Єрсиніоз

Єрсиніоз – гостре інфекційне захворювання, яке характеризується розвитком токсико-алергічних реакцій, кишкового синдрому. Це захворювання має фекально-оральний шлях передачі. Природним резервуаром єрсиніозу є гризуни, собаки і домашня худоба, інкубаційний період короткий і триває не більше семи днів.

Етіологія і патогенез

Збудник єрсиніозу – грамнегативна рухома паличка, анаеробний факультатив, тобто здатна здійснювати свою життєдіяльність за відсутності кисню. Паличка добре переносить низькі температури, в холодильнику при відносній температурі в 5-7 градусів єрсинія не тільки зберігається, але і розмножується. У процесі життєдіяльності викликає ентеротоксин, ендотоксин і цитотоксин.

Шлях передачі – фекально-оральний і водний. Джерела хвороби – домашня худоба (найбільш часто свині), собаки, гризуни.

Інфекційно небезпечними прийнято вважати:

 • Інші продукти тваринного походження: риба, м’ясо, яйця – з недостатньою термічною обробкою.
 • Забруднена вода, вода з підозрілих відкритих джерел води.
 • Людина зрідка може стати джерелом хвороби.

Людина має низьку стійкістю до єрсиніозу. Більш важко хворіють діти та особи, які страждають різними порушеннями імунітету, що мають важкі хронічні захворювання.

Класифікація єрсиніозів

Розрізняють три клінічні форми цього захворювання:

 1. Генералізована форма. Поєднання вторинно осередкової і гітроінтестінальної форми. Можуть розвиватися такі захворювання – гепатит, пневмонія, пієлонефрит. У важких випадках розвивається менінгіт.
 2. Вдруге-осередкова форма. Розвиваються такі патологічні синдроми – ентероколіт, міокардит, вузлова еритема, єрсиніозний артрит.
 3. Гастроінтестинальна форма. Розвиваються такі патологічні синдроми – гострий апендицит, ілеїт, гастроентерит.

Симптоми єрсиніозу

Як і будь-яке інфекційне захворювання, єрсиніоз проходить свої стадії розвитку. Інкубаційний період захворювання складає в середньому не більше 6 днів, далі період розпалу характеризується розвитком різних клінічних синдромів, в залежності від форми ієрсиніозу.

 1. При гастроінтеральній формі розвивається диспептический синдром – нудота, повторюється блювота, рідкий стілець, метеоризм.
 2. Незалежно від форми розвивається загальний синдром інтоксикації, піднімається висока температура, пацієнт скаржиться на озноб, головний біль, ломоту в тілі і слабкість. Апетит відсутній, у важких випадках розвивається виснаження.
 3. Рідкісний клінічний симптом – розвиток екзантеми. Висип – висип плямисто-папульозного характеру, буває дрібнокрапковим. Висип локалізується на різних ділянках шкіри, найчастіше на кінцівках (симптом рукавичок, симптом шкарпеток). Висип супроводжується свербінням і печінням, після зникнення залишаються полущені ділянки.
 4. При генералізованій формі розвивається гепатоспленомегалія – збільшення печінки та селезінки.
 5. Тривалість захворювання варіюється і може досягати 3-4х тижнів.

Діагностики єрсиніозів

 • Серологічне дослідження – ІФА, РКА, ПЛР діагностика.
 • Дослідження заражених біологічних рідин.
 • Консультація вузьких фахівців + додаткові дослідження по їх рекомендації.
 • ЕКГ, УЗД органів черевної порожнини.

Лікування єрсиніозу

Всі пацієнти підлягають термінової госпіталізації в інфекційне відділення. Призначаються антибактеріальні засоби строком на весь період лихоманки + 14 днів після стабілізації температури. Далі проводять дезінтоксикаційну терапію кристалоїдними розчинами, призначають симптоматичні препарати: антигістамінні, глюкокортикостероїди. Проводиться вітамінтерапія, ферменти, імуноглобуліни.

Соцмережі