Трахеїт

Запалення слизової оболонки трахеї. Причиною є зазвичай гостра респіраторна вірусна інфекція або грип. Клінічно трахеїт проявляється тривалим сухим болісним кашлем, який погано піддається лікуванню відхаркувальними препаратами.

Трахеїт

Трахея в людському організмі – це порожниста трубка циліндричної форми, яка виступає продовженням гортані. Сучасна медицина виділяє трахеїт як запалення слизової оболонки цієї трубки. Причому дане захворювання може протікати і в гострій, і в хронічній формі як у зовсім маленьких дітей, так і у дорослих.

Трахеїт у дорослих

Хвороба в гострій формі рідко коли може бути ізольованою. У своїй більшості мова йде про цілий комплекс різних запальних процесів, які найчастіше зачіпають не тільки трахею, а й носову порожнину, гортань або глотку. При трахеїті у дорослих на слизовій порожнистій трубці, яка є продовженням гортані, простежується набряклість, почервоніння, найчастіше кровоносні судини розширюються.

Провокуючими агентами при трахеїті у дорослих виступають і віруси, і бактерії. Часто захворювання має саме інфекційну природу і з’являється на тлі ларингіту, бронхіту та інших хвороб, які стосуються дихальної системи. Також серед причин розвитку трахеїту у дорослих можна виділити алергію. Нашкодити може і чужорідне тіло, яке потрапило через глотку, і навіть забруднене повітря, пил на виробництві.

Трахеїт у дітей дошкільного та шкільного віку

Запальний процес може розвиватися стрімко, тому компетентні лікарі настійно рекомендують не експериментувати і не використовувати альтернативну медицину, якщо трахеїт діагностується у дитини.

Лікуючий педіатр або, наприклад, отоларинголог призначить дитині при трахеїті рясне тепле питво, відхаркувальні засоби, антибіотики, можливо інгаляції, які потрібно буде проводити в умовах стаціонару або вдома. Рекомендують дітям різні фізіопроцедури, в тому числі індуктотерапію, електрофорез, УВЧ-терапію і інгаляції ультразвуком.

Дітей дошкільного віку при виявленні такої патології найчастіше госпіталізують. Відбувається це тому, що в більшій частині всіх випадків запальний процес в трахеї у пацієнтів віком до 7-8 років протікає у вигляді ларинготрахеїту (коли запальний процес зачіпає не тільки трахею, а й гортань) і може привести до розвитку задухи або помилкового крупа. Трахеїт у дітей може протікати по-різному, тому дуже важливо своєчасно звернутися за допомогою до педіатра, пульмонолога або ЛОРа. Самолікування дітей при трахеїті неприпустимо, навіть якщо батькам здається, що можна обійтися без консультації фахівця.

Форми трахеїту

Класифікація трахеїту у дорослих і дітей вимагає уваги. Виділяють захворювання за часом перебігу, тобто гострий і хронічний трахеїт. За походженням можна відзначити первинний і вторинний трахеїт, де в першому випадку хвороба розвивається самостійно і зв’язок з іншими захворюваннями відсутній.

Інфекційний трахеїт у дітей та дорослих може бути вірусним, грибковим і бактеріальним. Нерідкі випадки і змішаного виду хвороби, коли трахеїт починається завдяки вірусу, але на тлі цієї проблеми з’являється і бактеріальна інфекція.

Гострий трахеїт і його особливості

Захворювання в гострій формі найчастіше з’являється на тлі вже прогресуючої хвороби, наприклад, ларингіту, синуситу і т. д. Основною ознакою запального процесу на слизовій трахеї виступає кашель, переважно турбує в нічні години. Спочатку кашель сухий, потім найчастіше стає мокрим. З’являється густа мокрота (часто з кров’яними прожилками). Напад кашлю при гострому трахеїті часто супроводжується больовим симптомом (іноді колючим).

Гострий трахеїт часто супроводжується підвищенням показників температури (до 38 градусів). Можуть збільшитися лімфовузли. Людина при гострій формі хвороби скаржиться на слабкість, відсутність апетиту, сонливість, іноді головний біль, нездужання і т. д.

