Кардіопатія у дітей

З кожним роком лікарі все частіше і частіше діагностують у своїх пацієнтів захворювання, що вражають серцево-судинну систему. З плином часу поступово збільшується і кількість таких патологій у підлітків і дітей. Основна маса відхилень від нормального розвитку припадає на частку кардіопатії. Дана патологія має на увазі сукупність захворювань, пов’язаних з порушенням розвитку міокарда.

У перекладі з грецької мови поняття «кардіопатія» дослівно можна перекласти як «порушення серця». Тому нерідко будь-яку серцеву патологію медики відносять до цього поняття. Однак, все ж прийнято кардіопатією називати ряд дитячих відхилень, що мають певну класифікацію. Кожна зміна розвитку міокарда має свої характерні особливості.

Види кардіопатії

Залежно від віку, при якому виявляється дана патологія, її прийнято ділити на придбану та вроджену.

Вроджену кардіопатію діагностують на перших тижнях життя дитини. Така патологія частіше пов’язана з вродженими вадами розвитку або з ревматоїдними аутоімунними захворювання новонароджених.

Діагноз придбаної кардіопатії лікар може виставити ближче до підліткового віку. Це пов’язано з тим, що в період з 9 до 12 років дитина активно росте. Нерідко відхилення в розвитку серцево-судинної системи діагностуються в 15-16 років. Це пов’язано зі зміною гормонального фону і статевим дозріванням.

Найчастіше кардіопатія визначається за однієї або декількома наступними змінами:

 • аномалії розвитку великих серцевих судин;
 • збільшення міжшлуночкової перегородки в серці;
 • порушення серцевого ритму і провідності нервового імпульсу;
 • зміна електричної осі серця;
 • відхилення в розвитку одного або обох шлуночків серця;
 • порушення роботи серцевих клапанів (їх неповне відкриття).

Деякі з вищеописаних змін безпосередньо свідчать про порок розвитку серця у дитини. Інші є загальними ознаками різних захворювань. Саме з цієї причини для достовірної постановки діагнозу обов’язково виконання деяких інструментальних досліджень.

Існує основні 4 види кардіопатії у дітей, які класифікуються за спрощеним варіантом перебігу і причин:

 • Функціональна.
 • Диспластична.
 • Дилатаційна.
 • Вторинна.

Функціональна кардіопатія виникає в тих випадках, коли діти надмірно займаються спортом і отримують фізичні навантаження вище вікової норми. Під їх дією міокард намагається екстрено адаптуватися до такого режиму роботи. В результаті виникають так звані функціональні зміни в серцевому м’язі.

Яскравим прикладом розвитку такої патології є регулярні заняття у спортсменів, які проходять з порушенням режимів і регламентів. Суть полягає в тому, що недостатньо кваліфіковані тренери та вчителі фізичної підготовки змушують дітей виконувати великий обсяг роботи, заздалегідь не підготувавши дитячий організм до нього. Також подібна кардіопатія може спостерігатися у дитини при його вихованні в неблагополучній сім’ї.

Диспластична кардіопатія розвивається як самостійне захворювання. Зазвичай патологія не пов’язана з будь-якими порушеннями інших систем і органів в організмі. Частина фахівців вважають, що хвороба має на увазі наявність сполучної тканини в якій-небудь ділянці серця. Інша частина медиків такі зміни відносить до функціональної кардіопатії.

У дитячому віці не виставляється диспластична кардіоміопатія в якості самостійного діагнозу. У деяких країнах цей термін все ж використовують, маючи на увазі під ним пролапс мітрального клапану. Така патологія в своїй більшості варіантів не вимагає абсолютно ніякого спеціального лікування.

Поняття «диспластична кардіопатія» використовується ще і в тому випадку, коли в серці виявляється якась незрозуміла патологія, причину якої зрозуміти неможливо. При такому варіанті в якості лікування зазвичай призначаються профілактичні засоби і маніпуляції.

Дилатаційна кардіопатія – це розширення одного або декількох відділів серця. Така патологія розвивається при дії на міокард токсинів, вірусів, бактерій. В результаті при тривалих запальних процесах знижується еластичність серцевого м’яза, викликаючи розширення порожнини передсердя або шлуночка. Доведено і спадкова теорія виникнення цього захворювання, тому що часто воно зустрічається у членів однієї сім’ї з покоління в покоління.

