Як правильно приймати антибіотики?

Восени 1929 року бактеріолог Флемінг Олександр представив медичному співтовариству нове відкриття – перший антибіотик, пеніцилін. У сьогоднішні дні антибактеріальні препарати міцно зайняли місце в нашому житті, проте не кожна людина знає, як приймати антибіотики.

Що являє собою антибіотик?

Антибіотик – речовина, яка здатна викликати загибель або блокувати розвиток певних мікроорганізмів. Тобто іншими словами знищує бактерії всередині нашого організму. І можливо на перший погляд ліки здаються отрутою, але його ефективність важко переоцінити. Якби їх не створили, то можливо, людство зараз піддавалося всіляким епідеміям. А завдяки антибактеріальним препаратам зараз можна лікувати найстрашніші захворювання. При цьому багато хто до цих пір упевнений, що такі лікарські препарати допустимо приймати при найменшій легкій застуді або інфекції. Але це величезна помилка!

 Коли необхідно приймати антибіотик?

Основне правило – приймають антибіотики тільки тоді, коли без них не обійтися, і тільки виключно за призначенням лікаря. Показання до застосування препаратів можуть бути наступні:

 • якщо організм не може самостійно впоратися з гострою бактеріальною інфекцією;
 • є гнійні виділення;
 • тривале і стійке і підвищення температури тіла;
 • зміни складу крові – зрушення вліво лейкоцитарної формули, збільшення лейкоцитів;
 • після проведеного лікування і настання поліпшення стану хворого, повторно погіршується здоров’я.

Слід пам’ятати, що антибіотики безсилі перед вірусами. Тому при ГРВІ, грипі, гострих кишкових інфекціях, кон’юнктивітібронхіті, герпесі, трахеїті і ларингіті їх застосування безглуздо.

При призначенні лікарем антимікробних засобів ніколи не випрошувати призначення антибіотиків. Якщо ви будете наполягати, то лікар, звичайно, їх призначить. Але ефект буде не завжди виправданий. Також не просіть у фармацевтів в аптеці ліки сильніше і не погоджуйтеся на заміну аналогів.

 Як приймати антибіотики?

 • При призначенні і прийомі антибіотиків записуйте весь курс лікування: захворювання, назва препаратів, час прийому, побічні дії, прояви алергії і т.д. Особливо це важливо для дитячого організму. Ця інформація допоможе лікарю правильно підібрати антибіотик. Також йому варто повідомити про прийом інших медикаментів.
 • По можливості бажано зробити аналіз на бактеріальний посів і визначити чутливість до антибіотиків. Це допоможе вибрати більш правильний засіб. Недолік такого аналізу – очікування лабораторного результату 2-7 днів.
 • Між прийомами таблеток завжди витримуйте однакові проміжки часу, щоб в крові постійно підтримувалася концентрація медикаменту. Якщо кратність прийому призначена 3 рази в день, це означає, що ліки вживається через 8 годин, 2 рази на день – 12 годин.
 • Термін прийому антибіотиків зазвичай становить 5-7 днів, але іноді може доходити до 10-14 діб. Сильніші препарати пролонгованої дії, як Азитроміцин, приймають 3 або 5 днів і тільки один раз на добу. У будь-яких випадках тривалість прийому ліків встановлює лікар.
 • Не можна переривати курс лікування, навіть якщо самопочуття покращилося. Лікування варто продовжувати через 2-3 діб після одужання. Також обов’язково потрібно стежити за ефектом препарату. Якщо через 72 години поліпшення не настає, значить, до цього антибіотика стійкий збудник і препарат слід замінити.
 • Також змінюйте дозування медикаменту самостійно. Зменшення дози призводить до виникнення стійких бактерій, збільшення – до побічних ефектів і передозування.
 • Приймати ліки слід чітко за інструкцією, тобто або під час їжі, або за годину до прийому їжі, або через 1-2 години після трапези, або ін. Запивають таблетки чистою негазованою водою, не рекомендується молоко, кисломолочні продукти, чай, кава, сік.
 • Під час курсу лікування необхідно приймати препарати, що відновлюють мікрофлору кишечника, тобто пробіотики.
 • При лікуванні антибіотиками необхідно дотримуватися дієти: відмовитися від копченостей, консервації, жирного і смаженого, виключити кислі фрукти і алкоголь. Антибіотики погіршують роботу печінки, тому їжа не повинна навантажувати орган. У раціон харчування включайте овочі, білий хліб і солодкі фрукти.

Причини і симптоми алергії

Єдиної причини алергії на антибактеріальні препарати не існує. Може тільки збільшуватися ризик гіперчутливості. Фактори наступні:

 • Генетична схильність.
 • Наявність супутньої патології (мононуклеоз, подагра, ВІЛ, лімфолейкоз, цитомегаловірус та ін.).
 • Наявність алергії на щось інше (пилок рослин, продукти харчування та ін.).

Клінічно алергія може проявлятися місцевими ознаками або зачіпати весь організм. Спільними симптомами можуть бути:

 • Анафілактична реакція. Виникає відразу після прийому ліків. Проявляється зниженням артеріального тиску, набряком гортані, утрудненим диханням, наявністю висипу, свербінням.
 • Сироваткоподібний синдром. Розвивається через 1-3 тижні. Характерна висока температура, болі в суглобах, висипання на шкірі, збільшення лімфовузлів.
 • Лікарська лихоманка. Алергія проявляється підвищенням температури до 40 ° С з прискореним серцебиттям, як під час прийому, так і після відміни препарату. Виникає через тиждень початку прийому медикаментів і самостійно проходить через 2-3 діб після скасування.
 • Синдром Стівенса-Джонсона. Виникають запальні зміни і шкірні висипання на слизових оболонках.
 • Кропив’янка. Характеризується утворенням на тілі червоних плям, які сверблять і мають підвищену температуру, ніж нормальна шкіра.
 • Набряк Квінке. Виявляється набряклість якої-небудь ділянки тіла (статеві губи, гортань, мошонка і ін.), Свербіж, почервоніння, відчуття розпирання.
 • Висип на тілі. Елементи висипання різного розміру можуть розташовуватися на обмежених ділянках або по всьому тілу.

 Протипоказання

Протипоказання – умови, коли не слід використовувати препарати, тому що вони можуть бути неефективними і небезпечними. Але в цілому до протипоказань відносять: вік пацієнта, вагітність, грудне вигодовування, дитячий вік, алергія, захворювання печінки або нирок.

Антибіотики нового покоління

Антибіотики нового покоління – універсальні антибактеріальні ліки, які володіють широким спектром дії, при цьому вбивають всі бактерії в організмі, в т.ч. корисну мікрофлору. Патогенна мікрофлора до таких антибіотиків швидко адаптується і через 2-3 місяці організм знову стійкий до цих медикаментів. Корисна мікрофлора відновлюється повільніше, тому імунітет досить ослаблений.

Призначають такі препарати, коли точно невідомий збудник захворювання. Оскільки ліки активно працюють проти величезної кількості всіляких патогенних організмів. Вважається, що препарати широкої дії при лікуванні мінімально шкодять організму, менше проявляються побічні ефекти і є більш зручними в застосуванні.

Соцмережі