Як працюють антидепресанти і які побічні ефекти можливі

Зміст Сховати

Розбираємося, в якому випадку лікар може призначити антидепресанти, чи можна поєднувати їх з алкоголем і що може статися при раптовому скасуванні препарату

Що таке антидепресанти

В Україні засоби від депресії – відносно новий тренд, хоча з 2000-х років приймання цих ліків виросло у всіх країнах світу . Засоби призначаються на підставі діагнозу лікаря-психіатра, під суворим контролем і з можливістю змінювати схему лікування. Учені поки не прийшли до однозначного висновку, через що з’являється депресія: існує кілька теорій, більшість з яких згадують збої в роботі нейромедіаторів. Це речовини, що передають сигнал між нервовими та м’язовими клітинами і здатні позитивно впливати на настрій і самопочуття. У багатьох випадках депресія – наслідок порушення вироблення серотоніну або здатності організму його засвоювати. Гормон повинен посилювати контакти між нейронами, тому антидепресанти не підіймають настрій миттєво, як, наприклад, смачна їжа, а починають діяти в середньому через два тижні приймання.

Збільшення кількості пацієнтів, що вживають антидепресанти, пов’язано не тільки з ритмом життя і хронічними стресами, а й з новими поколіннями ліків. Так, препарати старого покоління відрізняються багатьма побічними ефектами, в той час, як сучасні ліки можна пити без шкоди для організму.

Історія антидепресантів

Психофармакологія розвивається з 1876 року, коли компанія BASF створила барвник – метиленовий синій (розчин якого відомий як синька медична), який намагалися використовувати для лікування малярії та застосовували в ветеринарії. Виробники ще не знали, що вони отримали фенотіазін, офіційно синтезований лише в 1883 році. З 30-х років його використовували як антигістамінний засіб, а в 1947-му році з його допомогою винайшли прометазін. У останнього виявили сильний седативний ефект, в результаті чого лікарі стали застосовувати засіб для наркозу. Для посилення цієї властивості в 1950-му році створили хлорпромазин, який незабаром стали використовувати в психіатрії. У 1952-му році з’явиться іпроніазід, створений як ліки проти туберкульозу. Від хвороби він не допоміг, зате робив пацієнтів помітно щасливішим. Речовина стало першим антидепресантом з групи інгібіторів моноаміноксидази.

Всупереч поширеній думці, що депресія – проблема сучасного суспільства, її діагностували задовго до нашого часу. До 50-х років хворобу лікували опіатами, до 60-х – амфетамінами. У 1977 році синтезували флуоксетин, при цьому на ринок він потрапив тільки в 1991 році під назвою «Прозак». Це перший в світі селективний інгібітор зворотного захоплення серотоніну.

Для чого потрібні антидепресанти

Центральна нервова система (ЦНС) складається з мережі нейронів і містить в собі головний і спинний мозок. Антидепресанти балансують хімічні речовини в мозку – нейротрансмітери. Норадреналін, серотонін і дофамін впливають на роботу органів і систем, на судини, м’язи й настрій. При депресії рівень гормонів-нейромедіаторів знижується.

Реакція на антидепресанти індивідуальна, тому нерідко лікарям доводиться міняти схему лікування, підбираючи потрібну речовину і дозування. Депресія не обов’язково служить показанням до застосування цих препаратів, і в кожному конкретному випадку терапію повинен призначити лікар. Крім того, антидепресанти рідко використовують без допоміжних засобів: паралельно призначається психотерапія, коригується спосіб життя і підбираються додаткові методи лікування.

Антидепресанти без рецепта лікаря

Депресія – це діагноз, а не просто тимчасові перепади настрою. Термін став популярним настільки, що люди нерідко використовують його як опис стану пригніченості й втоми. Насправді діагностувати справжню депресію може тільки лікар на підставі вивчення анамнезу пацієнта і з урахуванням всіх супутніх симптомів. Це тривалий (від двох тижнів) зниження не тільки настрою, але і когнітивних здібностей. Якщо вас не радують звичні речі, важко зібратися з думками, ви відчуваєте відсутність мотивації й втрачаєте сенс життя – це привід звернутися до лікаря. Ні в якому разі не варто самостійно вибирати й призначати собі антидепресанти на підставі відгуків та інструкцій. Всі ліки мають різні нюанси терапевтичних ефектів, тому неправильно підібраний препарат в кращому випадку не допоможе, в гіршому – сильно зашкодить і психіці, і фізичному стану. Звернутися до психіатра можна конфіденційно. Відомості про лікування складають лікарську таємницю і не розголошуються.

