Ротавірусна інфекція (ротавірус)

Ротавірусна інфекція – це вірус, збудники ротавірусної інфекції, які викликають запальне захворювання шлунка і тонкої кишки (гастроентерит).

Короткі факти про ротавірусну інфекцію:

 • ротавірус є найбільш поширеною причиною запалення шлунка і кишечника (гастроентериту), що призводить до важкої діареї у немовлят і дітей у всьому світі.
 • Більшість невакцинованих дітей заразилися ротавірусом у віці 3 років.
 • Ротавірус викликає такі симптоми і ознаки:
  • лихоманка;
  • блювота;
  • водяниста діарея.
 • Ротавірусна інфекція дуже заразна. Інкубаційний період зазвичай становить близько 2 днів.
 • Ротавірусна хвороба зазвичай проходить сама по собі через 3-9 днів.
 • Доступні два види вакцинації для запобігання ротавірусній інфекції: моновалентна (RV1 – «Ротарікс») і пентавалентна (RV5 – «РотаТек»). Вакцинація повинна бути проведена до того, як дитина досягає 8-місячного віку.

Що таке ротавірус?

Ротавірус – це вірус, збудники ротавірусної інфекції, які викликають запальне захворювання шлунка і тонкої кишки (гастроентерит). Ротавірус є найбільш поширеною причиною важкої діареї серед немовлят і дітей в усьому світі і щорічно призводить до загибелі близько 500 000 дітей у всьому світі. Назва ротавірусу походить від характерного, схожого на колеса, виду вірусу, якщо дивитися за допомогою мікроскопа (назва ротавірусу походить від латинського rota, що означає «колесо»).

Вакцинація від ротавірусної інфекції стала доступною з 2006 року. До появи вакцини майже всі діти заразилися ротавірусом до третього дня народження. Повторні інфекції з різними вірусними штамами можливі, і у більшості дітей були епізоди ротавірусної інфекції в перші роки життя. Після декількох заражень з різними штамами вірусу діти набувають імунітету до вірусу. Немовлята і малюки у віці від 6 до 24 місяців піддаються найбільшому ризику розвитку захворювання на ротавірусну інфекцію. Дорослі іноді заражаються, але хвороба зазвичай протікає легко.

У всьому світі ротавірусна інфекція, як і раніше є головною причиною смерті немовлят і дітей. Ротавірус зачіпає населення в усіх соціально-економічних групах і в рівній мірі поширений в промислово розвинених країнах і розвиваючих країнах, тому відмінності в практиці санітарії або водопостачанні навряд чи вплинуть на захворюваність цією інфекцію.

Ротавірусна інфекція зазвичай виникає в осінні місяці на південному заході і поширюється на північний схід до весни, тому інфекція найчастіше зустрічається в холодні місяці з вересня по травень. Однак зараження ротавірусом може відбуватися в будь-який час року.

Що викликає ротавірусну інфекцію?

Збудник ротавірусної інфекції, ротавірус, який є членом сімейства реовірусів і містить дволанцюгову РНК, укладену подвійним шорстким зовнішнім шаром (капсидом).

Ротавіруси є досить стійкими вірусами до зовнішніх чинників, заразиться можна абсолютно в будь-якому місці:

 • в громадських туалетах, на дверних ручках;
 • при відвідуванні басейну або водойми (вірус відмінно розмножується у воді);
 • в місцях громадського харчування;

Не складно зрозуміти, що вірус буде всюди, до чого торкається людина, а значить він буде і на поручнях громадського транспорту, а також на грошах. Погано помиті овочі, або недостатній рівень термообробки м’яса так само можуть стати причиною зараження.

Механізм зародження і розвитку хвороби і окремих її проявів

Патогенез ротавірусної інфекції досить складний. Уже в першу добу ротавірус може бути виявлений в епітелії слизової дванадцятипалої кишки. Так само в верхньому відділі тонкої кишки. Саме там відбувається його накопичення і розмноження. Для проникнення вірусу в клітину відбувається багатоетапний процес.

Коли ротавірусу вдається проникнути всередину клітини, він починає викликати загибель тонких епітеліоцитів тонкої кишки. Відбувається відторгнення епітеліоцитів від їх ворсинок. Клітини, які заміщають ворсинчастий шар є функціонально неповноцінними і не можуть в повній мірі абсорбувати цукор і прості вуглеводи.

