Чому сміх – найкращі ліки

Багатьом доводилося чути, що сміх продовжує життя. Але чи є наукові докази того, що прояв радості благотворно впливає на здоров’я і самопочуття людини, або ж це всього лише черговий міф?

Навіщо нам сміятися

Ясна річ, що життя без гумору стає похмурим і сприяє стресу, а стрес може стати причиною практично будь-якого захворювання. Але більшість з нас навіть не здогадується, що фраза про лікувальні властивості сміху має цілком реальні наукові підтвердження. Останнім часом вчені все частіше знаходять докази, що люди, в чиєму житті не вистачає здорового гумору, частіше веселунів страждають хронічними хворобами.

Вчені вважають, що сміх, особливо спонтанний, здатний не просто покращувати настрій, а й запобігає найрізноманітнішим недугам. Крім того, під час сміху в організмі виробляються речовини, які створюють болезаспокійливий ефект.

Щирий сміх відновлює позитивний емоційний настрій, а також допомагає встановити зв’язок між людьми. Деякі дослідники навіть вважають, що головна функція сміху – об’єднувати людей.

Що відбувається з організмом, коли ми сміємося

Кожен з нас знає приказку, що сміх – це здоров’я. Але мало хто розуміє, як багато правди міститься в цих словах. Французький невролог Анрі Рубінштейн вивчав сміх протягом багатьох років. У 2003 р він написав книгу “Психосоматика сміху”, де детально описав його вплив на фізіологічні та психологічні процеси в організмі.

Сміх впливає на багато органів нашого тіла, покращуючи їх функціонування. Взяти, наприклад, дихальну систему. Коли ми починаємо сміятися, то замість звичного 1 л повітря, вдихаємо приблизно півтора. Чим це добре? Тим, що організм сильніше і швидше насичується киснем.

Під час сміху частішають дихання, частота серцевих скорочень і тимчасово підвищується артеріальний тиск. Завдяки такому ефекту кров швидше циркулює по судинах і організм також швидше збагачується киснем.

Коли ми сміємося, то приводимо в дію ребра і м’язи живота, що, в свою чергу, покращує кровотік з черевної порожнини в напрямку серця.

Коли людина посміхається, активізуються м’язи обличчя. А це чудова профілактика в’ялості шкіри і зморшок.

Крім того, під час веселощів в організмі посилюється виробництво ендорфінів, інакше відомих як гормони щастя. Доведено, що ці речовини допомагають полегшити зубний, головний і м’язовий біль.

Сміх розслабляє тіло, знімаючи напругу і стрес. Вчені виявили, що після щирого сміху ще протягом 45 хвилин організм перебуває в стані розслаблення.

До того ж сміх можна розглядати як м’яку і досить специфічну форму фізичної активності. Це своєрідне тренування для м’язів обличчя, грудей, плечей, живота і діафрагми. Виявляється, що 10 хвилин сміху помірної інтенсивності дозволяє спалити близько 50 ккал. Саме тому його іноді його називають «внутрішнім бігом».

Як сміх впливає на людину

Після сміху більшість з нас відчувають себе набагато краще. Чому так відбувається і яким чином веселий настрій може впливати на роботу різних систем і органів людського тіла?

Підвищує больовий поріг

Дослідження показують, що сміх допомагає поліпшити самопочуття людей, що постійно зазнають біль, наприклад, викликаний хронічними хворобами. Результати наукових спостережень дозволили фахівцям зробити висновок, що прояв радості зменшує біль і допомагає легше переносити дискомфорт. Вчені пояснюють цей факт феноменом відволікання. Попросту кажучи, хто сміється зосереджений на іншому типі відчуттів, забуваючи, що щось заподіює йому біль. Але існує й інша теорія, що пояснює взаємозв’язок між болем і сміхом, що базується на ролі ендорфінів. Так звані гормони щастя діють як натуральне знеболююче, викликаючи при цьому стан легкої ейфорії.

