Молочниця

Молочниця у жінок (кандидоз) – запальне захворювання статевих органів, яке викликається грибом Candida albicans. Специфічну назву отримало через вагінальні виділення білуватого кольору, схожі на творожне молоко.

У процес втягується слизова оболонка піхви. Буває і поширений процес, що виходить на шкіру зовнішніх статевих органів. Це одне з найбільш частих захворювань, якому піддаються жінки будь-якого віку. Супутником кандидозу є знижений імунітет. У даній статті ми розповімо про основні причини молочниці у жінок, її симптоми і методи лікування.

Причини виникнення молочниці у жінок

Збудник буває «власним», коли з різних причин починається бурхливий ріст гриба, що входить до складу умовно-патогенної мікрофлори піхви. Молочниця передається і статевим шляхом, часто разом з іншими бактеріальними статевими інфекціями.

Повністю вилікувати молочницю, яка викликана власним збудником, можливо тільки при усуненні провокуючого фактора. До таких відносять такі:

 • Терапія імуносупресорами, променевим методом, хіміопрепаратами, що застосовується в онкології.
 • Зміна гормонального фону: як фізіологічне (вагітність, клімакс), так і патологічне (цукровий діабет, патологія яєчників, щитовидної залози, ожиріння).
 • Хронічні захворювання, які знижують імунітет (цироз печінки, хронічний пієлонефрит, захворювання дихальних шляхів, тонзиліт, ВІЛ інфекція).
 • Отруєння і інтоксикації.
 • Фактор харчування. Відіграє провідну роль для нормального імунітету.
 • Лікування антибіотиками. Будь-яка антибіотикотерапія (особливо безконтрольна) призводить до різного ступеня дисбактеріозу кишечника. Гриби роду Candida починають спочатку посилено розмножуватися в товстому кишечнику, потім поширюються на статеві органи.
 • Білизна. Часте купання в басейнах і водоймах, коли жінка тривалий час проводить в мокрій білизні провокує кандидоз. Синтетичні матеріали створюють ізольоване тепле вологе середовище в області статевих органів, що є сприятливим фактором для розмноження грибів.
 • Гігієнічні причини. Їх багато – як тривала відсутність гігієни, так і надмірне захоплення ароматичними засобами (інтимні гелі, вагінальні спреї, ароматизовані прокладки, використання щоденних прокладок, рідкісна зміна тампонів під час менструації).
 • Стреси, перевтома, важкі спортивні і фізичні навантаження.
 • Кліматичний фактор. Несприятливо як перегрівання, так і переохолодження, яке знижує захисні властивості.

При статевому механізмі передачі свербіж і печіння виникають через кілька днів після статевого акту. Потрібно обов’язково звернутися до лікаря. Неправильне самолікування антибіотиками може мати непоправні наслідки (генералізований кандидоз).

Перші ознаки і симптоми молочниці у жінок

Прояв молочниці характеризується специфічними симптомами, тому труднощів з діагностикою не виникає. Виразність і ступінь тяжкості процесу безпосередньо залежить від базового стану вагінальної мікрофлори та імунітету.

Зазвичай молочниця виникає на тлі якогось провокуючого фактора: переохолодження, тривалого прийому антибіотиків, стресів. Типовими симптомами є:

 • Сирнисті виділення з піхви. Це характерний для захворювання симптом, який дозволяє поставити правильний діагноз вже на початковому етапі хвороби. Зовнішній вигляд: білясті або сіро-білі з крупинками грудочки.
 • Сверблячка. З’являється навіть раніше виділень. Вона болісна, стійка, не зникає після гігієнічних процедур. Пік відчуттів – вечірній час. Посилюється при ходьбі. Вода полегшення не приносить, а посилює вираженість симптомів.
 • Мікротріщини. Їх поява пов’язана з переважанням кислого середовища, яку створюють гриби. Це вхідні ворота для супутньої бактеріальної флори. Якщо не лікувати захворювання вчасно, розвивається грибково-бактеріальне запалення.
 • Біль. Відчувається при сечовипусканні або статевому акті. Її механізм пов’язаний з роздратуванням мікротріщин.

Якщо до грибкової інфекції приєднується бактеріальна, виділення стають гнійного характеру (брудно жовтого кольору). Тоді молочницю можна сплутати з бактеріальним вагінозом. Призначені в такому випадку антибіотики тільки посилюють захворювання.

Методи діагностики молочниці

Будь-який діагноз, навіть самий очевидний, повинен підтверджуватися лабораторними дослідженнями. Типова картина може приховувати не тільки грибкову інфекцію, але супутню патологію. При хорошому імунітеті захворювання проявляється стертими симптомами, непомітними для жінки.

