Депресія

Зміст Сховати

Стан, що характеризується пригніченим чи сумним настроєм, зниженням психічної активності, що поєднуються з різноманітними соматичними порушеннями (втрата апетиту, схуднення, запори, зміна ритму серцевої діяльності і т. і.).

Сьогодні поняттям «депресія» дуже часто позначають просто тривалий поганий настрій, хоча насправді справжня депресія не має нічого спільного з тими, хто просто встав не з тієї ноги. Це серйозний психологічний розлад, яке може торкнутися будь-якої людини незалежно від віку і статі.

Депресія у дорослих

Депресія у жінок

Особливості жіночої психіки визначають велику (в порівнянні з чоловіками) схильність жінок різного роду депресивних розладів. Яскраво виражена апатія, смуток, негативний настрій, який так збиває з ніг, що заважає нормально жити протягом декількох тижнів і більше – це депресія у жінок, з якої можна і потрібно боротися.

Депресія при вагітності

Хоча емоційний стан жінки під час вагітності далеко не завжди позитивний і безхмарний, про реальну депресії можна говорити не завжди. А ось якщо протягом декількох тижнів у майбутньої мами стабільно присутні характерні симптоми, слід звернути на це увагу.

Депресія: симптоми при вагітності:

 • Будь-які проблеми зі сном, будь то безсоння або, навпаки, бажання постійно спати.
 • Проблеми з апетитом. Дійсно, апетит вагітних – річ непередбачувана, проте необґрунтована нічим відмова від їжі, або, навпаки, надмірний апетит можуть бути ознакою психологічного порушення.
 • Негативні настрої. Невпевненість в тому, що буде далі, різке падіння самооцінки, безнадія – вірні супутники депресії у вагітних.
 • Дратівливість, істеричність, жінка може в будь-який момент розридатися, хоча сама не до кінця розуміє причину.
 • Нетипові руху. У порівнянні з нормальною поведінкою будь-які рухи стають уповільненими або ж занадто швидкими.

Складність в тому, що всі ці прояви у більшості асоціюються з нормальним для вагітної жінки станом. Але якщо такі порушення є стійкими, а не епізодичними, краще звернутися до лікаря – адже депресія у жінок під час вагітності негативно впливає і на дитину. Справа в тому, що в цьому стані в крові матері підвищений рівень кортизолу, який, передаючись з кров’ю малюкові, може привести до різних неврологічних та інших порушень дитини, а також спровокувати викидень.

Причинами появи депресії саме в цей період можуть бути різні чинники – і внутрішні, і зовнішні. Складнощі в сімейних відносинах, важка фінансова ситуація, тиск родичів, зміна власної зовнішності і погане самопочуття, викликане токсикозом, можуть стати поштовхом в пучину негативного емоційного стану. Проблеми з раніше перенесеними вагітностями також сприяють розвитку депресії.

Багатьох це може здивувати, але від «носіїв» подібних психологічних розладів вагітну жінку рекомендується захищати точно також, як і від інфекційних хворих. Психологами доведено, що невротичні розлади дуже швидко передаються від одного члена сім’ї до іншого, тому така ситуація теж може стати причиною розвитку депресії у вагітної.

Депресія після пологів

Післяпологовий період, особливо для тих, у кого дитина перша, – не безхмарний час. Організм жінки відновлюється після серйозного випробування, а самій жінці доводиться звикати до нової ролі, нової відповідальності, нового розпорядку дня, що буває пов’язаний з недосипом, втомою та іншими «приємними» доповненнями. Все це може спровокувати явище під назвою «післяродова депресія».

Депресія після пологів – це довгий період, протягом якого жінку не залишає відчуття смутку, граничної втоми, напруги, що часом перетікає в істерики. Яскравим симптомом є відсутність проявів материнського інстинкту; жінка починає відчувати почуття провини, що ще більше посилює негативний стан. Додайте до цього відчуття самотності і безпорадності – і ви зрозумієте, як виглядає післяпологова депресія.

“Візьми себе в руки! Чи не вередуй! »Нерідко жінки, які страждають від депресії після пологів, замість підтримки отримують ось таку« мотивацію », яка насправді не допомагає вибратися з ями, а, навпаки, заштовхує все глибше. Родичам в цей період важливо зрозуміти, що це все – не просто дивацтва в поведінці, тому що молодій мамі так хочеться, вона просто не може по-іншому. Як не можна наказати хворого на грип не потіти через високу температуру, так і в цьому випадку не можна сказати «перестань» і сподіватися, що це спрацює. Підтримка і допомога – ось кращі ліки від депресії. Втім, консультація психолога в деяких випадках теж не зашкодить, адже допомога професіонала значно прискорить одужання.

Депресія у чоловіків

Чоловіча депресія зустрічається рідше, ніж депресія у жінок, і все ж цей стан заслуговує на увагу. При цьому небажання «демонструвати слабкість» призводить до того, що оточуючим досить складно визначити, що проблема взагалі присутня. Іноді й самі чоловіки ніяк не пов’язують такі емоційні прояви, як дратівливість, агресивність, пригніченість, з поняттям депресії. І вже тим більше не співвідносять з нею фізичні прояви, але ж депресія симптоми демонструє не тільки психологічні та легко може стати причиною головного болю, різкого набору ваги або проблем з ерекцією.

Складність чоловічої депресії полягає не тільки в проблематичному її визначенні навіть силами психологів і лікарів, а й в способах рішення. Більшість чоловіків в такі періоди шукають порятунку на самоті, ізоляції навіть від близьких людей. Нерідко до цього домішується зловживання алкоголем і навіть наркотичними речовинами, що не є виходом, а навпаки ще більше відводить людину в нетрі негативу. А ось, здавалося б, логічний варіант – психолог, який допоможе впоратися з цим станом, багато чоловіків відкидають, необґрунтовано побоюючись, що це може зашкодити його репутації.

Депресія у дітей

Дитинство – безхмарна пора, по крайній мірі, так вважає більшість дорослих. Але фахівці з дитячої психології не згодні з цим твердженням, тому що прекрасно знають: навіть ясне небо дитячого періоду може бути затьмарене навислими хмарами, ім’я яким – депресія.

