, для профілактики можна капати краплі і класти мазь і в інше, здорове око, проте слід бути обережними і використовувати різні піпетки для того, щоб власними руками не перенести інфекцію.

Лікування вірусного кон’юнктивіту

Вірусний кон’юнктивіт без адекватного лікування переходить в хронічну форму, так що терапію потрібно починати якомога раніше. Для того, щоб впоратися з вірусним кон’юнктивітом, офтальмологи можуть рекомендувати наступні ліки:

 • Очні краплі від кон’юнктивіту з інтерфероном. Вони усувають запалення, борються з вірусами, полегшують стан пацієнта і знижують інтенсивність симптомів.
 • Мазі противірусної дії. Добре доповнюють основне лікування.

Обов’язково запишіться на прийом офтальмолога для того, щоб отримати точні рекомендації щодо вашого лікування.

Лікування бактеріального кон’юнктивіту

Так як активність бактерій на слизовій завжди призводить до появи гною, його необхідно регулярно видаляти і промивати очі. Якщо ви будете закапувати антибактеріальні засоби без промивань, вони не матимуть ефекту.

Для лікування бактеріального кон’юнктивіту можуть використовуватися антибіотики широкого спектру дії або більш цілеспрямовані препарати. Не завершуйте курс антибіотиків до того, як повністю вилікуєтеся – так бактерії, що вижили, можуть отримати стійкість до цього засобу, і при поверненні хвороби в наступний раз можуть знадобитися більш сильні засоби.

Лікування алергічного кон’юнктивіту

Алергічний кон’юнктивіт вимагає особливого підходу до лікування, а саме – прийому різних препаратів проти алергії. Однак основною рекомендацією стає припинення контакту з алергеном, який є причиною кон’юнктивіту. Наприклад, якщо це пилок певного виду дерева, по можливості варто менше виходити на вулицю в період його цвітіння, а при відкритті вікон можна повісити на них мокру марлю – вона добре затримає пилок.

Якщо алергічні прояви не дуже заважають жити, буде досить місцевих ліків, наприклад, краплі від кон’юнктивіту, які знімуть симптоми. Однак при важкому алергічному кон’юнктивіті не обійтися без комплексної терапії, при якій використовуються не тільки краплі, а й певні таблетки. У складних випадках застосовують кортикостероїди.

Лікування кон’юнктивіту в домашніх умовах

Те, що кон’юнктивіт лікують тільки на підставі рекомендацій лікаря, очевидно, адже мало кому хочеться експериментувати з власним зором. Лежати в лікарні в цьому випадку не доведеться, але щоб лікувати кон’юнктивіт у домашніх умовах, варто виконувати певні умови. Якщо кон’юнктивіт заразний (вірусний або бактеріальний тип), варто виділити людині окрему кімнату. Особистий посуд і рушник, а також максимальну увагу до особистої гігієни, будуть відмінною підмогою в лікуванні кон’юнктивіту і допоможуть одужати швидше. В період лікування варто також обмежити використання того, що надмірно навантажує очі (телевізор, комп’ютер, читання), так як це може погіршити їх стан.

Лікування кон’юнктивіту народними засобами

Хоча в аптеці багато препаратів від кон’юнктивіту, народні засоби також активно використовуються для вирішення питання як лікувати кон’юнктивіт, в основному у вигляді складів, які можна закопувати в очі або робити з них примочки. Безумовним лідером серед них є настій ромашки, який можна застосовувати навіть при вагітності або лікувати їм кон’юнктивіт у дитини – настільки м’яко він діє. Для його приготування візьміть чайну ложку сухої ромашки, заваріть у склянці окропу і почекайте, поки він охолоне. Вимочіть ватний диск або шматок марлі в цьому розчині і робіть примочки 4 рази на день.

Картопля знайдеться в будь-якому будинку, як і яйця – а, значить, ви можете легко і просто зробити лікувальний компрес. Відокремте білок від жовтка, змішайте його з натертою сирою картоплею і покладіть цей компрес на очі на 15 хвилин.

