Інжир сушений: користь і шкода

Що таке інжир?

Інжир – це назва дерева і чагарника родом з Близького Сходу і Західної Азії, а в нинішній час поширився по світу і має важливе промислове значення. Також інжиром називають плоди цієї рослини, а точніше супліддя, які і представляють основну цінність. Вживають їх зазвичай в сушеному вигляді, так як так вони здатні довго зберігатися і при цьому не втрачають корисні властивості.

Користь інжиру для здоров’я відома дуже давно і є дуже значущою, але в той же час за певних захворюваннях він протипоказаний і може завдати шкоди.

Коротко про рослину

Інші назви рослини: фігове дерево (по-іншому – Фіга) або Смоковниця звичайна і ін.

Інші назви плодів: винна ягода, фіга і ін.

Батьківщиною інжиру вважається Карія (Мала Азія). Пізніше його почали вирощувати в Єгипті, Середній Азії та Америці. До України інжир потрапив приблизно триста років тому. На сьогодні він виростає на Кавказі, в Криму і південних регіонах України.

Свіжі плоди швидко псуються (через 1-2 дні), тому, щоб зберегти інжир, його часто в’ялять, а в такому вигляді він може зберігатися до року. Отриманий продукт можна транспортувати навіть на далекі відстані. Що стосується якості плоду, то тут можна заспокоїтися: згідно з численними дослідженнями, сушений інжир набагато корисніше, ніж свіжий.

Користь інжиру

Дієтологи наголошують, що в’ялений інжир – це справжня комора корисних мінералів (калій, кальцій, магній), вітамінів (A, C, B1, B2), білків, органічних кислот. Таким чином, на організм людини плоди мають позитивний вплив:

  1. Клітковина, що міститься у великій кількості в продукті, позитивним чином впливає на шлунково-кишковий тракт. Вона покращує всмоктування корисних складових, також розм’якшує калові маси, що попереджає запори.
  2. Доведено, що якщо кожен день вживати хоча б по кілька плодів, то це допоможе мінімізувати ризики серцево-судинних захворювань. «Сердечні» мікроелементи, що входять до складу сушеного інжиру забезпечують правильне проведення імпульсу, зменшують в’язкість крові і тромбоутворення, регулюють обмінні процеси в серцевому м’язі. Поїдання плодів фігового дерева є «смачною» профілактикою ішемічної хвороби, стенокардії, інфаркту міокарда та атеросклерозу.
  3. У продукті міститься рідкісна і в той же час корисна речовина – фіцин. Він покращує всмоктування білків, що сприяє зміцненню і набору м’язової маси (це особливо актуально для спортсменів).
  4. Яблучна і оцтова кислота насичують організм амінокислотами, які є основними елементами, що забезпечують енергією м’язову тканину. Також вони частково виконують роль нейромедіаторів, тобто передають нервовий імпульс від однієї клітини до іншої. Крім того, в харчових кислотах міститься бета-каротин, який є сильним антиоксидантом. Він нейтралізує токсини і виводить з організму вільні радикали, що запобігає утворенню злоякісних пухлин.
  5. Сушений інжир, відварений в молоці, прискорює одужання при респіраторних захворюваннях, кашлі, ангіні, бронхіті і пневмонії.
  6. Згідно народній медицині, інжир, чорнослив, родзинки (кожної речовини взяти по 200 грам) і волоський горіх (12 ядер) благотворним чином впливають на статеву функцію у чоловіків: нормалізують потенцію, покращують якість сперми, продовжує статевий акт. Інгредієнти перемішати, вживати щодня по столовій ложці, запивати молоком або кефіром.

Авіценна (відомий перський вчений, філософ, лікар XI століття) рекомендував плоди фігового дерева при лихоманці, малярії, прокази і корі. Також древній лікар радив інжир раковим хворим, особливо, которі потребують калорійне і енергетичне харчування.

Калорійність інжиру

Багато людей, що бажають схуднути, задаються питанням, чи можна їм їсти сушений інжир? Поживна цінність продукту досить висока. У свіжих плодах (розрахунок йде на кількість 100 грам) міститься 110 калорій, а в в’ялених в два рази більше – 220. У зв’язку з цим дієтологи не рекомендують їсти поживне суцвіття тим, хто знаходиться на дієті і хоче скинути зайві кілограми.

