Псоріаз

Зміст Сховати

Псоріаз – неприємна шкірна хвороба, при якій тіло покривається червоними висипаннями, і вони зливаються в плями. Людину може турбувати свербіж, який не дає заснути, а при появі ускладнення у вигляді артриту можуть турбувати сильні болі в суглобах. Псоріаз істотно впливає на якість життя. Дослідження показують, що хворі відчувають себе так само погано, як і ті люди, які перенесли інфаркт, страждають серцевою недостатністю або тяжкою гіпертонією.

На жаль, лікарі досі не знайшли відповідь на питання, як вилікувати псоріаз. Все, що пропонується фармацевтичною промисловістю і медициною – мазі, креми, ультрафіолет, ліки для імунітету – приносить лише тимчасове полегшення. Решта заходів – психотерапія, прийом вітамінів, дієта при псоріазі – не виліковують, а допомагають поліпшити стан.

Захворювання псоріаз

Псоріаз на голові

Псоріаз на голові зустрічається досить часто. Бляшки розташовуються в волосистій частині, на лобі, навколо вух. Хвороба може обмежитися ураженням тільки шкіри голови, але найчастіше це тільки стартовий майданчик для поширення бляшок по всьому тілу. Як протікає псоріаз голови?

 • З’являються перші осередки у вигляді лущення на потилиці.
 • Потім лущення поширюється далі, шкіра свербить і свербить. У початковій стадії псоріазу пацієнти схильні вважати, що у них просто лупа, і посилено шукають засіб для позбавлення від неї. Звернення до лікарів часто буває безрезультатним – дерматолог може прийняти осередки за себорейний дерматит і призначити шампуні від нього.
 • На наступному етапі свербіж стає нестерпним, пацієнт травмує шкіру розчісуванням до крові.
 • Слідом з’являються червоні бляшки і горби, які людина легко травмує при розчісуванні.
 • Бляшки обростають сірими частинками, які поступово покривають всю волосяну частину голови. Частинки – це злущений з поверхні епітелій.
 • Після цього псоріаз поширюється на гладку шкіру голови, не закриту волоссям.

Лікування захворювання полягає в застосуванні гормональних препаратів всередину і місцево. Вони дозволяють швидко усунути свербіж і запалення шкіри голови. Загальнозміцнюючі і заспокійливі препарати дозволяють підняти імунітет і мають седативний ефект. Для усунення псоріатичних бляшок використовуються місцеві засоби. Вони можуть бути гормональними (креми, мазі) і ті, що не містять гормонів. Успішно застосовуються шампуні, маски і бальзами на основі цинку, березового дьогтю, саліцилової кислоти.

Крім ліків і мазей, пацієнтам іноді призначають фізіопроцедури – ультрафіолет і обробку шкіри лазером.

Псоріаз шкіри

Псоріаз шкіри – неінфекційне ураження шкіри, якому піддається близько 4% населення. Причини його остаточно не виявлені, але основна версія полягає в генетичному порушенні. Не менш популярна думка, що псоріаз – аутоімунне захворювання. Заслуговують увагу версії інфекційного походження захворювання.

Але, якими б не були причини захворювання, псоріаз шкіри завдає чимало страждань пацієнтам – їх турбує сильний свербіж і постійно загострюється шкірне запалення, а згодом до них можуть приєднатися болі в суглобах, що говорять про розвиток артриту.

Лікування псоріазу на початковій стадії проводять за допомогою засобів, до складу яких включені слабкі гормони. Якщо вони не допомагають, і процес прогресує, слід перейти до більш потужних гормонів. На додаток до них пацієнтам призначається фізіотерапія у вигляді ультрафіолету, ультразвуку, лазера і електросну.

При загостренні може використовуватися прийом гормональних ліків і седативних препаратів всередину, очищення організму від токсинів за допомогою сорбентів і плазмаферезу. За відсутності ефекту хворим пропонується лікування імунопрепаратами.

Псоріаз нігтів

Псоріаз нігтів – специфічна форма захворювання, при якій уражається нігтьова пластина. Найчастіше він супроводжує прояви на шкірі, але бувають випадки, коли нігті є єдиним об’єктом ураження. Залежно від того, як постраждала нігтьова пластина, виділяють:

 • Зміна забарвлення нігтьового ложа.
 • Поява борозенок і точкових пошкоджень на пластині.
 • Роз’їдання або, навпаки, потовщення нігтя.
 • Потовщення шкіри під нігтьовою пластиною.

Діагностувати псоріаз нігтів можливо після відповідного дослідження на наявність грибків. Але іноді навіть такий вид дослідження повністю не виключає захворювання, так як грибкове ураження може супроводжувати наявний псоріаз.

Лікування хвороби ведеться в декількох напрямках:

 • Правильний догляд і гігієна. Не можна травмувати нігті, в тому числі під час манікюру. Нігтьову пластину краще покривати прозорим лаком. Нігті потрібно регулярно коротко стригти, простір під вільним краєм – вичищати.
 • Лікування нігтьової пластини місцевими засобами у вигляді мазей і кремів. Можуть використовуватися як гормональні, так і негормональні препарати. До гормональних відносять всі похідні глюкокортикоїдів, негормональні – ліки на основі вітаміну D, саліцилової кислоти і дьогтю.
 • У важких випадках, коли захворювання не піддається місцевому лікуванню, можуть призначатися препарати, що впливають на імунітет і антиметаболіти – інфліксімаб, метотрексат.
 • Хороший ефект може дати застосування ретиноїдів і ін’єкцій гормонів в область нігтьового валика.

