Вікові зміни: які бувають морфотипи старіння і чому важливо знати свій

Сучасна наука посилено працює над тим, щоб зупинити процес людського старіння: в хід йдуть різні ліки, процедури та практики. Найбільший спектр послуг по омолодженню пропонує косметологія та естетична медицина – від ін’єкцій ботоксу до хірургічних втручань. Однак всі маніпуляції можуть виявитися марними – шкіра влаштована складно, і щоб взяти контроль над віковими змінами, слід враховувати безліч аспектів. Один з найважливіших – знання власного морфотипу старіння.

Косметологи виділяють 4 типи старіння шкіри

Досить складно віднести людину до конкретного морфотипу. Найчастіше це змішаний морфотип з переважанням того чи іншого компонента. Однак знати свій тип старіння важливо – це допоможе передбачити можливі зміни, які чекатимуть шкіру після 40 років.

Втомлений тип старіння

Характеристики й зовнішні прояви:

 • Даний тип старіння зустрічається найчастіше. З ним легко працювати, якщо вчасно почати косметологічне втручання
 • Зустрічається у людей з нормальним і комбінованим типом шкіри
 • Шкіряний покрив щільний, пружний і чистий
 • Перші ознаки старіння з’являються у вигляді носо-губних складок, борозен на лобі, «гусячих лапок», сплощення щічної й виличної зони
 • Зміни в кістковій тканині та вплив часу дають ефект опущення м’яких тканин обличчя
 • Підшкірно-жирова клітковина розвинена у стані середнього ступеня, як правило, у жінок середньої статури
 • у зв’язку з віковими змінами та зниженням якості шкіри, її еластичності й тонусу, відбувається опущення підшкірно-жирових пакетів – м’яких тканин обличчя під шкірою, яким і потрібна додаткова підтримка зсередини
Варіанти корекції:

Ботулотоксин – класичний варіант, високоефективний і один з найбезпечніших. Їм проводиться усунення міжбрівних і налобних зморшків, “гусячих лапок”.

Корекцію щік роблять філерами гіалуронової кислоти. Один з перших ознак старіння, який підсилює втомлений вигляд особи, – це борозна від куточка ока, яка перетинає всю щоку. Обсяг цієї зони переходить в нижню частину обличчя і погіршує прояв носо-губної складки. Ін’єкції філерами гіалуронової кислоти відновлюють обсяг середньої третини особи – зони щік, створюють додаткову підтримку і розгладжують носо-губні складки.

Сплощення вилиць також вимагає особливої роботи. Завдяки сукупної корекції щічної та виличної зони можна не боятися сильного виділення виличної дуги. Делікатне виправлення зони вилиць буде надавати зовнішнім виглядом ефект підтягнутості.

При стомленому морфотипі важливим пунктом також є і робота з якістю шкіри. Хорошим рішенням стане біоревіталізація – застосування ін’єкційних методик. Підійде і ультразвуковий ліфтинг на апараті Ulthera: завдяки особливому впливу ультразвуку шкіра стає більш щільною, її якість поліпшується, а обсяг підшкірно-жирової клітковини зменшується.

Деформаційно-набряклий тип старіння

Характеристики та зовнішні прояви:

 • Найважчий тип, з яким складно працювати
 • Зустрічається у жінок з надмірною вагою. Підшкірно-жирова клітковина яскраво виражена в зоні другого підборіддя і щік
 • Цей тип зустрічається серед володарів комбінованої або жирної шкіри з почервонінням в області щік
 • З віком з’являються виражені брилі, провисання частини другого підборіддя, сильне нависання в області носо-губної складки
 • Найпоширенішою скаргою серед володарів деформаційного типу шкіри є схильність до набряків. Відбувається це з тієї причини, що підшкірно-жирова клітковина притягує воду, а доповнює її надлишок жиру
Варіанти корекції:

Фахівці при роботі з даним типом роблять упор на корекцію овалу обличчя, ліфтинг і усунення набряклості. Найчастіше використовуються мезотерапевтичні коктейлі для поліпшення лімфотоку або препарати для зменшення підшкірно-жирової клітковини.

Найактуальнішими засобами є ін’єкції, спрямовані на позбавлення від надлишкових жирових відкладень, і апаратна методика – Ulthera-терапія. Ці методи зміцнюють шкіру і підтягують овал обличчя, а також виводять зайвий жир з області другого підборіддя. У разі деформаційно-набрякового типу філери гіалуронової кислоти будуть створювати ефект обважнення, тому така методика є невідповідною.

Дрібно зморшкуватий тип старіння

Характеристики та зовнішні прояви:

 • Не часто зустрічається тип старіння в Україні, але класичний для жінок Європи
 • Властивий людям з ектоморфною статурою – дрібними рисами обличчя і тонкою шкірою з дуже малою кількістю підшкірного жиру
 • Шкіра, схильна до сухості, недолік жирової клітковини
 • Першими ознаками вікових змін стане сітка дрібних зморшків. Далі будуть розвиватися «гусячі лапки» і кісетні зморшки навколо губ
 • Схильність до пігментації
 • Яскраво виражені вилиці та контури особи
 • Збереження контуру обличчя
Варіанти корекції:

При роботі з Дрібно зморшкуватим типом обов’язкове не тільки корекція шкіри, але і біоревіталізація – взаємодія з пігментом. Підійде, наприклад, робота на IPL-апараті та фототерапія.

Відмінно себе показав при роботі з даним типом старіння RF-ліфтинг за допомогою мікрогольчатих апаратів. Він допомагає домогтися не тільки ліфтингу, а й повертає шкірі щільність, що дозволяє скоротити кількість дрібних зморшків. Крім цього, важливим етапом відновлення є об’ємна контурна пластика гіалуроновою кислотою. З віком слабо розвинений підшкірно-жировий шар області щік і скронь стає більш виражений і помітний, тому необхідно заповнити щічну зону філерами на основі гіалуронової кислоти, щоб уникнути ефекту худого обличчя – пухкість щік додасть зовнішньому вигляду здоров’я.

Мускульний тип старіння

Характеристики та зовнішні прояви:

 • Найчастіше зустрічається у людей азійського типажу
 • Виражені м’язи обличчя піддаються віковим змінам значно пізніше шкіри. Брилі та поплив овалу при такому типі старіння не загрожує
 • Володарі м’язового типу помічають сліди старіння пізніше, ніж володарі інших морфотипів
 • Схильність до пігментації
 • Яскраво виражені кути нижньої щелепи
Варіанти корекції:

У роботу над м’язовим типом входитимуть процедури, спрямовані на поліпшення якості шкіри – наприклад, біоревіталізація і плазмо терапія, яка стимулює метаболічні процеси та нормалізує вироблення пігменту. При появі пігментації фахівці рекомендують проводити таку процедуру, як фототерапія. Досить рідко при даних проблемах використовується корекція філерами – перевага віддається ін’єкцій ботулотоксину.

Виражені кути нижньої щелепи й бруксизм – нічний скрегіт зубами – найчастіше стають ознаками м’язового типу старіння. Ботулотоксином, крім перерахованого вище, можна усунути й бруксизм, знизивши тонус жувальних м’язів – це зробить обличчя більш плавним, без гострих переходів.

Соцмережі