Мікоплазмоз (Мікоплазменна інфекція)

Мікоплазменна інфекція – це група респіраторних захворювань, які викликаються різними серотипами мікоплазми. Найбільша небезпека таких патологій полягає в недалекому розвитку пневмоній.

Характеристика інфекції

Мікоплазма – це унікальний збудник, який за своїм розвитком і будовою знаходиться на проміжній стадії між вірусними агентами і бактеріальною флорою. Вперше мікоплазма була відкрита в 1944 році. На той момент учений М. Ітон зміг виділити культуру з мокротиння пацієнтів з атиповою пневмонією. На той момент збудника віднесли до групи вірусів.

Подальші дослідження показали, що мікоплазма володіє характерними рисами бактерій, що змусило вчених розглядати її як окремий вид патогенних мікроорганізмів.

Всього на сьогоднішній день відомо близько 40 серотипів мікоплазми, але лише 6 з них здатні привести до розвитку захворювань у людини. Решта серотипів зустрічаються серед тварин і птахів. Тобто мікоплазма по суті є зооантропонозов.

Найчастіше мікоплазменна інфекція вражає верхні дихальні шляхи і легені, але відзначаються також випадки, коли вона викликає важкі порушення з боку центральної нервової системи, серцевого м’яза, урогенітального комплексу та опорно-рухового апарату.

Основними клінічними проявами мікоплазменої інфекції прийнято вважати:

 • ларингіти;
 • бронхіти;
 • пневмонії ;
 • артрити і поліартрити ;
 • лімфаденопатія;
 • простатити ;
 • сальпінгоофорити і інші ураження жіночих статевих органів
 • цистити і пієлонефрити;
 • патології виношування вагітності.

Ураження центральної нервової системи вважається супутнім симптомом патологій дихальної системи або інших органів.

Найбільшу небезпеку становлять мікоплазменні пневмонії. Ці захворювання можуть стати причиною некротизації окремих ділянок легенів, що згубно позначається на дихальній функції.

Найбільш легкі прояви мікоплазменної інфекції дихальних шляхів можуть протікати по аналогії зі звичайним ГРВІ .

Шляхи передачі

Основний шлях поширення мікоплазми – повітряно-крапельний. Інфікування відбувається від хворої людини або носія. Носійство може протікати безсимптомно або у вигляді хронічних катаральних захворювань верхніх відділів дихальної системи.

Висока поширеність мікоплазмоза викликана тим, що цей збудник може асоціюватися з різними вірусами, такими як грип або парагрип. У зв’язку з цим основна кількість спалахів захворювання припадає на зимовий період.

Захворювання можуть носити спорадичний характер або ж виникати як осередкові епідемії. Найбільшу поширеність епідемії мають в дитячих колективах, а також стаціонарних відділеннях лікувальних установ. Така закономірність обумовлена ​​тим, що діти і хворі люди мають знижений імунітет. Близько 15% всіх госпітальних пневмоній розвивається саме на тлі інфікування мікоплазмою.

Вхідними воротами для інфекції є слизова оболонка верхніх дихальних шляхів. Наявність мікроскопічних травм на слизовій або хронічних деструктивних захворювань істотно підвищує ризик інфікування і розвитку хвороби.

Так, до провокуючих чинників можна віднести такі:

 • сезонна імуносупресія в осінньо-весняний і зимовий періоди;
 • тютюнопаління;
 • хронічний обструктивний бронхіт;
 • вживання алкоголю;
 • шкідливості виробництва (пари кислот і лугів, висока запиленість);
 • бронхіальна астма (найбільшу небезпеку становить астма, яка проявляється при контакті з побутовим пилом).

Відзначаються поодинокі випадки, коли інфікування відбувається при контакті з предметами побуту. Такі випадки не мають широкої поширеності, так як мікоплазма є вкрай нестійкою до зовнішніх чинників, але все таки зустрічаються.