Псоріаз у дорослих

Псоріаз у жінок

Псоріаз у вагітних

Псоріаз – хронічне захворювання з періодами загострень і поліпшень. А як він поводиться при вагітності? Спостереження показують, що вагітні жінки відчувають себе значно краще – їх менше турбують прояви захворювання навіть за умови, що в цей період майже повністю скасовується все лікування, щоб не нашкодити майбутній дитині.

Дослідники пояснюють такі прояви змінами в організмі жінки. Перебудова гормональної сфери і продукування великої кількості естрогену і прогестерону сприяє ослабленню аутоімунних реакцій. Крім благотворного впливу естрогену і прогестерону, в крові збільшується рівень кортизолу, а він має протизапальну дію. Все разом це дає ефект стійкого поліпшення на період очікування дитини.

Іноді захворювання навіть при вагітності не проходить повністю, і потрібно призначення ліків. У разі необхідності лікування псоріазу краще проводити засобами, що не містять гормони. Майбутнім мамам призначають відлущуючі мазі на основі саліцилової кислоти і дерматотропнимі, пом’якшувальні засоби (крем від псоріазу та інших шкірних захворювань Скін-Кап). Через токсичний вплив на плід заборонені препарати вітаміну А, ліки з вмістом вітаміну D потрібно обмежити.

Іноді буває так, що очікування малюка стає причиною виникнення специфічного захворювання – генералізованого пустульозного псоріазу. Він наздоганяє майбутню маму в третьому триместрі. У рідкісних випадках ця форма хвороби з’являється безпосередньо після пологів. Її розвиток пов’язують з гормональними змінами і тимчасовим порушенням засвоєння вітаміну D. Особливість захворювання в тому, що воно вражає, в основному, шкірні складки, пах і шкіру живота. Пацієнток турбує сильний свербіж, загальний гарячковий стан.

Як правило, захворювання проходить через деякий час після пологів. Прогноз для малюка при пустульозному псоріазі (герпетиформному імпетиго) поганий – часто все закінчується перериванням вагітності. Ефективне лікування захворювання є несумісним з продовженням виношування малюка, так як застосовуються антибіотики , протималярійні засоби, гормони.

Псоріаз у годуючих мам

Народження і виховання малюка – хвилююча тема для жінок, хворих на псоріаз. Вони бояться надовго залишитися без лікування, побоюються передати «погані» гени своїй дитині або заразити її при догляді. Більшість страхів не має під собою основи. Псоріаз – не заразна хвороба, і передати її при близькому контакті неможливо. Ризик успадкування хвороби збільшується при захворюванні одного або обох батьків, але завжди є шанс, що пара потрапить в щасливий відсоток винятків, яких це не торкнеться.

Що стосується грудного вигодовування, то, якщо захворювання загостриться і стане приносити сильні страждання мамі, завжди можна відмовитися від годування грудьми на час лікування. А часом відмова і не потрібна, адже існують препарати, дозволені при вагітності і лактації, які не впливають на малюка.

Як лікувати псоріаз годуючим мамам? Дозволяється безліч препаратів, які не мають системного впливу і не передаються з молоком:

 • Гормональні засоби за умови, що вони застосовуються під контролем лікаря і при гострій необхідності, на маленьких ділянках тіла.
 • Зволожуючі креми (в тому числі для дитячої шкіри).
 • Жири та жироподібні креми, здатні зволожувати шкіру за рахунок утримання в роговому шарі (Емоліум)
 • Дозволено лікування псоріазу саліциловою маззю.
 • Для досягнення протиалергічного ефекту можна застосовувати різні сорбенти (активоване вугілля, ентеросгель тощо.)
 • Дозволено застосування фототерапії (без орального прийому фотосенсибілізаторів).

Псоріаз у чоловіків

Псоріаз поширений серед чоловіків дещо рідше, ніж у жінок. Перебіг захворювання у чоловіків може бути більш легким – прояви менш виражені, починається хвороба в середньому в більш пізньому віці в порівнянні з жінками. В іншому і діагностика, і лікування, і прогноз майже не відрізняються в обох статей.

Особливість, характерна для чоловіків – локалізація псоріазу в області головки статевого члена. Так як захворювання протікає без характерного лущення, з діагностикою можуть виникнути труднощі, особливо якщо пацієнт звернеться не до дерматолога, а до уролога, специфіка роботи якого не передбачає тісне знайомство з симптомами псоріазу.

Як лікувати вже діагностоване захворювання? В першу чергу, застосовуються гормональні мазі. Вони ефективно усувають ураження шкіри на невеликій площі протягом короткого часу. Також можна використовувати мазі від псоріазу з вітаміном D. Показані місцеві ванночки з сульфатом магнію. Якщо захворювання не відступило при лікуванні місцевими засобами, за призначенням лікаря застосовуються імуносупресори (такролімус, циклоспорин і ін.).

Псоріаз у дітей

Псоріаз у дітей – найчастіше це генетично обумовлене захворювання, яке виражається в появі на поверхні шкіри вогнищ ураження, що складаються з окремих запальних елементів – папул. Папули можуть з часом розкриватися і засихати, але частіше за все вони засихають без розтину, а на зміну їм приходять нові висипання.

У дитячому віці псоріаз здатний принести дитині чимало страждань, адже він супроводжується свербінням, болями, при ураженні суглобів може обмежуватися їх рухливість. Та й однолітки часом не відрізняються тактом, і дражнять дітей «лишайними», не маючи уявлення про справжню неінфекційну природу захворювання.

