Аспергільоз

Що таке аспергільоз?

Аспергільоз – це інфекція або алергічна реакція, викликана різними видами цвілі (тип грибка). Цвіль часто зустрічається на відкритому повітрі на рослинах, ґрунті або гниючих рослинних речовинах. Цвіль також може зростати в приміщенні на побутовому пилу, харчових продуктах, таких як мелені спеції і будівельні матеріали. Aspergillus fumigatus – це тип грибка, який найчастіше викликає аспергільоз у деяких людей, коли вони вдихають його спори.

Вплив Aspergillus навряд чи викличе проблеми у більшості людей, чия імунна система здорова. Проте, люди з хронічними проблемами легенів або люди зі слабкою імунною системою (імунодепресією) можуть піддаватися більшому ризику розвитку інфекції. До людей з ослабленою імунною системою відносяться хворі, що проходять хіміотерапію або перенесли трансплантацію органів.

Класифікація аспергільозу

Існує кілька видів аспергільозу:

 • Аспергільоз легенів найчастіше розвивається у людей з хронічними захворюваннями легеневої системи або пошкодженими легенями. У цих людей, ймовірно, є проблемні місця в легенях, де грибок може рости і розмножуватися. Гриб може також рідко вражати пазухи і слухові проходи. Спори цвілі можуть заселятися (рости) всередині порожнин легенів, які виникли в результаті хронічних захворювань, таких як туберкульоз легенів, емфізема або прогресуючий саркоїдоз легень. Волокна гриба можуть утворювати грудку в поєднанні з лейкоцитами і згустками крові. Цей клубок або грудка гриба називається Аспергільома або міцетоми. У деяких випадках грибок може бути присутнім в інших органах тіла.
 • Інвазивний аспергільоз, найбільш важкий тип, виникає, коли інфекція поширюється з легенів в кровотік. Можуть заразитися інші органи, такі як нирки, печінка, шкіра або головний мозок. Це дуже серйозне захворювання, яке може привести до смерті, якщо його не лікувати. Люди з дуже ослабленою імунною системою більш схильні до інвазивного аспергільозу. Інші фактори ризику включають низький рівень лейкоцитів, тривале використання кортикостероїдних препаратів або госпіталізацію.
 • Алергічний бронхолегеневий аспергільоз (АБЛА) – це алергічна реакція, яка виникає у деяких людей після впливу грибка Aspergillus. Грибок викликає запалення в легенях і дихальних шляхах. Алергічний бронхолегеневий аспергільоз частіше зустрічається у людей з муковісцидозом або астмою, тому що вони мають більше слизу в дихальних шляхах. Хоча незрозуміло, чому саме виникає алергічна реакція, слиз в їх дихальних шляхах може забезпечити хорошу середу для зростання цвілі. На жаль, алергічна реакція може викликати симптоми, схожі на симптоми, пов’язані з астмою або муковісцидозом, включаючи хрипи, кашель і утруднене дихання.

Наскільки поширений аспергільоз?

За оцінками, до 10% людей з муковісцидозом або астмою відчувають алергічну реакцію на грибки аспергіл. За оцінками, алергічний бронхолегеневий аспергільоз зустрічається приблизно у 2% всіх астматиків і у 2-15% пацієнтів з муковісцидозом.

Що викликає аспергільоз (причини)?

У більшості випадків аспергільоз викликаний типом цвілі, званим Aspergillus fumigatus. Цвіль Aspergillus часто можна знайти на опалому листі, купах компосту та інших рослинних речовинах, що розкладаються, в зерні та навіть продуктах харчування та спеціях.

Спори цвілі можуть переноситися в приміщенні на взутті та одязі і можуть рости на килимовому покритті. Кондиціонери віконного блоку схильні до зростання цвілі, якщо фільтри не утримуються в чистоті, а вода не витікає належним чином з блоку. Місця, де будівлі знесені або відремонтовані, можуть бути забруднені спорами цвілі.

Симптоми і ускладнення аспергільозу

Симптоми і ознаки можуть варіюватися від легкої до важкої, в залежності від типу аспергільозу.

Легеневий аспергільоз може не викликати жодних симптомів, особливо на ранніх стадіях. Якщо хвороба прогресує, симптоми можуть включати:

 • кашель, іноді супроводжуваний слизом або кров’ю;
 • хрипи;
 • лихоманку;
 • грудну біль;
 • утруднене дихання.

Симптоми інвазивного аспергільозу можуть включати в себе:

 • лихоманку;
 • озноб;
 • проблеми з диханням, такі як задишка;
 • ниркова або печінкова недостатність;
 • шок;
 • кривавий кашель або масивна кровотеча з легень.

Алергічний бронхолегеневий аспергільоз може викликати:

 • кашель, що супроводжується слизом або кров’ю;
 • задишку або погіршення астми;
 • лихоманку;
 • збільшення виділення слизу або харкотиння;
 • нездатність переносити фізичні навантаження або задишку, викликану фізичними вправами.