Захищає серце

Сміх покращує роботу серцево-судинної системи, є хорошою профілактикою інфарктів та інших кардіологічних проблем. Фахівці виявили, що сміх має протизапальний ефект, а також захищає кровоносні судини і серцевий м’яз, тим самим перешкоджає розвитку кардіологічних розладів. Механізм захисної функції сміху для кардіо системи поки недостатньо вивчений, але дослідники припускають, що сприятливий вплив досягається за рахунок зменшення сприйнятливості організму до стресу.

Покращує роботу головного мозку

Є свідчення, що радість і сміх покращують роботу головного мозку. Зокрема в мозку людей, що сміються вивільняється білкова речовина, відома в науці як нейротрофічний фактор, що стимулює зростання нових нейронів і покращує взаємодію між ними.

В ході вивчення природи сміху вчені також встановили, що різні види цієї емоції активізують різні частини головного мозку. Так, доброзичливий гумор і їдка насмішка пускають у хід абсолютно різні ділянки головного мозку. Іншими словами, будь-який вид сміху – це завжди «розминка» для мозку.

Зміцнює імунітет

Дані деяких наукових досліджень говорять про те, що сміх підвищує опірність організму до інфекцій. Щоб довести цю теорію, вчені провели експеримент за участю двох груп добровольців. Одним запропонували подивитися комедію, іншим – фільм-драму. Після кіносеансу виявилося, що в організмі осіб, що переглянули комедію, підвищилася кількість антитіл, відповідальних за протистояння респіраторним інфекціям.

Теорію впливу позитивних емоцій на імунітет підтвердили результати і інших наукових експериментів. Цього разу вчені знайшли підтвердження, що 60 хвилин щирого сміху допомагають поліпшити роботу імунної системи протягом наступних 12 годин.

Нормалізує рівень цукру

Під час сміху в крові зменшується кількість цукру, підвищується толерантність до глюкози, що вельми корисно для осіб з діабетом. Навпаки, негативні емоції, такі як гнів і смуток, ведуть до підвищення глюкози в крові. Сприятливий вплив сміху на показники цукру в крові діабетиків вчені пояснюють посиленням м’язової функції і впливом на ендокринну систему.

Знімає стрес

Стрес називають головним бичем нашого часу. Але вчені знайшли спосіб, як ефективно, а головне – приємно боротися з наслідками стресових ситуацій. Фахівці радять просто сміятися. Гумор допомагає створити позитивний настрій і є відмінною «протиотрутою» в стресових ситуаціях. А все тому, що під час сміху в організмі перестають вироблятися гормони стресу.

Підвищує стресостійкість

Стресостійкі люди будь-які невдачі сприймають не як особисту поразку, а як один з етапів на шляху до успіху. Стресостійкість робить людину більш успішною і щасливою. Розвинути цю якість допомагає сміх. Здатність, не засмучуючись, визнавати власні помилки і вміння сміятися над собою допомагають людині легше сприймати стресові ситуації.

Впливає як натуральний антидепресант

Гумор – кращий спосіб вибратися з депресії. Ця емоція впливає на людський організм точно так, як і антидепресанти. Сміх активізує вивільнення серотоніну (інша назва – гормон щастя). Але поки що вчені не можуть з точністю сказати, як довго зберігається антидепресантний вплив сміху на головний мозок.

До речі, побороти депресію допоможе не тільки щирий, але і вимушений сміх (коли людина посміхається без особливого бажання). Виявляється, навіть такий «примусовий» сміх сприяє викиду нейропептидів і дофаміну, які також ведуть до поліпшення настрою.

Крім того, під час сміху в організмі продукуються ендорфіни. Це природні морфіноподібні з’єднання, які підвищують больовий поріг, викликають седативний ефект і почуття легкої ейфорії. І це пояснює, чому після сміху люди зазвичай відчувають себе краще.

Покращує психічне здоров’я

Сміх допомагає людині відчувати себе добре, але що важливо, це відчуття досить довго зберігається навіть після того, як регіт вщухає. Гумор допомагає зберігати оптимізм у складних життєвих ситуаціях. Це більше, ніж просто розрядка від смутку і болю. Він допомагає знайти в собі силу і сміливість протистояти життєвим труднощам. У найважчі часи навіть вимушена посмішка допомагає поліпшити настрій.

