Передозування вітамінів групи В, причини, симптоми, допомога

Організм людини виробляє не всі необхідні для життєдіяльності речовини. Їх недолік компенсується за рахунок продуктів харчування, лікарських засобів.

Вітаміни забезпечують повноцінне функціонування життєво важливих органів людини, беруть участь в утворенні імунних клітин, антитіл. У помірних кількостях вони корисні.

На початку 20 століття були відкриті водорозчинні вітаміни, які отримали загальну назву: вітаміни групи В. Без вітамінної групи В неможливий обмін речовин, робота нервової, імунної систем. Але безконтрольне вживання препаратів часто має сумні результати. Передозування вітаміну В може підвести до алергії, порушення роботи серця, гепатозу, інших неприємних наслідків.

Причини передозування

До вітамінної групи В відноситься 8 вітамінів. Кожен з них має свою назву, необхідний людині в певних дозах.

 • Тіамін (В1) регулює метаболізм, виконує кровотворну функцію. Дорослій людині тіамін потрібен в межах 0,0015 мг добової норми.
 • Рибофлавін (В2) регулює обмінні процеси, стимулює процеси регенерації, покращує стан шкіри, слизових оболонок. Зорового аналізатора для чіткого функціонування потрібен В2. Добова доза – 0,0018 мг.
 • Нікотинова кислота (В3) забезпечує повноцінну роботу шлунково-кишкового тракту, обмінні процеси. В добу потреба в нікотиновій кислоті – 0,025 мг.
 • Пантотенова кислота (В5) допомагає синтезувати кортикостероїдні гормони, антитіла, позитивно впливає на обмін речовин. Денна норма дорослої людини – 0,0008 мг.
 • Піридоксин (В6) регулює метаболічні процеси, благотворно впливає на імунітет, нервову систему. Піридоксин бере участь у виробленні червоних кров’яних тіл, підтримує гемоглобін. Дозування не повинно перевищувати 0,005 мг.
 • Біотин (В7) потрібен для енергетичного обміну, підтримує мікрофлору травних органів в стабільному стані. Норма біотину на добу – 0,05 мг.
 • Фолієва кислота (В9) потрібна вагітним жінкам для повноцінного розвитку дитини. Нерви і імунітет потребують вітаміні В9, тому що речовина сприяє регенерації клітин, продукування нуклеїнів. Добова потреба – 0,4 мг.
 • Ціанокобаламін (В12) виконує кровотворну функцію, допомагає діяльності нервової системи, зміцнює імунітет, поліпшує репродуктивну функцію. У день людині необхідно 0,007 мг вітаміну В12.

Вітаміни групи В входять до складу рослинних і тваринних продуктів. Вони є в м’ясі, рибі, ікрі; в кисломолочній продукції; в злакових і бобових культурах. Багато їх в капусті, часнику, помідорах, моркві, горіхах, меді. З фруктів і ягід найбільше вітамінів групи В в плодах цитрусових, в полуниці, черешні.

Здорова мікрофлора кишечника здатна синтезувати частину з них. Алкоголь, нікотин, кофеїн, рафінований цукор, психічні, емоційні, фізичні навантаження посилено руйнують вітаміни групи В.

Норми споживання вітамінних препаратів індивідуальні для кожної категорії людей, для кожної людини. Зазначені добові дози мають середній показник, перевищувати їх не варто.

Надмірне і безконтрольне вживання вітамінів групи В тягне передозування в гострій або хронічній формі.

Хронічне передозування настає, якщо вітамінний препарат застосовується довго – так норма споживання перевищується. Це може статися, якщо людина сприйнятлива до препаратів вітамінної групи В, якщо одночасно вживаються синтезовані речовини і продукти, що включають вітаміни, якщо перевищене дозування.

Гостра ступінь отруєння настає в разі безконтрольного застосування вітамінів групи В, викликаному психічними патологіями або великим захопленням вітамінними комплексами, біологічно активними добавками.

Надмірне застосування синтезованих препаратів призводить до передозування. Вживання продуктів харчування, що містять вітаміни групи В, передозування не викличуть.

Симптоми передозування вітамінами групи В

Вся вітамінна група В розчиняється в рідині, надлишок речовин виводиться з тіла людини разом з сечею, тому гіпервітаміноз відбувається не часто. Але якщо передозування трапилося, це викличе неприємні наслідки. Гіпервітаміноз може спровокувати сильну інтоксикацію всього організму.

 1. Передозування вітаміну В1 відбувається при внутрішньом’язовому попаданні в людський організм. Наслідком буде постійно мінливий артеріальний тиск, підвищення температури тіла, поява головних болів, висипу. При більшому надлишку речовини з’явиться пітливість, нудота, слабкість і судоми в м’язах, людині стане складно дихати. Закінчитися все може набряком легенів, втратою свідомості, при ненаданні допомоги – смертю.
 2. Надлишок В2 відбувається, якщо у людини не здорові нирки і рибофлавін не покинув людське тіло разом з сечею. Тоді передозування призведе до діареї, запаморочення, втрати координації руху, німоті в руках і ногах, колір сечі стане яскравішим, з’являться набряки.
 3. Передозування ін’єкційного введення В3 призведе до почервоніння і свербіння шкіри, діареї, запаморочення, тахікардії, нудоти, печії, зниження зору, різкої втрати ваги.
 4. Тільки систематичне передозування В5 може призвести до гіпервітамінозу. При цьому спостерігається збліднення шкірних покривів, блювання.
 5. Надлишок В6 призведе до оніміння рук і ніг, анемії. Координація руху стане не чіткої, кислотність шлунка підвищиться.
 6. Передозування В7 не було виявлено.
 7. Надлишок В9 загрожує збоєм в діяльності шлунково-кишкового тракту, безсонням.
 8. Передозування В12 призведе до порушень в роботі серця, тахікардії, проблем з нервовою системою, висипу у вигляді вугрів, свербіння. Якщо не припинити прийом вітамінів, це призведе до набряку легенів. Підвищиться згортання крові, виникне анафілаксія.

При всій корисності речовин передозування вітамінів В спричинить за собою неприємні прояви, порушення роботи органів, систем, в самих крайніх ситуаціях – смерть.

Перша допомога при передозуванні

При передозуванні вітамінами групи В відразу ж потрібно закінчити прийом препарату. Необхідно терміново вимити з шлунку блідим розчином перманганату калію: випити 1-2 літри рідини і викликати блювоту. Не обійтися без прийому м’якого послабляючого засобу, наприклад, сульфату магнію. Потім важливо прийняти абсорбент: зупинитися можна на активованому вугіллі, ентеросгелі, полісорбі, лактофільтрумі. Лікарське втручання при передозуванні вітамінів групи В обов’язкове: це потрібно зробити, щоб уникнути негативних результатів.

Наслідки і ускладнення після передозування

Надлишок вітамінів В може призвести до неприємних наслідків. В роботі печінки, нирок відбудеться збій – вони не зможуть повноцінно функціонувати, що призведе до жирової дистрофії печінки, захворювань нирок. Якщо передозування викличе анафілактичний шок, він стане ударом по всіх органах, викличе ускладнення у вигляді набряку легенів, тромбозів, проблем з серцем.

З вище сказаного випливає висновок, що вітаміни групи В потрібно приймати тільки на підставі призначень лікаря, тому що їх надлишок може бути небезпечний для людини: викличе проблеми зі здоров’ям, в самих крайніх випадках – призведе до летального результату.

Соцмережі