Хронічний трахеїт

Ця форма трахеїту у дорослих і дітей починає свій розвиток на тлі тривалого перебігу гострої форми захворювання. Відзначають експерти і кілька важливих і найосновніших провокуючих чинників, в тому числі шкідливі звички, захворювання серцево-судинної системи і нирок, несприятливі екологічні умови, а також хронічні форми синуситу.

До того ж хронічний трахеїт може бути різним (з урахуванням змін, які відбуваються під час перебігу хвороби). Виділяють атрофічний і гіпертрофічний хронічний трахеїт. У першому випадку слизова стоншується, а в другому розростається.

Атрофічний різновид захворювання супроводжується специфічними симптомами: болісний кашель, колючий біль в області грудної клітини / лопаток. У жінок і чоловіків похилого віку такий трахеїт часто ускладнюється бронхітом. Цей факт стосується і дітей. При гіпертрофічному трахеїті симптоми ті ж, тільки кашель стає мокрим, і, отже, мокрота відходить у великих кількостях (рясно особливо в ранкові години, після пробудження).

Причини появи і розвитку трахеїту

Через що з’являється трахеїт? Причиною появи гострої форми хвороби виступає інфекція, яка найчастіше просто сапрофітує в шляхах дихальної системи. Збудники захворювання стають активними на тлі різних факторів екзогенного типу, тобто при вірусних ураженнях, переохолодженнях тіла, несприятливих екологічних умовах і т. д.

Так, наприклад, при переохолодженнях простежується спазм судин, які розташовуються на слизовій оболонці. Таким чином відбувається порушення в роботі різних захисних механізмів.

Інфекційний трахеїт може бути бактеріальним (збудники переважно – це гемофільна паличка і стафілокок золотистий), вірусних та грибкових.

Трахеїт: симптоми у чоловіків і жінок

Якщо розглядати трахеїт, симптоми слід виділити в обов’язковому порядку. Вони можуть бути різними, але все-таки загальна клінічна картина для хвороби присутня.

Ознаки гострого трахеїту

Вірусний трахеїт в гострій формі має яскраву симптоматику, з’являється і нападоподібний кашель, і больовий симптом у області лопаток / грудей, і слабкість у всьому тілі, і навіть підвищення температурних показників. Іноді з’являються і супутні ознаки, які більше притаманні респіраторним захворюванням, на тлі яких і розвивається часто трахеїт. Це може бути нежить, наліт в горлі, збільшені і набряклі мигдалики і ін.

Гострий трахеїт бактеріального характеру по клінічній картині дуже схожий з вірусною формою хвороби. В цьому випадку мокрота може мати гнійний компонент, з’являється задишка.

Грибковий трахеїт за симптомами схожий з вірусною і бактеріальною формами хвороби.

При аспергільозному інфікуванні хворого турбує кашель (частіше за все нападоподібної форми). Він може бути сухим або з відходженням мокротиння, яка в свою чергу може містити гнійні домішки і кулькоподібні включення. Температура підвищується незначно, в рідкісних випадках перевищує показник в 38,5 градусів.

При аспергільозному трахеїті можуть з’являтися специфічні напади – спазм бронхів. Часто відрізнити таке бактеріальне запалення слизової трахеї від запалення легенів цієї ж бактеріальної природи складно. Пацієнт потребує комплексного обстеження під керівництвом компетентного фахівця медичної сфери.

Що стосується актиномікозної інфекції, то вона найчастіше потрапляє в трахею з стравоходу. Серед ознак хвороби важливо виділити проблеми з диханням. Можуть з’являтися напади задухи. Також не виключена поява свищів, які лікуються за допомогою операції.

Трахеїт може розвинутися і через гриби роду Кандіда. Грибок може проникнути в трахею не тільки з стравоходу, але і рота, гортані і глотки. Іноді проблема починає свій розвиток після блювоти або після того, як в трахею потрапив сторонній предмет.