Як проявляється дитячий псоріаз? Для нього характерно кілька форм:

 • Локалізація в типових місцях – на розгинальних поверхнях кінцівок, сідницях.
 • Поразка нігтів.
 • Псоріаз на голові, на її волосистій частині.

Іноді псоріаз приймає нетипову форму, і тоді дерматолог може сплутати його з іншими шкірними захворюваннями. У свою чергу, непсоріатичні ураження шкіри теж можуть мати схожість з псоріазом, якщо розташовуються на повіках, під волоссям або на сідницях. До специфічних форм захворювання, які властиві дітям, можна віднести поразку язика, долонь і стоп.

Причини псоріазу у дітей точно невідомі, але передбачається, що основна полягає в генетичному дефекті. Також розглядаються версії несприятливого ​​зовнішнього середовища – вплив алергенів, натирання шкіри одягом, хронічні і гострі стреси. Нарешті, ще одна можлива причина захворювання – перенесені інфекції.

Лікування в разі дитячого псоріазу принципово не відрізняється від дорослого. Призначаються препарати місцевої дії, що знімають свербіж і заспокійливі запалення – креми, мазі, компреси. Для зменшення проявів алергії використовуються сорбенти. Можливе застосування фізіотерапії, але тут є обмеження – фотохіміотерапія призначається при досягненні пацієнтом 15 років. У ранньому віці вона дозволяється, якщо користь від процедури перевищує потенційну шкоду.

Хороший ефект в дитячому віці дає кліматотерапія, прийом сонячних ванн, бальнеотерапія. Корисно регулярне проведення курсів санаторного лікування, яке дозволяється в період відсутності загострень.

Псоріаз: симптоми

Симптоми псоріазу у дорослих

Симптоми псоріазу настільки характерні, що дозволяють безпомилково і швидко встановити діагноз. Основний прояв захворювання – червоні, що злущуються (бляшки) на поверхні шкіри, що складаються з папул. Хворих турбує сильний свербіж і ознаки запалення в області плям. Одна з характерних особливостей псоріазу – поширення бляшок там, де є пошкодження шкіри – мікротравми, подряпини, тріщини. Улюблена локалізація висипань – на голові під волоссям, на розгинальних поверхнях суглобів, на попереку і крижі, у всіх природних шкірних складках. Іноді захворювання зачіпає нігтьову пластину, яка може стоншуватися або, навпаки, потовщуватись, покриватися плямами, борозенками і виїмками.

Псоріаз відрізняється хвилеподібним плином, при якому періоди загострення стихійно змінюються ремісією. Багато хворих відзначають, що не можуть зв’язати будь-яку подію у своєму житті з початком загострення. У цей період симптоми псоріазу проявляються найбільш яскраво – лущення посилюється, почервоніння плям стає очевидно яскравим, в результаті злущення лусочок шкіри і занесення інфекції можливо нагноєння бляшок.

Залежно від того, в який час загострюється захворювання, розрізняють його форми – зимову, літню, не залежну від сезонів. Найбільше пацієнтів страждає від зимової форми, симптоми якої стихають під впливом літніх сонячних ванн. При літньому вигляді захворювання його перебіг, навпаки, погіршується через природний ультрафіолет.

Симптоми псоріазу у дітей

Псоріаз у дітей поширений майже так само, як атопічний дерматит. Він протікає в декількох формах, характерних для дитячого віку:

 • Краплеподібна – червоні горби, що з’являються після травм і інфекцій. Їх часто плутають з алергією.
 • Бляшки. Виявляється тими ж симптомами, що і відповідна форма у дорослих. Дитина скаржиться на свербіж в області плям, що з’явилися на ліктьових і колінних згинах, під волоссям (до 70% випадків) і на обличчі (частота до 50%). Плями спочатку бувають поодинокими і рідкісними. Початкова стадія псоріазу змінюється їх злиттям в червоні бляшки, що підносяться над поверхнею шкіри. Потім на поверхні бляшок з’являються лусочки білястого кольору. Захворювання в ранньому дитячому віці (2-6 років) ускладнюється тим, що дитина не може контролювати себе, розчісує вогнища захворювання до крові, що може призвести до інфікування і подальшому поширенню бляшок, адже відомо, що псоріаз особливо активно поширюється по травмованій поверхні шкіри.
 • Пустульозна форма зустрічається нечасто і зазвичай викликається інфекцією, переживаннями, прийомом деяких ліків. Хвороба виражається в поширенні на шкірі пустул – бульбашок з гнійно-рідким вмістом. Як і у випадку з бляшками, небезпеку становить розчісування пустули і можливе інфікування.
 • Для еритродерміченої форми характерно поширення вогнищ по всьому тілу, сильне запалення і свербіж шкіри, підвищення температури і гарячковий стан. Важкий перебіг захворювання вимагає термінової госпіталізації дитини.
 • Псоріатичний артрит – одна з форм і одночасно ускладнення псоріазу. Він з’являється на тлі вже наявного захворювання і виражається в хворобливості і опуханні суглобів, скутості м’язів.
 • Особлива форма захворювання – так званий пелюшковий псоріаз, при якому висипання покривають сідниці дитини, і тому помилково приймаються педіатром і мамою за роздратування, викликане контактом з сечею та калом.

Форми псоріазу

Загальноприйнятої класифікації псоріазу досі не існує. Виділяють такі його форми:

 • Бляшковий (звичайний).
 • Ексудативний.
 • Артропатичний.
 • Пустульозний.
 • Псоріатичну еритродермію.
 • Псоріаз волосистої частини голови.
 • Псоріаз складок.
 • Псоріаз долонь і підошов.

