Ефективна дієта для схуднення: чи існує вона?

Кожна людина, що страждає ожирінням, або має хоча б 4-5 зайвих кілограмів, мріє про ефективну дієту для схуднення. Вона представляється простою, доступною і ефективною: їсти можна все, в будь-яких кількостях, і при цьому вага буде швидко танути. Шкода, що це лише мрія. На думку фахівців, швидке схуднення небезпечно для здоров’я, особливо якщо за короткий час втрачається 10-15 кг або більше. Це може привести до серйозних проблем в обміні речовин, роботі гормонів і внутрішніх органів. Звичайно, є цілий ряд дієт, які збалансовані, містять знижену кількість калорій і достатній обсяг поживних речовин, але вони призводять до поступової втрати ваги. Давайте спробуємо розібратися, чим відрізняється хороша дієта від небезпечної, і які з них найбільш ефективні?

Швидке схуднення на дієті: чим небезпечне?

Звичайно, що істотна втрата ваги за короткий термін – це найбільш очікуваний результат для будь-якої людини, що має надлишкову масу тіла. Але лікарі не втомлюються повторювати, що швидке схуднення може серйозно нашкодити як фізичному здоров’ю, так і психіці.

По-перше, втрачені кілограми після того, як програма схуднення припиняється, можна набрати знову. Причому, в результаті вага може стати навіть вищою, ніж була спочатку. Вважається, що оптимальний темп схуднення – це не більше 1,5-2 кг в тиждень. Таким чином, щоб скинути 10 кг, потрібно не менше 5-7 тижнів, а то і більше.

По-друге, швидка втрата ваги зазвичай досягається за рахунок жорстких обмежень калорійності, голодування або поєднання їх ще й з виснажливими тренуваннями. Але ці зміни в житті не постійні, і після того, як досягнуть «ідеальної» ваги, людина повертається до своїх звичайних звичок харчування і активності. У підсумку, маса тіла знову прибуває, і потрібно знову худнути.

Таким чином, щоб досягти реальних успіхів, потрібно міняти весь свій спосіб життя, стиль харчування і активності, створюючи умови для постійних витрат калорій і надходження меншого їх обсягу з їжею.

Ефективна дієта для схуднення: чи існує вона?

Якщо говорити про те, чи існує універсальна і ефективна дієта для схуднення, яка буде допомагати всім, відповідь – ні. Причинами набору ваги можуть бути різні фактори, починаючи від банального переїдання, малорухомості і ліні, закінчуючи серйозними ендокринними розладами і неврологічними захворюваннями, патологіями внутрішніх органів. Наприклад, набір ваги типовий для цукрового діабету 2-го типу, хвороби Кушинга або гіпотиреозу, синдрому Піквіка, пухлини підшлункової залози (інсулінома) і багатьох інших.

Відповідно, для відносно здорових людей підходить практично будь-який збалансований режим харчування, який дещо обмежує калорійність раціону, при цьому поставляючи в організм всі необхідні нутрієнти. Якщо додати до цього регулярні тренування, розширити повсякденну активність – вага поступово піде. Але для пацієнтів з серйозними хворобами потрібна спеціальна лікувальна дієта, що враховує особливості змін метаболізму, а також паралельне лікування основного захворювання – видалення пухлини, корекція рівня гормонів, цукрознижуючі препарати або ін’єкції інсуліну при діабеті.

Хороша дієта: особливості у чоловіків

Крім стану здоров’я вплив на набір і втрату ваги надають статеві відмінності. У чоловіків і жінок організм по-різному запасає і метаболізує (розщеплює) жирові відкладення, що пов’язано з еволюційно-сформованими механізмами. Тому, хороша дієта, яка ідеально підходить для чоловіків, може зовсім не дати результату і не зменшити масу тіла жінки. Але чому так?

Чоловіки, як це склалося ще в стародавні часи, повинні займатися полюванням, щоб забезпечити свою сім’ю їжею. Тому їм потрібна сила, витривалість і м’язова маса, щоб вони бігали, тягали мамонтів і рятувалися від хижаків. Хоча сьогодні часи змінилися, але особливості метаболізму чоловічого організму залишилися колишніми. Тому вони худнуть швидше і простіше, якщо скорочують калорійність їжі і тренуються. Чоловіче тіло швидше жіночого зганяє жир і нарощує м’язову масу. У цьому допомагає тестостерон. У міру зменшення рівня тестостерону до старості, чоловіки теж набирають вагу швидше, а втрачають його – гірше.

Чоловікам потрібно більше калорій, більше білка і жиру, у них вони витрачаються швидше. А ось цукру їм можна їсти і поменше, він дає швидку енергію, але її мало, і на активну роботу м’язів в довгостроковій перспективі її не вистачить, краще віддати перевагу складним вуглеводам зі злаків.

«Жіноча» дієта

Основне призначення жінки, з точки зору біології і еволюції, це успішне виношування і народження дітей. Для того, щоб плід активно розвивався, потрібно багато енергії і поживних компонентів. Тому жіноче тіло спочатку запасає жири в області стегон, частково – талії та грудей, спини і рук. Крім витрат під час вагітності, не менш важливі і витрати енергії в період годування груддю. Тому всі жінки набирають додатковий жир в період вагітності. Це непорушний запас на час лактації, якщо їжі буде не вистачати.

В силу цих особливостей жінкам потрібно менше білка – їх м’язова маса нижче, але у прекрасної половини людства є «еволюційна» тяга до солодких страв. Саме з вуглеводів легше і швидше за все можна отримати багато енергії, яку можна запасати в вигляді підшкірних жирів. Загальний обсяг калорійності жіночого раціону нижче. Еволюційно жінки займалися збиранням і домашніми справами, їх організму не потрібно було стільки ж м’язів, скільки чоловікам. У жіночому раціоні повинен бути насичений жир, трохи білка і складні вуглеводи. Якщо будуть переважати легкі вуглеводи, запасливий організм буде негайно переводити надлишок енергії в запасну форму – жири на проблемних зонах.

Модні дієти: користь чи шкода?

Кожна дієта, якою б хорошою вона не була, має як свої плюси, так і мінуси, протипоказання до застосування. Так, наприклад, популярна сьогодні кетодієта за даними дослідників з Австрії, може провокувати псоріатичні висипання. Вчені відзначили, що кетодієти, що включають тригліцериди із середньою довжиною ланцюга, поряд з Омега-3 жирними кислотами, отриманими з горіхів, насіння і риб’ячого жиру, можуть бути предикторами загострення псоріазу. Дослідження під назвою «Вплив кетогенних дієт на псоріазоподібні запалення шкіри» було опубліковано в серпні 2019 р в Journal of Investigative Dermatology. Таким чином людям, які мають спадкову схильність до цієї хвороби, варто уникати схуднення з використанням цієї модної сьогодні дієти.

Соцмережі

Exit mobile version