Через відсутність адекватної абсорбції, виникає дисахаридна і лактазна недостатність, що в свою чергу веде до накопичення не розщеплених дисахаридів в кишечнику, які мають високу осмотичну активність. Це стає причиною реабсорбції води, електролітів і призводить до рідкої діареї. Водяниста діарея, в свою чергу нерідко стає причиною дегідратації (зневоднення організму).

Поступаючи в товсту кишку сприяють утворенню великої кількості органічних кислот, вуглекислого газу, метану, води. Внутрішньоклітинний метаболізм при цих реакціях практично не змінюється.

Який період інкубації ротавірусу?

Період часу від початкової інфекції до симптомів (період інкубації) при ротавірусній хворобі зазвичай становить близько двох днів, але варіюється від одного до трьох днів.

Симптоми ротавірусної інфекції

Захворювання проявляється наступними симптомами:

 • висока температура;
 • рясна блювота;
 • діарея;
 • біль в животі, метеоризм;
 • інтоксикація;
 • нежить, гайморит, синусит, почервоніння горла, фолікулярна ангіна, рідше кон’юктивіт.

Найважче переносять симптоми ротавірусної інфекції діти до року, літні люди, а також хворі нирковими, серцевими хворобами.

Зазвичай хвороба триває близько 7 днів, але при тяжкому перебігу може бути і більше. Так само потрібно приблизно 5 днів для повного одужання. У дітей і дорослих симптоми одні й ті ж, але протікає хвороба по-різному.

Симптоми ротавірусної інфекції у дітей протікають більш неприємно. Зневоднення та інтоксикація відбувається дуже швидко, тому при найменших ознаках необхідно звернутися до фахівця. Дорослі ж хворобу переносять дуже легко, а іноді навіть не помічають ніяких симптомів і не підозрюють про зараження. Найчастіше ротавірус приймається за звичайне харчове отруєння. Це може бути небезпечним для близьких, які не підозрюють, що чоловік заразний.

Діагностика

Як і будь-яку іншу хворобу, ротавірус можна діагностувати лабораторним шляхом. Найчастіше для аналізу використовують калові і блювотні маси, а також кров пацієнта.

Діагностувати ротавірус можна за допомогою загального аналізу крові. В такому випадку буде спостерігатися:

 • підвищений рівень лейкоцитів (лейкоцитоз) на початку захворювання;
 • зниження норми лейкоцитів (лейкопенія) в розпал захворювання;
 • а швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ), як правило залишається на одному і тому ж рівні протягом всієї хвороби.

При загальному аналізі сечі може бути виявлений білок, а також лейкоцити і еритроцити.

При проведенні біохімічного аналізу, буде показано підвищений вміст залишкового азоту в сироватці.

Копрограма (аналіз калу) покаже ознаки порушення травлення, велика кількість неперетравленої клітковини, жиру, крохмалю. Кал світлого кольору, сеча темного.

Також, вірус легко діагностується при експрес-дослідженні калу, інфікованого Імунохроматографічним способом. Цей метод хороший тим, що для нього не потрібно високої концентрації вірусу, а точність дослідження наближається до 100%. Тест виконується не більше 15 хвилин, що є дуже важливим, при захворюванні.

Чим лікувати?

Ротавірус є дуже небезпечним, хоча б тому, що ліків, які його вбивають, просто немає. Тому під час захворювання вірусом не лікують його, а борються з його наслідками – дегідратацією і токсикозом.

Для того щоб боротися з симптомами вірусу добре підійдуть«Арбідол», «Інгавірін», а для ліквідації неприємностей в травній системі, добре підійдуть«Креон» або «Фестал».

Необхідно постійно поповнювати водно-сольовий баланс організму, щоб не допустити зневоднення. Для цього, як не дивно, треба постійно пити. Звичайну воду, так само можна пити чай, але не в якому разі не можна допускати молочних і кисломолочних продуктів.

Дієта при ротавірусній інфекції

Одним з основних пунктів лікування при ротавірусі є дієта. Повністю відмовлятися від їжі ні в якому разі не варто. Вітаміни та поживні речовини допомагають організму у відновленні імунітету, який в свою чергу буде боротися з вірусом.