Ті чи інші клінічні варіанти захворювання різного ступеня вираженості можуть відзначатися у одного і того ж пацієнта.

Для статистики та класифікації в медицині використовується Міжнародний класифікатор хвороб десятого перегляду (МКБ-10). Згідно з ним, виділяють 8 видів псоріазу:

 • Псоріаз звичайний – сюди відноситься найпоширеніший вид (монетовидний і бляшковий псоріаз).
 • Генералізований пустульозний псоріаз включає в себе імпетиго герпетиформне і хвороба Цумбуша. Обидві форми характеризуються поширенням по всьому тілу висипки, що складається з пустул.
 • Акродерматиіт стійкий (Аллопо) – особливий різновид пустульозної поразки, який спочатку поширюється на пальці і кисті рук, а потім на все тіло.
 • Пустульоз долонний і підошовний – пустульозні висипання, локалізовані на долонях і ступнях.
 • Псоріаз краплевидний зазвичай виникає після стрептококової інфекції і являє собою безліч маленьких червоно-лілових ділянок ураження на здоровій шкірі.
 • Псоріаз артропатичний – запалення суглобів і сполучної тканини, викликане захворюванням.
 • Інший псоріаз (згинальний інверсний) відрізняється атиповою локалізацією висипань на шкірі (складки шкіри, згини кінцівок, зовнішні статеві органи) і зазвичай пов’язаний з ендокринними захворюваннями.
 • Псоріаз неуточнений – всі інші види захворювання.
 • Найважчими за перебігом і складними для лікування є пустульозна і ексудативна форма.

Пустульозна форма

Захворювання псоріаз іноді проходить у формі пустульозного ураження шкіри. Для нього характерне утворення пустул-бульбашок, наповнених гнійним або стерильним вмістом. Розмір бульбашок може досягати 2,5-3 см. Улюблене місце висипань – розгинальні області рук і ніг, тулуб. Часто зустрічається пустульозний псоріаз на голові. Поверхня тіла хворого червона, гаряча. Пацієнти скаржаться на підвищення температури і лихоманку, загальну слабкість.

Лікування захворювання полягає в швидкому усуненні симптомів гострого запалення. Досягти цього можна при одночасному призначенні гормональних препаратів, внутрішньовенного вливання антигістамінних засобів і ліків для дезінтоксикації.

Місцево призначаються засоби, що дозволяють позбутися від сверблячки і пом’якшити шкіру – зволожуючі мазі (в тому числі гормональні), компреси з відварів лікарських трав, ванни з марганцівкою.

Якщо впоратися з захворюванням не вдається, до лікування додають імуносупресори, цитостатики і гормони для орального прийому або внутрішньовенних вливань.

Ексудативна форма

Псоріаз може протікати в ексудативній формі. Вона характерна для тих людей, у яких є порушення імунітету і обміну речовин, літніх і дітей. У групі ризику знаходяться працюють на морозі в холодну пору року. Для ексудативної форми характерна поява великих бляшок на поверхні шкіри, які потім, на відміну від вульгарного псоріазу, покриваються корками жовто-коричневого кольору.

Це пов’язано з обмінними порушеннями в організмі, коли запалення шкіри провокує утворення великого обсягу специфічної рідини – ексудату, який зволожує частинки, що відшарувалися. Потім вони тверднуть і набувають коричнево-жовто-сірого відтінку. Кірку не можна відривати, бо під нею оголиться мокнуча ранова поверхня або ерозія шкіри.

Характерна особливість ексудативного псоріазу – нетипове розташування висипань. На відміну від інших форм, вони займають поверхні на згинах рук і ніг, складки шкіри. Через тертя одягом і роздратування висипання можуть травмуватися, а потім інфікуватися.

Неприємний ексудативний псоріаз тим, що викликає болісний свербіж шкіри. Пацієнти страждають неврозом через те, що у них свербить шкіра, а стрес, в свою чергу, підтримує загострення захворювання.

Як вилікувати псоріаз ексудативної форми?

 • Необхідно дотримання гіпоалергенної дієти.
 • Призначаються ліки для купірування запалення і зменшення кількості запальної рідини, сечогінні та вітаміни.
 • Дозволяється фізіотерапія (УФО) та процедури фільтрації крові від шкідливих речовин (плазмаферез).
 • Прояви на шкірі лікують в залежності від обставин: мокнучі – розчинами, що володіють антибактеріальною дією, висохлі кірочки – зволожуючими кремами. Призначення має відповідати стадії захворювання: в період розвитку загострення потрібні протизапальні креми і мазі, в стабільній фазі – кератолітики, на стадії одужання – регенеруючі засоби. Гормональні мазі потрібно застосовувати з обережністю, якщо інші засоби не дають потрібного ефекту.
 • Глюкокортикоїди і імуномодулятори всередину призначаються, коли не вдається полегшити стан хворого іншими методами.

Стадії псоріазу

Псоріаз початкова стадія

Для оцінки тяжкості псоріазу та його стадії використовуються різні шкали, в яких фігурують:

 • Площа висипань
 • Ступінь вираженості захворювання (почервоніння, свербіж, наявність набряку і ексудату, кровоточивість поверхні)
 • Загальні симптоми (емоційний і загальнофізичний стан)
 • Вплив хвороби на спосіб життя і соціальні функції людини
 • Оцінка ефективності попередніх спроб терапії

Початкова стадія псоріазу – етап, на якому поверхня шкіри постраждала не більше ніж на 3%, не порушені нігті і суглоби. У цей час можна досягти стійкої ремісії захворювання.