Для підтвердження остаточного діагнозу «кандидоз» існує чіткий алгоритм. Крім аналізу скарг і збору анамнезу існую такі методи:

 • Стандартний гінекологічний огляд. Виявляє характерний наліт на стінках піхви.
 • Мазок виділень. Його отримують за допомогою тампона (їм проводять в декількох місцях по стінках піхви і шийки матки).
 • Бактеріологічне дослідження. Отриманий матеріал поміщають на предметне скло, висушують, фарбують і аналізують під мікроскопом. Міцелій гриба роду Candida добре видно лаборанту. Чутливість методу складає 95%.
 • Культуральний спосіб. Біологічний матеріал поміщають на поживне середовище і чекають зростання міцелію. Якщо це відбувається, то діагноз підтверджується на 100%.

Чому не використовують серологічний метод? Поодинокі гриби присутні в складі мікрофлори здорових жінок. Для виникнення захворювання їх чисельність повинна перевищувати 10000 КУО (колонієутворюючих одиниць). Серологічні реакції виявляють навіть мінімальний вміст гриба, що не є доказом патології.

Лікарські препарати для лікування молочниці у жінок

При лікуванні молочниці у жінок застосовуються методи лікування будь-якого грибкового ураження. Залежно від тяжкості процесу, наявності загальних проявів призначають місцеві препарати або поєднують їх із засобами системної дії.

В ідеалі для лікування має призначатися той засіб, який показав найбільшу ефективність при визначенні чутливості культуральним методом. Це не завжди можливо, оскільки займає достатньо часу. Ми зупинимося на перевірених засобах, які можна застосовувати в домашніх умовах.

Капсули і таблетки від молочниці

Відносяться до засобів системної дії. Вони всмоктуються в кров і досягають вогнища інфекції. Таблетки від молочниці часто мають побічні реакції, але без них повністю позбутися від проблеми буває неможливо.

 • «Флуконазол». Випускається в капсулах. Діє вибірково на ферментативні системи багатьох грибів, в тому числі і Candida albicans. У вагінальному секреті досягає максимальної концентрації вже через 8 годин прийому і зберігається протягом 24 годин. Препарат приймають 1 раз на день.
 • «Флюкостат». Аналог «Флуконазола», випускається у вигляді капсул і розчину для ін’єкцій. Його вводять внутрішньовенно крапельно при генералізованому кандидозі на фоні вираженого імунодефіциту. Обидва препарати характеризуються середнім ступенем токсичності, викликають незначні побічні ефекти.
 • «Дифлюкан». Так само є аналогом «Флуконазола», але випускається в більш різноманітних формах. Крім капсул існує порошок для приготування суспензії (застосовується в педіатричній практиці) і розчин для внутрішньовенного введення.
 • «Клотримазол». Для прийому всередину випускається у вигляді таблеток. Володіє широким спектром дії. Активний не тільки по відношенню до збудників молочниці, але і деяких найпростіших (вагінальна трихомонада) і бактерій. Це ефективний засіб проти поєднаних вульвовагінітах.

За допомогою описаних препаратів молочниця лікується дуже легко. Вже після першого прийому зникають основні скарги. Обмеженням до широкого використання таблеток і капсул може бути тільки вагітність і важкі супутні захворювання у жінки.

Креми і мазі від молочниці

Засоби місцевого впливу. Вони призначаються в першу чергу вагітним жінкам, коли є протипоказання для системних таблеток. Можуть ізольовано допомогти на самому початку захворювання.

 • «Кандид». Крем, що містить клотримазол. Він легко наноситься на запалені ділянки слизової оболонки і швидко приносить полегшення симптомів.
 • «Клотримазол». Це мазь, яка добре розподіляється на поверхні статевих органів і проникає всередину піхви. Володіє широким спектром дії (аналогічно таблеткам). Її наносять два рази в день на всі уражені ділянки (вставати відразу не варто, краще перебувати в горизонтальному положенні приблизно 20 хвилин). Іноді може викликати печіння в місцях нанесення. На відміну від кремів, протипоказана при вагітності, так як незначно всмоктується зі слизової оболонки піхви.
 • «Пімафуцин». Відноситься до антибіотиків широкого спектра дії. Для місцевого застосування використовується у вигляді крему. Курс лікування мінімум 14 днів, але при більш тривалому використанні не викликає несприятливих реакцій. Добре переноситься. Показаний при вагітності.
 • «Гінофорт». Сучасні ліки з одноразовим місцевим застосуванням. За допомогою зручного аплікатора крем впорскується глибоко у піхву. Діюча речовина – бутоконазол, ефективний щодо багатьох видів грибкової інфекції. При вагітності і лактації протипоказаний.

Серед кремів і мазей для комплексного лікування широко використовують протизапальні та ранозагоювальні: «Акрідерм», «Левомеколь», «Актовегін». Вони добре справляються з симптомами запалення і загоюють мікротріщини слизової оболонки.

Свічки від молочниці

Свічки є найзручнішими, тому призначаються частіше кремів і мазей. Їх перевага – глибоке проникнення в піхві, що забезпечує максимальний вплив на збудника.

