Стенокардія

Стенокардія є небезпечне захворювання, яке несе загрозу нормальній роботі серцево-судинній системі, а, значить, і життю людини в цілому. Існує безліч нюансів, орієнтуючись на які можна визначити наявність подібної проблеми і вжити заходів щодо її усунення. Так як стенокардія часто є передвісником інфаркту міокарда, краще за все подбати про профілактику, ніж доводити ситуацію до ускладнень.

Поняття про стенокардію і її класифікацію

Що таке стенокардія серця і як вона проявляється? Володіти такою інформацією дуже важливо, адже захворювання молодіє і сьогодні навіть у школярів існують проблеми з серцем. Загальне нездужання, збої в роботі серцевого м’яза і судин є ознаками ішемічної хвороби серця.

Одна з різновидів ІХС – стенокардія. Вона являє собою збій у постачанні серцевого м’яза кров’ю внаслідок звуження коронарних артерій. Нестача кисню провокує нездужання і болі в грудній клітці. У народі цю хворобу також називають «грудною жабою».

Класифікація стенокардії передбачає розподіл її на такі групи:

 1. стабільна
 2. нестабільна.

Якщо розглядати перший клас, розрізняють 4 ступеня стенокардії. Кожна з них характеризується певним ступенем ураження коронарних артерій і важкістю симптомів. Це так звані функціональні класи стенокардії, тобто розподіл граничних навантажень на організм до виникнення нападу.

1 ступінь – виявити захворювання на початковій стадії досить важко. Вона проявляється тільки при тривалих фізичних навантаженнях. При дослідженні помітні невеликі ділянки ураження судин, але в цілому первинна картина не викликає підозр на захворювання серця.

2 ступінь – підйоми вгору даються з великими труднощами, при стресі серцебиття частішає, серце починає здавлювати. Через деякий час напад зникає.

3 ступінь – незначні навантаження як фізичні, так і емоційні, а також погодні умови призводять до приступу стенокардії.

4 ступінь – крайня стадія, дуже небезпечна для людини. Протипоказані найпростіші навантаження і будь-які хвилювання. Напади можуть виникати навіть у стані спокою. Відноситься переважно до нестабільного класу.

Захворювання нестабільної групи стенокардії також поділяють на такі види:

 1. Вперше виникла – початковий симптом ІХС.
 2. Прогресуюча стенокардія – поступовий розвиток хвороби, погіршення стану хворого. Може розвиватися також при стенокардії напруги.
 3. Постінфарктна – після перенесення інфаркту або хірургічного втручання.
 4. Спонтанна – виникає несподівано без явних на те причин. Це так звана стенокардія спокою.

Останній підвид несе найбільшу загрозу, так як спазм судин зазвичай відбувається в стані повного спокою: вночі або рано вранці. При цьому відсутні явні провокуючі напад чинники. Така хвороба має кілька назв: варіантна, вазоспастична, стенокардія Принцметала. На її фоні можуть розвиватися інші серцеві недуги, пов’язані зі зміною серцевого ритму. Вазоспастична стенокардія часто є єдиним проявом ішемії серця у молодих людей.

Ознаки та причини

Ознаки стенокардії серця зазвичай проявляються протягом невеликого відрізка часу, переважно після фізичних навантажень. Їх інтенсивність і тривалість залежать від типу захворювання, а також від конкретних причин їх виникнення.

Ознаки стенокардії:

 • біль в грудній клітці сдавлюючого характеру, іноді пекуча;
 • утруднене дихання;
 • болі віддають у ліву руку, нижню щелепу або сусідні органи;
 • в положенні лежачи на боці посилюються неприємні відчуття;
 • дискомфорт викликає страх і тривогу;
 • збивається серцевий ритм.

Через деякий час напад припиняється. Допомагає прийом нітрогліцерину та інших нітратів короткої дії. Якщо передбачуваний напад стенокардії перевищує 20 хвилин, швидше за все, має місце інше, схоже за симптоматикою захворювання.

При стенокардії спокою симптоми найчастіше проявляються в період відпочинку або сну. При цьому хворий може прокинутися через різке погіршення стану: задухи, болю в грудній клітці, відчуття здавленості в грудях.

Ознаки стенокардії і інфаркту міокарда багато в чому схожі. Однак слід розрізняти їх, адже нерідко внаслідок недостатньої обізнаності інфаркт ігнорується. Головною відмінністю є причина виникнення болю. При стенокардії коронарна артерія звужується і ускладнюється потік крові, виникає нестача кисню. При інфаркті доступ крові повністю блокується, так як виникає тромбоз коронарної артерії. Внаслідок цього симптоми проявляються більш інтенсивно, тому що серцевий м’яз піддається серйозним ушкодженням. Існує реальна загроза життю хворого.