При кандидозному трахеїті турбує кашель, можливо задишка, біль в області грудної клітини. Хворий може скаржитися на свербіж і печіння за грудиною. Температура в організмі при такому трахеїті підвищується переважно до 37,5 градусів (іноді вище).

Ознаки хронічного трахеїту

При затяжному запаленні слизової трахеї також як і при гострій формі захворювання турбує кашель і загальна слабкість, але ознаки частіше за все не так яскраво виражені.

Кашель при трахеїті

Симптом у вигляді кашлю при трахеїті може бути різним, але він в будь-якому випадку вважається основним. Кашель і його інтенсивність можуть залежати від виду інфекції, віку хворої людини, наявності у нього хронічних захворювань дихальних шляхів, форми хвороби та інших нюансів.

 • Гострий трахеїт – кашель грубий (спочатку сухий, а потім вологий).
 • Бактеріальний тип хвороби – кашель, як і при вірусному ураженні, грубий, але найчастіше вже через 3-5 днів розвитку хвороби з’являється мокрота з гнійним компонентом.
 • При грибковій інфекції кашель може бути і сухим, і вологим, найчастіше турбує нападоподібно.

Діагностика трахеїту у дітей і дорослих

Обстеження пацієнта – це найважливіший пункт, без якого неможливо призначити адекватну і ефективну терапію. Діагностика проводиться завжди комплексно і залежить від клінічної картини хвороби, віку пацієнта та наявності у нього деяких хронічних захворювань.

Який лікар займається лікуванням трахеїту

Запальний процес, пов’язаний зі слизовою оболонкою трахеї, – це компетенція лікаря ЛОРа або іноді пульмонолога. Як правило, хворий спочатку звертається до терапевта / педіатра і тільки потім потрапляє на консультацію до більш вузького спеціаліста.

Огляд лікаря

В першу чергу медичний фахівець, який береться за лікування пацієнта, розпитає його про скарги і про терміни появи перших симптомів трахеїту. Далі проводиться зовнішній огляд шкірних покривів, лімфатичних вузлів і грудної клітини. Визначається характер носового дихання, чи є закладеність, набряклість, виділення. Оцінюється стан горла (чи є почервоніння, наліт і т. д.). В обов’язковому порядку лікар скористається сучасним фонендоскопом.

Лабораторні тести і інструментальні методи

Діагностика, проведена завжди комплексно, при трахеїті включає інструментальні методи дослідження, а також лабораторні тести. Спочатку призначається загальний аналіз, при якому береться кров. Він вважається стандартним при захворюваннях такого роду. Цей тест дозволяє лікарю виявити запальний процес (якщо такий є) в організмі людини, який звернувся за медичною допомогою.

Далі фахівець при підозрі на трахеїт може рекомендувати пройти рентгенографію, яку виконують найчастіше в 2-х проекціях. Потрібен знімок передньої і бічної частини грудної клітини. Результати такого дослідження – це хороша можливість оцінити стан всього бронхіального дерева і легень, виключити або виявити різні запальні процеси.

Ларинготрахеоскопія і трахеобронхоскопія також не рідкість при трахеїті. Ці ендоскопічні методи діагностики поширені і успішно застосовуються в сучасній медицині. При першому варіанті обстеженню підлягають трахея і гортань, а в другому варіанті – трахея і бронхи. Процедура виконується в умовах амбулаторії за допомогою гнучкого ендоскопа, який вводиться в трахею.

Також лікар може призначити дослідження мокротиння і мазки з носової порожнини і горла. Як додаткову діагностику при трахеїті можна відзначити: алергопроби, рино-та фарингоскопію, а також рентгенографію синусів.

Трахеїт: лікування

При терапії, спрямованої на усунення трахеїту, в першу чергу слід подбати про вологість повітря (можна застосовувати сучасні системи кондиціонування повітря з ефектом зволоження). Рекомендовані до вживання різноманітні медикаменти з відхаркувальним або протикашльовим ефектом, препарати від алергії. Важливо знати, що протикашльові засоби і препарати відхаркувального типу разом застосовуватися не повинні. Призначають при трахеїті і антибіотики, особливо якщо у хворого з’явився симптом у вигляді лихоманки.

