Інсулін

Зміст Сховати

Гормон білкової природи, що утворюється в бета-клітинах острівців Лангерганса підшлункової залози. Впливає на обмін речовин практично у всіх тканинах. Основна дія інсуліну полягає в зниженні концентрації глюкози в крові. Крім того, інсулін підсилює синтез жирів і білків і пригнічує розщеплення глікогену і жирів. Нормальна концентрація імунореактивного інсуліну в крові натще становить від 6 до 12,5 мкЕД / мл. Недолік вироблення інсуліну (вроджений або набутий) веде до цукрового діабету. Підвищення концентрації інсуліну в крові спостерігається при інсулінорезистентності тканин і лежить в основі розвитку метаболічного синдрому. Препарати інсуліну використовуються в якості лікарських засобів при цукровому діабеті.

Що ми знаємо про інсулін? Якщо організм раптом перестав його виробляти, людина приречена на довічні уколи. І дійсно, штучний інсулін при діабеті натомість власного гормону – порятунок для хворих. Сучасна фармацевтика пропонує якісні препарати, які можуть повністю замінити собою природне вироблення інсуліну, і забезпечують високу якість життя хворого. У минуле пішли звичайні шприци і великі пляшки ліків, з яких так важко набрати потрібну дозу. Сьогодні введення інсуліну не становить труднощів, адже ліки випускається в зручних ручках-шприцах з дозатором, а часом хворим і зовсім встановлюють спеціальну помпу, де порції ліків відміряються і потрапляють в кровотік автоматично.

Чому ж так важливий інсулін? Він регулює рівень глюкози в крові людини, адже саме глюкоза – основне джерело енергії для організму. Дія інсуліну дуже багатогранна і добре вивчена сучасною наукою.

Інсулін в організмі людини

Гормон інсулін

Інсулін людини виробляється особливими клітинами (бета-клітинами) підшлункової залози. Ці клітини в основній своїй масі знаходяться в хвості залози і називаються острівцями Лангерганса. Вони розташовані в підшлунковій залозі. Інсулін відповідає, перш за все, за регулювання рівня глюкози в крові. Як це відбувається?

 • За допомогою інсуліну покращується проникність клітинної мембрани, і глюкоза легко проходить крізь неї.
 • Інсулін бере участь в процесі переходу глюкози в запаси глікогену в м’язах і печінці
 • інсулін в крові сприяє розщепленню глюкози.
 • Він знижує активність ферментів, що розщеплюють глікоген і жир.

Зниження вироблення інсуліну власними клітинами організму призводить до того, що у людини починається цукровий діабет I типу. В цьому випадку необоротно руйнуються самі бета-клітини, де при нормальному вуглеводному обміні і повинен вироблятися інсулін. Людині, хворій таким діабетом, потрібне постійне введення штучно синтезованого інсуліну. Якщо ж гормон виробляється в потрібній кількості, але рецептори клітин стають до нього не чутливі – це говорить про розвиток цукрового діабету другого типу. Інсулін для його лікування на перших етапах не використовується, але при прогресуванні захворювання ендокринолог може призначити його уколи для зниження навантаження на підшлункову залозу.

До недавнього часу в лікуванні хворих на діабет застосовували препарат, зроблений на основі гормонів тварин, або модифікований інсулін тварин, в якому замінена одна амінокислота. Розвиток фармацевтичної промисловості дозволило отримувати препарати високої якості за допомогою генної інженерії. Синтезовані таким чином інсуліни не викликають алергії, для успішної корекції діабету потрібні менші їх дози.

Вироблення інсуліну

Вироблення інсуліну – складний і багатоетапний процес. Спочатку в організмі синтезується неактивна речовина, що передує повноцінному інсуліну (препроінсулін), який потім набуває активну форму. Структура препроінсуліну прописана в певній хромосомі людини. Одночасно з його синтезом, утворюється спеціальний L-пептид, за допомогою якого препроінсулін проходить через мембрану клітин, перетворюється в проінсулін і залишається дозрівати в спеціальній клітинній структурі (комплексі Гольджі).

Дозрівання – найдовший етап в ланцюжку вироблення інсуліну. У цей період проінсулін розкладається на інсулін і С-пептид. Потім гормон приєднується до цинку, який знаходиться в організмі в іонній формі.

Викид інсуліну з бета-клітин відбувається після того, як в крові зростає кількість глюкози. Крім цього, секреція і вихід інсуліну в кров залежить від наявності певних гормонів, жирних кислот і амінокислот, іонів кальцію і калію в плазмі. Зменшується його виробництво у відповідь на викид іншого гормону – глюкагону, який теж синтезується в підшлунковій залозі, але в інших її клітинах – альфа-клітинах.

На секрецію інсуліну впливає і автономна нервова система людини:

 • Парасимпатична частина впливає на збільшення синтезу гормону інсуліну.
 • За пригнічення синтезу несе відповідальність її симпатична частина.

Дія інсуліну

Дія інсуліну полягає в тому, що він контролює і регулює обмін вуглеводів. Це досягається за рахунок збільшення проникності клітинних мембран для глюкози, що дозволяє їй швидко потрапити всередину клітини. Інсулін в організмі впливає на інсулінозалежні тканини – м’язи і жир. У сукупності ці тканини складають 2/3 клітинної маси і відповідають за найважливіші життєві функції (дихання, кровообіг).

Дія інсуліну засноване на роботі білка-рецептора, розташованого в клітинній мембрані. Гормон зв’язується з рецептором і розпізнається їм, запускаючи роботу цілого ланцюжка ферментів. В результаті біохімічних змін відбувається активація білка протеїнкінази С, що впливає на внутрішньоклітинний обмін речовин.

