Перша допомога при носовій кровотечі

Носова кровотеча або епістаксис виникає у 60% населення планети. Найчастіше стан розвивається у пацієнтів у віці до 10 ти або старше 50 ти років. Згідно зі статистикою, більшість випадків кровотечі доводиться на чоловіків. З одним типом крововтрати пацієнт може впоратися самостійно без шкоди для організму, інші вимагають уваги з боку лікаря.

Загальна інформація

Виділяють два різновиди носової кровотечі – передню і задню. У першому випадку мова йде про сплетіння Кіссельбаха, розташованому на передній перегородці носа. Через нього проходять розгалужені частини сонної, піднебінної, лицьовій артерії, які й створюють сплетіння. У 90% випадків саме ця область стає причиною кровотечі.

Передній епістаксис можна зупинити самостійно, не вдаючись до допомоги фахівців.

Кровотечі із задньої порожнини носа, що виникають в решти 10% випадків, може купірувати тільки лікар. Вони виникають через розрив стінок великих судин в порожнині носа або кістках лицевого черепа, розриву аневризми або розпаду злоякісної пухлини.

Задній епістаксис ще називають «сигнальним». Для нього характерна раптовість, короткочасність і велика крововтрата. В окрему категорію виділяють епістаксис при кровотечі з легень або верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Крововтрата з легень супроводжується виділенням червоної пінистої крові, а з черевної порожнини – темної та згорнутої.

Причини носової крововтрати

Причини носової крововтрати умовно поділяють на дві категорії – локальні і системні. До локальних відносять травмування носа, наявність сторонніх тіл в порожнині, запальні процеси (від ГРВІ до хронічних ЛОР-хвороб). Також серед локальних факторів виділяють анатомічні деформації носа, наявність пухлин, застосування носового кисневого катетера.

Кровотеча може бути спровоковано вдиханням наркотиків, низькою відносною вологістю повітря, що особливо актуально взимку в опалювальний період, і навіть застосуванням назального спрею. У зону ризику потрапляють пацієнти, які пережили пластику носової перегородки. Крововтрата може бути як короткочасним явищем, так і тривалим, через некваліфіковану дію хірурга.

Серед системних факторів виділяють такі можливі причини епістаксису:

  • Алергічні реакції;
  • стійке підвищення артеріального тиску (гіпертензія);
  • хвороби, викликані переохолодженням організму;
  • вживання спиртовмісних напоїв (впливає на розширення судин);
  • патології крові;
  • дефіцит вітаміну С і К;
  • побічні ефекти від вживання медикаментів;
  • серцева недостатність;
  • системні хвороби сполучної тканини;
  • патології судин.

Перша допомога при носовій кровотечі

Невідкладну допомогу слід надати будь-якому потерпілому, незалежно від інтенсивності крововтрати та супутніх симптомів. Постарайтеся зайняти правильне положення або, якщо кровотеча відкрилася у дитини, посадіть його на стілець / крісло / диван, злегка нахиливши плечі та голову вперед. Так кров, спільно з іншими рідинами, буде витікати назовні, а не у внутрішній простір. Головне – не лягайте на горизонтальні площини, щоб кров не потрапила в горло (може викликати нудоту і блювоту).

Затисніть ніс великим і вказівним пальцем на 10 хвилин, щоб зупинити крововтрату. Регулюйте силу в залежності від віку, статі та особливостей стану потерпілого. Водночас прикладіть на перенісся холодний предмет і прополощіть рот холодною водою. Холод знижує приплив крові до носової порожнини, внаслідок чого вдасться скоротити або повністю зупинити крововтрату.

Якщо через 10 хвилин стан не стабілізувався, затисніть ніс ще на 10 хвилин і тільки після цього звертайтеся за невідкладною медичною допомогою. Якщо маніпуляції виявилися успішними, акуратно промийте носову порожнину і відпочиньте 3-4 години. Весь цей час потерпілий не повинен здійснювати різких рухів, розмовляти, кашляти, сякатися, ковтати кров, будь-яким чином впливати на носову порожнину.

Дочекайтеся фахівця, виконуйте його рекомендації та головне – не панікуйте. Під час епістаксису і 1-2 години після нього бажано дихати тільки ротом, щоб додатково не нашкодити слизової. Перші 3-4 години після зупинки кровотечі потерпілий повинен перебувати в максимально спокійних і комфортних для нього умовах. Активна фізична або психоемоційне навантаження може спровокувати рецидив.

У яких випадках слід звернутися до лікаря?

Часто повторювані носові кровотечі – однозначний привід для позапланового обстеження. Спершу зверніться до лікаря загальної практики, здайте необхідний перелік аналізів і чекайте вказівок фахівця. У яких випадках слід викликати швидку або відправитися в лікарню? Якщо з початку кровотечі (за умови виконання перерахованих вище рекомендацій) пройшло понад 20 хвилин, кров виділяється з обох ніздрів або виникає одночасна кровотеча з вуха, сечівника, іншій частині тіла.

Якщо ваше самопочуття викликає підозри, але крововтрату вдалося припинити, ви також можете звернутися до фахівця, щоб упевнитися в стані здоров’я. Організм – злагоджена система, яка не дає безпричинних збоїв. Будь-яке порушення в ньому спровоковано вірусом, травмою, інфекцією або іншим патогенним фактором. Не бійтеся (по)ставити питання лікарям і часто відвідувати фахівця. Можливо, від цих дій буде залежати ваше життя.

Чи можна запобігти кровотечі?

Насамперед слід подбати про зволоження слизової оболонки носа. Для цього використовують спеціальні пом’якшувальні спреї або розчини для промивання носових пазух. Вони особливо необхідні під час гострих респіраторних інфекцій. Якщо стан здоров’я в нормі, виконуйте маніпуляції 1-2 рази в тиждень в профілактичних цілях. Повітря в приміщенні також впливає на ступінь зволоженості слизових. В ідеалі він повинен бути чистим, прохолодним і вологим. Особливо це стосується спальні, в якій ми проводимо чималу кількість часу. Оптимальна температура для комфортного життя становить 18-20 ° C, а відносна вологість – 50-70%.

Придбайте зволожувач повітря. Це кліматичний прилад, який підвищує загальну вологість повітря в приміщенні. Його можна використовувати щодня, незалежно від погодних умов, але потреба у зволожувачі підвищується під час опалювального сезону.

Наступний етап – гігієнічний догляд. З огляду на статистичну інформацію, привчати дітей до правильної гігієни носа слід якомога раніше. Навчіть малюка використовувати носовичок, що не колупати в носі, правильно очищати ніздрі та не забувайте виконувати рекомендації самостійно.

Додатково лікарі радять звернути увагу на раціон і специфіку метаболізму. Нерідко крововтрата можлива через надмірне напруження під час дефекації. Як з цим боротися? Гармонізує раціон, їжте більше клітковини і обов’язково зверніться до лікаря. Можливо, саме у вашому випадку не обійтися без вживання проносних медикаментів.

Соцмережі