Як і у випадку з дорослими, це не просто поганий настрій, а цілий комплекс, який включає і емоційний стан, і фізичні прояви. У дітей різного віку депресія може проявлятися по-різному, але практично завжди супроводжується скаргами на здоров’я. Як вийти з депресії самостійно, дитина не думає – адже вона навіть не знає про те, чому їй так сумно і погано.

Якщо у дорослої людини показник провини в такому емоційному стані направлене в першу чергу на себе (я винен у трагедії, я не справляюся, я не зможу), то діти починають звинувачувати оточення, і в першу чергу це батьків. Насправді мама і тато найчастіше ні в чому не винні – просто це прояв емоційного стану.

Депресія у підлітків

Підлітковий період – час нестабільності, в тому числі і психологічної. Не дивно, що підліткова депресія виділяється психологами як окремий вид даного порушення. Багато батьків, помітивши, що їх дитина стає апатичною, байдужою, неуважною, списують це на складності підліткового періоду. Тим часом, під час відсутності лікування депресії може привести до подальших проблем у житті підлітка, а в пошуках варіанту, як вийти з депресії самостійно, він цілком може звернутися до алкоголю, наркотиків і безладним зв’язкам.

Стрес і депресія

Стрес і депресія часто йдуть поруч, при цьому друге легко може випливати з першого. У сучасному світі стресів уникнути практично неможливо, так як ми стикаємося з ними щодня – навіть банальна тиснява в громадському транспорті може стати джерелом негативних емоцій. Не завжди стрес негативний. Яскрава подія «зі знаком плюс», наприклад, поява на світ первістка, теж можна вважати стресовою.

Емоційне перенапруження збуджує нервову систему, для якої нетипово перебувати в такому стані дуже довго – їй потрібно розслабитися від цієї напруги. І тут на передній план вступає депресія, при якій всі нервові процеси загальмовуються, нервова система відпочиває від стресу. Начебто, все гармонійно і корисно, але чому тоді цей стан вважається хворобою, від якої часом потрібно професійне лікування?

Основна проблема полягає в силі переживань, які відчуває людина. Чим сильніше потрясіння, тим глибше і довше буде депресія, і не факт, що людина сама зможе впоратися з нею. Тривале перебування в такому стані шкодить людині, яка може перестати стежити за собою, контактувати з іншими людьми, їсти, ходити на роботу … очевидно, що в такій ситуації людині потрібна допомога. Тому стрес і депресія завжди вважаються взаємопов’язаними.

Як впоратися з депресією

Іноді для того, щоб впоратися з депресією, досить власної рішучості і певного плану дій. Звичайно, мова не йде про важкі форми, при яких потрібно не тільки допомога фахівця, але і прийом ліків. Цілком можна спробувати дотримуватися наступних принципів, і ви побачите, як боротися з депресією стає простіше:

 • Займіть себе.

Зрозуміло, що ні працювати, ні робити навіть елементарні дії в такому стані не хочеться, але активність – це перший крок до виходу з депресії. Спробуйте почати з елементарних дій, наприклад, приберіть в квартирі або прогуляйтеся на свіжому повітрі.

 • Відпочивайте.

Вашому організму потрібно відновити сили для того, щоб перебороти психологічний розлад. Для того, щоб зняти нервову напругу, забезпечте себе достатньою кількістю сну.

 • Спілкуйтеся.

Якщо в період пригніченості ви перебуваєте на самоті, негативні думки потроху починають брати верх над вашою рішучістю повернутися до активного і бадьорого життя. Спілкування з розуміючими вас людьми, будь то родичі або друзі, дасть вам перевагу в боротьбі з негативом, а стрес і депресія будуть менше впливати на вас.

 • Ніяких порівняльних характеристик.

Всі ми не ідеальні, але це не означає, що потрібно постійно налаштовувати себе на найгірше і самостійно втоптувати в бруд свою самооцінку.

 • Харчуйтеся добре.

Правильне харчування не тільки забезпечить ваш організм необхідною енергією для відновлення. Включіть у свій раціон шоколад, банани, цитрусові та інші продукти, які самі по собі здатні підвищити в організмі рівень ендорфінів – гормонів задоволення.

Враховуйте, що ці поради загальні, і в кожному окремому випадку можуть знадобитися додаткові заходи. Як вийти з депресії самостійно, вирішує кожен для себе, проте є загальне правило: цілеспрямований рух до мети.

Симптоми депресії

Симптоми хвороби в основному схожі, проте можуть відрізнятися в залежності від кожного конкретного випадку.

Ознаки депресії у дорослих

Симптоми депресії у жінок

Всі жінки різні, і ознаки депресії у жінок також можуть виявлятися по-різному, вражаючи не тільки емоційну сферу, а й впливаючи безпосередньо на стан здоров’я. Однак не варто плутати просто поганий настрій і психологічний розлад. В останньому випадку характер проявів більш тривалий і стійкий – понад два тижні поганого настрою і занепаду сил просто так не буває. Психологи рекомендують звернути увагу на наступні прояви:

 • Емоційні порушення.

Жінку не залишає відчуття, що сенс життя втрачено, навіть улюблені заняття більше не приносять радості, до того ж постійно гнітить відчуття наближення біди. На тлі цього активізуються різні страхи, а також комплекси – жінка в депресії ніколи не задоволена собою, постійно вишукує у себе негативні сторони і звинувачує себе за це. З’являються складності в прийнятті простих рішень, складно сконцентруватися; деякі навіть вважають, що самогубство – кращий вихід з положення.

 • Соматичні розлади.

Саме характерне для даного стану – це всілякі порушення сну. Жінка може не спати ночами, або навпаки, відчувати постійне бажання спати. До цього додаються такі ознаки депресії, як проблеми з апетитом, які, знову ж таки, для кожної індивідуальні: кому-то не лізе шматок в горло, а хтось змітає все з полиць в холодильнику. Загальна енергія організму не дозволяє виконати навіть ті дії, які раніше не викликали ніяких складнощів. Додатковий дискомфорт приносять раптові болі: ниє шлунок, щемить серце, болять м’язи.

 • Порушення поведінки.

