Дихайте глибше: як зробити повітря будинку безпечним?

Ми проводимо всередині приміщень 90% часу, а з введенням карантинів – часом всі 100%. Здається, крім незручностей є і бонус: це досить дієвий спосіб уникнути заражень і токсичних речовин. Але немає: за даними досліджень, повітря в приміщеннях вже 20 років тому було в середньому у 2-5 разів брудніше, ніж на вулицях, а в деяких містах – і в 100 разів.У пік поширення вірусів і простудних захворювань сьогодні особливо важливо у квартирах (які для багатьох з березня 2020 р. стали ще й офісом) мати чисте повітря без домішок і інфекцій.

Повітря на вулиці vs. будинки: де гірше?

У закритому приміщенні, особливо в холодну пору року, концентрація різних речовин в повітрі підвищується. В комфортних умовах активно розмножуються бактерії та мікроорганізми, з частинками вологи та пилу переносяться віруси. Звідки вони беруться?

  • За даними проєкт 360 Dust Analysis, близько 67% «домашнього пилу» і шкідливих домішок – те, що з повітрям проникає зовні, накопичується в будинках, розмножується на поверхнях, в шафах, в кухні та санвузлі.
  • Решта 33% ми привносимо самі – з лусочками шкіри й диханням, з одягом, фекальними бактеріями (вони виявлені на 96% взуття, шкідливими речовинами, які з’являються при готуванні, застосуванні засобів для чищення, з будівельних матеріалів.

Згідно з результатами дослідження, опублікованого в журналі The Lancet, низька якість повітря на робочому місці – причина смерті 800 тисяч осіб щороку.А всього у світі щорічно близько 6,5 млн людей помирають передчасно через повітряне забруднення.

Ми звикли звинувачувати в цьому екологічні умови. Однак в будинках і офісах, в школах і клініках повітря в середньому брудніше в п’ять разів і більш токсичне – в десять. Така ситуація призвела до появи терміну «синдром хворого будинку», коли через різні домішки та мікроорганізми людина відчуває себе гірше в будинку, ніж зовні.

Хто в будиночку живе?

Закриті приміщення населені безліччю мікроорганізмів. І якщо віруси без джерела (хворої людини або тварини) гинуть досить швидко, то у бактерій і грибів є всі умови, щоб плодитися, розмножуватися і якось впливати на людину.

Роблять вони це досить швидко: в кишківнику немовляти вже через три місяці мікробне товариство стає дуже схожим на те, що населяє домашній пил. А антипірени, які застосовувалися для хімічної обробки одягу і меблів, виявляються навіть у новонароджених – в організм вони потрапляють з тіла матері при диханні

У застояному повітрі чимало мікроорганізмів, включаючи потенційно небезпечні. Зі шкірних покривів в повітря поширюються стафілококи та стрептококи, при диханні, розмовах і кашлі виділяються збудники пневмонії, туберкульозу, грипу, інших ГРВІ, і в тому числі COVID-19, не кажучи вже про численні «дитячі» інфекції.

До додаткових проблем приміщень відносяться цвілеві грибки, що провокують розвиток і загострення бронхіальної астми та інших хвороб дихальних шляхів – бронхо-легеневого аспергільозу, алергічного риніту. Подібну реакцію здатні провокувати також лусочки шкіри домашніх тварин і пилові кліщі

Що забруднює повітря в будинках: основні джерела

Пил

Пил накопичується постійно: третину ми виробляємо самі – з лусочок шкіри та волосся, волокон тканин, інший проникає через вентиляційні отвори та щілини. У ньому живуть бактерії, а ще добре розмножуються кліщі: для оптимальної життєдіяльності їм потрібна температура у 21 ° С і вологість близько 70%.

Самі кліщі не дуже небезпечні для людини, а от продукти їх життєдіяльності вельми алергенні, причому не завжди алергія виявляється відразу. Вона може виражатися хронічними захворюваннями носоглотки, органів дихання, головним болем, стомлюваністю.

Токсичні речовини з вулиць

Продукти роботи транспорту і заводів проникають крізь відкриті й навіть закриті вікна. У вихлопних газах є оксид вуглецю та азоту, діоксид сірки, сполуки свинцю, небезпечні для респіраторної, нервової, імунної систем. Особливо згубно це для дітей: вони дихають частіше, споживають більше повітря – і більше токсинів разом з ним.

Третинне куріння

Курити в приміщенні – губити не тільки себе, а й оточення. Про шкоду пасивного або вторинного куріння ми знаємо, але є і третинне – коли смоли накопичуються в приміщенні та виділяються з меблів, стін і підлоги, побілки. Допомагає глобальний ремонт, регулярне вологе прибирання – але дуже регулярна. Уже через три доби компоненти теоретичного диму знову з’являються в повітрі. І вони не тільки підвищують ризик розвитку раку легенів, але і викликають ураження ДНК.