Як вилікувати псоріаз в початковій стадії? Перелік препаратів і процедур дає дерматолог, і він може включати:

 • Креми і мазі на основі цинку, саліцилової кислоти, березового дьогтю, натурального солідолу.
 • Емоліенти.
 • Дерматотропні засоби.
 • Помірне використання гормональних препаратів (кортикостероїдів).
 • Фототерапію.

Всі призначення (за винятком фототерапії) дозволяють лікувати псоріаз в домашніх умовах, не вдаючись до умов стаціонару.

Середня стадія псоріазу

Середній стадії псоріазу відповідає ураження шкіри площею від 3 до 10% шкірного покриву. Крім засобів, які використовуються при легкому перебігу захворювання, в цьому випадку дерматолог розширить список призначень:

 • Гормональні мазі нового покоління
 • Препарати на основі ретиноїдів
 • Фізіотерапія лазером, магнітом і ультразвуком
 • Антигістамінні засоби

Важка стадія псоріазу

Важка стадія псоріазу – це поразка шкірного покриву більше ніж на 10%, або розвиток псоріатичного артриту при будь-якій площі висипань. Захворювання на цьому етапі заподіює пацієнтам значні незручності і страждання, адже артрит може супроводжуватися болями, а велика площа висипань супроводжується виснажливою сверблячкою і безсонням.

Як вилікувати псоріаз тяжкого ступеня? Тут необхідно використовувати весь комплекс заходів:

 • Створення гіпоалергенного побуту і раціону.
 • Нормалізація режиму дня, усунення джерел стресу.
 • Дотримання правил особистої гігієни.
 • Постійне зволоження і обробка шкіри аптечними засобами догляду.
 • Використання мазей на основі ретиноїдів і вітаміну D, гормональних кремів нового покоління.
 • Фізіотерапія різних напрямків (електросон для зняття напруги, фототерапія, ультразвук і лазер для очищення шкіри). На цій стадії захворювання виправдане призначення PUVA-терапії, при якій ультрафіолет доповнюється прийомом ліків, що підсилюють ефект опромінення.
 • Процедури по очищенню крові – плазмаферез, гемосорбція.
 • Імуносупресори і кортикостероїди для прийому всередину – в якійсь мірі це крайній захід, до яких варто вдатися, коли інші варіанти лікування не дали результату.
 • При деякому стиханні симптомів пацієнтам рекомендується повноцінне санаторно-курортне, бальнеологічне і кліматичне лікування.

Тільки сукупність всіх способів лікування може допомогти звести прояви псоріазу тяжкого ступеня до мінімуму.

Псоріаз: причини

Причини псоріазу у дорослих

Причини псоріазу до теперішнього часу до кінця не виявлені. Зрозуміло, наука просунулася в питаннях вивчення захворювання, але точну відповідь на питання, чому виникає псоріаз, до цих пір не знайдений. Достеменно відомо, що дерматоз не заразний, а значить, причина, швидше за все, не в інфекції. Дослідники схиляються до того, що захворювання має багатофакторну природу – винні і порушення в обміні речовин, і проблеми імунітету.

Які основні версії появи хвороби?

 • Деякі вчені вважають, що винен дефект в імунній системі. Аутоімунні зрушення призводять до вироблення антитіл проти здорової шкіри – частинки шкіри починають відриватися, як чужорідні. В результаті стресу або інфекції, якому піддається організм, імунітет послаблюється, і запускається механізм захворювання. А потім його вже не можна вилікувати – можна здобути лише тимчасове поліпшення. В рамках аутоімунної версії розвитку захворювання знаходить своє пояснення той факт, що псоріаз з часом поширюється на інші органи і частини тіла – виникає псоріатичний артрит, уражаються нігті.
 • Деякі дослідження, присвячені псоріазу, показали, що лімфовузли у хворих мають відхилення від норми. Вони збільшені в розмірах через те, що реагують на шкірне запалення в тій зоні, від якої в них стікається лімфа. Чим активніший запальний процес, тим більше стають лімфовузли. Це послужило базою для вірусної теорії походження захворювання – винуватцями визнані ретровіруси, що передаються у спадок. Ретровірус – особливий різновид вірусів, які можуть змінювати геном людини і сприяти розвитку захворювання. Але в теорії є «слабке місце». Кров, яку переливали від донора, хворого на псоріаз, ніколи не була джерелом поширення хвороби. І якби теорія була повністю вірною, зараження реципієнта сталося б обов’язково.
 • Ще одна версія – генетика. Доведено, що наявність захворювання у одного з батьків підвищує ризик передачі дефектного гена дитині до 20%, а якщо псоріаз є у обох батьків, цифра підвищується до 60%.
 • Іноді причиною псоріазу називають збій в ендокринній системі. Вважається, що надмірно інтенсивне утворення клітин шкіри говорить про порушення гормональної регуляції. Разом з тим, до теперішнього часу не виявлено, які саме гормони безпосередньо впливають на появу і розвиток псоріазу.
 • Зміни в обмінних процесах, які спостерігаються у всіх випадках захворювання (збільшення кількості холестерину в крові, дефіцит вітамінів В і А) також можуть вважатися його причиною, так як знижують захисні властивості організму і шкірного покриву.
 • Прихильники нейрогенної теорії появи псоріазу вважають, що в усьому винні нерви. Скорочення м’язів стінок кровоносних судин, яке відбувається під впливом медіаторів стресу, призводить до порушення клітинного харчування в шкірі і утворення псоріатичних бляшок. Ця теорія на сьогоднішній день найменше підкріплена доказами. З іншого боку, доведено, що псоріаз здатний загострюватися від переживань, стресів і хронічної втоми.