Якщо жінка в депресії, їй не хочеться нічого – ні працювати, ні виконувати якісь справи, ні спілкуватися навіть з тими, хто їй близький. Навіть звички особистої гігієни відсуваються на другий план, якісь з них і зовсім стають «непотрібними». А ось спроби забутися за допомогою алкоголю і інших шкідливих звичок активізуються.

Симптоми післяпологової депресії

Післяпологова депресія – це особливий різновид психічного розладу, який може спіткати будь-яку молоду маму, притому необов’язково відразу ж після повернення з пологового будинку – можуть пройти тижні і навіть місяці. Щоб відрізнити реальну проблему, потрібно звернути увагу на наступні прояви:

 • Страх за свою дитину.

Звичайно, кожна мама переживає за свого малюка, проте під час депресії цей страх переростає в справжню паніку. При цьому мати починає звинувачувати себе навіть в тому, що не повинно викликати сильного занепокоєння. Наприклад, звинувачує себе в нікчемності, якщо малюк випадково підхопив легку застуду.

 • Скарги на втому.

Жінка постійно твердить про те, як їй складно одній з малюком, як вона втомилася і хоче відпочити, при цьому може зовсім не брати до уваги, що їй все ж допомагають близькі. Поганий настрій часто в прямому сенсі «виливається» назовні разом зі сльозами образи.

 • Конфліктність.

Дивно, але часто цей психологічний розлад знаходить вихід в агресії, спрямованої в бік оточуючих. Навіть якщо приводу для сварки немає, вона створюється жінкою навмисно, що викликає подив близьких.

 • Фізичні прояви.

Негативні настрої, напади істерики часто супроводжуються відчуттям, ніби серце зараз вистрибне з грудей. Постійно, незалежно від ситуації, болить голова. Іноді жінка знаходить тимчасове заспокоєння в своєрідних «ритуалах», в яких немає практично ніякого сенсу – наприклад, в сотий раз за день протерти і без того чистий стіл, але це не варіант того, як боротися з депресією, а лише тимчасовий захід.

Ознаки депресії у чоловіків

Прояви депресії у чоловіків дещо відрізняються від аналогічного стану у жінок. До основних ознак в даному випадку психологи відносять:

 • Емоційні порушення.

Апатія, відсутність інтересу, різкі зміни настрою з переважанням агресивних станів характерні для депресії у чоловіків. Часто з’являється безпричинна тривожність і підозрілість.

 • Соматичні розлади.

Також, як і у представниць слабкої статі, у чоловіків в період пригніченості присутні різні порушення сну: проблеми з тим, щоб заснути, постійна сонливість або «рваний» сон, коли людина без видимої причини прокидається кілька разів за ніч. Можуть бути присутніми зміни у вазі. Супутником більшості чоловіків в період депресії стають проблеми з ерекцією, які можуть стати збільшуючим фактором для загального стану.

 • Порушення поведінки.

Алкоголь, сигарети, наркотики – до них, а не до психологів звертаються багато чоловіків, які бажають зрозуміти, як впоратися з депресією. Хтось в прагненні «вибити себе з колії» пускається у всі тяжкі: навмисно порушує правила дорожнього руху, вступає у позашлюбні зв’язки навіть при гарному кліматі в сім’ї. Думки про суїцид – найгірше, до чого може прийти людина в подібному стані, оскільки саме чоловіки часто цілеспрямовано доводять такі плани до реалізації.

Симптоми депресії у дітей

До 12 років діагностувати депресію у будь-якої дитини складно в першу чергу тому, що дітям складно висловити словами те, що вони відчувають. Ця психологічна проблема може з’явитися навіть у самих маленьких дітей, які поки що не вміють говорити, тому батькам варто проявляти увагу до таких ознак:

 • Ранній дитячий вік (від народження до трьох років).

Загальна загальмованість рухів, а також погіршення апетиту, занадто часті відрижки і навіть блювота. Дитина дуже примхлива, часто плаче навіть тоді, коли сита і знаходиться в комфорті.

 • Дошкільний вік (від 3 до 7 років).

Перше, за чим можна запідозрити стан депресії, це пропажа інтересу до всіх занять, включаючи улюблені ігри. Дитина часто говорить, що їй сумно, хочеться плакати, вона боїться темряви. Міміка такої дитини втрачає дитячу жвавість і безпосередність, а рухи стають повільними, немов у маленького дідка. До загальної картини приєднуються різні хворобливі відчуття: малюк скаржиться на те, що у нього болить живіт або голова, руки, ноги і все тіло в цілому.

 • Молодший шкільний вік (з 7 до 11).

Дитина не хоче грати з друзями, їй не цікаво і складно вчитися, вона часто плаче, скаржиться на головні болі та інші нездужання. Чим ближче дитина до підліткового періоду, тим яскравіші прояви агресії навіть до близьких людей.

Симптоми депресії у підлітків

Підлітковий вік – складна пора, і не дивно, що в цей період багато підлітків схильні до депресії. Хоча часом її складно помітити, так як настрій підлітка і без того постійно скаче з одного боку в інший, батькам необхідно бути уважнішими, щоб зуміти вчасно прийти на допомогу своїй дитині. Симптоми депресії в підлітковому віці такі:

 • Відчуженість, байдужість, апатичний настрій. Підліток байдуже ставиться до людей, речей, занять. Уникає спілкування.
 • Проблеми з апетитом. Навіть улюблені чіпси або піца більше не викликають бажання поїсти, не кажучи вже про інші, менш привабливі страви.
 • Втрата нічного сну, яка поєднується з активністю в денний час.
 • Різні болі, які турбують постійно. Біль в шлунку, в серці, головний біль не дуже сильний, однак нав’язливий.
 • Помітні думки про смерть. Вони можуть проявлятися в різній формі – творчості, прагненні до ризику, різних висловлюваннях, навіть у вчинках, які призводять до нанесення собі ран та інших пошкоджень.
 • Схильність до випивки, паління, наркотиків.

Кілька ознак з цього списку – вже привід замислитися над тим, що з підлітком відбувається щось більш серйозне, ніж звичайна юнацька йоржистість.