Причини стенокардії багато в чому криються у способі життя людини. Головним фактором провокування нападу є кисневе голодування. Воно виникає не тільки внаслідок атеросклерозу або спазмів судин. Причиною може стати куріння, отруєння токсичними газами, різке збільшення навантаження на серце. Особливо схильні до такого захворювання люди, які ведуть пасивний спосіб життя, які страждають на ожиріння, що вживають алкоголь, зі слабкою нервовою системою.

Психогенна стенокардія виникає внаслідок важких емоційних переживань. Тривалість такого нападу може досягати декількох днів, проте, тяжкість його перенесення менш відчутне. Найчастіше вона супроводжує людину все його життя з моменту розвитку недуги, хоча бувають випадки її одинарного виникнення. Причини її виникнення не пов’язані з фізичними навантаженнями. Найбільш схильні до цієї хвороби люди песимістичного настрою, що піддаються постійному стресу, переживань, астенічної статури. Інтенсивність прояву практично не змінюється з розвитком хвороби.

Рефлекторна стенокардія – це особливий вид захворювання. Вона виникає при наявності серйозних проблем з найближчими органами. Найчастіше поштовхом до її розвитку є холецистит, виразка або ракова пухлина шлунку і дванадцятипалої кишки. Також спровокувати напад може грип, інші патології органів серцево-судинної системи і шлунково-кишкового тракту.

Лікування і профілактика

Як і для будь-якого іншого захворювання в разі розвитку подібної патології потребує термінового лікування. Невідкладна допомога при стенокардії здатна врятувати життя, запобігши розвитку інфаркту міокарда. В подальшому необхідно дотримуватися певні запобіжні заходи профілактики, щоб знизити ризик повторного прояву захворювання.

Перша допомога

Що робити якщо людину застав напад стенокардії? Перша допомога в такому випадку націлена на відновлення нормального кровотоку за рахунок розширення судин і зняття спазму. Необхідно в найкоротші терміни купірувати напад. Найпростішим способом є прийом під язик нітрогліцерину. Хворому необхідно забезпечити спокій. Кращою позою для зменшення больових проявів є сидяча. Після того як була надана перша допомога при стенокардії необхідно викликати лікаря.

Лікування

Перед тим як приступати до безпосереднього лікування, необхідно провести діагностику. ЕКГ при стенокардії дозволяє виявити відхилення в серцевому ритмі і артеріальну непрохідність. Для більш ретельного дослідження проводять ЕхоКГ. Подібні методи найбільш ефективні при добовому стаціонарному спостереженні. Крім того, проводиться аналіз крові, тест на навантажувальні проби і коронографію.

Залежно від ступеня занедбаності і виду даного захворювання призначається той чи інший курс лікування. Найчастіше це прийом лікарських препаратів, що сприяють розширенню судин, усунення атеросклеротичних бляшок, зміцненню серцевого м’яза і розрідженню крові. Також призначається спеціальна дієта при стенокардії, орієнтована на зниження кількості вживаних жирів і важкої їжі.

Якщо напади трапляються дуже часто, швидше за все, буде потрібно хірургічне втручання. Особливо це актуально для спонтанного типу хвороби. В такому випадку проводиться стентування коронарних артерій і балонна ангіопластика. У важких випадках вдаються до аортокоронарного шунтування. На жаль, в подальшому існує ризик рецидиву і потрібно повторна операція.

Профілактика

Профілактика стенокардії має на увазі попередження нападів і подальшого розвитку захворювання. Необхідно налагодити свій спосіб життя. Незначні, але регулярні фізичні навантаження роблять загальний зміцнювальний вплив на організм. Крім того, слід відмовитися від шкідливих звичок і не нервувати через дрібниці. Для попередження нападу перед навантаженням потрібно приймати нітрогліцерин.

Харчування при стенокардії серця засноване на збагаченні раціону продуктами з вмістом калію і магнію, а також збільшення кількості споживаної жирної морської риби. Дуже корисні овочі і фрукти. Харчуватися потрібно часто і невеликими порціями. Жирна їжа виключається з раціону.

Хвороба серця стенокардія – це серйозна загроза для життя. Людина, яка хоча б один раз пережила подібний напад усвідомлює наскільки необхідно вчасно звернутися за допомогою.

Соцмережі