Липа. Липовий цвіт. Користь і шкода

Липа (лат. Tilia) – це рід деревних рослин. Застосовується в усьому світі не тільки в народній, але і традиційній медицині. Найчастіше рослину (квіти) заварюють у вигляді чаю і використовують в якості заспокійливого, протисудомного та знеболюючого. Корисні властивості для здоров’я є не просто панацеєю, а підтверджені численними дослідженнями.

Ботаніка

Більшість з видів рослини дуже довговічні, легко досягають 200 років і продовжують бути продуктивними протягом свого першого століття життя. Зазвичай дерево має тривалість життя в кілька сотень років, але є зразки, які знаходяться на планеті вже більше 1000 років.

Липові дерева листяні і швидкозростаючі, зазвичай досягають 15-23 м у висоту і шириною від 12 до 15 м.

5-пелюсткові, ароматні, жовто-білі квіти збираються після весняного цвітіння, потім висушуються і зберігаються в умовах низької вологості. Це найцінніший лікарський компонент липи.

У молодих дерев майже гладка сіра кора. Старі мають сіро-коричневу кору, яка іноді покрита дрібними тріщинами. Листя від 6 до 20 сантиметрів, широкі, серцеподібні, асиметричні з загостреними кінцями і зубчастими краями.

Липові квіти вершково-жовті, ароматні, солодкі і трохи липкі, що є нормальним. Вони вважаються прекрасним джерелом пилку і нектару для виробництва меду. Що стосується плодів, вони кругло-овальні, злегка ребристі з гострим кінчиком, також мають слабку солодкість.

Дерева даного роду можна зустріти в усіх помірних регіонах Європи, Азії та Північної Америки, де кліматичні умови дозволяють їм процвітати. Найбільш поширені сорти включають:

1) Липа серцеподібна (Tilia cordata).

2) Липа крупнолистна (T. platyphyllos).

3) Липа європейська (T. europaea).

4) Липа американська (T. americana).

Історія

Починаючи з Середньовіччя, квіти липи в основному використовувалися як потогінний засіб. Вони також застосовувалися для різних лікувальних цілей в фітотерапії, в тому числі як відхаркувальний, сечогінний, спазмолітичний, шлунковий і седативний засіб. Крім того, цвіт традиційно застосовувався для лікування грипу, кашлю, мігрені, нервового напруження, засвоєння їжі, різних типів спазмів, захворювань печінки і жовчного міхура, діареї і підвищеного артеріального тиску, пов’язаного з артеріосклерозом.

Наполягання квітів роблять чай приємним на смак. У кількох джерелах повідомляється, що липові квіти вважалися настільки ефективними при лікуванні епілепсії, що її можна вилікувати, просто сидячи під деревом. З соку дерева отримували цукор, а з насіння масло, яке нагадує оливкове. У давньогрецькій міфології німфа Філіра перетворилася в липове дерево, благаючи богів не залишати її серед смертних.

Хімічний склад

Квіти і плоди особливо багаті потужними антиоксидантами, такими як кверцетин, кемпферол, акацетин, афзелін, тилірозид, гербацетин, протоантоціанід, n-кумарова кислота (зустрічаються і в липовому меді) і іншими потужними флавонідами, а також ефірними маслами, такими як евгенол, лімонен, цитрал, цитронелол і цитронелал.

Липа також містить вітамін C, глюкозу, каротин, білок, танін, мікро- і макроелементи, дубільні речовини.

Липовий мед містить воду, глюкозу, левунозу, фруктозу, вітаміни, макро- мікроелементи, а також мальтозу.

Застосування і користь

Липа застосовується для стимуляції потовиділення при лихоманці під час застуди та інфекцій, для зменшення закладеності носа і полегшення роздратування горла і кашлю. Вона надає заспокійливу дію і використовується для лікування аритмії через стрес і високого кров’яного тиску. Також застосовується в лосьйонах проти зуду. Однак кількість досліджень з цього приводу обмежена, хоча користь липи вивчається давно.

