Стевія

Трава стевія – цікава рослина сімейства Складноцвітих з унікальними властивостями. Стевія представляє собою багаторічну траву з дрібними білими квітами і є родичкою ромашки.

Трава родом з Південної Америки, її назва в перекладі з стародавньої мови майя означає «медова». Індіанці передавали з покоління в покоління легенду, нібито Стевією звали дівчину, яка пожертвувала своїм життям, заради світлої долі свого народу. Боги подарували людству солодку траву на пам’ять про подвиг цієї дівчини. У індіанців стевія з тих пір асоціюється зі щастям, вічною красою, силою.

На сьогоднішній день стевія вважається єдиним натуральним замінником цукру. Непримітна рослина перевищує солодкість цукру в 30 разів, а дитерпенові глікозиди, які називаються стевіозиди, в порівнянні з цукром в 300 разів солодше.

Вирощування: посадка та догляд

Вирощування медової стевії – досить трудомістке заняття. Трава добре росте в умовах підвищеної вологості і при достатку сонячного світла. Багато любителів стевії пристосувалися вирощувати її в якості кімнатної рослини.

Якщо ви плануєте вирощувати траву на підвіконні, то слід підібрати найбільш підходяще місце. Горщик з рослиною потрібно поставити на найсвітліше місце підвіконня, але тільки за умови, що на траву не потраплять прямі сонячні промені. Стевію необхідно регулярно обприскувати, тому що вона вологолюбна і при зниженні рівня вологості повітря уповільнює своє зростання. Не варто також «заливати» рослину, оскільки і при посухі, і при перезволоженні коріння стевії гинуть.

Лікувальні властивості

Лікувальні властивості трави стевії були відомі людям давно. Американські аборигени брали її відвар практично при всіх захворюваннях. У 18 столітті цей рецепт народної медицини привернув увагу іспанських конкістадорів.

Також непримітна травичка зацікавила британського консула Асунсьйона, він писав про те, що індіанці вже багато років знають про користь «кахи-хе-хе», або солодкої трави, також він відзначав солодкість стевії, звертаючи увагу на те, що кілька листя рослини без труднощів підсолоджують велику чашку чаю.

У Радянському Союзі було проведено кілька досліджень, які стосувалися стевії та її вживання. Солодка трава була схвалена вченими, стевія мала увійти в раціон партійної еліти, космонавтів, працівників спецслужб.

Проводилися дуже багато досліджень на тваринах, хворих на ожиріння. При прийомі стевії у них відзначалася позитивна динаміка. Трава сприятливо впливала на стан ліпідного та вуглеводного обміну. Втрата до 7 кг ваги за один місяць була відзначена у тварин, які регулярно вживали стевію. На сьогоднішній день найбільшим споживачем цукрової трави є Японія. Цукор японцям нагадує про діабет, ожиріння, карієс, тут давно перейшли на стевію на промисловому рівні.

Корисні властивості стевії не закінчуються на її здатності замінювати цукор. Трава має протизапальну властивість, зменшує тягу до солодких продуктів, що істотно дозволяє знизити масу тіла. Протимікробну дію стевії дозволяє широко приймати її як засіб проти простудних захворювань і для зміцнення імунітету. Стевія не впливає на емаль зубів і не викликає карієс подібно цукру, її похідні додають в зубні пасти з метою зменшити розмноження бактерій в ротовій порожнині.

Медову траву застосовують як сечогінний засіб. У Таїланді таке застосування стевії дуже популярно, адже надлишок рідини в організмі може бути причиною втоми, підвищеного тиску, проблем з травним процесом.

Застосування в кулінарії

У кулінарії стевію застосовували всюди, де зазвичай використовують білий цукор. Трава витримує температури до 200 градусів, що дозволяє використовувати її для випікання солодких мучних виробів. Низька калорійність стевії (всього 18 кілокалорій на сто грамів) в порівнянні з цукром (387 кілокалорій на 100 грамів) робить рослину незамінним підсолоджувачем для людей із зайвою вагою. Справа в тому, що наш організм не перетравлює її глікозиди, і вони проходять через шлунково-кишковий тракт, не засвоюючи.

Медові листя, як не дивно, віддають більше солодощі, якщо їх опустити в холодну воду. Прохолодні напої стануть ще солодшими, якщо дати їм трохи настоятися. Солодка трава прекрасно поєднується з кислими фруктами, такими, як лимон або апельсин, і кислими напоями. Натуральний підсолоджувач зі стевії може застосовуватися в лікеро-горілчаній продукції. Стевія не втрачає своїх властивостей при додаванні в заморожені продукти.

Стевію можна придбати у вигляді сушеного листя, порошку, рідини або у формі таблеток. Траву часто продають в магазинах здорового харчування, аптеках, супермаркетах.

Користь стевії та лікувальні властивості

Користь стевії відома сучасній медицині. Листя трави здатні нормалізувати тиск, істотно знизити рівень цукру в крові. Наукові дослідження доводять унікальну здатність солодкої трави зупиняти ріст пухлин.

Чай з листя рослини зміцнить імунну систему і посприяє схудненню. Солодка трава містить рутин, вітаміни А, D, F, аскорбінову кислоту, калій, фосфор, ефірні масла, цинк, клітковину.

Широко застосовується стевія як ефективний засіб для зниження ваги. Для цих цілей її додають в зелений чай, який допомагає нормалізувати обмін речовин. В Японії відомі властивості стевії наповнювати організм енергією.

Шкода стевії і протипоказання

Шкоду організму стевія може нанести при передозуванні.

Незважаючи на багато досліджень, вчені до цих пір не мають єдиної позиції щодо стевії. Американське відомство FDA з безпеки їжі і ліків офіційно не визнає стевію і продукти з її змістом.

Корисних властивостях солодкої трави протиставляють ризик залишитися без потомства, вживаючи стевію. Існує легенда про те, що нібито парагвайські жінки брали стевію замість контрацептивного засобу. Вчені провели не одне дослідження, перш ніж стало ясно, що такого впливу на репродуктивну систему можна досягти, вживаючи рослину в величезних кількостях. Летальна доза в перерахунку на цукор становить близько 300 кг цукру в день або 15 г стевії на 1 кг ваги. Експерти ВООЗ у 2004 році визнали безпечною норму в 40 грамів в день або 2 мг / кг.

До протипоказань також відносять індівідуальну непереносимість стевії, а також вагітність. Небажано вживати стевію годуючим жінкам і тим, хто має алергію на представників складноцвітих, наприклад ромашку, кульбаби.

Інфографіка Історія Стевії

Інфографіка Історія Стевії

Завантажити інфографіку у PDF

Соцмережі