Разом з тим, ослабленим пацієнтам і післяопераційним хворим необхідно вживати інжир (якщо немає лікарських протипоказань) для швидкого відновлення і насичення організму необхідними речовинами.

З іншого боку інжир може допомогти менше вживати іншої їжі. Оцтова і яблучна кислота, що міститься в плодах на тривалий час усуває відчуття голоду, тому людина не скоро захоче їсти. Схожу функцію виконує клітковина: вона заповнює шлунок і швидко викликає почуття насичення.

У висушеному інжир, в порівнянні зі свіжим суцвіттям, міститься більша кількості глюкози (концентрація зростає до 70%). Проте, фахівці повідомляють: природний цукор легко засвоюється і активно постачає організм енергією, тому помірне вживання плодів фігового дерева до ожиріння не приведе.

Шкода (кому його їсти не можна)

Незважаючи на велику кількість корисних властивостей, не кожній людині корисний сушений інжир. Існує маса протипоказань до його вживання, які обов’язково необхідно враховувати перед покупкою спокусливих плодів.

Пропонуємо ознайомитися з таблицею, щоб детально розібратися в протипоказаннях.

Речовина При яких хворобах не вживати
Цукор

При цукровому діабеті слід дотримуватися безвуглеводної дієти. Оскільки в сушеному інжирі міститься багато цукру, то цей продукт пацієнтам з порушенням вуглеводного обміну строго протипоказаний.

Вагітним слід порадитися з лікарем, перш ніж купувати смачний продукт. Справа в тому, що у жінок «в положенні» може протікати гестаційний діабет, при якому солодкі страви також протипоказані. Діагностика захворювання – це пероральний тест на толерантність до глюкози, проводиться між 24 і 28 тижнями вагітності.

Щавелева кислота Тим, хто страждає на подагру (хвороба суглобів і тканин, викликана порушенням речового обміну), патологію нирок і ревматоїдний артрит їсти інжир забороняється. Щавлева кислота, яка рясно міститься в продукті, утворює оксалати кальцію, відомі, як «ниркові камені». Вони можуть забивати протоки, тим самим викликати порушення виведення сечі.
Клітковина Здоровий організм легко переварить клітковину, максимальна незручність, яка може виникнути – це часті позиви в туалет. Проте, якщо у людини є захворювання шлунково-кишкового тракту на стадії загострення (панкреатит, виразкова хвороба шлунка або дванадцятипалої кишки, гастрит, порушення мікрофлори кишечника), то їсти даний продукт не рекомендується. В іншому випадку, протягом патологічного процесу може посилитися і спричинити за собою негативні і часом небезпечні стану.
«Серцеві» мікроелементи Часте вживання сушеного інжиру призводить до накопичення в організмі калію, магнію і кальцію. «Серцеві» мікроелементи при помірному надходженні приносять безперечну користь, а ось надлишок може неабияк нашкодити. Перш за все, страждає серце: відмічається аритмія, прискорений пульс, також можуть виникнути судоми і оніміння кінцівок. У важких випадках спостерігається нудота, блювота, втрата свідомості.

 

Также следует отметить, что сушеный инжир ускоряет мочеотделение, что способствует понижению давления. В связи с этим, гипотоникам не рекомендуется увлекаться данным продуктом.

Существуют и возрастные ограничения – педиатры запрещают детям до пяти лет кушать плоды смоковницы. Незрелая пищеварительная система не способна выделить ферменты, которые бы полностью расщепили многочисленные составляющие сладкие соцветия. В противном случае, это может привести к болям и вздутию живота, тошноте и поносу.

Итак, плоды фигового дерева не настолько безопасны, как кажется на первый взгляд. Тем не менее, если отсутствуют прямые противопоказания к употреблению, то их можно смело есть, но не переедать. Как говорят диетологи, нужно кушать столько, сколько поместится в ладошку.

Соцмережі