Інсулін людини впливає на цілий ряд ферментів, але основна функція по зменшенню кількості глюкози крові реалізується за рахунок:

 • Збільшення здатності клітин поглинати глюкозу.
 • Активації ферментів по утилізації глюкози.
 • Прискорення формування запасів глюкози у вигляді глікогену в клітинах печінки.
 • Зменшення інтенсивності утворення глюкози в печінці.

Крім цього, дія інсуліну полягає в тому, що він:

 • Збільшує поглинання амінокислот клітинами.
 • Покращує надходження іонів калію, фосфору і магнію в клітину.
 • Збільшує вироблення жирних кислот.
 • Сприяє перетворенню глюкози в тригліцериди в печінці і жировій тканині.
 • Покращує реплікацію (відтворення) ДНК.
 • Зменшує надходження жирних кислот в кровоносне русло.
 • Пригнічує розпад білків.

Цукор і інсулін

Інсулін в крові безпосередньо впливає на утилізацію глюкози. Як це відбувається у здорової людини? У нормі при тривалій перерві в їжі рівень глюкози в крові залишається незмінним за рахунок того, що підшлункова залоза виробляє невеликі порції інсуліну. Ледве їжа, багата вуглеводами, потрапляє в рот, слина розкладає їх на прості молекули глюкози, які моментально всмоктуються в кров через слизову оболонку ротової порожнини.

Підшлункова залоза отримує інформацію про те, що для утилізації глюкози потрібна велика кількість інсуліну, і він береться з запасів, накопичених залозою за час перерви в їжі. Викид інсуліну в цьому випадку називають першою фазою інсулінової відповіді.

В результаті викиду цукор в крові зменшується до норми, а запас гормону в підшлунковій залозі виснажується. Залоза починає виробляти додатковий інсулін, який повільно потрапляє в кров – це друга фаза інсулінової відповіді. У нормі інсулін продовжує вироблятися і надходити в кров у міру перетравлювання їжі. Частина глюкози організм запасає у вигляді глікогену в м’язах і печінці. Якщо глікоген більше нікуди дівати, а в крові залишилися не утилізовані вуглеводи, інсулін сприяє тому, що вони перетворяться в жири і відкладуться в жировій тканині. Коли згодом кількість глюкози в крові стане падати, альфа-клітини підшлункової залози почнуть виробляти глюкагон – гормон, зворотний інсуліну за своєю дією: він повідомляє м’язам і печінці, що прийшла пора звернути запаси глікогену в глюкозу, і за рахунок цього підтримувати цукор крові в нормі. Виснажені запаси глікогену організм поповнить під час наступного прийому їжі.

Виходить, що підтримання нормального рівня глюкози в крові – результат гормональної регуляції організму, причому є дві групи гормонів, які по-різному впливають на кількість глюкози:

 • Інсулін володіє гіпоглікемічною дією – він зменшує кількість цукру в крові за рахунок відкладання глюкози у вигляді глікогену в печінці і м’язах. При перевищенні рівня глюкози вище певної цифри організм починає виробляти інсулін для утилізація цукру.
 • Глюкагон – гіперглікемічний гормон, що виробляється в альфа-клітинах підшлункової залози і звертає запаси глікогену печінки і м’язів в глюкозу.

Рівень інсуліну в крові

Інсулін: норма у жінок

Нормальний рівень інсуліну в крові жінки свідчить про те, що організм справляється з переробкою глюкози. Хороший показник глюкози натще – від 3.3 до 5.5 ммоль / л, інсуліну – від 3 до 26 мкЕД / мл. Трохи відрізняються нормативи для літніх і вагітних жінок:

 • У літніх – 6-35 мкЕД / мл.
 • У вагітних – 6-28 мкЕД / мл.

Норму інсуліну потрібно враховувати в діагностиці цукрового діабету: поряд з визначенням глюкози в крові, аналіз на інсулін дозволяє зрозуміти, чи є захворювання. При цьому значення має як підвищення, так і зменшення показника відносно нормальних цифр. Так, підвищений інсулін говорить про те, що підшлункова залоза працює в холосту, видаючи зайві дози гормону, а він не засвоюється клітинами організму. Зниження кількості інсуліну означає, що бета-клітини підшлункової залози не в змозі виробити потрібну кількість гормону.

Цікаво, що у вагітних рівень глюкози крові і інсуліну має інші норми. Це пов’язано з тим, що плацента виробляє гормони, що збільшують кількість глюкози в крові, а вона провокує викид інсуліну. В результаті рівень цукру зростає, він проникає крізь плаценту до дитини, змушуючи його підшлункову залозу працювати в посиленому режимі і синтезувати багато інсуліну. Глюкоза засвоюється і запасається у вигляді жиру, вага плода збільшується, а це небезпечно для течії і результату майбутніх пологів – великий малюк може просто застрягти в родових шляхах. Щоб уникнути цього, жінки, у яких виявлено збільшення кількості інсуліну і глюкози під час вагітності, повинні спостерігатися у лікаря і виконувати його призначення.

Інсулін: норма у чоловіків

Норма інсуліну однакова для чоловіків і жінок, і становить 3-26 мкЕД / мл. Причиною зниження секреції гормону є руйнування клітин підшлункової залози. Зазвичай це трапляється в молодому віці, на тлі гострої вірусної інфекції (грипу) – захворювання починається гостро, часто хворі потрапляють в стаціонар в стані гіпо- або гіперглікемічної коми. Захворювання носить аутоімунний характер (клітини руйнуються під впливом власних клітин-кілерів, які утворюються через збої в імунітеті), і називається діабет першого типу. Допомогти тут може тільки довічне введення інсуліну і спеціальна дієта.