Вторинна кардіопатія розвивається при наявності захворювань, пов’язаних не тільки з серцево-судинною системою. Найбільшому ризику, природно, схильні діти і підлітки. Патологія може з’явитися на тлі наступних хвороб:

 • запальні захворювання серця (ендо- та міокардит);
 • захворювання легенів (пневмонія, бронхіальна астма);
 • порушення обміну речовин;
 • будь-які затяжні або хронічні запальні захворювання.

В останньому випадку діагностувати патологію серця досить просто, тому що хвора людина вже в момент лікування знаходиться під постійним контролем лікаря.

Симптоми

Основним проявом кардіопатії у дітей є больовий синдром. Ниючі або тиснучі відчуття найчастіше локалізовані за грудиною в області серця. Дискомфорт частіше короткочасний, хоча бувають випадки тривалих болів. Інші симптоми повністю залежать від форми патології і особливостей дитини та її організму.

При функціональній кардіопатії через те, що органи гірше збагачуються киснем, можуть виникнути такі симптоми:

 • загальне нездужання і слабкість;
 • підвищена стомлюваність;
 • задишка навіть при невеликих фізичних навантаженнях.

Диспластична форма може супроводжуватися браком кисню, нападами запаморочення і відчуттям порушення нормального серцебиття.

При вторинній кардіопатії симптоми дуже різноманітні, тому що всі прояви залежать від основного первинного захворювання.

Діагностика кардіопатій у дітей

При планових оглядах педіатр може запідозрити наявність будь-яких змін в серцево-судинній системі. Зазвичай він направляє дитину на консультацію дитячого кардіолога. Якщо лікар визначає симптоми, схожі на будь-яку кардіопатію, то планується подальша діагностика для призначення правильного своєчасного лікування.

Іноді трапляється так, що патологія серця виявляється при зверненні до лікарів через іншого захворювання, не пов’язаного з серцем. Однак в будь-якому випадку кардіолог, швидше за все, призначить такі дослідження:

 • УЗД серця;
 • електрокардіографію;
 • ехокардіографію.

Зазвичай цих трьох досліджень досить для визначення захворювання і вибору способу лікування. Додатково може бути призначена рентгенографія грудної клітини за допомогою якої визначається розширення шлуночка (при дилатаційній кардіопатії).

Особливості захворювання у новонароджених

Новонароджені також можуть страждати кардіопатією. Захворювання часто розвивається на тлі перенесеної нестачі кисню. Притому не важливо, коли виникла гіпоксія, під час пологів або ще під час вагітності. Через дефіцит кисню порушується регуляція роботи серця зі зміною вегетативної нервової системи. Дисфункція міокарда виникає через порушення процесів енергетичного обміну.

В середньому, 50-70% перенісших гіпоксію новонароджених страждають кардіопатією. Тяжкість патології багато в чому залежить від тривалості перенесеної гіпоксії. Якщо нестача кисню спостерігалася і після народження, то з більшою часткою ймовірності розвивається патологія серця, яку потрібно потім специфічно лікувати. Зазвичай подібні кардіопатиї зберігаються від місяця і до трирічного віку приблизно у третини хворих дітей.

Лікування кардіопатій

Вся терапія повністю залежить від форми патології. Функціональна кардіопатія лікується фізіотерапевтично. Для цього використовується спеціальний апарат, який за допомогою інтерференційних струмів діє на організм. За своїм принципом ця процедура є більшою мірою профілактичною, ніж лікувальною. По механізму дії вона така ж, як подібні процедури, які проводять в санаторіях. Відбувається поліпшення всіх обмінних процесів, в тому числі і кровообігу. Знижуються деякі больові відчуття.

При інших формах застосовується медикаментозне лікування. Притому схема терапії підбирається строго індивідуально. Це пов’язано з тим, що поняття «кардіопатія» дуже велике. Воно включає в себе величезну кількість абсолютно різних змін в серці.

При лікуванні вкрай важливо, щоб пацієнтом дотримувався правильний спосіб життя і розпорядок дня. Необхідні регулярні прогулянки і збалансоване харчування. Всі інфекційні захворювання, включаючи банальну застуду, потрібно своєчасно лікувати. Будь-який прояв і симптом, схожий на ознаки серцевої патології не можна ігнорувати ні в якому разі. Вчасно діагностоване захворювання і розпочате лікування завжди має високий шанс на успішний результат. Практично будь-яка кардіопатія в дитячому віці має дуже високу ймовірність повного лікування.

Соцмережі

Exit mobile version