Лікар виписує рецепт на підставі діагнозу, підбирає дозування і призначає час повторного приймання. Це необхідно для контролю ефективності препаратів, винесення рішень про подальшу терапію. Ліки можна купити за рецептом в аптеці протягом терміну, зазначеного в бланку. Там же позначене дозування. При продажу препарату фармацевт або забирає рецепт, або робить в ньому відмітку, щоб пацієнтові не відпускали більше засоби, ніж зазначено лікарем.

Існують легкі безрецептурні препарати, але з усім тим варто проконсультуватися з лікарем перед початком приймання.

 • Афобазол – селективний не бензодіазепіновий анксіолітик з протитривожним і стимулювальним ефектами. Він підвищує біоенергетичний потенціал нейронів, відновлює і захищає нервові клітини.
 • Гліцин – регулятор обміну речовин, нормалізує й активує процеси захисного гальмування в ЦНС, зменшує психоемоційне напруження, підвищує розумову працездатність.
 • Ново-Пасит виявляє анксіолітичну, седативну дію. Це екстракт на основі лікарської рослинної сировини з переважно седативною дією.

Як працюють антидепресанти

Існує кілька видів антидепресантів, що використовуються в лікарській практиці. Кожен з них має особливі властивості й має побічні ефекти різного ступеня тяжкості.

Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну (СІЗЗС)

СІЗЗС – найбільш часто призначається клас антидепресантів. Ці препарати борються з симптомами депресії, зменшуючи зворотне захоплення серотоніну в мозку.

До препаратів класу СІЗЗС відносяться:

 • сертралин;
 • флуоксетин;
 • циталопрам;
 • есциталопрам;
 • пароксетин;
 • флувоксамин.

Інгібітори зворотного захоплення серотоніну і норадреналіну (СІОЗСН)

СІОЗСН допомагають підвищити рівень серотоніну і норадреналіну в мозку, тим самим знижуючи симптоми депресії.

До препаратів класу СІОЗСН відносяться:

 • десвенлафаксін;
 • дулоксетин;
 • левомілнаціпран;
 • венлафаксин.

Крім лікування депресії, деякі СІОЗСН також є знеболювальним для м’язів. Це важливо, тому що хронічні фізичні симптоми нерідко призводять до депресії або посилюють її.

Трициклічні антидепресанти (ТЦА)

ТЦА часто призначають, коли СІОЗС або інші антидепресанти не діють. Вони блокують зворотне захоплення нейромедіаторів і показані при лікуванні помірною та важкою ендогенної депресії, яка виражається в психомоторних і соматичних симптомах (розлади сну й апетиту).

До препаратів класу ТЦА відносяться:

 • амітриптилін;
 • амоксапін;
 • доксепин;
 • кломипрамин;
 • дезипрамін;
 • іміпрамін;
 • нортриптилин;
 • протріптіліна;
 • тримипрамин.

Блокатор зворотного захоплення дофаміну

Бупропіон – м’який блокатор зворотного захоплення дофаміну і норадреналіну. Застосовується при депресії й сезонному афективному розладі. Він також використовується при відмові від куріння.

Антагоніст рецептора 5-HT1A

Препарат цього класу – вілазодон. Він працює, врівноважуючи рівень серотоніну й інших нейромедіаторів. Рідко використовується в якості лікування депресії першої лінії. Зазвичай його призначають тільки в тому випадку, якщо інші ліки не допомогли або викликали неприємні побічні ефекти.

Антагоністи рецептора 5-HT2

Два антагоністи рецептора 5-HT2, нефазодон і тразодон – препарати старого покоління. Вони змінюють хімічні речовини в мозку і мають безліч побічних ефектів.

Антагоніст рецептора 5-HT3

Антагоніст 5-HT3 рецепторів вортіоксетін лікує депресію, впливаючи на активність хімічних речовин мозку.

Інгібітори моноаміноксидази (ІМАО)

ІМАО – препарати старого покоління. Вони працюють, зупиняючи розпад норадреналіну, дофаміну і серотоніну. Ці ліки не можна поєднувати зі стимуляторами або іншими антидепресантами.