Симптоми тяжкої депресії

Важка депресія відрізняється від інших форм тим, що вона практично душить людину, позбавляючи її можливості виконувати навіть елементарні дії. Наступні ознаки виражені в цьому випадку найбільш яскраво:

 • Крайня втома. Людина в депресії проводить уві сні велику частину дня, при цьому сон не дає відпочинку – прокинувшись, людина як і раніше відчуває себе розбитою і нездатною ні на що.
 • Проблеми з пам’яттю, увагою, прийняттям рішень. Складно запам’ятати список покупок з 4 позицій, складно сконцентруватися на чомусь одному, складно навіть вибрати, що одягти, і тим більше вирішити, як боротися з депресією.
 • Безнадія. Таких людей постійно переслідують думки, що вони нікому не потрібні, ні на що не здатні і вина за все це лежить виключно на них самих. Ці звинувачення часто штовхають людину на нанесення ушкоджень самій собі або навіть на суїцид.
 • Навколишня дійсність абсолютно нецікава. Ні робота, ні спорт, ні хобі, ні спілкування – ніщо не викликає ентузіазму.
 • Хворобливі відчуття в області голови, шлунку, серця. Спроби лікувати їх звичайними таблетками не приносять успіху.
 • Вранці негативний настрій хворого особливо сильний.
 • Порушення звичайних рухів: людина рухається неприродно, загальмовано.
 • В особливо складних випадках до інших симптомів додаються порушення психіки: ступор, галюцинації, марення.

Види депресії

Клінічна (велика) депресія

Великий депресивний розлад, також званий клінічною депресією, являє собою цілий комплекс симптомів, які протягом тривалого часу присутні у хворої людини. Під удар потрапляє і настрій, і сон, і навіть тіло людини, що сигналізує про те, що щось не в порядку, постійними болями.

Якщо не звертати увагу на цей стан депресії і намагатися виправдати його просто затяжною нудьгою, викликаною проблемами на роботі, сварками з близькими або просто поганою погодою за вікном, стан буде тільки погіршуватися. Підсумком цього можуть стати проблеми у всіх сферах життя людини – і в стосунках з оточуючими, і в професійній діяльності, і в особистому плані. Важливо визначити, що це саме депресія.

Післяпологова депресія

Післяпологова депресія наздоганяє жінок після того, як вагітність і самі пологи вже позаду. Звичайно, вона характерна далеко не для всіх молодих мам, проте випадки, коли жінка день за днем ​​перебуває в поганому настрої, звинувачує себе у всьому, що відбувається, відчуває гостре почуття самотності і втоми і інші сумнівні «радості» не так вже й рідкісні. Все ускладнюється тим, що організм жінки, в тому числі гормональний фон, саме в цей період відновлюються. Але нова роль матері, з якою ще тільки належить освоїтися, вимагає досить багато сил, так що підтримка оточуючих дуже важлива. Втім, проблеми можуть спіткати навіть тих жінок, які з перших днів повернення з пологового будинку оточені увагою і турботою.

Біполярна форма депресії

Біполярна форма депресії більше відома як маніакально-депресивний психоз або біполярний афективний розлад. В основному вона починає проявлятися в підлітковому віці, проте може наздогнати і більш старших людей. Особливістю цього стану є те, що людину буквально кидає між двома полюсами. На одному полюсі знаходиться вкрай сумний настрій, на другому – підвищена активність, рівень якої перевищує норму.

Зміна полюсів у різних людей може протікати по-різному. У кого-то вони чергуються як між собою, так і з періодами нормального настрою. Є й випадки, коли переважає апатія, в той час, як «маніакальний» полюс включається досить рідко і в принципі не заважає нормальному життю. Коли все відбувається навпаки, мелахолічний настрій відвідує людину рідше, а ось надмірна активність в поєднанні з високою (іноді невиправдано завищеною) самооцінкою оточуючих починає навіть турбувати.

Біполярний розлад тим небезпечніший, чим яскравіше виражені крайні стану. Глибока туга може підштовхнути людину накласти на себе руки, а «манія» часто стає причиною різних божевільних ідей.

Сезонна депресія

Як і випливає з назви, основна ознака сезонної депресії – це її прив’язка до певної пори року. Є два основних види цієї недуги: зимовий тип проявляється на початку осені і закінчується пізньою весною, а менш поширений річний тип показує себе на початку літа, до початку осені дозволяючи людині повернутися в нормальний стан. Але і в тому, і в іншому випадку стан депресії проявляється однаково. Це втома, апатія, поганий настрій, який не залежить від того, що відбувається навколо, загальне зниження активності і небажання щось робити, будь то обов’язкові справи на зразок роботи, або ж улюблене хобі.

Тривожна депресія

«Попереджений – значить, озброєний», говорить прислів’я, і ​​тому багато хто заздалегідь припускають найгірший результат подій. Однак варто відрізнити нормальні побоювання за власне майбутнє, особливо підкріплені зовнішніми подіями, від хвороби під назвою тривожна депресія.

Необґрунтована тривога в поєднанні з низькою самооцінкою дуже заважає жити і приймати навіть самі елементарні рішення. Будь-яка річ насторожує, будь-яка людина сприймається негативно, будь-яке нетипове відчуття у власному тілі змушує уяву розігрувати сценку про смертельну хворобу. Природно, що такий стан депресії дуже заважає нормально жити, особливо якщо згадати, що результат будь-якої майбутнього події для таких людей негативний.

Дистрофічна форма

Дистрофічна форма депресії – ще один різновид, відмітною ознакою якої виступає огида до життя. Воно може виражатися по-різному: іноді людина в депресії просто постійно скаржиться на те, як несправедливо влаштований світ, як виросли ціни, які галасливі сусіди їй дісталися, яке яскраве сонце сьогодні – в загальному, типовий буркотун, який завжди знайде привід. У інших туга, апатія і незадоволеність, характерні для депресії, виливаються в агресивну поведінку. У будь-який момент ця людина може здетонувати, як бомба уповільненої дії, і зовсім неважливо, що послужить іскрою, яка підпалила гніт цієї бомби. Для цього типу розлади іноді типове рухове гальмування, що доходить до того, що людина категорично не бажає рухатися взагалі.