Мед – гарний природний антибактеріальний засіб, з якого можна зробити краплі для лікування кон’юнктивіту в домашніх умовах. Для їх приготування одну частину меду потрібно змішати з двома частинами води. Цей склад можна також використовувати як примочки.

Лікувати кон’юнктивіт в домашніх умовах можна і за допомогою інших засобів, проте без консультації з фахівцем краще нічого не застосовувати. Спеціаліст визначить тип захворювання і призначить відповідне лікування, основою якого будуть медикаменти, а народні методи будуть виступати як допоміжний засіб. Якщо ж знехтувати допомогою лікаря і лікуватися самостійно, можна ускладнити хворобу.

Ускладнення при кон’юнктивіті

Кон’юнктивіт – захворювання, яке не можна недооцінювати. Неправильне лікування, недотримання правил догляду за очима може привести до ускладнень, через які може серйозно порушитися зір. Кон’юнктивіт також може стати причиною появи інших проблем, на перший погляд не пов’язаних з очима.

Ускладнення при кон’юнктивіті у новонароджених

Кон’юнктивіт у новонароджених може бути викликаний вірусами, бактеріями, алергенами, а також фізичними або хімічними подразниками (тютюновий дим, чужорідна частинка). Дуже важливі профілактичні заходи і особиста гігієна, щоб запобігти появі запалення слизової оболонки. При підозрі на кон’юнктивіт необхідно звернутися до лікаря для призначення адекватного лікування, так як неправильний підхід до даної проблеми може привести до серйозних ускладнень.

Найчастіше зустрічаються такі ускладнення:

 • Блефарит – запалення повік очей
 • Кератит – запалення рогівки ока, яке може привести до появи виразок з формуванням рубців, більмо (помутніння рогової оболонки) на оці і до зниження гостроти зору, аж до сліпоти.
 • Ендофтальміт – коли гнійний процес поширюється на всі оболонки ока. Дуже небезпечне ускладнення, так як інфекція при ендофтальміті може вийти за межі очей і викликати сепсис (коли інфекційний процес потрапляє в кров і поширюється по всьому організму), що може привести до смертельного результату.

Хронічний кон’юнктивіт

Хоча хронічна форма запалення слизової оболонки ока найчастіше буває через алергію, є і варіанти, коли гостра форма кон’юнктивіту може перейти в хронічну. Це буває, коли лікування закінчують відразу ж після того, як наступило невелике полегшення, але інфекція все ще залишається в організмі і може привести до нового витка захворювання. Так що навіть якщо вам дуже не подобається капати в очі краплі або закладати мазь, краще витримати весь курс лікування, і цей неприємний стан не доведеться переживати знову і знову.

Якщо ви знаєте, як лікувати кон’юнктивіт, але все одно капаєте краплі не щогодини, а всього 6-8 разів за день, то це може привести до зворотного результату, так як виникне нестача лікування. Частина мікробів, звичайно, буде знищена, але ті, які залишаться, придбають стійкість до ліків, після чого хвороба може перейти в хронічну форму.

Кератит

За назвою «кератит» ховається важке запалення рогівки, і ця хвороба може стати наслідком кон’юнктивіту у дорослих. У цьому випадку говорять про поверхневий кератит, який зачіпає тільки передній шар рогівки, так що рубців швидше за все вдасться уникнути.

При кератиті людина відчуває біль в очах, скаржиться на зниження зору, сльозотечу. Запалення призводить до того, що рогівка стає шорсткою і втрачає здорову прозорість. Дуже часто при кератиті пацієнт просто не може відкрити очі від болю, особливо при яскравому світлі.

Синдром сухого ока

Кон’юнктивіт у дорослих може привести до синдрому сухого ока. Слізна плівка в нормі постійно покриває поверхню очей, захищаючи його від пилу, полегшуючи рух повік, а також маючи рогівку і в загальному забезпечуючи нам гарний зір і відсутність неприємних відчуттів. Крім того, слізна рідина має антибактеріальну активність. Якщо цієї рідини недостатньо, людина починає відчувати дискомфорт, і це часто трапляється після кон’юнктивіту, так як хвороба може порушити роботу слізних залоз. Людина описує свої відчуття, як присутність в оці якогось стороннього предмета, печіння, сухість очей. Іноді хочеться частіше терти очі, турбують сльози, і від усього цього очі стають червоними. При важкій формі синдрому сухого ока може з’явитися зміна рогівки і кон’юнктиви (слизової оболонки).