Коли в чоловіка спостерігається підвищений рівень інсуліну, можна запідозрити наявність пухлин підшлункової залози, хвороби печінки і наднирників. Якщо ж за результатами обстеження нічого не виявлено, а підвищення рівня інсуліну супроводжується великими цифрами рівня глюкози в крові, можна запідозрити цукровий діабет другого типу. В цьому випадку рецептори клітин втрачають чутливість до інсуліну. Незважаючи на те, що підшлункова залоза виробляє його у великій кількості, глюкоза не може потрапити в клітини через клітинну мембрану. Цукровий діабет другого типу у представників сильної статі з’являється з віком, сприяють йому ожиріння, нездоровий спосіб життя, шкідливі звички.

Які неприємності тягне за собою порушення вироблення і засвоєння інсуліну у чоловіків? Специфічна чоловіча проблема діабетика – імпотенція. Через те, що глюкоза утилізується неправильно, в крові спостерігається її підвищений рівень, а це погано впливає на судини, погіршує їх прохідність і порушує ерекцію. Крім того, розвивається ураження нервів (діабетична нейропатія), зменшується чутливість нервових закінчень.

Щоб не зіткнутися з цією делікатною проблемою, чоловікам-діабетикам потрібно спостерігатися у ендокринолога, виконувати всі його призначення, регулярно перевіряти рівень глюкози та інсуліну в крові.

Рівень інсуліну у дітей (норма)

Норма інсуліну у дитини – від 3 до 20 мкЕД / мл. При деяких хворобах може спостерігатися як його підвищення, так і зниження:

 • Для цукрового діабету першого типу характерно зниження рівня інсуліну.

Цей тип захворювання – основний у дітей. Він починається, як правило, в ранньому віці, відрізняється бурхливим початком і важким перебігом. Бета-клітини відмирають і перестають виробляти інсулін, так що врятувати хвору дитину можуть тільки уколи гормону. Причина захворювання криється у вроджених аутоімунних порушеннях, пусковим механізмом може стати будь-яка дитяча інфекція. Хвороба починається з різкого схуднення, нудоти, блювоти. Іноді діти потрапляють в стаціонар вже в стані коми (коли організм не в силах впоратися з різким зниженням або підвищенням рівня інсуліну й глюкози крові). У підлітків початок хвороби може бути змазаним, прихований період триває до 6 місяців, і в цей час дитина скаржиться на головний біль, втома, нездоланне бажання з’їсти щось солодке. На шкірі можуть з’явитися гнійничкові висипання. Лікування першого типу дитячого діабету полягає в призначенні ін’єкцій інсуліну, щоб заповнити недолік власних гормонів.

 • При діабеті другого типу, гіперплазії острівців Лангерганса, інсуліномі рівень інсуліну в крові підвищується.

Інсулінома і гіперплазія зустрічається досить рідко, а діабет 2 типу-дуже поширений. Він відрізняється тим, що при підвищеному інсуліні цукор в крові не утилізується, і залишається високим через порушення чутливості рецепторів клітин. Лікування хвороби полягає у відновленні чутливості за рахунок спеціальних ліків, дієти і фізичного навантаження.

Підвищений інсулін

Високий рівень інсуліну у дорослих

У здоровому організмі все повинно бути в рівновазі. Це стосується і вуглеводного обміну, частиною якого є вироблення і утилізація інсуліну. Іноді люди помилково вважають, що підвищений інсулін – це навіть добре: організм не буде страждати від високих цифр глюкози крові. Насправді, все не так. Перевищення рівня інсуліну в крові так само шкідливо, як і його знижений значення.

Чому виникає таке порушення? Причиною може бути зміна в структурі і будові самої підшлункової залози (пухлини, гіперплазії), а також захворювання інших органів, через які порушується вуглеводний обмін (ураження нирок, печінки, наднирників та ін.). Однак найчастіше високим інсулін стає через цукровий діабету другого типу, коли підшлункова залоза працює в звичайному режимі, і клітини острівців Лангерганса продовжують нормально синтезувати гормон. Причиною підвищення інсуліну стає інсулінорезистентність – зниження чутливості клітин до нього. В результаті цукор з крові не може проникнути через клітинну мембрану, а організм, намагаючись все-таки доставити глюкозу в клітину, виділяє все більше і більше інсуліну, через що його концентрація весь час висока. При цьому порушення вуглеводного обміну – це тільки частина проблем: практично у всіх діабетиків другого типу спостерігається метаболічний синдром, коли, крім підвищеного цукру, людина має підвищений холестерин в крові, гіпертонію, захворювання серця. Про ризик розвитку діабету другого типу може говорити:

 • Абдомінальне ожиріння, при якому жир відкладається в області талії.
 • Підвищений артеріальний тиск.
 • Збільшення кількості «поганого» холестерину в порівнянні з нормою.

Причиною розвитку інсулінорезистентності дослідники вважають генетику: передбачається, що резистентність – це спосіб виживання організму в умовах голоду, адже порушення чутливості рецепторів до інсуліну дозволяє запастися жиром в ситі благополучні часи. Однак еволюційну перевагу в нинішніх умовах обернулося проблемою: організм запасає жир навіть тоді, коли цього не потрібно – сучасне розвинуте суспільство давно забуло про голод, але люди продовжують їсти з запасом, який потім «відкладається» на боках.

Діагностувати підвищений рівень інсуліну (гіперінсулінізм) можна за допомогою аналізу крові, зданої натщесерце – нормально значення гормону в плазмі крові становить від 3 до 28 мкЕД / мл. Кров береться строго на голодний шлунок, тому що після їжі кількість інсуліну різко змінюється.