При ураженні урогенітального комплексу шлях інфікування статевим шляхом. Під час статевого акту мікоплазми можуть передаватися від одного партнера до іншого. Варто відзначити той факт, що у понад 60% всього населення із захворюваннями урогенітального комплексу був виявлений цей збудник. Він може вражати не тільки статеві органи, але і слизову сечовивідних шляхів.

Симптоми мікоплазменної інфекції

Клінічна картина мікоплазмозу буде варіюватися в залежності від форми прояву. Крім цього, у деяких пацієнтів захворювання можуть протікати безсимптомно. Такий перебіг хвороби перш за все небезпечно для вагітних жінок, так як може призвести до передчасних пологів, викидня або загибелі плоду.

Пневмонія

Мікоплазменна пневмонія відрізняється важкістю перебігу. Поразка легеневої тканини супроводжується утворенням тромбів в дрібних судинах, розташованих близько альвеол. Такі процеси можуть призвести до некрозу тканин, що веде до склерозу легеня.

Починатися захворювання може як звичайне ГРВІ, але через пару днів з’являються характерні симптоми запалення легенів:

 • Підвищення температури тіла до 39-40 С. Гіпертермія при пневмоніях виражена вкрай яскраво. В окремих випадках може знадобитися використання холоду для зниження температури. Найбільші показники температури відзначаються при поєднанні мікоплазми з вірусом грипу.
 • Кашель. У перші дні кашель непродуктивний. Він не доставляє великого дискомфорту пацієнтові. З цієї причини велика частина людей звертається в лікарню тільки при запущеній формі. Мокрота може мати домішки крові, так як відбувається ураження артеріол в альвеолах.
 • Дихальна недостатність. Патологічний процес при пневмонії призводить до нестачі сурфактанту в альвеолах. Це призводить до того, що вони спадаються. В результаті цього порушується процес газообміну, що призводить до гіпоксії. Нестача кисню в організмі проявляється у вигляді синюшности шкірних покривів, почастішання дихання і частоти серцевих скорочень.

Крім цього, з’являється загальна реакція організму. Вона проявляється як погіршення загального стану, зниження апетиту і працездатності, а також як ломота в тілі.

Цистит і пієлонефрит

Мікоплазмоз сечовидільної системи розвивається в двох проявах: цистит і пієлонефрит.

Для циститу характерно підгострий перебіг. Клінічна картина змазана і захворювання можна повноцінно діагностувати тільки при проведенні повноцінного обстеження. У пацієнтів відзначаються помірно прискорене сечовипускання, незначне підвищення температури тіла.

Зміни в сечі відсутні або практично не помітні. Така особливість перебігу призводить до того, що патологія переходить в хронічну форму.

При пієлонефриті відзначається більш яскрава клінічна картина. У пацієнтів відзначається істотне підвищення температури до 38,5 С і вище. Крім цього, наростає дизуричний синдром і явища ниркової недостатності.

Ниркова недостатність проявляється в поєднанні таких ознак:

 • Підвищення артеріального тиску. Через те, що запальний процес в нирках призводить до порушення вироблення сечі, в організмі накопичується надмірна кількість рідини. Варто відзначити, що артеріальна гіпертензія при пієлонефриті зазвичай не перевищує 150 на 90 мм рт. ст.
 • Набряки. Однією з ознак ниркової патології є набряки. Особливістю ниркових набряків є те, що вони починають утворюватися під очима і на обличчі. З плином часу вони можуть охоплювати все тіло, але це відбувається тільки в тих випадках, коли не проводиться лікування.
 • Піурія. Характерним симптомом пієлонефриту є піурія – поява гнійних домішок в сечі. Гній може виділятися пластівцями, що створює ризик перекриття сечоводу або уретри. Їх закупорка може привести до гідронефрозу.

Досить часто пієлонефрит, викликаний мікоплазмою, може переходити в хронічну форму. Тобто у пацієнта будуть спостерігатися періодичні рецидиви.

Інші прояви

Артрити і поліартрити зустрічаються досить рідко, частіше в якості ускладнень пневмонії або пієлонефриту. При цьому спостерігається болючість уражених суглобів, почервоніння і набряклість області над ними.