До препаратів класу ІМАО відносяться:

 • ізокарбоксазід;
 • фенелзин;
 • селегилин у вигляді трансдермального пластиру;
 • транілціпромін.

Атипові ліки

Інші препарати не відносяться до звичайних класів. Їх називають атиповими антидепресантами. Залежно від стану пацієнта лікар може вибрати одну з альтернатив. Наприклад, оланзапін – атиповий антидепресант. Його використовують для лікування біполярного розладу і глибокої депресії, які не піддаються лікуванню іншими ліками.

Побічні ефекти

Можливі ризики можуть бути як мінімальними (або залишити поза увагою пацієнта взагалі), так і досить серйозними, що становлять загрозу здоров’ю і життю. Приймають антидепресанти загального типу можуть відчувати фізичні побічні ефекти, такі як:

 • сексуальна дисфункція;
 • проблеми зі сном;
 • збільшення / зниження ваги.

Про ці побічні ефекти повідомлялося при тривалому прийманні антидепресантів, і вони можуть посилюватися з віком. Від 25% до 80% людей, що приймають антидепресанти, стикалися з сексуальною дисфункцією протягом перших 2-6 тижнів після початку приймання. Симптоми зазвичай проходять до 12 тижня з початку лікування приблизно у 30% тих, хто відчуває побічні ефекти.

Багато людей, приймають антидепресанти, відзначають збільшення у вазі. Однак в деяких випадках, наприклад, при вживанні бупропиона, спостерігається втрата апетиту і ваги. Інші потенційні побічні ефекти, які виникають при прийманні антидепресантів, включають:

 • нудоту;
 • проблеми з шлунково-кишкового тракту;
 • нервозність;
 • тремор.

До більш серйозних побічних ефектів належать:

 • низький кров’яний тиск;
 • нерегулярна частота серцевих скорочень;
 • епілептичні припадки.

У деяких випадках симптоми проходять самостійно протягом перших днів і тижнів адаптації організму до препарату. В інших – залишаються і посилюються. Тому лікарю важливо контролювати приймання антидепресантів і вчасно вносити зміни в призначений лікувальний комплекс.

Синдром відмови

Коли препарати починають працювати й людина відчуває себе краще, у нього може виникнути ідея припинити приймання антидепресантів. У більшості випадків пацієнтові здається, що стан вже нормалізувався і не вимагає терапії. Насправді воно підтримується ліками. Ось чому важливо продовжувати лікування, призначене лікарем, і відмовлятися від препаратів поступово. Якщо пацієнт вважає, що готовий припинити приймання антидепресантів, йому слід попросити лікаря скласти план дій, який допоможе йому звикнути до відсутності ліки.

Вважається, що не можна припиняти приймати антидепресанти самостійно. Може здатися, що ліки більше не потрібно, але з припиненням приймання симптоми можуть повернутися. У разі рецидиву можуть знадобитися тижні на відновлення фізичного та психоемоційного стану.

Синдром відміни антидепресантів виникає, коли людина різко припиняє їх прийом. Багато людей відчувають симптоми, схожі з грипом або кишковим вірусом. Нерідко виникає тривожність, з’являються нав’язливі образи. Різка відміна препарату чревата появою суїцидальних думок, головних болів, безсоння. Від деяких антидепресантів необхідно відмовлятися поступово, знижуючи дозу відповідно до рекомендацій лікаря.

Передозування

При вживанні дози більшої, ніж рекомендовано лікарем, можуть проявитися або посилитися побічні ефекти. Часто виникають нудота, блювота, проблеми із зором і координацією. одночасний прийом занадто великої кількості антидепресантів небезпечний для життя. Багато що залежить від особливостей організму і типу препаратів, що приймаються. Трициклічні антидепресанти входять в число 25 поширених ліків, пов’язаних з найбільшим числом смертей від передозування. Інші класи антидепресантів, включаючи СІЗЗС і СІОЗСН, також включені в цей список.

Симптоми передозування

Легкі симптоми передозування антидепресантами включають нудоту, блювоту і лихоманку. Поява тих чи інших симптомів залежить від типу і дози антидепресанту, взаємодії ліки з алкоголем або наркотиками.

Легкі симптоми передозування антидепресантами включають:

 • нудоту і блювоту;
 • помутніння зору;
 • жар;
 • сплутаність свідомості;
 • головну біль;
 • сонливість;
 • високий кровяний тиск;
 • тремор і тремтіння в кінцівках.