Що робити, якщо аналіз показав високий рівень інсуліну? В першу чергу, потрібно розібратися з причиною – від цього залежить тактика подальшого лікування: наприклад, якщо порушення пов’язане з наявністю інсуліноми, хворому пропонується хірургічне видалення пухлини. Коли кількість гормону підвищується через захворювань наднирників і їх кори, печінки, пухлин гіпофіза, потрібно боротися з цими хворобами – їх ремісія призведе до зниження рівня інсуліну. Ну а якщо причиною хвороби є порушення вуглеводного обміну і цукровий діабет, допоможуть спеціальна низьковуглеводна дієта і ліки, спрямовані на поліпшення чутливості клітин до інсуліну.

Підвищений інсулін при вагітності

Підвищений рівень інсуліну часто зустрічається при вагітності – в цьому випадку говорять про розвиток гестаційного цукрового діабету. Чим небезпечний такий діабет для мами і малюка? Дитина може бути дуже великою, з надмірно розвиненими плечима, а це небезпечно для майбутніх пологів – малюк може застрягти в родових шляхах. Високий рівень інсуліну може бути причиною гіпоксії плода. У мам згодом може розвинутися звичайний цукровий діабет, не пов’язаний з вагітністю.

Ризик захворіти гестаційним діабетом збільшує:

 • Діабет в минулі вагітності
 • Зайва вага
 • Полікістоз яєчників
 • Наявність діабету в родині

Чому ж при вагітності спостерігається підвищений рівень інсуліну і порушення вуглеводного обміну?

У нормальних умовах кількість глюкози в крові контролюється інсуліном, який утворюється в підшлунковій залозі. Під його впливом глюкоза засвоюється клітинами, і її рівень в крові знижується. Під час вагітності плацента утворює гормони, які викликають підвищення рівня цукру. Глюкоза через плаценту потрапляє в кровотік малюка, а його підшлункова залоза, намагаючись виправити становище, видає все більше інсуліну. У свою чергу, надмірно виділений гормон сприяє швидкому засвоєнню глюкози і перетворення її в жирові відкладення. В результаті вага майбутнього малюка зростає швидкими темпами – виникає макросомія плода.

Як проявляється гестаційний діабет у жінки?

Як правило, він ніяк не турбує майбутню маму, і виявляється випадково при здачі планових аналізів, і особливо тесту толерантності до глюкози, який виконують в 26-28 тижнів вагітності. Іноді захворювання проявляє себе більш яскраво: нападами сильного голоду, постійною жагою і рясним сечовипусканням.

Запідозрити гестаційний діабет можна по УЗД плоду – випередження в розмірах і вазі може вказувати на розвиток захворювання.

Нормальне значення рівня інсуліну в плазмі крові при вагітності становить 6-28 мкЕД / мл, глюкози – до 5,1 ммоль / л. Іноді на додаток до цих аналізів призначають дослідження «глікованого гемоглобіну – воно показує, як давно у жінки розвивається діабет. Глікозильований гемоглобін – це гемоглобін, склеєний з глюкозою. Він утворюється, коли рівень цукру в крові підвищений тривалий час (до 3 місяців).

Як лікувати гестаційний цукровий діабет?

В першу чергу, жінці призначають низьковуглеводну дієту і самоконтроль рівня глюкози крові портативними вимірювачами, натщесерце і після їжі. Більшу частину порушень можна скорегувати розумною дієтою з виключенням «швидких вуглеводів», рівномірними прийомами їжі і посильної фізичним навантаженням (ходьбою, плаванням). Фізкультура дуже важлива – адже вправи забезпечують організм киснем, покращують обмін речовин, утилізують надлишки глюкози і сприяють нормалізації кількості інсуліну в крові. Але якщо ці способи не допомогли, майбутню маму чекають уколи інсуліну, дозволеного в період вагітності. Як правило, призначаються «короткі» інсуліни перед їжею, і «довгі» – перед сном і вранці. Ліки застосовують до кінця вагітності, а після пологів гестаційний діабет проходить самостійно, і подальше лікування не потрібно.

Високий рівень інсуліну у дітей

Високий рівень інсуліну – проблема, яка зустрічається і в дитячому віці. Все більше дітей страждають від ожиріння, причина якого – неправильне харчування, а батьки часом не замислюються, наскільки це небезпечно для організму. Звичайно, бувають випадки, коли підвищення рівня інсуліну пов’язане з іншими обставинами: у дітей, як і у дорослих, можуть бути пухлини і захворювання гіпофіза, надниркових залоз і їх кори, інсуліноми. Але частіше порушення вуглеводного обміну має спадковий характер, на який накладається неправильне харчування, відсутність фізичного навантаження, стреси.

В результаті у дитини розвивається цукровий діабет другого типу, при якому, незважаючи на активну роботу підшлункової залози і секрецію інсуліну, клітини втрачають чутливість до нього. На жаль, лікарі говорять про те, що діабет другого типу в наш час «помолодшав» – все більше дітей страждають від надмірної ваги, метаболічного синдрому та порушень вуглеводного обміну.

Що робити, якщо по аналізах крові у дитини виявлено високий рівень інсуліну? По-перше, потрібно виключити захворювання, через які збільшується вироблення гормону (інсуліном, гіперплазію острівців Лангерганса, ураження печінки, гіпофіза і надниркових залоз). Якщо після обстеження ці хвороби не виявлено, і є ознаки діабету другого типу, лікування полягає у відновленні чутливості рецепторів клітин до інсуліну і зменшенні навантаження на підшлункову залозу для того, щоб вона не виснажилась від зайвого синтезу гормону. Домогтися цього можна за допомогою спеціальних ліків, низьковуглеводної дієти і фізкультури. Порушення вуглеводного обміну і ожиріння у дитини – привід переглянути меню і спосіб життя всієї родини: так – спорту і правильному харчуванню, ні – фастфуду та вихідним на дивані.