Причини псоріазу у дітей

Псоріаз у дітей з’являється на тлі інфекційних захворювань, емоційного стресу, охолоджень, зайвої засмаги, травм. Пусковим гачком розвитку хвороби може стати частий контакт з алергенами. Що ж є безпосередньою причиною псоріазу?

 • На сьогоднішній день відомо, що захворювання успадковується від батьків, причому передається не сам ген, а схильність до розвитку захворювання. Генетична теорія поширення захворювання підтверджується фактами наявності псоріазу у кількох поколінь однієї родини і близнюків.
 • Інша причина появи захворювання – негативний вплив навколишнього середовища. Сюди відносяться психологічні та емоційні стреси, контакти з алергенами, зловживання шкідливою для дитини алергенною їжею, простудні та гострі респіраторні вірусні захворювання.
 • Прихильники аутоімунної теорії говорять, що в організмі дитини під впливом невідомих причин починають вироблятися антитіла до власних клітин шкіри, які призводять до потовщення епідермісу і утворення бляшок.

Діагностика псоріазу

Візуальний огляд і виявлення псоріатичної тріади

Захворювання псоріаз має характерні симптоми, які дозволяють лікарю безпомилково встановити діагноз за допомогою візуального огляду шкіри. В першу чергу, може насторожити розташування висипань на попереку, розгинальних поверхнях рук і ніг, по краю росту волосся. Папули, з яких складаються бляшки, мають рожевий колір і поверхню, що лущиться. Визначаючись з діагнозом, лікар перевіряє висипання на псоріатичну тріаду. Тріадою називається три стани бляшки після її скобління:

 • «Стеаринова пляма» – якщо бляшку поскоблити, утворюється стружка, схожа на стеарин. Її поява пояснюється нездатністю клітин епідермісу формувати повноцінний роговий шар, а також накопиченням повітряних бульбашок в ньому і збільшенням вироблення ліпідів.
 • «Термінальна плівка» – після того, як лусочки видалені з поверхні папули, на їх місці стає видно поверхню, схожа на плівку з поліетилену. Це найнижча плівка на поверхні шкіри, яка залишається під папулою за відсутності зернистого шару.
 • «Кров’яна роса» – після продовження скобління поверхні, що з’явилася з-під бляшки, виникає кровотеча у вигляді крапель. Термінальна плівка дуже тонка, а тому її і розташовані під нею капіляри легко пошкоджуються нігтем. Кров тече краплями через розширені відстані між шкірними сосочками.

На відміну від шкірної форми, псоріаз нігтів діагностується дерматологом не по тріаді симптомів, а за іншими ознаками:

 • Зміна кольору нігтьового ложа.
 • Роз’їдання нігтя.
 • Борозенки, розташовані поперек нігтя.
 • Дрібні точки на нігтьовій пластині, що нагадують уколи швейною голкою.
 • Збільшення товщини шкіри під нігтем.
 • Потовщення і зміна форми нігтя, вростання в палець.

Лабораторні дослідження

Практично будь-яка стадія псоріазу демонструє всі ознаки, властиві захворюванню. Виявлення тріади симптомів після скобління бляшки дає можливість точно встановити діагноз. Але в окремих випадках захворювання можна сплутати з іншими шкірними проявами, що мають схожі симптоми – наприклад, з себорейною екземою або плоским лишаєм. У цьому випадку, щоб визначитися з діагнозом, вдаються до біопсії шкіри: фрагмент шкірного покриву, що має ураження, направляють до морфології для вивчення.

За будовою і особливостям клітин фрагмента фахівець може визначити походження висипань на шкірі: при псоріазі спостерігається збільшення кількості тілець Рене, підвищене розростання кератиноцитів, скупчення в шкірному шарі Т-лімфоцитів і макрофагів.

Іноді при огляді можна прийняти псоріатичний артрит за ревматоїдний, і навпаки. Визначитися з діагнозом допоможе збір анамнезу і аналіз на ревматоїдний фактор: якщо він негативний, а хворий страждає на псоріаз і скаржиться на болі в суглобах, можна припускати, що у нього розвивається псоріатичний артрит.

Псоріаз: лікування

Лікування псоріазу у дорослих

Як лікувати псоріаз? Медицина досі не дала вичерпної відповіді на це питання, але принципи терапії вироблені вже давно. Їх можна розділити на три групи:

 • Усувають причину захворювання.
 • Знімають симптоми.
 • Зміцнюють імунітет.

Мета всіх видів лікування – перевести захворювання в ремісію на якомога довший термін.

Ефективність терапії в кожному індивідуальному випадку різна – на жаль, зустрічаються пацієнти, яким не допомагають ніякі процедури і препарати.

Найбільша частина ліків призначається для усунення симптомів – це всілякі мазі і креми, що знімають запалення і усувають свербіж, дезінфікуючі поверхню і запобігають нагноєння папул і ділянок шкіри під ними. Застосовуються засоби на основі гормонів і без них. Негормональні зовнішні засоби – це, перш за все, мазі на основі саліцилової кислоти, дьогтю, кальцію і вітаміну D.

Місцеве лікування може доповнюватися прийомом всередину антигістамінних засобів і сорбентів. Антигістамінні препарати знімають свербіж, а сорбенти позбавляють шлунково-кишковий тракт від токсинів і сприяють зменшенню алергічних проявів. З метою очищення крові від шкідливих речовин іноді використовується плазмаферез.

Для зняття нервової напруги хворим призначаються седативні засоби у вигляді спеціальних препаратів і розслаблюючі ванни.