Як лікувати трахеїт, що протікає в гострій формі

Визначити без лікаря, як лікувати трахеїт, неможливо. У будь-якому випадку лікування трахеїту і дорослих, і у дітей підбирається в індивідуальному порядку. Враховуються численні нюанси, в тому числі вік пацієнта і наявність у нього хвороб, що протікають в хронічній формі.

І при гострому, і при хронічному трахеїті призначають препарати для иммуномодуляции. Залежно від причин розвитку хвороби при гострому трахеїті лікар може рекомендувати противірусні засоби. Також лікування гострого трахеїту може включати муколітичні сиропи, жарознижуючі медикаменти і т. Д.

Терапія при хронічному трахеїті

Така форма захворювання розвивається найчастіше через те, що гостра форма хвороби була пролікована неправильно або терапія зовсім не застосовувалася. Лікування хронічного трахеїту включає відхаркувальні засоби і медикаменти з ефектом протикашльовим. Тут можна виділити: Алекс Плюс, Мукобене, Мукоміст, Бронхипрет, а також Суприма-Бронхо. Іноді (за особливими показниками) хворому можуть бути рекомендовані жарознижуючі засоби по типу Аспірину, Нурофен, а також протиалергічні препарати – супрастин, Зіртек або тавегіл.

Інгаляції при трахеїті

На сьогоднішній день особливим попитом при трахеїті користується небулайзер. Цей пристрій призначений для інгаляції. Апарат дозволяє лікувальним складам проникати безпосередньо в очах поразки, що ідеально для сучасної терапії.

Інгаляції при трахеїті повинен призначити лікар. Можуть бути рекомендовані процедури із застосуванням Лазолвану (відхаркувальний засіб) або, наприклад, Сумамеду (антибіотик). Які інгаляції при трахеїті потрібні для конкретного пацієнта може сказати фахівець лише після комплексного діагностичного обстеження.

Антибіотики при трахеїті

Протиінфекційні засоби при трахеїті можуть бути різними. Антибіотики при трахеїті підбирає лікар. Це можуть бути: антисептик Гексаліз, препарат з місцевим ефектом – Біопарокс, а також Пефлоксацин, Азарин, Амоклав або Цефабол.

Кожен антибіотик при трахеїті має свою дію. Самолікування строго заборонено.

Трахеїт: народні засоби для лікування хвороби

Лікування трахеїту народними засобами паралельно з медикаментозним лікуванням часто допомагає швидше позбутися від захворювання і полегшити стан хворого. Отже, як вилікувати трахеїт «по-народному»? Існує досить багато способів, однак перед тим, як використовувати методи народної медицини, неодмінно слід проконсультуватися з лікарем. Неграмотне використання народних способів лікування здатне погіршити ситуацію. Особливо коли трахеїт є алергічним. Слід пам’ятати, що народні засоби, описані нижче, можуть підійти тільки для вірусної або бактеріальної форми хвороби, але при цьому всі вони повинні бути схвалені фахівцем.

Якщо у дорослої людини діагностовано трахеїт, народні засоби стануть хорошим доповненням до медикаментозного лікування (за рекомендацією лікаря). При гострому трахеїті зазвичай спостерігається підвищення температури, при якій категорично забороняється ставити будь-які гірчичники і проводити інгаляції.

Лікар може рекомендувати спеціальні прогрівання. Але самостійно готувати популярну гірчичну ванночку для ніг, наливати гарячу воду, розводити у воді суху або звичайну гірчицю – не рекомендується. Тим більше не варто насипати гірчичний порошок в шкарпетки на ніч, як радять багато любителів альтернативної медицини.