Причини підвищеного рівня інсуліну

Високий рівень інсуліну у людини може бути з різних причин. У медицині надлишок секреції гормону називають «гіперінсулінізм». Залежно від того, що його викликало, розрізняють первинну і вторинну форму захворювання:

Первинний пов’язаний з недоліком секреції глюкагону і надлишком продукції інсуліну бета-клітинами острівців Лангерганса підшлункової залози. Це буває у випадках, коли:

 • Підшлункова залоза вражена пухлиною, що збільшує вироблення інсуліну. Як правило, такі пухлини доброякісні і називаються інсуліномами.
 • Острівці Лангерганса в залозі розростаються, викликаючи підвищене виділення інсуліну людини.
 • В альфа-клітинах знижується секреція глюкагону.

Вторинна форма порушення не пов’язана з проблемами підшлункової залози, і пояснюється відхиленнями у функціонуванні нервової системи і порушенням секреції інших гормонів, що впливають на вуглеводний обмін. Крім того, причиною вторинного (позапанкреотичного) гіперінсулінізму може бути зміна чутливості рецепторів, сприйнятливих до інсуліну. Які порушення в організмі можуть сприяти розвитку гіперінсулінізму?

 • Захворювання гіпофіза.
 • Хвороби (в тому числі доброякісні та злоякісні пухлини) наднирників, захворювання кори надниркових залоз.
 • Ураження печінки.
 • Порушення в обміні вуглеводів. В цьому випадку при підвищеному інсуліні цукор в крові все одно залишається високим.
 • Операції на шлунково-кишковому тракті (зокрема, резекція шлунка) може призводити до того, що вуглеводи занадто швидко евакуюються в тонкий кишечник і активно всмоктуються там, викликаючи різке підвищення кількості цукру в крові і викид інсуліну.

Найчастіша причина гіперінсулінізму на сьогодні – порушення чутливості до інсуліну клітинних рецепторів. Клітини перестають сприймати цей гормон, а організм «не розуміє» цього і збільшує вироблення інсуліну, який, однак, не знижує глюкозу в крові – так формується діабет другого типу. Як правило, він характерний для людей середнього та старшого віку, і становить понад 90% усіх випадків діабету. І якщо з приводу діабету першого типу можна говорити, що людині не пощастило народитися з дефектним геном, відповідальним за розвиток хвороби, то діабет другого типу – повністю «заслуга» самої людини: він розвивається у тих, хто зловживає жирним і солодким, веде малорухливе життя і має шкідливі звички.

Знижений рівень інсуліну

Знижений рівень інсуліну у дорослих

Знижений рівень інсуліну, як правило, говорить про розвиток діабету – внаслідок нестачі гормону глюкоза не утилізується, а залишається в крові. Зниження рівня інсуліну при діабеті призводить до появи неприємних симптомів:

 • Почастішання сечовипускання, збільшення кількості сечі (особливо характерно для нічного часу). Це пов’язано з тим, що надлишки глюкози з крові виводяться в сечу, а глюкоза «забирає» з собою воду, збільшуючи обсяг сечовипускання.
 • Відчуття постійної спраги (таким чином організм намагається заповнити втрати рідини з сечею).
 • Гіперглікемія – підвищення кількості глюкози: низький рівень інсуліну в крові або повна відсутність його вироблення приводить до того, що глюкоза не потрапляє в клітини, і ті відчувають її дефіцит. Заповнити недолік інсуліну можна постійними ін’єкціями ліків-аналогів інсуліну.

Причини зниженого рівня інсуліну

Рівень інсуліну в крові може знижуватися в силу багатьох обставин. Щоб точно з’ясувати, чому це відбувається, потрібно звернутися до ендокринолога. Основними причинами зниження вироблення інсуліну залозою є:

 • Нездорове харчування: вміст у раціоні великої кількості висококалорійної їжі і тваринних жирів, «швидких» вуглеводів (цукру, борошна). Все це призводить до того, що виробляється підшлунковою залозою інсуліну хронічно не вистачає для утилізації вуглеводів, і організм намагається збільшити його вироблення, виснажуючи бета-клітини.
 • Недотримання режиму харчування (переїдання).
 • Зниження імунітету через інфекції і хронічних хвороб.
 • Недосипання, переживання, стреси сприяють зниженню кількості інсуліну.
 • Відсутність активних фізичних навантажень – через них збільшується кількість цукру в крові і одночасно знижується рівень інсуліну.

Інсулін при цукровому діабеті

Цукровий діабет 1 типу

Цукровий діабет першого типу виникає у людей молодого віку. Це невиліковна хвороба, при якій хворому допоможуть тільки регулярні уколи інсуліну, що імітують його природне вироблення.

Причиною появи діабету вчені вважають спадкову схильність до аутоімунного порушення, а пусковим механізмом може стати травма або застуда, через які починається процес руйнування бета-клітин підшлункової залози власними клітинами-кілерами. Таким чином, інсулін при діабеті першого типу або перестає синтезуватися зовсім, або його недостатньо для утилізації глюкози.

Як починається захворювання? Пацієнт скаржиться на те, що швидко слабшає і втомлюється, став дратівливим, часто мочиться і відчуває сильну спрагу, втрачає у вазі. Іноді до симптомів додається нудота і блювота.

За відсутності лікування інсуліном людина може загинути від гіпер-і гіпоглікемії. Крім того, надмірний рівень цукру крові надає отруйну дію на організм: пошкоджуються судини (особливо ниркові і очні), порушується кровообіг в ступнях і може виникнути гангрена, уражаються нерви, на шкірі з’являються грибкові захворювання.

