Зволожувачі повітря – які бувають, користь і шкода

Зволожувач повітря – це спеціальний прилад, для запобігання негативного впливу занадто низькій вологості в приміщенні на організм людини, особливо в зимовий час. Зволожувачі вважаються найбільш ефективними для лікування сухості шкіри, носа, горла і губ. Вони також можуть полегшити деякі з симптомів викликаних грипом або застудою.

Тим не менш, вологість повітря вище норми може потенційно погіршити проблеми пов’язані з диханням. Дуже важливо знати правила експлуатації та дотримуватися їх.

Навіщо він потрібен?

Молекули води, що оточують нас в атмосфері, діють як природний зволожуючий агент. Виходячи з цього, зволожувачі часто використовують для зняття:

 • сухості шкіри;
 • нежиті і головного болю;
 • сухості в горлі;
 • подразнення слизової поверхні носа;
 • кровотечі з носа;
 • проблеми з голосовими зв’язками;
 • сухого кашлю;
 • тріщин губ.

Будь-яка з перерахованих вище причин може бути пов’язана із занадто сухим повітрям у вашому домі. Особливо це стає помітно в зимову пору року, так як в літній період більшість користується кондиціонерами.

Види

Тип зволожувача ви вибираєте залежно від ваших уподобань, бюджету, і розміру площі квартири або кімнати. Існує чотири типи зволожувачів:

 • канальні (центральні) зволожувачі;
 • традиційні (випарники холодного пара);
 • парові випарники (гаряча пара);
 • розпилювального типу (атомайзери);
 • ультразвукові зволожувачі.

Центральні зволожувачі

Центральні або канальні зволожувачі вбудовані безпосередньо в блок кондиціонування повітря або в систему центрального опалення вашого будинку. Це найдорожчі види зволожувачів, але вони є кращим вибором, якщо ви хочете підвищити вологість по всьому будинку і не витрачати час на постійний догляд за ними.

Це не портативні пристрої, а великі стаціонарні системи. Зате про них не потрібно постійно піклуватися і міняти воду (вони підключаються до водопроводу).

Традиційні випарники

Це прості за своєю будовою випарники холодного пару, що видувають вологу через зволожений фільтр. Вентилятори пускають у хід пристрій і насичують вологою повітря, діючи повністю автоматично.

Вони є більш доступними за ціною, але мають свої недоліки. Можуть працювати тільки в одній кімнаті, більш гучні (за рахунок вентилятора), вимагають періодичної заміни фільтрів. Без нормального догляду традиційні зволожувачі схильні до зростання цвілі і бактерій, що може стати серйозною проблемою для людей, які страждають на астму.

Парові випарники

Парові випарники є електричним приладом. Вони нагрівають воду, а потім охолоджують її, під час випускання в повітря. Це найдешевші і портативні зволожувачі. Ви можете знайти їх в аптеках.

Цей вид випарника може викликати опіки, тому не варто його використовувати, якщо у вас є діти. Також вони характеризуються більш високим споживанням електроенергії, необхідної для нагріву води.

Розпилювальні

Зволожувачі розпилювального типу (атомайзери) працюють за допомогою обертових дисків, рухомих на високих швидкостях. Ці пристрої часто дешевші. Вони також є одними з найбільш зручних пристроїв для будинків з дітьми, оскільки створюють прохолодний туман і не несуть ризику опіків.

Недолік, як і випарників, – робота тільки в одній кімнаті. При зловживанні ними, вони можуть потенційно викликати труднощі з диханням для людей з алергією та астмою.

Ультразвукові зволожувачі

Ультразвукові зволожувачі виробляють пар за допомогою ультразвукових коливань. Вони розрізняються за ціною, в залежності від розміру робочої площі. Доступні моделі як для холодного, так і теплого виробництва пара.

Ультразвуковий зволожувач, особливо варіант з прохолодним паром – відмінний вибір, якщо у вас є діти. Також вони безшумні в порівнянні з традиційними.

Габарити зволожувача

Зволожувачі часто поділяються на стаціонарні і портативні.

Стаціонарні призначені для зволоження повітря у всьому будинку. Найчастіше вони дуже великі, але, як правило, мають колеса для зручності їх переміщення.

Портативні (або переносні) зволожувачі є найменшими, і є найкращим вибором, якщо вам потрібен зволожувач повітря під час подорожей.