Виразка рогівки

Виразка рогівки, яка може виникнути через кон’юнктивіт, – це руйнування рогівки. Рогівка має структуру з 5 шарів, і мова про виразку йде тоді, коли руйнування поширилося глибше другого шару. Це важке захворювання, яке складно лікувати, а його наслідками можуть стати різні порушення зору, аж до його повної втрати.

Коли рогівка пошкоджена, хворий відчуває біль, що поступово посилюється через розвиток виразки. Людині неприємне яскраве світло, у неї набрякають повіки, часта сльозотеча. Підсумком виразки завжди є рубець, який може бути і ледь помітним, і цілим більмом на оці.

Профілактика кон’юнктивіту

Як і будь-яку іншу хворобу, захворювання кон’юнктивіт легше запобігти, ніж вилікувати (особливо це стосується хронічної форми, яка незалежно від причини хвороби піддається лікуванню складніше, ніж гостра). Тому потрібно дотримуватися нескладних правил, і тоді очі будуть в порядку.

Основні правила профілактики кон’юнктивіту

Головне правило, яке допоможе уникнути зараження, полягає в дбайливому ставленні до власних очей і в першу чергу – в дотриманні правил гігієни. Для цього потрібно завести собі окремий рушник, частіше мити руки, і не доторкатися до очей брудними руками. Якщо ви носите контактні лінзи, то перед тим, як їх надягати, потрібно мити руки з милом і витирати їх чистим рушником, щоб не занести бруд. Тим, хто ходить в басейн, слід подумати над спеціальними окулярами для плавання; можливо, в них видно дещо гірше, однак вони захистять очі від хлорованої води. Для того, щоб дістати, що випадково потрапила в око порошинку або вію, найкраще використовувати чистий ватний диск. Жінкам рекомендується бути особливо уважними до підбору декоративної косметики туші, тіней, олівця для очей.

Профілактика повторного зараження

Навіть якщо симптоми кон’юнктивіту перестали турбувати вас, немає гарантії, що хвороба не повернеться. Тому потрібно вживати певних запобіжних заходів, щоб назавжди закрити їй шлях назад. По-перше, слід якомога частіше мити руки з милом. Хоча очі при кон’юнктивіті сверблять і сверблять, не потрібно чіпати їх руками навіть після того, коли симптоми пройшли – адже є ризик повторного зараження.

Наволочку і рушник потрібно міняти кожен день, а ті, які були використані, прати тільки в гарячій воді. Якщо ви зазвичай користуєтеся не окулярами, а лінзами, з ними доведеться почекати до повного одужання. Коли ви все-таки зможете надіти лінзи, попередньо очистіть їх так, як вказано в інструкції.

Якщо до хвороби жінка використовувала певний набір декоративної косметики для очей, то краще змінити туш, тіні і олівець для очей на нові – на старих могла залишитися інфекція.

Запобіжні заходи при контакті з хворим

Деякі види кон’юнктивіту заразні, так що, якщо у вас вдома хворий, постарайтеся з ним менше контактувати. Надайте йому окремий посуд і рушник в разі, якщо це хвороба вірусного походження, адже збудники можуть передаватися і контактним способом. Регулярно мити руки необхідно як самому хворому, так і тим, хто доглядає за ним.

Накладати пов’язку на око для того, щоб уникнути зараження домочадців, не потрібно – адже так створюється найкраще середовище для розмноження мікробів, так що інфекція може торкнутися не тільки слизову, але і рогівку ока. Краще використовувати відповідні методи лікування для того, щоб якомога швидше знову повернутися до нормального спілкування з вашими близькими.

Серед очних хвороб кон’юнктивіт різних форм є досить поширеним, і більшість людей хоча б раз у житті стикалися з його симптомами. Це захворювання, яке не варто недооцінювати, своєчасно звертаючись до офтальмологів для лікування і здійснювати профілактику, щоб знизити ймовірність появи кон’юнктивіту.

Соцмережі