Єдиний спосіб лікування – підібрати дози інсуліну, які замінять природний синтез гормону організмом. Цікавим є той факт, що при розпочатій терапії настає так званий «медовий місяць», коли рівень інсуліну нормалізується до такої міри, що хворий може обходитися без уколів. На жаль, такий період триває недовго (багато в чому тому, що люди перестають дотримуватися дієти і не роблять прописані ін’єкції). Якщо ж підійти до лікування розумно, можна постаратися зберегти якомога більше власних бета-клітин, які продовжать синтезувати інсулін, і обходитися малою кількістю уколів.

Цукровий діабет 2 типу

Що таке діабет другого типу? При цьому діабеті інсулін не припиняє вироблятися організмом, а змінюється чутливість рецепторів до нього – виникає інсулінорезистентність. Як правило, захворювання повільно розвивається у людей у віці від 35-40 років і вище, що мають зайву вагу. Причиною діабету вважають:

 • Спадкову схильність до розвитку метаболічного синдрому і порушень вуглеводного обміну.
 • Нездорове харчування з великою кількістю «швидких» вуглеводів.
 • Відсутність фізичного навантаження.

На початковій стадії інсулін при діабеті виробляється підшлунковою залозою в нормальній кількості, але тканини не реагують на нього. Організм збільшує секрецію гормону, і з часом бета-клітини підшлункової залози виснажуються, а людині потрібні ін’єкції інсуліну, як і при першому типі діабету.

Захворювання зазвичай не має яскраво виражених симптомів. Хворі скаржаться хіба що на свербіж, наявність грибкових інфекцій, а до лікаря звертаються, коли діабет ускладнюється ретино-, нейропатією і проблемами з нирками.

На початку захворювання пацієнтові можуть допомогти дієта і фізичні навантаження. Як правило, зменшення ваги призводить до того, що рецептори знову набувають чутливість до інсуліну. Незважаючи на те, що другий тип діабету називають інсулінонезалежним, згодом хворому може знадобитися введення інсуліну людини – так буває, коли бета-клітини виснажуються від надлишкового синтезу гормону.

Лікування інсуліном

Види препаратів інсуліну

Лікування інсуліном – основна терапія для діабетиків. Залежно від того, яким чином синтезований препарат, розрізняють:

 • Інсулін великої рогатої худоби – він може давати сильні алергічні реакції, так як білковий склад значно відрізняється від людського.
 • Препарати, отримані з підшлункової залози свині. Вони теж можуть бути алергенними, хоча відрізняються від людського інсуліну лише однієї амінокислотою.
 • Аналоги людського гормону інсуліну – їх отримують, замінивши амінокислоту в свинячому інсуліні.
 • Генно-модифіковані препарати – гормон «видобувається» за допомогою синтезу кишковою паличкою.

Аналоги і генно-модифіковані препарати – кращий вибір для лікування інсуліном, тому що вони не викликають алергії і дають стійкий лікувальний ефект. Побачити складу ліків можна на упаковці: МС – монокомпонентний, НМ – аналог або генно-модифікований. Маркування з цифрами показує, скільки одиниць гормону міститься в 1 мл препарату.

Інсуліни розрізняються не тільки за походженням, але і за тривалістю дії:

 • «Швидкі», або ультракороткі – починають працювати відразу після введення.

Максимальний ефект спостерігається через 1-1.5 години, термін дії 3-4 години. Їх вводять або до їжі, або відразу після. До ультракороткого типу інсуліну відносять Новорапід і Інсулін Хумалог.

 • «Короткі» – ефективні через півгодини після введення, пік активності – через 2-3 години, всього ж вони діють до 6 годин.

Такі препарати вводять за 10-20 хвилин до їжі. На час піку активності потрібно запланувати додатковий перекус. Приклад «короткого» інсуліну – Інсулін Актрапід, Інсуман Рапід.

 • «Середні» – діють протягом 12-16 год, починають працювати через 2-3 год після введення, пік – через 6-8 ч.

Такі ліки вводяться 2-3 рази на добу. Приклад препаратів-Протафан, Інсулін Хумулін НПХ.

 • «Довгий» – має пролонговану дію і є аналогом базального (фонового) вироблення інсуліну.

Його вводять 1-2 рази на добу. Деякі препарати називають «безпіковими» за те, що вони не володіють яскраво вираженим піком активності і повністю імітують вироблення гормону здорових людей. До безпікового типу інсуліну відносять Левемір і Лантус.

 • Комбінований, або змішаний.

В такому препараті дози інсуліну тривалої і короткої дії вже змішані в одному шприці, тому хворому потрібно робити менше уколів. Ліки відрізняються пропорціями, в яких змішані два види інсуліну. Конкретний вид препарату в залежності від пропорції повинен підібрати ендокринолог. Приклад комбінованого типу інсуліну – НовоМікс.

Уколи інсуліну

Уколи інсуліну – невід’ємна частина життя хворого на діабет першого типу. Від того, наскільки правильно їх робить людина, залежить її самопочуття і ступінь компенсації захворювання. Ліки прийнято вводити в підшкірно-жирову клітковину – так забезпечується їх рівномірне всмоктування в кров. Найзручніші місця для уколів – живіт (крім області пупка), сідниці, передня поверхня стегна і плече зовні. На кожній дільниці тіла інсулін потрапляє в кров з різною швидкістю: найповільніше – якщо він введений в передню частину стегна, швидше за все – із зони живота. У зв’язку з цим, «короткі» препарати потрібно колоти в живіт і плече, а дози інсуліну продовженої дії – в верхню бічну частину сідниці або стегно. Якщо використовується препарат Новорапід або Лантус, ін’єкції можна робити в будь-який з перерахованих ділянок.