Ці захворювання розвиваються при попаданні збудника в синовіальну сумку. Такий процес можливий при бактеріємії. При такому стані бактерії циркулюють в кровоносній системі і поширюються по організму.

Порушення з боку центральної нервової системи також зустрічаються в якості ускладнень. Первинний мікоплазменний менінгіт складає не більше 1% від усіх випадків запалення мозкових оболонок.

Діагностика мікоплазмозу

Діагностичні заходи при мікоплазмозі повинні містити такі обстеження:

 • Бактеріологічне дослідження. Як матеріал для бак дослідження може стати мокрота, мазок з уретри або піхви. Отриманий матеріал наносять на живильне середовище, після чого поміщають в термостат. За характером росту можна визначити точний вид збудника. Варто відзначити, що серотипи мікоплазми, які вражають дихальну систему і урогенітальний комплекс, відрізняються.
 • Серологічні дослідження. Одним з найбільш інформативних методів виявлення бактеріальних захворювань є ПЛР. Полімеразна ланцюгова реакція дозволяє виявляти навіть мінімальну кількість антигенів збудника.
 • Спеціальні дослідження. Додаткові методи обстеження залежать від клінічних проявів. Може призначатися рентгенографія грудної клітини або суглобів, цистоскопія, УЗД органів малого тазу і нирок, а також різні методи томографії.

Лікування мікоплазмозу

Незалежно від форми прояву, лікування повинно проводитися за допомогою антибактеріальних засобів. Виділяють кілька груп антибіотиків, які виявляють ефективність проти мікоплазменної інфекції.

Серед них виділяють:

 • Фторхінолони. Ця група антибіотиків має найбільше представників, ефективних проти мікоплазми. До цієї групи препаратів відносяться такі представники, як Ципрофлоксацин, Офлоксацин, Моксифлоксацин. Вони можуть випускатися під різними торговими назвами.
 • Макроліди. Основними представниками цієї групи є Азитроміцин, еритроміцин і кларитроміцин. Ці лікарські засоби відрізняються високою ефективністю.
 • Антибіотики тетрациклінового ряду. Ці препарати призначаються досить рідко, так як мають виражені побічні дії. До них відноситься Тетрациклін, а також доксициклін.

Варто зазначити, що високу ефективність в лікуванні таких захворювань виявляється Гентаміцин. Однак його заборонено давати дітям, так як він викликає пригнічення слуху, що загрожує повною глухотою.

Ускладнення

Найнебезпечнішими ускладненнями мікоплазменної інфекції є ураження оболонок мозку. Менінгіт може розвинутися при тривалій відсутності лікування або на фоні суттєвого зниження імунітету.

Головними провісниками розвитку менінгіту прийнято вважати:

 • сильні головні болі;
 • зміни тонусу мускулатури;
 • розлади свідомості (сплутаність або сопор);
 • поява блювоти.

Виникнення таких симптомів вимагає негайної госпіталізації в спеціалізоване відділення, так як існує ризик розвитку судом.

Профілактика

Специфічної профілактики проти мікоплазми не існує. Для того, щоб запобігти розвитку хвороби, необхідно дотримуватися загальних правил профілактики інфекційних патологій:

 • зміцнювати імунітет ;
 • використовувати засоби бар’єрного захисту під час статевих актів з неперевіреним партнером;
 • регулярно провітрювати приміщення з великим скупченням людей і по можливості уникати їх в період епідемій;
 • своєчасно проводити лікування захворювань дихальної системи і урогенітального комплексу

Дотримання простих профілактичних рекомендацій допомагає істотно знизити ризик захворювань, викликаних мікоплазмою.

Мікоплазменна інфекція проявляється цілим комплексом захворювань, які можуть мати різну локалізацію. Вони відрізняються досить важкими клінічними проявами, а також ймовірністю розвитку небезпечних незворотних процесів. Грамотна діагностика і лікування зводить ризик ускладнень до мінімуму.

Соцмережі