Людина просто не здатна відчувати занепокоєння, злість або смуток, коли сміється. Сміх викликає приплив енергії і сприяє підвищенню концентрації. А не так давно дослідники виявили ще один вельми цікавий факт. Виявляється, крізь призму сміху людина може розглянути проблему в більш реалістичному світлі. Саме тому багато психологів радять посміятися над проблемою, після чого вона не буде здаватися настільки страшною і нерозв’язною. Ну і звичайно ж, доброзичливий гумор допомагає вирішувати конфліктні ситуації і налаштовує співрозмовника на більш доброзичливе спілкування.

Що таке сміхотерапія

У різні століття лікарі і дослідники вивчали вплив гумору на організм. Так з’явилася практика лікування сміхом – сміхотерапія, або геотологія.

У наш час до сміхотерапії вдаються в різних країнах. Найчастіше цю практику застосовують в дитячих лікарнях, коли до маленьких пацієнтів приходять клоуни або веселі акторські групи. Фахівці стверджують, що після таких візитів самопочуття хворих дійсно покращується. Також існують сеанси сміхотерапії, призначені для дорослих.

Теорія впливу гумору на стан здоров’я людини в традиційній медицині розглядається вже досить давно. Одним з перших важливість сміху визнав французький хірург Анрі де Мондевиль. Ще в XIII столітті він пропагував післяопераційну сміхотерапію. У ХХ столітті найважливіший внесок у вивчення впливу гумору на самопочуття пацієнтів зробив викладач медичного факультету Каліфорнійського університету, який вивчав біохімію емоцій, Норман Казінс. Він запропонував пацієнтам особливу програму лікування – сміхотерапію. Відповідно до теорії Казинса, 10-хвилинний регіт сприяє спокійному 2-годинному сну без будь-яких хворобливих відчуттів (це досягається за рахунок болезаспокійливого ефекту сміху).

В останні десятиліття процеси, що відбуваються в організмі під час сміху, вивчали безліч інших фахівців, крім Казинса. Вони також знайшли докази того, що сміх має болезаспокійливі властивості, а больовий поріг у людей, що часто сміються набагато вище, ніж у більшості похмурих. Також вчені встановили, що радісна емоція допомагає боротися з депресією і підвищує імунітет. Крім того, було виявлено, що гумор допомагає нормалізувати артеріальний тиск, рівні глюкози і адреналіну. У фахівців є підстави припускати, що сміх навіть допомагає в профілактиці і відновленні після лікування раку, а також підвищує стійкість організму до респіраторних інфекцій. Вся причина в тому, що, як виявилося, під час сміху в організмі більш активно продукуються Т-клітини і гамма-інтерферон (елементи імунної системи).

Сміх має безліч захисних якостей. Це один з кращих способів протистояти стресу, розвивати і покращувати психологічну стійкість. Терапевтичні властивості сміху високо цінують в Індії. Там, починаючи з 1995 року, практикують так звану йогу сміху, або хасья йогу. Все, що потрібно від учасників такого заняття – сміятися, щиро, від душі. Прихильники такої незвичайної терапії запевняють, що хасья йога, крім зняття стресу і тривоги, робить людину більш щасливою, покращує якість сну. Крім того, йога сміху вважається корисною для людей з хворобою Паркінсона.

Крім цього, на думку дослідників, гумор – це сильні ліки проти старіння. Наукові дані свідчать, що в організмах любителів від душі посміятися рідше з’являються нейрофібрилярні клубки (скупчення білкових речовин в головному мозку, що утворюються при хворобі Альцгеймера). А норвезькі дослідники переконані, що у веселунів є більше шансів дожити до глибокої старості. За спостереженнями вчених, серед довгожителів переважають люди з хорошим почуттям гумору. Також вчені виявили, що ефективність лікування онкологічних хвороб вище у осіб з хорошим почуттям гумору.

Сміх – це сильні ліки проти стресу і болю. Ніщо не може швидше і легше повернути розуму і тілу рівновагу, ніж хороший сміх. Гумор допомагає зосередитися і швидше забути про свій гнів. Ось чому сміх – це безцінні ліки, доступні кожному.

Соцмережі

Exit mobile version