Гемофільна інфекція

Гемофільна бактерія Haemophilus influenzae впливає на різні внутрішні органи і системи організму, викликаючи серйозні захворювання і проводячи до специфічних наслідків.

Haemophilus influenzae В

Свою назву гемофільні бактерії отримали завдяки властивостям – для нормального росту і розвитку бактерій необхідна кров. Більшість гемофілів мешкають на поверхні слизових оболонок людського організму.

Найбільш поширені і небезпечні для людини захворювання, викликані гемофільною інфекцією типу В – Haemophilus influenzae В (Hib). Ця інфекція є причиною таких захворювань, як пневмонія, бактеріємія, менінгіт, епіглотит, септичний артрит, отит, гнійний перикардит і інші, менш поширені інфекції, наприклад ендокардит і остеомієліт.

Гемофільна бактерія відноситься до грамнегативних бактерій із сімейства Pasteurellaceae. У нього також входять бактерії Actinobacillus і інші бактерії-паразити, що живуть в організмі тварин. Гемофільна бактерія за своїми властивостями схожа з бактерією коклюшу. Іноді, особливо при неправильному тлумаченні результатів аналізів, Hib можна сплутати з пневомококком.

Як передається гемофільна інфекція. Статистика виживання

Бактерія Hib є пристосованою для проживання в організмі людини. Вона присутня в носоглотці приблизно 75% здорових дітей і дорослих. Бактерія зрідка зустрічається в порожнині рота людини, і не виявляється ні в яких інших видів ссавців. Штами гемофілус інфлуенца, як правило, містяться в верхніх дихальних шляхах. Найбільш поширений шлях передачі штамів Hib – фарінгальний.

Передача гемофільної інфекції відбувається при безпосередньому контакті з зараженим людиною (повітряно-крапельним шляхом). Новонароджені набувають інфекцію шляхом аспірації навколоплідних вод або контакту з виділеннями статевих шляхів матері, що містять бактерії.

Самопочуття більшості дітей, які зазнали впливу Нib-інфекції, погіршується настільки, що вони потребують госпіталізації і лікуванні в стаціонарі. Менінгіт є найбільш серйозним захворюванням, що розвиваються внаслідок впливу гемофільної інфекції на організм дитини. Навіть при відповідному лікуванні кожен 20-й дитина з Hib вмирає від менінгіту. Ті, що вижили діти страждають від хронічних проблем зі слухом і м’язами, а також важко піддаються навчанню.

За статистикою, від 3 до 6% випадків гемофільної інфекції типу В у дітей є фатальними; до 20% пацієнтів, які вижили після менінгіту, викликаного Hib, втрачають слух або відчувають неврологічні ускладнення. Коефіцієнт смертності у пацієнтів старше 65 років, які перенесли гемофільну інфекцію, вище, ніж у дітей і людей молодого віку.

Раніше інфекція була серйозною проблемою для США, Великобританії і Європи, проте планова імунізація, яка стартувала з 1992 року по всьому світу, привела до значного скорочення випадків гемофільної інфекції. До моменту масової планової вакцинації щорічно від гемофільної інфекції гинуло до 1000 дітей тільки в США. Через невелике число випадків зараження, що відбуваються в даний час, інфекція більше впливає на хворого в довгостроковій перспективі, будучи причиною різних ускладнень і невиліковних захворювань (наприклад, необоротних порушень функції нервової системи).

Захворювання, що викликаються гемофільної інфекцією типу В

Гемофільна інфекція типу B (Hib) викликає ряд серйозних захворювань, особливо у новонароджених і дітей молодшого віку (до 5 років). До них відносяться:

 • менінгіт – інфекційне захворювання слизової оболонки головного і спинного мозку;
 • сепсис – зараження крові;
 • пневмонія – інфекція легенів;
 • перикардит – інфекція оболонки серця;
 • епіглоттіт – інфекція надгортанника (хряща надгортанних – тканини, що охоплює вхід в трахею);
 • септичний артрит – інфікування суглобів;
 • інфекції шкіри і підшкірних тканин;
 • остеомієліт – інфекція кісток.