До серйозних симптомів передозування антидепресантами відносяться:

 • прискорене серцебиття;
 • припадки;
 • галюцинації;
 • критично низький кров’яний тиск;
 • утруднене дихання;
 • зупинка серця;
 • кома.

У деяких випадках передозування може призвести до смерті. Коли людина приймає два ліки, які збільшують викид серотоніну одночасно, в його організмі накопичується занадто багато гормону. Те ж саме може статися, якщо пацієнт перевищує дозу одних ліків, що підвищує рівень серотоніну.

Перша допомога при передозуванні антидепресантами

Якщо у пацієнта було передозування антидепресантами, йому потрібно невідкладно викликати швидку допомогу. Лікарі можуть запропонувати наступні види лікування:

 • адсорбенти (активоване вугілля для вбирання ліки);
 • очищення шлунка для видалення препарату;
 • бензодіазепіни для зменшення перезбудження.

При підозрі на передозування антидепресантами необхідно звернутися до лікаря, навіть якщо симптоми незначні. Безпечна доза варіюється в залежності від багатьох факторів, збільшувати або зменшувати кількість препарату можна тільки за призначенням фахівця.

Антидепресанти і алкоголь

Вживати алкогольні напої під час лікування антидепресантами не варто з кількох причин:

 1. Посилення побічних ефектів. Неприємні симптоми часто пов’язані з токсичною дією ліків, яке зростає при додаванні спиртовмісних рідин.
 2. Посилення симптомів депресії й тривожності. Алкоголь сам по собі є депресантом, тому може анулювати ефект від ліків.
 3. Несумісність з деякими типами антидепресантів. Наприклад, при прийомі алкоголю на тлі терапії ІМАО може відбутися різкий неконтрольований стрибок тиску.
 4. Посилення седативного ефекту. Алкоголь може в кілька разів підсилити дію препаратів, порушити режим сну і надовго вибити організм з робочого ритму.
 5. Галюцинації. Спільний прийом психоактивних речовин може вплинути на ЦНС, викликаючи важкі галюциногенні стану, що вимагають негайної госпіталізації та лікування в стаціонарі.

Деякі типи препаратів сумісні з невеликою кількістю алкоголю (в дозах, які не провокують похмільний синдром), з іншими вживати його строго заборонено.

Висновки

Антидепресанти відносяться до облікових препаратів (рецепт, як правило, залишається в аптеці). Депресію повинен лікувати тільки психіатр. Терапевт, невролог з районної поліклініки теж підійдуть, якщо, звичайно, вони візьмуть на себе відповідальність за постановку діагнозу. Коли антидепресанти не допомагають, потрібно міняти схему лікування; правильно підібрані ліки буде працювати. Якщо у прийманні ви помічаєте погіршення стану, негайно зверніться до лікаря.

Головні питання

Чи можна вживати антидепресанти при вагітності, перед зачаттям і під час годування грудьми? А підліткам і дітям?

При вагітності та годуванні груддю більшість антидепресантів протипоказано, але в кожному конкретному випадку рішення про призначення препарату залишається за психіатром. Є антидепресанти, сумісні з вагітністю та годуванням. Антидепресанти призначаються і дітям і підліткам, але виключно психіатром, в залежності від тяжкості стану.

Чи можна поєднувати антидепресанти з кавою й енергетиками? Як вони взаємодіють з іншими ліками, БАДами, продуктами?

Кожен окремий препарат має свої показання, протипоказання, сумісність чи несумісність. І в кожному конкретному випадку необхідно проконсультуватися з лікарем, який призначив препарат.

Що робити, якщо людина на тлі приймання антидепресантів випив алкоголь, а потім дізнався, що не можна?

Звертатися до лікаря потрібно в залежності від симптомів і гостроти стану. Але в будь-якому випадку приймання антидепресантів і алкоголь несумісні.

Чи справді антидепресанти викликають залежність?

Не всі антидепресанти викликають залежність, але тут потрібно враховувати ще й індивідуальні особливості організму.

Як довго потрібно пити антидепресанти?

Питання вирішується індивідуально в кожному конкретному випадку, в залежності від тяжкості стану і від самого препарату. Це визначає особистий лікар. Як правило, мінімальний час приймання препарату – один місяць. Залежно від тяжкості стану і супутніх захворювань, цей термін збільшується за вказівкою психіатра.

Соцмережі