Іронічна форма

Дуже цікавий і рідкий тип депресії, яку точно характеризує вираз «сміх крізь сльози». Ці хворі використовують іронію, жартування над самим собою, немов щит, яким вони намагаються відштовхнути хворобу. Так мозок намагається захистити себе, і іноді може навіть здатися, що у нього виходить – рівно до того моменту, коли така людина спробує вчинити самогубство, не витримавши свого стану і не бачачи сенсу в подальшому житті. Саме іронічна депресія в цьому плані досить небезпечна – людина зберігає активність, намагається щось робити і навіть жартувати, поки у нього на душі шкребуть кішки.

Анестетична депресія

Поняття «анестезія» знайоме нам з медицини – там анестетики застосовуються для зниження чутливості. Анестетича депресія носить таку назву з тієї ж причини, адже основні скарги людини в цьому випадку пов’язані з втратою власних емоцій. Відсутність почуття любові до близьких, радості від життя дуже турбують людину. Людина в депресії відчуває, що її ніби завернули в кокон, з якого неможливо нормально поглянути на навколишній світ. Все навколо здається сірим, млявим, немов намальованим.

У цього типу психічного розладу є три компоненти: відсутність почуттів, відсутність відчуттів (наприклад, почуття голоду або бажання спати), і відсутність можливості повноцінно сприймати навколишній світ. В кожному окремому випадку можуть бути присутніми всі три складові в повному обсязі, а також може переважати якийсь із трьох компонентів.

Астенічна депресія

Астенічна депресія інакше називається синдромом виснаження. Вона вважається досить легкою формою захворювання, але це не означає, що на неї просто не потрібно звертати уваги. Основний її прояв – втома, яка ніяк не пов’язана з тим, що саме робить людина. Навіть вранці, тільки прокинувшись, вона відчуває розбитість і бажання відпочити ще; до речі, саме вранці цей стан проявляється найбільш яскраво, а ось до вечора людина відчуває себе трохи краще. Тому важливо зрозуміти, як впоратися з депресією.

Активність людини знижується, особливо якщо стан поступово погіршується: якщо в легкій формі людина ще може виконувати звичні дії, ходити на роботу, хай навіть і через «не можу», то при важкому перебігу хвороби вона уже насилу може змусити себе навіть вмитися і зачесатися . Такий стан депресії відбивається і на особистості самої людини, яка стає песимістом, втрачає віру в свої можливості і в кінцевому підсумку стає байдужою до всього, що відбувається навколо нього.

Соматизована форма

Соматизована форма депресії, вона ж маскована, – яскравий прояв того, як наш розум впливає на здоров’я нашого тіла. Мозок в цьому випадку буквально вселяє людині, як вона повинна себе відчувати, і ці навіювання явно не йдуть на користь організму. Така людина буде відвідувати лікарів, безліч разів проходити обстеження, приймати ліки, однак ефекту лікування можна чекати лише тоді, коли об’єктом лікування стане психіка людини. Такі типові прояви депресивних розладів, як апатія, байдужість до подій, негативний настрій, в цьому випадку ховаються за проявами, схожими з справжніми захворюваннями. Це справжня депресія, що робити з нею, краще вирішить фахівець.

Депресія при хворобах

На відміну від попереднього варіанту, депресія при хворобах є наслідком якоїсь хронічної недуги, так що причини депресії в цьому випадку не тільки в стресі. Діабет, артрит, проблеми з серцем і нирками, інші захворювання, які супроводжують людину протягом багатьох років, не тільки руйнують тіло, а й негативно впливають на психіку хворого.

Чим складніша боротьба з хворобою, чим більше хворий змушений змінити звичний ритм життя, тим імовірніше і зміни в психіці. Може здатися, що поганий настрій в цьому випадку логічний, однак якщо мова йде про депресію, вона може не тільки зіпсувати загальний настрій, але і посилити основний недуг, через яку вона і з’явилася.

Ступені тяжкості депресії

Згідно з міжнародною класифікацією, існує три ступеня тяжкості депресії. Захворювання може як залишатися в одній фазі, так і прогресувати, що особливо часто проявляється при відсутності спроб впоратися з наростаючою нудьгою і небажанням щось робити. Лікування депресії залежить від її ступеня тяжкості.

Легка депресія

Цей ступінь практично непомітний для оточуючих, оскільки, якщо симптоми і є, вони проявляються незначно. Психіка людини здатна чинити опір нападів зневіри, так що відволіктися на щось інше вона може практично без зусиль. Не позначається легка ступінь і на працездатності, на виконанні різних побутових справ, на дотриманні необхідної гігієни – в загальному, спосіб життя практично не страждає. Щоб впоратися з депресією в легкій фазі, можна і не відвідувати психолога, адже при наявності бажання вирішити, як боротися з депресією, реально самому.

Середня депресія

Друга стадія депресії вже володіє більш вираженим впливом на життя людини. Дуже багато часу людина в депресії приділяє власним думкам, а його колегам, друзям і рідним все частіше хочеться запитати: «Чому в тебе таке обличчя?». Все доводиться робити через силу, все частіше виникають конфлікти, з’являються проблеми зі сном. Почуття провини і власної нікчемності – ще одна вірна ознака другої стадії.

Важка депресія

Важка депресія немов придавлює людину власною вагою і в прямому сенсі не дає піднятися з ліжка. Вона цурається будь-яких контактів, проводячи дуже багато часу наодинці з власними похмурими думками. Саме в цьому стані люди часто відмовляються ходити на роботу, займатися чимось по дому, навіть елементарно вмитися і почистити зуби їм здається безглуздою дією. Найнебезпечнішим наслідком даної фази є суїцид, до якого може привести відсутність грамотної терапії і будь-якої допомоги людині.

Причини депресії

У будь-якого захворювання є причина, і депресія – не виняток. В кожному окремому випадку подібний розлад психіки може з’явитися з різних причин, але є певні спільні риси.

Причини депресії у чоловіків

Чоловіча депресія найчастіше починає проявлятися як реакція на щось, вибиває людину з колії. Стрес, пов’язаний з роботою, особистими відносинами, самореалізацією або іншими факторами, може запустити початок депресивних переживань. Однак вчені стверджують, що точні причини поки що не визначені.