Користь

 • Зменшується ризик зараження. Вологе повітря сильно ускладнює поширення і розмноження вірусів і бактерій. Зволожувачі повітря допоможуть вам залишитися здоровим навіть в суворі морози.
 • Красива і здорова шкіра. Холодне і сухе повітря позбавляє вашу шкіру природної вологості, що викликає всілякі проблеми, в тому числі сухість, лущення і прискорене старіння. Зволожувачі можуть допомогти запобігти всім цим шкідливим ефектам і допомогти вам зберегти природну красу в будь-який час року.
 • Вільне дихання. Холодне повітря може висушувати слизову, що знижує опірність до бактерій і вірусів. Сон з працюючим зволожувачем дає можливість прокидатися з чистими пазухами і без сухості в горлі.
 • Прискорене одужання. Зволожувач зменшить страждання при застуді, синусової інфекції або грипі. Догляд за дихальними шляхами і горлом допоможе швидше одужати і пом’якшить симптоми, такі як кашель і чхання.
 • Здорові кімнатні рослини. Рослини допомагають вивести токсини з повітря. Але вони можуть чахнути в сухому, зимовому повітрі. Як можна помітити, швидше висихає земля, листя виглядають зів’ялими і хворими. Зволожувач допоможе з доглядом за кімнатними рослинами, що також корисно для здоров’я людей в будинку.
 • Збереження дерев’яних меблів. Сухе повітря може нашкодити виробам з дерева, а також молдингам і дверям, що призведе до їх розтріскування. Зволожувач може допомогти зберегти цілісність деревини на довгі роки.
 • Хрипи ранкового голосу. Сухе повітря, яке не щадить ваші голосові зв’язки. Саме через пересихання вранці голос часто хрипкий. Сон з наявністю зволожувача допоможе з цим боротися.
 • Покращений сон. Зволожувач може допомогти при хропінні. Люди схильні хропіти сильніше і частіше, якщо пазухи і горло сухі. Вологе середовище також допоможе відчувати себе в теплі і затишку, що сприяє спокійному нічному сну.

Шкода

Застосування зволожувачів повітря або неправильний догляд несе в собі деякі ризики:

 • Опіки є найпоширенішими травмами, пов’язаними з експлуатацією зволожувачів гарячої пари. Будьте особливо уважні, якщо у вас є діти. Ніколи не дозволяйте дітям знаходитися поряд зі зволожувачами і не використовуйте теплий пар в кімнаті дитини.
 • Надмірне зволоження повітря може створити зайвий конденсат на стінах. В результаті цвіль буде рости і поширюватися по всьому будинку.
 • Забруднені зволожувачі можуть сприяти бактеріальному росту, який, в свою чергу може сприяти розвитку кашлю та застудних захворювань. Парові випарники досить швидко забруднюються, але, в той же час, вони прості в очищенні. Міняйте всю воду перед кожним включенням. Дотримуючись інструкцій виробника, регулярно чистіть пристрій, щоб запобігти зростанню бактерій. Промивайте ковш і систему фільтрів кожні два-три дні перед використанням, міняйте фільтри не рідше, ніж вимагає інструкція.
 • Слід знати, що зволожувачі можуть виділяти мінерали і мікроорганізми. Вони не обов’язково будуть шкідливі, але можуть серйозно турбувати людей з астмою. Використовуйте тільки дистильовану воду, щоб уникати подібних проблем.

Важливий контроль рівня вологості

Зволоження повітря позитивно позначається на стані здоров’я всіх людей, але занадто велика вологість може викликати проблеми зі здоров’ям. Високі рівні вологості можуть викликати або погіршити респіраторні проблеми і створити надмірну вогкість в повітрі. Це може сприяти зростанню:

 • пилових кліщів;
 • цвілі;
 • мілдью (форма грибка, близького родича цвілі);
 • шкідливих бактерій.

Рекомендована вологість повинна бути в межах 30-50%. Гігрометр допоможе вам визначити, яка вологість у вашому домі. Деякі традиційні зволожувачі оснащені гігрометрами, але ви також можете знайти їх в магазинах побутової техніки.

Щодня перевіряйте вологість, особливо якщо у когось в вашій родині є алергія або астма.

Соцмережі