Симптоми гемофільної інфекції групи В

Першими симптомами гемофільної інфекції групи В є температура і гарячковий стан. Інші симптоми залежать від того, в якому внутрішньому органі локалізується інфекція. До основних симптомів інфекції відносяться, перш за все, такі:

 • кашель, утруднене дихання, тяжкість у грудях;
 • хрипи, виділення мокротиння;
 • слинотеча, проблеми з диханням, набряклість горла;
 • почервоніння шкіри, свербіж, подразнення, надмірна чутливість шкіри;
 • набрякання суглобів, сильний біль, утруднення при пересуванні, набряки. Больові відчуття можуть зберігатися навіть у стані спокою (при артриті);
 • вушні інфекції (наприклад, отит), що викликають інтенсивні больові відчуття у вухах.

До симптомів менінгіту відноситься висока температура, ригідність потиличних м’язів, а також зміни в поведінці. Дитина може стати надмірно загальмованою або збудливою. У 30% хворих, які перенесли менінгіт в дитячому віці, спостерігаються порушення слуху (незворотні), а також різні неврологічні захворювання, що ніяк не піддаються терапії.

При будь-яких проявах гемофільної інфекції слід звернутися до лікаря і негайно почати лікування, оскільки при розвитку такого захворювання, як менінгіт, особливо у дітей, можуть виникнути невиліковні наслідки. Ушкодження центральної нервової системи в ранньому віці дуже небезпечні і практично ніколи не виліковуються. Саме тому батькам варто подбати про своєчасну і регулярну вакцинацію своєї дитини.

Групи ризику по Hib

Найбільшому ризику при зараженні гемофільною інфекцією групи В піддаються наступні категорії пацієнтів:

 • невакциновані діти молодше 4 років, що контактують з носіями захворювання вдома або в дитячому саду;
 • пацієнти з серповидно-клітинною аспленією або ВІЛ-інфіковані;
 • пацієнти, які перенесли операцію з пересадки гемоцитобластів;
 • люди, які перенесли променеву терапію;
 • корінні жителі Аляски;
 • нечисленні етнічні групи (наприклад, американські індіанці).

Профілактика гемофільної інфекції групи В

Найкращим способом запобігання гемофільної інфекції є вакцинація. Однак якщо з якихось причин людина не була щеплена від гемофільної інфекції, необхідно звернутися до лікаря за порадою. У підлітковому віці вакцину Hib зазвичай не вводять, оскільки інфекція не становить серйозної небезпеки для дітей старше 5 років. Підліткам вакцину вводять при одному виключення: якщо їх імунна система з якихось причин ослаблена. Наприклад, внаслідок ВІЛ-інфекції або аспленії (при видаленні селезінки або недостатньої її функції).

Вакцинація проти гемофільної інфекції типу В проводиться масово з 1992 року. За минулий період по теперішній час захворюваність новонароджених і дітей молодшого віку знизилася на 99%.

На 100 тисяч дітей у віці до 5 років припадає один випадок захворювання. У США хвороба вражає перш за все нещеплених дітей або дітей, вакцинація яких не була доведена до кінця. У країнах, що розвиваються вакцина Hib не є широкодоступною, тому гемофільна інфекція залишається однією з основних причин розвитку інфекцій нижніх дихальних шляхів у місцевих новонароджених.

Вакцина Hib є одним з рекомендованих препаратів для регулярної імунізації дітей у Сполучених Штатах. В даний час існує три моновалентних пов’язаних Hib-вакцини та три комбінованих вакцини, доступних в США і Європі. Дитина отримує три дози вакцини у віці 2, 4 і 6 місяців відповідно. Ревакцинацію рекомендується проводити після досягнення одного року, а потім у віці 15 місяців. Вакцин від нетипової гемофільної інфекції та інфекції не В-групи не існує, оскільки небезпека, яку вони представляють для організму людини, не істотна.

Соцмережі