Якщо в родині у чоловіка раніше зустрічалися випадки депресії, це показує спадкову схильність, і такі люди бувають більш схильні до розладів психіки внаслідок стресу. Вікові кризи також можуть бути причиною появи апатії, відчуття відсутності перспектив і сенсу життя.

Причини депресії у жінок

Жінки за своєю природою більш емоційні, ніж чоловіки, і більш гостро реагують на стрес, до того ж такі особливості, як зміна гормонального фону, роблять їх більш сприйнятливими до депресій. Соціальні фактори також відіграють важливу роль у тому, що у жінок може початися психологічний розлад. Звільнення з роботи, розставання з коханою людиною, проблеми з батьками або дитиною – соціальних факторів дуже багато, особливо якщо в ці моменти жінка не відчуває підтримки.

Причини післяпологової депресії

Післяпологова депресія виникає в першу чергу тому, що після пологів у жінки істотно змінюється рівень гормонів в крові, і це викликає відчуття пригніченості, втоми. Перепади настрою, властиві цьому стану, також часто з’являються разом зі зміною гормонального фону. До цього додаються різні складнощі, пов’язані з освоєнням нової ролі – ролі матері. Відповідальність, втома, частий недосип, вимушене перестроювання власного графіка під вимоги малюка можуть стати причиною негативного настрою і почуття провини. Зовнішні чинники у вигляді тиску оточуючих, які замість підтримки вказують, що і як потрібно робити, а також не упускають можливості повідомити, що жінка робить не так, погіршують ситуацію. Вона починає всерйоз звинувачувати себе в тому, що не справляється і сама закопує себе глибше в яму психологічного розладу.

Причини депресії у підлітків

Підлітковий період – час буйства гормонів, які самі по собі призводять до перепадів настрою. Гормони також стають причиною появи інтересу до протилежної статі; підліток шукає взаємності, але не завжди знаходить її, і такі складності теж можуть стати причиною депресії. Ще один фактор – це відносини з батьками. Більшість підлітків переживають, вважаючи, що ці найближчі люди перестають розуміти їх, знаходяться «на іншій хвилі», і від цього замикаються в собі, але ж почуття самотності явно не підвищує настрою. Якщо до цього додаються сімейні проблеми, невдачі в школі, цілком можливо, що підліток дійсно замкнеться в собі і його стан буде поступово збільшуватися. Вони не думають, що це депресія і що робити з нею – просто все більше ізолюються у власних похмурих думках.

Соматичні причини депресії

Приказка «у здоровому тілі – здоровий дух» в цьому випадку як ніколи справедлива, так як багато захворювань супроводжуються депресією. До таких хвороб в першу чергу відносяться порушення роботи щитовидної залози, так як саме вона відповідає за вироблення гормонів. Наднирники також беруть участь у виробництві цих важливих речовин, так що хвороба Аддісона та інші проблеми з наднирковими часто йдуть в зв’язці з апатією і негативними настроями. Цукровий діабет – ще одне захворювання, ускладнення якого можуть стати причиною депресії.

Інфекційні захворювання – часте джерело психологічних порушень, при цьому пригнічений настрій може бути наслідком роботи вірусів, а може носити чисто психологічний характер, так як хворіти і відчувати від цього дискомфорт навряд чи хто любить. І, звичайно, не можна обійти увагою такі серйозні захворювання, як рак, аутоімунні порушення і хвороби, при яких повільно гинуть нервові клітини. У таких хворих картина симптомів вкрай часто включає різноманітні депресивні розлади. До соматичних причин також можна віднести порушення обміну речовин, дефіцит вітамінів і мінералів, різні отруєння, хвороби серця і судин.

Діагностика депресії

Для того, щоб щось лікувати, необхідно спочатку поставити діагноз. Депресія – не виняток, і для повернення людини в нормальний стан необхідно правильно визначити особливість його психологічної проблеми, її стадію, а вже на основі цього розробляти лікування депресії.

Проблеми діагностики депресії

Симптомів цього стану дуже багато, і саме це є основною проблемою при діагностиці. Ситуація ускладнюється ще й тим, що частина цих симптомів характерна і для інших порушень нервової діяльності, наприклад, для неврозів, шизофренії або психозів. До того ж, опитуючи пацієнтів, лікарі стикаються ще з однією проблемою – неточність опису симптомів, адже точно сформулювати те, що відчуваєш, часом буває дуже складно, а значить, зрозуміти, як впоратися з депресією, теж складніше.

Як відомо, в побуті ми часто вживаємо це поняття, позначаючи їм навіть звичайний зіпсований настрій. Тим часом, якщо поганий настрій переслідує людину протягом кількох тижнів, заважаючи нормально жити, далеко не всі зважаться на похід до психолога – адже це просто настрій! Таке ставлення до власного здоров’я можна вважати справжньою проблемою, особливо якщо до цього домішуються самостійні невдалі спроби лікування розуму.

Біохімічна діагностика

Біохімічна діагностика депресії – метод, створений для точного визначення наявності хвороби, а також дозволяє точніше призначити ліки для відновлення нормальної роботи нервової системи. Хоча раніше подібні розробки викликали багато сумнівів, дані останніх досліджень говорять, що деякі показники дійсно безпосередньо пов’язані з розвитком депресивних станів.

Для аналізу кров пацієнта перевіряється на рівень певних речовин, пов’язаних з нейромедіаторами – серотоніном і норадреналіном. Нейромедіатори відповідальні за захист клітин мозку від хронічних тривожних станів, тому падіння їх рівня нижче певної норми може стати причиною занадто сильної реакції на стреси. Вирішити питання, як позбутися від депресії, в цьому випадку допоможе призначення спеціальних медикаментів, тип і дозування яких і допомагає визначити біохімічний аналіз крові.

Опитувальники, шкали і тести на депресію

Спеціально розроблені опитувальники та інші аналогічні методи – класичний метод визначення депресії. Їх розробляли на основі вивчення симптомів депресії різних видів, а також тих скарг, які найбільш часто озвучувалися пацієнтами. Більшість таких тестів знаходиться в загальному доступі, наприклад, в інтернеті, так що будь-хто може сам пройти опитування і отримати приблизні результати для себе. Пам’ятайте, що краще довірити вивчення результатів і лікування депресії професійному психологу, а не експериментувати з власним станом, особливо у важких випадках.