Так як псоріаз часто пояснюється імунними порушеннями, для його лікування можуть застосовуватися системні препарати, що впливають на імунітет – пірогенал, метотрексат та ін.

Крім лікарських засобів, в лікуванні з успіхом застосовуються методи фізіотерапії – фототерапія, лазер, ультразвук, магнітна терапія, електросон, рентгенівське опромінення.

Лікування псоріазу у дітей

Псоріаз у дітей викликає неприємні відчуття і страждання часто сильніші, ніж у дорослих. Діти, в силу сформованої нервової системи і психіки, не можуть стійко переносити біль і свербіж, їм важко переживати косі погляди і цікавість здорових оточуючих дітей.

Лікування псоріазу в дитячому віці направлено на швидке досягнення тривалої ремісії, і принципово не відрізняється від терапії для дорослих:

 • Дотримання гіпоалергенної дієти зі звичайним складом продуктів: виключення смаженого, солоного, гострого, що містить консерванти, овочів і фруктів, які можуть викликати алергію.
 • Формування побуту без алергенів (пухових подушок, старих запорошених речей і ін.).
 • Дотримання порад з гігієни (правильне миття, витирання і зволоження шкіри з ушкодженнями).
 • Фізіолікування. Можуть застосовуватися електросон, фототерапія, магнітотерапія, ультразвук і лазер. Застосування фотохіміотерапії, в силу потенційної шкоди, рекомендовано дітям віком від 15 років.
 • Санаторно-курортне лікування із застосуванням мінеральних ванн і лікувальної грязі.
 • Місцеве лікування гормональними і негормональними мазями та кремами, які призначаються лікарем відповідно до тяжкості захворювання, інтенсивністю проявів на шкірі і індивідуальною реакцією.
 • Якщо місцевого лікування недостатньо, дітям можуть призначатися системні препарати і процедури (фотохіміотерапія UVA, ліки для впливу на імунітет, ретиноїди).

Медикаментозні засоби лікування псоріазу

Крем від псоріазу

Крем від псоріазу – один з основних засобів лікування хвороби, яке пропонує традиційна медицина. Відмінність крему від мазі в тому, що він має менш жирну основу, а тому легко всмоктується і не залишає слідів на шкірі і одязі.

Які креми найбільш популярні в терапії псоріазу?

 • Що містить в своєму складі синтетичні гормони. Вони хороші тим, що швидко і ефективно знімають свербіж і запалення, сприяють зменшенню розмірів псоріатичних бляшок. Залежно від того, який саме гормон застосовується, розрізняють:
 1. креми від псоріазу, в яких міститься гідрокортизон. Їх призначають на самому початку хвороби, коли шкірні ураження ще не великі, або при легкому перебігу захворювання.
 2. креми помірної дії, до складу яких входить преднізолон, флуокортолон і преднікарбат. Застосовуються при тривалому хронічному перебігу захворювання.
 3. сильнодіючі креми, що містять у складі дексаметазон, будесонід, мометазон і інші сильні гормони. Застосовуються в важких випадках при великих шкірних висипаннях, коли інші засоби не подіяли.

Гормональні креми мають безліч побічних дій, і повинні застосовуватися строго за призначенням і під контролем лікаря. Найефективніші засоби, які використовуються в лікуванні – гормони четвертого покоління, які мають мінімум шкідливого побічного впливу на організм.

Але навіть вони можуть нашкодити, якщо призначати їх собі самостійно, і довго мазати цими кремами шкіру. Побічна дія може торкнутися нирки, печінки, серцево-судинної системи, стати причиною гіпертонії. Ще один мінус гормональних засобів – шкіра швидко «звикає» до них, і інші ліки стають менш ефективними. Скасовувати крем, що містить гормони, потрібно не різко, а поступово, з кожним днем ​​зменшуючи дозування.

 • Негормональні креми володіють тією же дією, що і гормональні, але вона настає набагато довше, після тривалого застосування. Тому їх не використовують в якості «швидкої допомоги». Зате, на відміну від гормонів, до таких кремів немає звикання, і вони майже не мають побічних ефектів. Зазвичай у них багатокомпонентний склад, кожна речовина якого по-своєму направлена на усунення симптомів псоріазу. Найпопулярніші засоби без гормонів – Псорілом, Пікладол, Лостерін, Антипсоріаз та ін.

Мазь від псоріазу

Мазь від псоріазу – засіб, подібний за своїм складом і дією з кремом. На відміну від нього, мазь гірше всмоктується в шкіру і може залишати жирні сліди. За рахунок повільного всмоктування, мазь діє довше і може застосовуватися під пов’язкою. Ефект пов’язки з маззю полягає в тому, що верхній шар шкіри (епідерміс) розм’якшується і краще сприймає ліки. Як і креми, мазі бувають гормональні і негормональні:

 • Гормональні містять в складі гормони, від найслабших до сильнодіючих препаратів 4-го покоління. Мазі призначаються лікарем, і скасувати їх можна, поступово зменшуючи дозування.
 • Негормональна мазь від псоріазу зволожує шкіру, знімає запалення і свербіж, загоює ранки – робить все те ж, що і гормональна, але ефект досягається через кілька днів (а іноді і тижнів) застосування. Тому їх призначають в якості підтримуючої терапії, а не варіанти швидкої допомоги під час загострення.