Щоб максимально в ситуації, що склалася допомогти організму, необхідно зменшити порції, а також споживати тільки легкозасвоювані продукти. Так організм буде витрачати менше енергії на перетравлення їжі та більше на боротьбу з вірусом.

Що можна їсти ?

Під час гострої фази захворювання (перші 3-4 дні), хворого мучить постійна блювота. Для того щоб не провокувати цей симптом харчуватися варто якомога менше і маленькими порціями.

Найкраще підійдуть каші на воді і без добавок, наприклад, манка або рис. Рис і манку дають перші 2 дні, після чого можна спробувати перейти на щось більш серйозне, наприклад, гречку або вівсянку.

Ще пізніше, можна спробувати дати хворому не жирне варене м’ясо або бульйон з нього. Ідеальними варіантами будуть м’ясо кролика і куряча грудка. Якщо м’ясо було добре засвоєно організмом хворого, до раціону можна додати варені яйця, овочі.

Картопляне пюре на воді або запечені броколі допоможуть зробити раціон більш різноманітним.

Що стосується напоїв, то перші дні хвороби поїти хворого можна тільки водою і розчинами електролітів, такими як«Регідрон».У міру поліпшення стану, можна пити компоти з сухофруктів і чай. До чаю можна давати печиво без цукру, галети або сухарі з білого хліба.

До речі, якщо в чай додати трохи імбиру або м’яти, він допоможе боротися з блювотними позивами.

Починаючи з четвертого дня, коли організм вже зміцнів, можна давати кисломолочні продукти. Вони допоможуть нормалізувати кислотність кишечника, що в свою чергу, допоможе організму боротися з ротавірусом. Ця дієта є лікувальною і допоможе позбутися від цієї недуги. Дотримуватися її треба протягом хвороби, а також протягом двох тижнів після. Це дасть слизовій відновитися й зміцнити, після чого вже можна буде повернутися до звичного меню.

Що їсти не можна?

Під час хвороби з раціону повністю виключаються жирні види м’яса і риби, всілякі копченості, маринади, свіжі овочі, молоко, шоколад, здоба і чорний хліб.

Ці продукти виключаються, тому що вони стимулюють перистальтику кишечника, а також є продуктами гниття і бродіння, що в свою чергу дратує слизову.

Так як дієта становить більшу частину лікування, не варто її порушувати. Дотримання простих правил допоможе позбутися від неприємної хвороби як можна раніше.

Що робити з грудними дітьми?

Якщо з дітьми старшого віку – все зрозуміло: симптоматичне лікування і сувора дієта, то що ж робити якщо дитина ще на грудному вигодовуванні?

Як і в будь-якому випадку, перше що необхідно зробити, отримати консультацію лікаря, після чого вже слідувати його рекомендаціям. Але крім цього, немовля вимагає додаткового догляду за собою. Грудне вигодовування переривати не варто, а якщо дитина харчується сумішами, то краще на час хвороби перейти на безлактозні склади.

Якщо стан дитини пригнічений, вона проявляє занадто мало активності, то це може послужити сигналом батькам про те, що хвороба протікає важко. В такому випадку необхідно негайно звертатися в швидку допомогу.

Що робити вагітним?

Вагітні так само не застраховані від зараження і в будь-який момент можуть підхопити цю заразу. Симптоми і лікування у вагітних таке ж як у решти хворих. Важливо зауважити, що сама інфекція ротавірус не представляє особливої небезпеки для протікання вагітності. Куди більш небезпечними є симптоми, а саме зневоднення.

Зневоднення може призвести до недостатнього надходження кисню до плоду. Це в свою чергу може позначитися вельми плачевно, адже кисень дуже важливий для плода. У гіршому випадку це може призвести до передчасних пологів або викидня. Проте сильно турбуватися і лякатися не варто. Досить просто виходячи із симптомів виявити захворювання, а після, провести ряд простих профілактичних заходів щоб цього уникнути.

Симптоми у вагітних, до слова, зовсім не відрізняються від симптомів у всіх інших випадках. Для того щоб уникнути сильного зневоднення, необхідно постійно поповнювати водно-сольовий баланс. Для цього необхідно постійно споживати рідину, будь вона у вигляді простої або мінеральної води, а може у вигляді морсу або компоту з сухофруктів.