Не можна робити уколи інсуліну в одне і те ж місце і на відстані менше 2 см від попереднього введення. В іншому випадку можлива поява жирових ущільнень, через які ліки гірше всмоктуються в кров. Процедура ін’єкції складається з декількох етапів:

 • Потрібно вимити руки з милом.
 • Протерти шкіру спиртовою серветкою (якщо ви не приймаєте щоденний душ).
 • Шприц з інсуліном продовженої дії потрібно кілька разів перевернути, але не струшувати – для кращого перемішування.
 • Потім слід набрати потрібну дозу інсуліну, прокручуючи циферблат по колу вліво до потрібної цифри.
 • Зробити шкірну складку і ввести голку під кутом 45-90º, натиснути на поршень і почекати 15 секунд.
 • Повільно і акуратно витягнути голку, щоб не допустити витікання ліків з проколу.

Щоб забезпечити оптимальний рівень інсуліну в крові, дозу препаратів і кількість уколів потрібно підбирати спільно з лікарем-ендокринологом. Як правило, використовуються такі схеми:

 • Три ін’єкції (сніданок, обід, вечеря) «короткого», і одна або дві (вранці і ввечері) – «довгого» інсуліну. Цей спосіб лікування найкраще імітує природне вироблення інсуліну залозою, але вимагає часто вимірювати глюкозу крові, щоб визначити потрібну дозу ліків.
 • Два введення ( «короткого» і «довгого» інсуліну) перед сніданком і вечерею. В цьому випадку потрібно суворе дотримання дієти і харчування по годинах.

Якщо пацієнт захворів ГРВІ або грипом, може знадобитися часте введення «короткого» інсуліну, так як при вірусній інфекції пригнічується вироблення гормону.

Правила введення інсуліну

Введення інсуліну потрібно проводити відповідно до певних правил:

 • Шприци з ліками слід зберігати при кімнатній температурі. Якщо використовується інсулін продовженої дії, його потрібно перемішати, повертаючи шприц-ручку.
 • Вибір місця ін’єкції залежить від того, який тип інсуліну вводиться ( «короткий» потрібно колоти в місця, де він всмоктується швидко, «довгий» – де повільно).
 • Не можна робити уколи в одну і ту ж точку – це призводить до утворення ущільнень в підшкірно-жирової клітковини і погіршує всмоктування препарату.
 • Після зняття ковпачка потрібно прикріпити голку на шприц-ручку відповідно до інструкції. Бажано використовувати при кожній новій ін’єкції нову голку.
 • Якщо в шприці є велика бульбашка повітря, постукайте по корпусу, спрямованого голкою вгору, щоб бульбашка сплила, а потім випустіть кілька одиниць ліків в повітря. Маленькі бульбашки видаляти не потрібно.
 • Дозу препарату встановлюють, повертаючи регулятор шприца відповідно до інструкції.
 • Для правильного введення інсуліну потрібно зробити шкірну складку в потрібній області, а потім ввести голку під кутом від 45 до 90 градусів. Після цього слід плавно і повільно натиснути на кнопку шприца, дорахувати до 20, і акуратно витягнути її, попередньо відпустивши складку шкіри.

Інсулін в лікуванні цукрового діабету

Лікування інсуліном – основний спосіб забезпечити нормальне життя хворому на діабет. Щоб терапія приносила бажаний ефект, її повинен призначити ендокринолог. Самостійний підбір ліків та дозування може загрожувати здоров’ю!

Мета лікування інсуліном – повністю замінити штучним введенням препаратів втрачену власне вироблення гормону. Для цього лікар підбирає ліки, які будуть найкраще діяти на організм хворого. Пацієнт же, в свою чергу, повинен відповідально поставитися до лікування: дотримуватися дієти, режиму харчування і введення інсуліну.

На щастя, сьогодні рівень розвитку медицини дозволяє хворому вести повноцінне життя: випускаються препарати комбінованої і тривалої дії, можна використовувати помпи. Разом з тим, у свідомості багатьох укорінилася думка: якщо почати уколи інсуліну, це означає визнати себе інвалідом. Насправді, правильна інсулінотерапія – запорука того, що в людини не розвинуться серйозні ускладнення діабету, які ведуть до інвалідності. Адекватне лікування дає можливість «розвантажити» бета-клітини, що залишилися і позбавити їх від згубного впливу хронічно підвищеної глюкози крові. Згодом хворому можуть знадобитися менші дози інсуліну.

Дієта

Дієта при низькому рівні інсуліну

Низький рівень інсуліну в організмі людини характерний для цукрового діабету. Лікування діабету вимагає призначення низьковуглеводної дієти (стіл № 9 за Певзнером). У чому полягають правила харчування по цій дієті?

 • Раціон повинен бути збалансованим, а його калорійність – зниженою.
 • При нестачі інсуліну цукор не встигає утилізуватися в крові, тому потрібно обмежити кількість швидко засвоюваних вуглеводів, а деякі з них і зовсім виключити: не принесуть користі діабетикові манна крупа, картопля, білий рис, цукор і мед.
 • За призначенням лікаря, замість цукру можна вживати ксиліт, сорбіт, фруктозу і інші цукрозамінники. Як правило, вони засвоюються повільніше, ніж глюкоза, і дозволяють краще контролювати цукор крові.
 • Харчування має бути дробовим і частим, а порції – невеликими. Оптимальна кількість прийомів їжі – не менш п’яти разів, при цьому кожен раз потрібно намагатися з’їдати приблизно рівну кількість вуглеводів.
 • Необхідно включати в раціон велику кількість клітковини, яка дає відчуття насичення і сприяє кращій утилізації жирів і вуглеводів. Клітковина міститься переважно в сирих овочах: огірках, капусті, помідорах, кабачках.
 • Так як порушення вироблення і засвоєння гормону інсуліну зазвичай супроводжується порушеннями жирового обміну, в меню повинні бути присутніми продукти, що володіють ліпотропною (жиророзщеплювальною) дією: сир, нежирна риба, яловичина, вівсянка.
 • Потрібно відмовитися від страв з високим вмістом тваринного жиру, смаженого, наваристих бульйонів.