Будівельні матеріали

ДСП і ДВП з пресованої деревини, клею і смол виділяють формальдегіди та феноли, що належать до канцерогенних сполук. Такі матеріали використовуються найчастіше в меблів. Додаткові джерела канцерогенів можуть перебувати в ламінаті, лінолеумі, оздоблювальних матеріалах.

Засоби для прибирання

В умовах пандемії коронавірусної інфекції особливо зросло споживання агресивних засобів побутової хімії – як для будинків, так і для офісних приміщень, магазинів, публічних місць. Вони допомагають знезараженню, проте також виділяють летючі отруйні речовини: сполуки хлору, фосфатів, ПАР, ароматизаторів. Триклозан, який часто входить до складу антибактеріальних засобів, пов’язаний з підвищеним рівнем антибіотикорезистентних мікроорганізмів.

Повітряна тривога: ознаки небезпечного повітря

Присутність шкідливих речовин часто не помічається: в приміщеннях рідко можна помітити такий же неприємний запах, як на вулиці. Однак токсичні домішки в будинках викликають фізичні симптоми, які важко не помітити: головний біль, порушення сну, напади нудоти, лущення шкіри, неприємний присмак після сну, подразнення очей та інші, аж до порушення дихання і серцебиття.

«Домашні» хвороби часто з будинком не пов’язують: багато хто до цього часу вважають, що причина сезонних «застуд» в холодному повітрі на вулицях. У той час як вченими давно доведено – більш як 95% гострих респіраторних захворювань мають вірусне походження. І найлегше віруси розносяться в закритому приміщенні, де в холодну або сиру погоду ми проводимо більше часу.

Впливає і відсутність постійного припливу свіжого повітря, а кондиціонери не рятують: більшість охолоджують і змішують те повітря, що є в будинку. За даними публікації в Indoor air, в приміщеннях з недостатньою вентиляцією накопичується як мінімум у два рази більше бактерій, ніж на відкритому повітрі.

Як очистити повітря в будинку?

Навіть з синдромом хворого будинку можна боротися, покращуючи атмосферу в приміщенні. Важливо знати, як це робити.

  • Джерела постійного забруднення – меблі, оздоблювальні матеріали з неякісних складових – краще замінити.
  • Якщо будівля знаходиться поблизу від жвавих доріг, виробництв, необхідні потужні фільтри з високим класом очищення для припливної вентиляції. Також вирішується проблема полінозу – алергії на пилок, коли немає можливості провітрювати в сезон цвітіння.
  • Боротися з бактеріями і вірусами потрібно не тільки, коли в будинку хтось хворіє. Ці непрохані жителі будинків присутні постійно. Засоби дезінфекції можуть погіршити ситуацію: у бактерій розвивається стійкість, а на зміну тим, хто гине, приходять грибки. Для очищення повітря від мікробів і вірусів потрібні очисники зі знезараженням – УФ-лампою, системою іонізації.
  • Від алергенів, що надходять ззовні або вже знаходяться в будинку, допомагають прилади з HEPA-фільтром і регулярне вологе прибирання. При забрудненні повітря грибком потрібно не тільки боротися з місцями розмноження цвілі, але і знижувати вологість.
  • Домашні рослини не тільки радують погляд. Вони також виділяють кисень, поглинають вуглекислий газ, а ще (за даними NASA) видаляють формальдегіди, бензол, трихлоретилен. Найефективніші види – плющ звичайний, спатифиллум, «тещин язик», драцена облямована та хризантема садові.

Підтримувати чистоту і здоров’я допомагають технічні новинки.Сучасні системи очищення допомагають забезпечувати оптимальний повітрообмін. Поставляють очищене, стерильне і насичене киснем повітря з вулиці та одночасно обробляють «старе» повітря в приміщенні. Це особливо актуально зараз, коли до звичних уже ГРВІ та грипу додався коронавірус. При виборі приладу звертайте увагу на кількість фільтрів, системи знезараження, безшумність і зносостійкість, а також на продуктивність. Розмір приміщення потрібно помножити на три:

Провітрювання здатне розв’язувати проблему тільки частково. У холодну пору року постійний приплив свіжого повітря з відчиненого вікна не завжди зручний. При наявності полінозу в періоди цвітіння трав і дерев провітрювання ускладнюється проникненням алергенів. В екологічно несприятливих районах проживання повітря, що надходить в приміщення, і зовсім небезпечне для здоров’я.

Оптимальним варіантом у несприятливих умовах, є ретельна фільтрація і знезараження повітря, як надходить з вулиці, так і циркулюючого усередині приміщення. Справитися з таким завданням можуть сучасні припливні очищувачі повітря.

Соцмережі