Також варто виділити не менше популярний народний засіб для лікування трахеїту – молоко з медом. Це нібито один з найдієвіших способів лікування «домашніми» засобами. Кажуть, що цей напій демонструє хороші терапевтичні результати. Але призначити такий рецепт для вживання може тільки лікар з урахуванням клінічної картини пацієнта. Використовують рецепт, якщо немає підвищення температури і схильності до алергічних реакцій (мед часто провокує розвиток алергії).

Існує думка, що при трахеїті ефективно використовувати компреси з картоплі. Для цього слід відварити в шкірці три картоплини, розім’яти їх, не знімаючи шкірки, і додати в кашку одну-дві ложки рослинної олії. Суміш викласти на область грудей, попередньо підклавши тонкий рушник, а зверху накрити шаром целофану. Тримати 30 хвилин. Картопляні злегка теплі компреси зазвичай використовують для дітей, але рекомендувати такий додатковий спосіб лікування можете тільки лікуючий лікар. Пам’ятайте, що у будь-якого методу лікування є свої протипоказання, тобто займатися експериментами без лікарської консультації дуже небезпечно.

Якщо трахеїт вже діагностовано, корисними можуть бути інгаляції. Для цього також підійдуть суміші сухих трав: евкаліптові листя, суцвіття ромашки, соснові нирки, м’ята, шавлія. Інгредієнти змішуються в однаковій пропорції і заварюються окропом. Далі процедура проводиться із застосуванням небулайзера.

Прополіс – ще один ефективний засіб для інгаляції. В такому випадку інгредієнтами стануть 50-60 грамів бджолиного воску і 40 грамів прополісу. Їх слід перемішати і 30 хвилин наполягати на водяній бані. Потім подихати над сумішшю (або використовувати інгалятор) протягом 15-20 хвилин.

Крім того, інгаляції при трахеїті часто призначають з наступними компонентами:

 • ефірними маслами (евкаліптовим, будь-яким хвойним);
 • содою – їдальня сода добре виводить мокроту, розріджуючи її.

Але як вилікувати трахеїт, якщо він хронічний, і чи можливо це? Зрозуміло, можливо. При хронічному захворюванні рекомендується гаряче питво з травами, які бажано використовувати як відвари. Наприклад, у вигляді чаїв. Дуже ефективний чай з додаванням м’яти, липи, гілочок малини. Корисним буде відвар кропиви, пом’якшувальний кашель при трахеїті і сприяє легкому виведенню мокротиння. Для приготування такого чаю ложка сухої кропиви заливається 1 літром окропу і настоюється протягом доби.

Відмінно зарекомендував себе настій звичайної материнки – це хороший відхаркувальний засіб, коли спостерігається сильний кашель при трахеїті. Відвар готується так: 200-250 грамами окропу заварюється 10 грамів трави і трохи настоюється. Відвар може рекомендувати лікар пити тричі на день по 1/3 склянки.

Коли має місце алергічний трахеїт, народні засоби використовують дуже рідко. Під час лікування (і після того, як хвороба відступить) важливо уникати переохолодження, не вдихати занадто холодне повітря на вулиці і добре одягатися (по погоді).

Особливо уважно слід ставитися до народних засобів при трахеїті, якщо хворіють діти. Протягом цього захворювання у дітей має свої особливості і, як правило, трахеїт для дитини значно небезпечніше, ніж для дорослої людини, і може привести до серйозних ускладнень. Якщо у дитини трахеїт, народні засоби для лікування можна використовувати, але робити це потрібно грамотно і після схвалення лікарем. Необхідно виявляти граничну обережність і обов’язково лікувати дитину «по-домашньому» тільки під контролем лікуючого компетентного фахівця.

Лікарі рекомендують батькам, які хочуть знати, як вилікувати трахеїт, давати дітям тепле пиття, причому рясне. Це може бути:

 • теплий чай з цукром і лимоном;
 • чай з додаванням свіжовичавленого цитрусового соку (грейпфрут, апельсин);
 • відвар шипшини;
 • мінеральна слабогазована вода з додаванням соку лимона.