Шкала Бека

Досить великий опитувальник, який представляє собою 21 категорію тверджень по 4-5 штук в кожній категорії. Людина, яка проходить тест на депресію, читає групу тверджень і вибирає те, що найбільш точно характеризує його стан. Кожне таке твердження має свої бали, і для отримання результату тесту бали зазначених тверджень складаються. В інструкції до опитувальника окремо вказується, що потрібно виходити з того, як людина відчувала себе за останній тиждень – так будуть отримані більш актуальні результати.

Чим менше балів у обраного затвердження, тим менша вираженість депресивного прояву. Відповідно, чим менша підсумкова кількість балів, тим менше людина схильна до депресії. Питання з 1 по 13 визначають психологічні прояви, тоді як твердження з 14 по 21 призначені для оцінки того, наскільки стан встиг вплинути на організм людини.

Шкала Зунга

Шкала Зунга – невеликий опитувальник, що включає в себе 20 тверджень. Випробуваному пропонують визначити, наскільки кожне твердження збігається з його станом. Для цього використовуються 4 варіанти оцінки: рідко, іноді, часто, дуже часто. Результати підсумовуються згідно зі схемою оцінки кожного пункту, і підсумкова сума дозволяє судити про стан опитуваного.

Цей тест на депресію займає небагато часу, і його без проблем можна пройти самостійно. Його основна функція полягає в тому, щоб визначити, наскільки виражені тривожні стани, так що шкала Зунга часто застосовується при підозрі на тривожну депресію.

Опитувальник депресивних станів (ОДС)

Опитувальник депресивних станів – методика, що дозволяє відрізнити невротичні стани від тих, які викликані внутрішніми причинами, а також визначити загальний стан пацієнта. Якщо ви хочете самі пройти цей тест, враховуйте, що для чоловіків і жінок варіанти опитувальника розрізняються. В опитувальнику для чоловіків 97 пунктів, в жіночому – 93. Перші 59 питань є однаковими для представників обох статей.

Проходячи тест на депресію, досліджуваний або погоджується з твердженнями, або ставить позначку «ні» в разі, якщо воно не збігається з його станом. «Сирі» бали переводяться в Т-бали за спеціальною таблицею, а вже на підставі Т-балів визначається стан людини, яка заповнила опитувальник.

Единбурзька шкала постнатальної депресії (ЕШПД)

Цей тест на депресію був створений на основі загальних опитувальників, що дозволяють оцінити наявність і вираженість депресії, і призначається для того, щоб визначити післяпологову депресію. ЕШПД складається з 10 тверджень, які жінці пропонується оцінити за шкалою від 0 балів (категоричну незгоду) до 4 (повністю згодна). У цьому опитувальнику немає пунктів, які стосуються фізичного стану, тому і в період вагітності, і в післяпологовий період вона є найбільш підходящою. Однак деякі дослідники відзначають, що ЕШПД торкається відносини матері і дитини, і це є суттєвим мінусом.

Лікування депресії

Депресія – це хвороба, і її можна і потрібно вилікувати, повернувши людині радість життя, активність і можливість легко виконувати звичні завдання. Лікування депресії повинно обов’язково ґрунтуватися на результатах діагностики, яку іноді можна провести і самостійно.

Як позбутися від депресії

Щоб позбутися від депресії, в першу чергу слід зібратися з думками і подумати – а що ж стало причиною? Можливо, в цьому стані людині проблематично сконцентруватися і подумати, як вийти з депресії, і в цьому випадку краще взяти ручку і аркуш паперу. Запишіть можливі причини, перечитайте і обміркуйте, що саме вибило вас з колії.

Дуже багато залежить від того, наскільки виражені ці зміни психологічні розлади. Якщо в легких формах людина цілком зберігає можливість самостійно впоратися з проблемою, то тяжкі стани вимагають підключення важкої артилерії. Звернення до психолога по допомогу – це абсолютно нормально і куди корисніше, ніж пасивність перед похмурим обличчям хвороби.

Психотерапія при депресії

Правильна і своєчасна психотерапія – чудова можливість розпрощатися з такими симптомами, як апатія, постійна втома, порушення сну і будь-якими іншими проблемами. Однак нерозуміння того, що таке психотерапія, разом з небажанням присвячувати сторонню людину в своє особисте життя призводить до того, що люди не хочуть звертатися за допомогою – і це неправильно. Прийом психолога допоможе вирішити питання, як вийти з депресії.

Є три основні підходи, які використовуються в даному випадку:

 • Психодинамічний.

Заснований на аналізі історії життя людини і визначенні його внутрішніх конфліктів. Коли така проблема знайдена, психолог проводить роботу по вирішенню внутрішнього конфлікту, що допомагає пацієнтові зрозуміти, як позбутися депресії.

 • Поведінковий.

Дуже багато розладів поведінки супроводжують депресію, і завдання поведінкового підходу в тому, щоб прибрати ці розлади. Людина разом з психологом немов заново вчиться активності, спілкування з людьми і в підсумку отримує повернення до повноцінного життя.

 • Когнітивний.

Є свого роду комбінацією двох попередніх підходів і об’єднує роботу з внутрішніми джерелами проблеми з усуненням поведінкових порушень.

Психотерапія при депресії може проходити як індивідуально, так і в формі сімейного консультування, а також спеціальних занять в групі. Зазвичай потрібно близько 10-30 сеансів, тривалість терапії залежить від конкретного стану пацієнта.

Антидепресанти

Антидепресанти – основні ліки, які допоможуть визначити, як впоратися з депресією. Їх склад розрахований таким чином, щоб вплинути на настрій в кращу сторону, прибрати зайве занепокоєння і тривогу, зняти загальмованість і усунути інші симптоми, які заважають жити. Сучасні антидепресанти не викликають звикання – вони роблять позитивний вплив на мозок, допомагаючи йому повернутися в нормальний стан, ну а потім він прекрасно справляється і власними силами.