Лікар може порекомендувати пити мінеральну воду без газів, яка буде поповнювати запас всіх необхідних організму солей. Постільний режим так само не буде зайвим.

Для прискорення виведення інфекції з організму відмінно підходять адсорбуючі речовини. Найвідомішим і найпоширенішим з них є активоване вугілля. Так само можна використовувати препарати «Полісорб» або «Смекта», які так само відмінно справляються з поставленим завданням.

Під час вагітності так само не варто забувати про дотримання дієти. Дієта під час вагітності нічим не відрізняється від дієти, для всіх інших випадків. З раціону виключаються всі дратівливі для кишечника продукти. До таких відносяться молочні продукти, всі солодощі, смажене, солоне, копчене і т.д.

Антибіотики при вірусі

На даний момент немає таких ліків, які можуть в повній мірі подолати ротавірус. Проте безліч лікарів призначають різні антибіотики. Цього робити не варто, тому що крім того, що ви витратите зайві гроші на антибіотики, ви мало того, що нічого ними не вилікуєте, до цього додасться ще й порушення мікрофлори кишечника, що так само не добре.

Як не захворіти (профілактика ротавірусу)

Для того щоб запобігти захворюванню, є два шляхи:

 1. вакцина, що містить ослаблений вірус, яка застосовується перорально (про неї поговоримо трохи нижче);
 2. профілактика ротавірусної інфекції.

Профілактика ротавірусу – це цілий комплекс заходів. У дітей і дорослих, хвороба передається однаково, через рот. Шляхи потрапляння в організм можуть бути різними, починаючи від просто не вимитих рук, закінчуючи контактом з хворим. Щоб цьому запобігти необхідно дотримуватися ряду санітарно-гігієнічних заходів з профілактики:

 • завжди мийте руки перед їжею, після приходу з вулиці і після туалету. Привчайте до цього дітей. Такий запобіжний захід допоможе захиститися від ротавірусної інфекції;
 • всі овочі, фрукти і ягоди повинні піддаватися ретельній обробці. Добре промивши їх кип’яченою водою, ви змиваєте з шкірки фруктів і овочів все більшу частину хвороботворних мікробів;
 • виділяти окремі прилади для продуктів які не пройшли термічну обробку;
 • уникати харчування з дітьми в місцях з великою кількістю людей;
 • піддавайте обробці дезінфікуючими засобами всі поверхні, з якими найчастіше торкаються люди (дверні ручки, комп’ютерну клавіатуру, телефонні панелі, сантехніку).

Дотримуючись таких простих правил, можна багаторазово скоротити ризик зараження.

Чи може вакцина запобігти ротавірусній інфекції? Чи існують які-небудь побічні ефекти, пов’язані з ротавірусною вакциною?

Щеплення від ротавірусу дійсно існує. Являє вона собою пероральні краплі, а значить можна обійтися без уколів. Вакцинація є не обов’язковою, а провести її можна в центрі вакцинацій, або в комерційній клініці. На даний момент існує дві специфічні вакцини:

 • Ротатек (виробництво США) курс вакцинації складається з трьох доз у віці 2 місяців, 4 місяці і 6 місяців;
 • Ротарікс (виробництво Бельгії) призначають за розкладом двох доз у віці 2 місяців і 4 місяці.

Обома можна щепити дітей починаючи з віку 1,5 місяця.

Найкраще прищеплювати дітей до 6 місячного віку – до того моменту, коли настане пік захворюваності ротавірусною інфекцією. Вакцини здатні знизити ризик захворювання у важкій формі на 90%, а в середнього і легкого на 80%. Робити щеплення можна спільно з іншими, в тому числі з щепленням від гепатиту і поліомієліту. Під час вакцинації не вимагається змін в харчуванні дитини.

Побічні ефекти вакцинації

Здебільшого, ніяких побічних реакцій вакцини не мають, але завжди є винятки і про них варто згадати. Реакція може бути, як легкою, так і важкою. До легких відносять нетривалу діарею і блювоту. Так само може спостерігатися млявість і зайва дратівливість. До важких відносять сильні алергічні реакції. Виникають вони через годину після вакцинації, але це вкрай рідкісне явище.

Соцмережі