Багато пацієнтів з астмою або муковісцидозом вже відчувають респіраторні симптоми, подібні до тих, які викликані алергічною реакцією, тому в цих ситуаціях може бути важко виявити алергічний бронхолегеневий аспергільоз (АБЛА). Іноді погіршення симптомів, таких як кашель і задишка, є єдиною ознакою того, що людина відчуває алергічну реакцію.

Якщо алергічна реакція повторюється з часом, і легені стають запаленими неодноразово, може статися пошкодження легенів і центральних дихальних шляхів. Періодичні алергічні реакції можуть викликати рубцювання легеневої тканини і розширення центральних дихальних шляхів, стан, відомий як бронхоектатична хвороба.

Ускладнення

Залежно від типу хвороби аспергільоз може викликати ряд серйозних ускладнень.

 • Кровотеча. Інвазивний і легеневий аспергільоз можуть викликати сильну кровотечу в легенях.
 • Системна інфекція. Найбільш серйозним ускладненням інвазивного аспергільозу є поширення інфекції на інші частини тіла, особливо до головного мозку, серця і нирок. Інвазивний аспергільоз поширюється швидко і може бути смертельним.

Як діагностується аспергільоз?

Ваш доктор, ймовірно, запитає вас про вашу історію хвороби, в тому числі про тип і тривалість симптомів, а також про те, чи є у вас кашель або температура. Може бути важко діагностувати стан, тому що симптоми можуть нагадувати ознаки багатьох інших захворювань.

Деякі з діагностичних тестів, які можуть знадобитися, включають:

 • Аналізи шкіри і крові: ці тести корисні для діагностики АБЛА, особливо в тих випадках, коли у пацієнта астма або кістозний фіброз. Лікар або технік вводять невелику кількість аспергільозного антигену під шкіру, зазвичай в нижню частину руки. Невелика червона опуклість на ділянці або поруч з ним покаже, що у вас алергічна реакція. Крім того, зразок вашої крові може бути проаналізований, щоб побачити, чи присутні певні антитіла, які вказують на алергічну реакцію.
 • Візуальні дослідження: рентген грудної клітки або комп’ютерна томографія (КТ) можуть бути виконані, щоб досліджувати легені.
 • Культура мокротиння. Зразок мокротиння може бути пофарбований і перевірений на наявність грибка аспергіл.
 • Біопсія: невеликий зразок тканини видаляється з легенів або пазух для діагностики інвазивного аспергільозу.

Як лікується аспергільоз?

Варіанти лікування включають застосування пероральних кортикостероїдів, протигрибкових лікарських препаратів і хірургічне втручання.

 • Пероральні кортикостероїдні препарати: для лікування алергічного бронхолегеневого аспергільозу можуть бути призначені тверді або рідкі оральні препарати. Ці препарати зменшують запалення і запобігають погіршенню респіраторних симптомів, таких як хрипи і кашель. Деякі з найбільш часто використовуваних препаратів – преднізон, преднізолон і метилпреднізолон.
 • Протигрибкові препарати. Ці лікарські засоби зазвичай використовуються для лікування інвазивного аспергільозу легенів. Вориконазол (синтетичний протигрибковий препарат групи триазолів) в даний час є препаратом основного вибору, тому що він викликає менше побічних ефектів і, мабуть, більш ефективний, ніж інші ліки. Амфотерицин В або ітраконазол також ефективні при лікуванні інфекції. Каспофунгін іноді використовується у випадках, коли інфекція стійка до інших протигрибкових препаратів. Протигрибкові лікарські засоби іноді використовуються разом з пероральними кортикостероїдами при лікуванні алергічного бронхолегеневого аспергільозу. Протигрибкові препарати можуть викликати серйозні побічні ефекти, такі як пошкодження нирок і печінки.
 • Хірургічне втручання: Хірургія може бути необхідна у випадках, коли присутні аспергільоми, що викликають серйозні проблеми, такі як надмірна кровотеча. Протигрибкові препарати зазвичай не ефективні проти аспергіл, тому рекомендується хірургічне втручання. Емболізація може стати методом основного вибору, блокуючи кровотік в артерії, що подає кров в порожнину легені, де знаходиться грибна кулька, він допоможе зупинити кровотечу, однак, пізніше кровотеча може повторитися.

Як запобігти аспергільозу (профілактика і рекомендації)?

Через поширеності аеробних цвілевих грибів Aspergillus в навколишньому середовищі, дуже важко уникнути їх впливу. Краще уникати місць з надмірною кількістю пилу або цвілі, таких як будівельні майданчики або палі компосту.

Люди з ослабленою імунною системою або алергією на цвіль повинні уникати таких робіт, як садівництво або стрижка газонів.

Якщо існує ймовірність впливу повітряного пилу або цвілі, подумайте про те, щоб надягти лицьову маску або спеціальну маску N95. У деяких випадках, при підвищеному факторі ризику, доктор може порекомендувати використання противогрибкового лікарського засобу для запобігання виникненню інфекції.

Прогноз

При швидкому виявленні та правильній швидкій терапії прогноз позитивний.

Однак, на жаль, якщо захворювання залишається нерозпізнаним, не лікується або недостатньо лікується, прогресування запальної відповіді призводить до погіршення функції легень, бронхоектазів і, в кінцевому підсумку, до розвитку фіброзу легені.

Соцмережі