Важливо розуміти, що ефект таких ліків не може бути миттєвим, адже їх вплив поступовий. Дуже важливо, щоб відповідний препарат призначав лікар, так як є кілька різних груп антидепресантів, дія яких різниться. Самолікування антидепресантами невідповідного типу може погіршити ситуацію.

Як вийти з депресії самостійно

Поставити мету і послідовно йти до неї – ось основний принцип самостійного лікування депресії. Усвідомлення проблеми є першим кроком до її вирішення, так що уважно подумайте, як позбутися від депресії, перебороти апатію і знову повернути собі активність.

Порада «ставтеся до проблеми простіше» банальна, але допомагає у багатьох випадках. Так, іноді людина знову і знову прокручує в голові певну проблему і вважає, що вона і тільки вона заслуговує на увагу – але варто подивитися з іншого боку і виявляється, що ситуація цілком вирішувана. Іноді допомагає порівняти своє становище з іншими людьми, які виявлялися в гірших обставинах, але змогли вибратися з них з успіхом.

Часто пошук «наставника», «зразка для наслідування» стає своєрідним зовнішнім стимулом для того, щоб піднятися з ліжка, привести в порядок себе, свої справи і свій емоційний стан. Але не варто забувати про те, що основна сила міститься всередині самої людини, тому краще навчитися цінувати себе замість того, щоб перестати звинувачувати в усьому що відбувається, як це зазвичай відбувається при депресії.

Лікування депресії в домашніх умовах

Є багато способів, які можна застосовувати вдома, і почати можна з правильного харчування. Давно доведено, що деякі продукти – такі, як горіхи, шоколад, тверді сири, жирна морська риба, а також яскраві фрукти і овочі – позитивно впливають на наш настрій, так чому б не підкинути природного і корисного «палива» в організм?

Повноцінний сон дуже важливий для відновлення, тому краще, якщо він буде становити не менше 8 годин. Так, при депресії зі сном у багатьох виникають проблеми, але якщо подумати, то можна прибрати багато чинників, що заважають добре виспатися. Не дивіться на ніч фільми, лягайте спати в один і той же час, створіть умови, в яких вам буде краще засипати.

Фізична активність і свіже повітря – хороша відповідь на питання, як вийти з депресії, тому замість того, щоб постійно лежати на ліжку, постарайтеся змусити себе встати і рухатися. Навіть прогулянка в парку позитивно вплине на ваш настрій.

Часто психотерапевти рекомендують освоїти техніки медитації. Це те, що веде до відновлення внутрішньої гармонії і зняття напруги, але ж ці симптоми дуже часто супроводжують депресію.

Ускладнення депресії

Депресія не тільки вкрай неприємна сама по собі, але і може викликати ряд цілком відчутних фізичних ускладнень.

 • Хворі онкологічними захворюваннями, діабетом, а також ті, хто має певні проблеми з серцем, можуть відчути погіршення свого стану.
 • Фізичний біль, який може вразити будь-яку ділянку тіла – голову, ноги, руки, спину, живіт. Це не прояв якогось іншого недуги, це наслідок депресії, який присутній у половини людей з таким розладом.
 • Зниження статевого потягу. Вражає як чоловіків, так і жінок, при цьому у чоловіків можливо не тільки відсутність інтересу до сексу, але і проблеми з ерекцією в подальшому.
 • Різні розлади поведінки, в тому числі алкоголізм, вживання наркотиків, прагнення до ізоляції і проблеми в спілкуванні. В особливо важких випадках депресія може закінчитися суїцидом.

Профілактика депресії

Попередити простіше, ніж лікувати – це справедливо для багатьох хвороб, і для депресії в тому числі. Якщо заздалегідь подбати про своє психологічне благополуччя, можна значно знизити саму ймовірність появи неприємних симптомів. Деякі навички будуть корисні не тільки в якості профілактики, але і при вирішенні питання, як впоратися з депресією, якщо вона все-таки наздогнала вас.

Профілактика депресії у дорослих

Ключ до успіху – вміння управляти своїми емоціями, але ж під час депресії саме вони беруть людини під свій негативний контроль. Тому вміння любити себе, думати позитивно, радіти тому, що маєш, буде дуже корисно для профілактики. Ставте перед собою реальні цілі, і тоді ви будете радіти їх досягнення, а не сумувати з приводу того, що ви не можете зробити неможливе.

Давайте собі відпочивати, не забувайте про те, що ранок вечора мудріший, а на свіжу голову навіть складна проблема іноді здається цілком розв’язуваною. Але не варто занадто часто включати в програму свого відпочинку алкоголь, адже він стає причиною багатьох бід. А ось завдяки спорту ви зможете не тільки підтримувати себе в тонусі, а й забезпечувати свій організм необхідними для гарного настрою ендорфінами. До речі, не забувайте про правильне харчування, адже від того, що людина їсть, залежить не тільки його здоров’я, але і настрій.

Спілкуйтеся більше з позитивно налаштованими людьми і постарайтеся тримати дистанцію з тими, хто постійно ниє і скаржиться. Такі персонажі немов заражають інших своїм негативним настроєм і цілком можуть переконати вас в тому, що все погано, навіть якщо насправді це не так.

Профілактика депресії у дітей та підлітків

Сім’я – це основне для дитини, і навіть для «колючого» підлітка це середовище важливе, хоча він усіма силами прагне показати свою дорослість і автономність. Тому перше, що захистить дитину будь-якого віку від депресії, це хороший клімат в родині, де відносини будуються на довірі і взаємоповазі. Діти, які відчувають себе потрібними і важливими для батьків в рази менше схильні до депресивних розладів.

Достатній сон, потрібна кількість рухової активності і свіжого повітря і правильне харчування – краща профілактика депресії. Уявіть, який настрій буде у дитини, яка змушена сидіти вдома, поки її друзі насолоджуються гарною погодою і грають на вулиці! А ось кількість часу дітей в інтернеті і перед телевізором краще скоротити.

Депресія – психологічний розлад, який вносить істотний дискомфорт в життя людини, але позбутися його можна, як і запобігти його появі. Будьте уважні до свого психологічному стану і не соромтеся звертатися за підтримкою до близьких людей, якщо відчуваєте, що не в змозі впоратися самостійно.

Соцмережі

Exit mobile version