  1. Лікує застуди та респіраторні інфекції. Квітковий чай і відвар рекомендується для лікування застуди, грипу, бронхіту та інших подібних респіраторних захворювань. Вона здатна допомогти не тільки знизити лихоманку, стимулюючи потовиділення, а й зменшити кашель, подразнення і біль в горлі, а також закладеність носа завдяки муколітичній дії (допомагає розріджувати слиз).
  2. Допомагає знизити рівень стрес і занепокоєння. Регулярне вживання липового чаю допомагає зменшити занепокоєння і стрес, завдяки помірним седативним властивостям цвіту. Чашка чаю щовечора відмінний спосіб розслабитися і підготуватися до хорошого нічного сну. Контроль рівня стресу важливий для нормальної роботи серця, усунення симптомів тривожного розладу. Седативні властивості підтверджені і на тваринах. Липа надавала такий ефект на мишей і в формі водного екстракту, і при вдиханні масел з неї в ході іншого дослідження.
  3. Зменшує метеоризм і полегшує біль в шлунку або спазми. Цвіт і листя рослини – природний спазмолітичний засіб і, як встановлено дослідженнями, ефективно зменшують кількість газів в шлунку і заспокоює спазми, диспепсію і виразковий біль. Більш того, вони відмінно підходять для усунення блювоти. Традиційно липова деревина була серед тих, які перетворювали в деревне вугілля і використовували в якості активованого вугілля для лікування метеоризму. Дослідження на тваринах in vitro з використанням дванадцятипалої кишки щура підтвердили спазмолітичну дію. Активність інгібувати атропіном і папаверином і підвищувалася ацетилхоліном. Спазмолітичні властивості приписуються п-кумаровим кислотам і флавоноїдам в рослині.
  4. Підтримує здоров’я жовчного міхура і печінки. Нові дані свідчать про те, що цвіт може бути гепатопротектором (здатний запобігати пошкодженню печінки). Згідно з декількома дослідженнями, заболонь (зовнішня частина деревини, що знаходиться відразу під корою) є ефективним природним засобом для очищення печінки і лікування каменів в жовчному міхурі.
  5. Знижує високий кров’яний тиск. Заболонь також є ефективним сечогінним засобом і, таким чином, сприяє зниженню високого кров’яного тиску. На додаток до цього, це відмінний засіб для дезінтоксикації нирок. Крім того, вона здатна розширювати кровоносні судини і ефективна в боротьбі з головними болями.
  6. Рослина має антиоксидантні, антиспазматичні, протигрибкові і антибактеріальні властивості. Цей ефект у квітів липи також підтверджується дослідженнями. Передбачається, що речовини в їх складі здатні навіть пригнічувати активність патогенних мікроорганізми, що передаються через харчові продукти.
  7. Пом’якшувальну (заспокійливу) властивість липи використовувалося в лосьйонах проти зуду, а також при ревматизмі. В одному доповіді розглядаються протизапальні і ранозагоювальні властивості Tilia sylvestris. Два основних флавоноїду, каемпферол і кверцетин в T. argentea, продемонстрували потужну протизапальну активність при 50 мг / кг на мишах.

Квіткові екстракти дерева присутні в різноманітних косметичних продуктах від лосьйонів для тіла до кремів для обличчя і масажних масел.

Гомеопати використовують липу для лікування енурезу, нетримання, крововиливів, випадання матки і епілепсії.

Рослина також має сечогінну дію і володіє в’язким ефектом, а ще можливою антидіабетичною активністю. T. cordata використовується медикаментозно невеликим відсотком людей з діабетом за результатами на Близькому Сході (за результатами опитування).

Липа також сприяла засвоєнню заліза у щурів, що може бути корисно при залізодефіцитній анемії.

Шкода

Необхідно мати на увазі, що натуральні продукти не завжди безпечні, і дотримуватися дозування, яке залежить від декількох факторів, таких як вік, стан здоров’я та ряд інших умов. Потрібно обов’язково слідувати відповідним вказівкам в інструкції або проконсультуватися з фармацевтом, лікарем або іншим фахівцем у галузі охорони здоров’я перед використанням засобів.

У рідкісних випадках ця рослина викликає алергію.

Хоча ніякі сучасні клінічні дані не були опубліковані з цього приводу, але німецька Комісія E (серйозна державна організація, аналог американської FDA) у своїй монографії уклала що цвіт липи кардіотоксичний. За їх словами часте використання чаїв липового цвіту може пов’язано з пошкодженням серця. Але при цьому липовий цвіт вказано в німецькій фармакопеї та схвалений в монографіях тієї ж німецької Комісії E. У Німеччині він віднесений до протизастудних і протикашльових засобів

Протипоказання

Вагітність і грудне вигодовування: недостатньо відомо про застосування липи під час вагітності та годування груддю. Тому рекомендується уникати її використання в ці періоди.

Захворювання серця: при наявності серцевих захворювань, не варто використовувати липу без медичного спостереження або рекомендацій лікаря, так як вона дає додаткове навантаження на серце через сечогінні і потогінні властивості.

Побічні реакції

Є повідомлення про специфічну токсичність, такі як контактна кропив’янка, алергія на певні плодові масла липи у щурів, сезонний поліноз (алергічна реакція на пилок), залишки хлорорганічних пестицидів в липовмісних напоях і контактний дерматит з ринокон’юнктитом через вплив м’якого деревного пилу.

Скільки можна вживати в день?

Липа доступна в декількох лікарських формах. Вважається, що необхідно споживати не більше 2-4 г в день липи з чаїв або інших форм для внутрішнього використання. Подібні схеми дозування можна знайти на різних комерційних веб-сайтах або в інструкціях, але ніякими сучасними дослідженнями не встановлено конкретне дозування.

Соцмережі