Якщо у дитини немає підвищеної температури, лікар може рекомендувати інгаляції і різні компреси (з медом, картоплею, камфорним спиртом і навіть з хріном).

Що стосується інгаляцій, то дітям не можна проводити ці процедури в період загострення хвороби, коли присутня лихоманка і відразу після прийому їжі.

Всі перераховані вище процедури (для дорослих і, особливо для дітей) при трахеїті ні в якому разі не можна проводити поза лікарським контролем. Слід пам’ятати, що при певних умовах народні лікарські засоби можуть призвести до нападу помилкового крупа і задухи, спровокувати розвиток алергії і навіть істотно погіршити стан хворого. Тільки схвалення фахівця на той чи інший народний спосіб лікування, сумісний з медикаментозною терапією, гарантує позитивний результат.

Безумовно, існує безліч різних рецептів альтернативної медицини, які в тій чи іншій ситуації призначають пацієнтам при трахеїті. Ефірні масла, відвари і настої з лікарських рослин слід застосовувати гранично акуратно, адже самостійна корекція схеми лікування, яка була призначена лікарем, чревата негативними наслідками. Також не варто купувати ліки альтернативної медицини у компаній із сумнівною репутацією і приватних осіб, які не дають гарантії на свій товар.

Зручніше і простіше запитати поради у лікаря, можливо, він підкаже в якій аптеці купити трав’яний збір або, наприклад, натуральний склад для інгаляції.

Профілактика хронічного і гострого трахеїту

Як відомо, найправильніше попередження практично будь-якої хвороби – це її ефективна профілактика. І трахеїт, звичайно ж, не є винятком з цього «золотого» правила. Для того щоб запобігти виникненню і розвитку даного захворювання, слід вирішити одне просте, але дуже важливе завдання – підтримувати свій імунітет на належному рівні. Адже саме від стану імунної системи залежить стійкість організму до вірусів та іншим інфекціям.

Щоб впоратися з цим завданням, слід прийняти ряд заходів:

 • збалансовано і правильно харчуватися, включати в раціон корисні продукти і виключати шкідливі;
 • звести до мінімуму шкідливі звички, а краще і зовсім позбутися від них;
 • забезпечувати організм нормальною кількістю вітамінів, мінералів, мікроелементів, при необхідності поповнюючи їх дефіцит вітамінними комплексами (попередньо проконсультувавшись з лікарем);
 • якщо необхідно дотримуватися дієти, подбати про те, щоб вона була грамотно складена;
 • забезпечити комплексне і повне лікування інших захворювань, якщо такі є;
 • зміцнювати організм фізичними вправами, спортом, прогулянками на свіжому повітрі, активним відпочинком, поїздками на природу;
 • загартовувати організм;
 • дотримуватися особистої гігієни;
 • усунути всі джерела інфекції, наприклад, вилікувати каріозні зуби;
 • уникати запиленості, а також загазованості повітря;
 • підтримувати чистоту в своєму будинку.

Крім того, надзвичайно важливо подбати про власну безпеку, якщо в найближчому оточенні присутні люди, що хворіють на ГРВІ. Гострі респіраторні інфекції можуть серйозно послабити імунітет і привести до розвитку трахеїту. Однак найпростіші і всім відомі способи дотримання особистої гігієни, такі як умивання, регулярне миття рук, душ, допоможуть хоча б частково убезпечити себе не тільки від бактеріальної, але і від вірусної інфекції.

В цілому профілактика трахеїту – і гострого, і хронічного – націлена на те, щоб своєчасно усувати причини, що провокують захворювання. Це особливо стосується тих людей, у яких є схильність до хвороб дихальних шляхів.

Отже, здоровий спосіб життя, правильне і корисне харчування, оптимальні фізичні навантаження, повноцінний відпочинок і сон, спорт і свіже повітря – ось запорука здоров’я. Таких звичок потрібно не тільки дотримуватися самим, а й прищеплювати їх дітям, щоб ніякі недуги, в тому числі і трахеїт, не були страшні і обходили стороною.

Соцмережі