Метабіотики: нові ліки в лікуванні дисбактеріозу?

Сьогодні по телевізору активно рекламують «принципово нові» ліки, які здатні усувати дисбактеріоз кишечника – метабіотики. Чим же вони відрізняються від попередніх груп препаратів, що впливають на корисні бактерії кишечника і шкідливих його представників, чи не загрожують вони формуванням нових властивостей мікробів і розвитком інфекцій? Що кажуть виробники про показання, які хвороби допомагають лікувати подібні препарати або це черговий рекламний трюк?

Мікробна флора: корисні бактерії і не дуже

З народження організм людини активно заселяється бактеріями, які потім будуть супроводжувати її протягом життя. Мікроби проживають на поверхні шкіри і слизових, заселяють просвіт кишечника і область геніталій, мешкають в ротоглотці. Певні співвідношення корисних і умовно-патогенних бактерій дозволяють підтримувати динамічну рівновагу, не дозволяючи розвиватися інфекцій і порушень травлення, проблем з роботою ферментів.

На бактерії, які мешкають в організмі людини, активно впливають різні фактори зовнішнього середовища, а також лікувальні заходи, прийом певних ліків, що порушує нормальну флору. Зазвичай коливання чисельності умовно-патогенних і корисних бактерій незначні і короткочасні, вони відновлюються без будь-якого втручання ззовні. Але є ситуації, при яких необхідна допомога організму в вигляді певних біопрепаратів специфічного складу, щоб підтримати власні корисні бактерії і придушити розмноження небезпечних.

Проблема дисбактеріозу

Сьогодні з’являється все більше і більше різних «модних» і широко розрекламованих патологій, які не були настільки відомі і актуальні ще 20-30 років тому. Однією з найбільш популярних, обговорюваних і спірних з них є дисбактеріоз – порушення мікробної флори, і зазвичай мова йде про стан мікроорганізмів, що мешкають в кишечнику. Сьогодні проявами дисбактеріозу пояснюють багато проблем зі здоров’ям – дискомфорт в животі, здуття, біль і нездужання, зниження працездатності і багато що ще. Крім того, сьогодні значно розширився спектр лікарських препаратів, в тому числі і антибіотиків, що застосовуються при різних видах інфекції. Активним застосуванням цих препаратів, в тому числі і у вигляді самолікування, також пояснюють формування дисбактеріозу. Найчастіше пацієнти, чуючи цей термін, сприймають його як хворобу, але це всього лише мікробіологічне поняття, що відображає певні зміни флори. Ситуацію ускладнює те, що з екранів телевізорів на лікарів і пацієнтів активно ллється інформація про те, що необхідний прийом препаратів для корекції цього стану – ліків, які відновлюють мікробну рівновагу.

Кому треба і не треба: лікування інфекцій, нездужання, дискомфорт

Якщо послухати рекламні слогани, то ліки для відновлення мікробної флори показані практично всім, від немовлят до людей похилого віку. Будь-яка інфекція, що передбачає прийом антибіотиків, по завіреннях реклами, вимагає обов’язкового прийому препаратів для корекції флори. Крім того, їх рекомендують дітям при кольках, здутті живота і розрідженні стільця, дорослим при неправильному харчуванні і практично будь-яке нездужання. Але важливо знати, що в реальності мікробна флора досить стійка до негативних впливів середовища, в тому числі до коротких курсів антибіотиків і відносно легким кишковим і іншим інфекціям. Після впливу патогенних факторів вона швидко відновлюється самостійно. Тільки тривала, важка або хронічна інфекція, імунодефіцит, масовані курси антибіотиків можуть привести до стану, коли потрібна корекція мікрофлори. Однак фармацевтичні концерни, що виробляють біопрепарати активно просувають свої ліки, постійно створюючи щось нове, в тому числі і метабіотики, які сьогодні широко миготять на екранах.

Біопрепарати в лікуванні хвороб травлення і не тільки

Які тільки хвороби людини не намагалися лікувати за допомогою культур мікробів або речовин, що поліпшують їх приживання і зростання. Сьогодні з порушенням мікробної рівноваги не пов’язують хіба тільки психічні розлади, хоча, згідно з останніми даними, західні вчені і тут виявили певні асоціації. Зміни імунітету, запальні хвороби кишкової стінки і травних залоз, ожиріння, дефіцит вітамінів – всі ці проблеми пов’язують з порушенням мікробної рівноваги кишечника. По суті, список факторів, які порушують мікробну рівновагу кишечника і викликають хвороби, при бажанні можна продовжувати нескінченно. Але важливо розуміти, що більшість порушень вторинні і нерідко коригуються усуненням зовнішніх причин або лікуванням хвороби, а не прийомом ліків з корисними мікробами. Але фармацевтичні компанії активно просувають біопрепарати. Спочатку це були пробіотики, потім – пребіотики. Їм на зміну прийшли синбіотики, і нарешті – нові засоби – метабіотики. Цей термін сьогодні нерідко з’являється в рекламних слоганах.

Метабіотики: революційні ліки?

В останнє десятиліття інтерес щодо прибутків і їх безпеки істотно зменшився. Стали все частіше відзначатися щодо живих культур бактерій в цих ліках алергічні прояви і аутоімунні порушення. Іноді вони здатні у деяких категорій пацієнтів провокувати навіть опортуністичні інфекції (на тлі масивної антибіотикотерапії або різко вираженого імунодефіціта).

Сьогодні на зміну вже «застарілим» про-, пре- і синбіотикам пропонуються нові ліки – метабіотики. Основу цих препаратів складають компоненти клітин, сигнальні молекули або деякі метаболіти корисних кишкових бактерій. Основною метою цих ліків ставиться підтримку зростання корисних мікробів з придушенням шкідливих бактерій. Крім того, ще одним їх завданням визначають нормалізацію епітеліально-бактеріальної взаємодії мікробної флори зі слизової кишки. Вони були широко висвітлені в минулому році на конференції, вказувалися їх явні переваги щодо попередніх ліків. Але поки досвід застосування подібних препаратів малий, щоб говорити про якісь плюси і мінуси.

Соцмережі

Exit mobile version