 • «Залаїн». Застосовується одноразово і діє дуже ефективно. При вагітності клінічних даних недостатньо. Місцево можуть виникати печіння і свербіж, які не вимагають відміни препарату. Можливе застосування при вагітності.
 • «Ливарол». Діюча речовина – кетоконазол дуже швидко пригнічує ріст грибів. Курс – 5 днів. Зазвичай добре переноситься, але протипоказаний при вагітності.
 • «Ірунін». Препарат, який використовують при хронічному рецидивуючому перебігу, коли інші засоби не дали результату. Може викликати печіння і свербіж. Протипоказаний в I триместрі.

Самостійно займатися лікуванням молочниці не варто. При затяжних формах потрібно зробити посів на чутливість до антибіотиків і отримувати ті препарати, які гарантовано пригнічують ріст збудника.

Лікування молочниці народними засобами

Оскільки захворювання широко поширене і часто переслідує жінок під час вагітності, народна медицина пропонує безліч рецептів порятунку від цієї недуги. Всі вони засновані на місцевому впливі на грибок.

Перевагою народних способів є їх доступність і низька ціна. Часто симптоми наздоганяють жінку до вечора, коду бігти в аптеку вже пізно. Тоді може допомогти один з наступних рецептів:

 • Йод, сіль,сода. У літрі води розводимо 2 столові ложки солі і 1 столову ложку соди. Кип’ятимо 2-3 хвилини. Остуджуємо до 40 ° С і додаємо 10 крапель йоду. Отриманим розчином потрібно робити спринцювання два рази в день. Курс – 5 днів.
 • Морквяний сік. Пити свіжовичавленим по 1 склянці на день натщесерце. Це стимуляція захисних властивостей організму.
 • Трави. Підходять ромашка, шавлія, деревій і календула. Для приготування розчину змішуємо по три ложки кожної, потім з суміші беремо столову ложку і заливаємо окропом (0,5 літра). Наполягаємо, проціджуємо. Розчином потрібно спринцюватися два рази в день.

Кожен рецепт може використовуватися в доповненні до основної терапії, так як ефективно знімає неприємні відчуття. Але краще радитися з лікарем перед застосуванням народних способів, так як частина можуть бути марними, а інші викликати алергічні реакції.

Особливості лікування хронічної молочниці

Перехід в хронічну форму легко відбувається через неправильне самолікування. Часто жінки плутають симптоми захворювання з бактеріальним вагінітом і починають лікувати його антибіотиками. Це тільки змащує клінічну картину, посилює дисбактеріоз піхви і призводить до формування хронічного запального процесу.

Хронічним захворювання вважається тоді, коли загострення зустрічаються 4 і більше рази в роки. В такому випадку звичайні схеми лікування не будуть ефективними.

 • Застосовують тільки поєднання місцевих препаратів з системними.
 • Виключають антибіотики і оральні контрацептиви.
 • Активно намагаються підвищити імунітет (вітаміни, збалансоване харчування, виключення стресів).
 • Обов’язкові пробіотики, так як нормальний стан мікрофлори кишечника прямо пов’язаний з вагінальним дисбактеріозом.
 • Лікування хронічних захворювань, які послаблюють захисні сили організму.

Базовий протигрибковий препарат використовують той же, тільки схеми його застосування значно відрізняються за часом. При успішному позбавленні від хронічної молочниці (що обов’язково потрібно підтвердити лабораторним дослідженням) проводять курс загальнозміцнюючих препаратів (вітамінів, пре-і пробіотиків).

Заходи профілактики молочниці

Вони необхідні людям, що входять до групи ризику (з вродженим або набутим зниженим імунітетом). Важливо розуміти, що дріжджоподібні гриби це постійні супутники організму і повністю від них позбутися можна. Профілактика спрямована на зміцнення захисних функцій, які не дають грибам створювати великі колонії і викликати запалення.

Описувати всі способи підвищення імунітету немає сенсу, цьому присвячені окремі статті. Назвемо специфічні заходи запобігання молочниці у жінок:

 • Використання бар’єрних способів запобігання.
 • Відмова від статевих контактів під час лікування кандидозу.
 • Відмова від гормональних контрацептивів.
 • Комплексне обстеження для виявлення причин зниження імунітету.
 • Поєднання курсу антибіотиків з профілактичними протигрибковими препаратами.
 • Ретельне дотримання правил особистої гігієни.
 • Відмова від шкідливих звичок.

Особливу роль в запобіганні молочниці грає збалансоване харчування. Наші імунні клітини і речовини, які вони синтезують, потребують протеїн. Дефіцит білкової їжі неприпустимий. Важливо додавання в раціон і Омега-3 жирних кислот.

Лікувати потрібно причину, а не наслідок. Патологічне розростання кандидозних грибів в піхві це наслідок багатьох причин. Найефективніше і недороге лікування молочниці, це зміна способу життя.

Соцмережі