Дієта при високому рівні інсуліну

Підвищений рівень інсуліну в крові говорить про те, що підшлункова залоза продукує його в надмірній кількості. При цьому чутливість клітинних рецепторів до нього може бути порушена – так буває при метаболічному синдромі, коли у людини спостерігається одночасно цукровий діабет, ожиріння, порушення ліпідного обміну, хвороби серця і судин, гіпертонія. Організм виробляє інсулін даремно, без потреби підстьобуючи підшлункову залозу. Як скорегувати таке порушення? Зазвичай лікарі призначають ліки, фізкультуру і дієту. Основні принципи дієти такі:

 • Обмеження «швидких» вуглеводів, які викликають підвищене вироблення інсуліну в організмі. Найкраще їх повністю виключити, віддавши перевагу «повільним» вуглеводів: бурому рису, макаронам з твердих сортів пшениці, гречці, хлібу з висівками.
 • Контролювати розміри порцій – кількість їжі за один прийом їжі має бути невеликою, харчуватися потрібно часто (4-6 разів на день).
 • По можливості, замість цукру краще вживати цукрозамінники.
 • Відмовитися від алкоголю.
 • Пити багато звичайної води, повністю втамовувати спрагу.
 • Знизити кількість солі (як в стравах, так і в чистому вигляді).
 • Відмовитися від продуктів з великим вмістом натрію (солоні горішки, ковбаса, консерви).

Які страви повинні бути в раціоні людини, у якої виявився високий інсулін?

 • Нежирне м’ясо (бажано яловичина).
 • Маложирні молочні та кисломолочні продукти, сир.
 • Яйця в невеликій кількості.
 • Цільні злаки і крупи.
 • Овочі, які не містять крохмаль: капуста, гарбуз, брокколі, помідори та ін.
 • Зелень.
 • Фрукти з низьким глікемічним індексом.

Профілактика високого і низького рівня інсуліну

Якщо інсулін в організмі виробляється в недостатній або, навпаки, надмірній кількості, це призводить до зміни рівня глюкози в крові. І хоча високий і низький цукор мають різні симптоми, регулювання вуглеводного обміну вимагає дотримання певних правил:

 • Якщо ви страждаєте порушенням вироблення і засвоєння інсуліну, обзаведіться браслетом або покладіть в гаманець записку, щоб оточуючі могли швидко зреагувати і надати допомогу.
 • Регулярно спостерігайтеся у лікаря-ендокринолога і дотримуйтесь призначеного лікування.
 • Не вживайте алкоголь, так як він викликає різку зміну рівня цукру в крові.
 • Постарайтеся вести спокійний, розмірений спосіб життя – адже, як відомо, вироблення гормону інсуліну пригнічується під час стресу. Крім того, люди в стані стресу можуть ставитися до власного здоров’я байдуже за принципом «гірше все одно вже не буде», завдаючи цим великої шкоди.
 • Регулярно перевіряйте цукор крові портативними приладами (глюкометрами) – так можна оцінити, чи справляється організм з навантаженням, або потрібно змінити поточну дозу ліків. Контроль рівня глюкози дозволить уникнути таких небезпечних для життя станів, як гіпоглікемічна і гіперглікемічна кома.
 • Розумно ставитеся до фізичного навантаження. Не варто ставити спортивні рекорди, адже вироблення інсуліну в момент вправ не змінюється, а ось утилізація глюкози прискорюється, і рівень цукру в крові може впасти до неприпустимо низької величини. Боротися з цим можна, з’ївши невелику кількість вуглеводної їжі перед початком занять, або ввівши менше інсуліну під час їжі (якщо вам призначена інсулінотерапія).
 • Не нехтуйте профілактичними щепленнями, мета яких – захистити організм від грипу та пневмококової інфекції, адже під час хвороби виробляються гормони, які блокують вироблення і засвоєння інсуліну в організмі, а це погано відбивається на стані здоров’я і ускладнює перебіг діабету.

Що виробляється підшлунковою залозою інсулін – мабуть, найпопулярніший гормон. Буквально кожен школяр знає, що при зниженому інсуліні цукор в крові збільшується, і виникає цукровий діабет першого типу. Підвищення рівня інсуліну теж може бути початковою ознакою діабету, коли підшлункова залоза бере погане засвоєння гормону тканинами за його абсолютну нестачу, і починає виробляти його навіть з надлишком – так з’являється діабет другого типу.

Лікування захворювань, пов’язаних з нестачею або надлишком інсуліну – різне, і залежить від конкретної причини:

 • При нестачі гормону призначається інсулінотерапія.
 • При надлишкової секреції інсуліну і відсутності чутливості тканин до нього використовують ліки, що знижують інсулінорезистентність.

Важливо пам’ятати: порушення вироблення інсуліну саме по собі – не вирок, а привід звернутися до ендокринолога за кваліфікованою допомогою і поміняти свої звички на більш здорові. Неприпустимо займатися самолікуванням і експериментувати з дозуванням і препаратами – всю терапію повинен призначити лікар залежно від історії хвороби і особливостей стану здоров’я.

Соцмережі

Exit mobile version