Фізіотерапія як засіб від псоріазу

Фізіотерапія – засіб від псоріазу, активно застосовується в офіційній медицині. Процедури спрямовані на досягнення різного лікувального ефекту:

 • Основний вид фізіолікування – фототерапія (або фотохіміотерапія). Лікування полягає в обробці поверхні шкіри ультрафіолетовим опроміненням з різною довжиною хвиль. Щоб фототерапія була більш ефективною, хворим можуть призначатися препарати для підвищення чутливості до ультрафіолету – таке лікування називається фотохіміотерапії. Процедури дозволяють очистити шкіру від псоріатичних бляшок і домогтися ремісії (стійкого поліпшення). Фототерапія і фотохіміотерапія протипоказані при еритродермічній формі псоріазу і під час загострення захворювання.
 • Рентгенологічні методи – обробка поверхні шкіри м’якими рентгенівськими променями. Процедура дозволяє домогтися зменшення свербежу та запалення, сприяє загоєнню бляшок.
 • Ультразвук надає протизапальний, заспокійливий і знеболюючий ефект. Як лікувати псоріаз ультразвуком? Невеликі ділянки тіла обробляються датчиком в безперервному або імпульсному режимі. Різновид лікування – ультрафонофорез, коли одночасно з впливом ультразвукових хвиль в осередках ураження вводяться ліки. Хвилі сприяють кращому проникненню препарату в товщу шкіри.
 • Електросон – це введення хворого в стан сну за допомогою електричного впливу на мозок. Процедура не лікує висипання на шкірі, але сприяє зменшенню збудливості і проявів неврозу, і за рахунок цього поліпшується загальний стан хворих.
 • Кріотерапія – обробка поверхні шкіри азотом для прискорення регенерації, зняття запалення і свербежу. Процедуру проводять в спеціальних ваннах або бочках, або використовуються розпилювачі для місцевого застосування.
 • Магнітотерапія застосовується, коли псоріаз ускладнюється артритом. Вона знімає свербіж шкіри і запалення, сприяє регенерації верхнього шару шкіри, гальмує процеси збудження в центральній нервовій системі.
 • Лазерна терапія використовується, в основному, для обробки бляшок. Завдяки їй, висипання швидко регресують.

Як вилікувати псоріаз в домашніх умовах

Чи можна вилікувати псоріаз в домашніх умовах? Якщо хвороба не супроводжується загостренням, яке вимагає госпіталізації, з псоріазом можна і потрібно боротися вдома. Завдання пацієнта – під керівництвом лікаря домогтися ремісії і підтримувати її якомога довше. У чому полягає самостійне лікування псоріазу вдома?

 • Організація гіпоалергенного побуту – потрібно позбутися від килимів, пухових подушок і ковдр, постаратися змінити меблі на ті, з якими легко прибрати пил. Домашніх вихованців хворим на псоріаз краще не заводити, навіть якщо алергія на тварин не підтверджена. Тривалий контакт з ними може викликати алергізацію організму.
 • Ведення здорового способу життя , відмова від куріння і спиртних напоїв.
 • Дієта при псоріазі повинна бути здоровою і повноцінною. З раціону слід виключити лише очевидно шкідливі продукти (смажене, копчене, гостре, солоне), овочі і фрукти червоного і оранжевого кольору, обмежити солодке.
 • Нормалізація режиму дня – хворим на псоріаз для профілактики загострень потрібно повноцінно відпочивати.
 • Виключення стресів і хвилювань, тому що вони можуть послужити приводом для загострення.
 • Дотримання правил гігієни – відмова від ванни на користь душа, акуратне витирання, миття і подальше зволоження шкіри спеціальними засобами, що приписав лікар. Якщо скоринки відстають від поверхні шкіри, можна їх видалити. Відривати присохлі фрагменти можна, щоб не допустити інфікування на їх місці.
 • Прийом ліків і виконання процедур, призначених дерматологом залежно від стадії захворювання.
 • Якщо лікар призначив прийняття сонячних ванн або ультрафіолетове опромінення, потрібно строго дотримуватися графіка процедур.

Лікування псоріазу народними засобами

Псоріаз, як і будь-яку хворобу, деякі люди намагаються лікувати народними засобами. Однак варто пам’ятати, що терапію потрібно проводити тільки під контролем лікаря, а засоби народної медицини можуть бути тільки доповненням до основного лікування. Вони не можуть його замінити. А деякі види народних засобів можуть серйозно зашкодити організму в цілому, погіршивши стан пацієнта.

Які методи використовуються в народній медицині?

 • Березовий дьоготь застосовується в формі мила або в чистому вигляді для нанесення на уражену шкіру. Він має антисептичні та дезінфікуючі властивості, сприяє злущування відмерлих частинок епідермісу. Під час лікування дьогтем знімається запалення шкіри, рубцюються псоріатичні бляшки, відпадають скоринки.
 • Лікування содою засноване на гіпотезі, що псоріаз виникає через підвищену кислотність шкіри. Щоб її нейтралізувати, пропонується обробка поверхні лужним препаратом, яким якраз і є сода. Для лікування застосовують содові ванни, протирання і компреси з розчином соди, яєчно-содову мазь. Деякі пацієнти відчувають полегшення від процедур, але наукового підтвердження підвищеної кислотності шкіри як причини псоріазу немає.
 • Лікування псоріазу народними засобами у вигляді солідолу і його похідних (мазі Антипсор, Карталін і ін.) засноване на зволоженні шкіри за рахунок жиру, що міститься в ньому. Щоб солідол надавав потрібний ефект, він обов’язково повинен мати натуральну жирову основу.
 • Мідний купорос і марганцівка також застосовуються для лікування псоріазу. Їх ефект заснований на бактерицидній і протигрибковій дії. Для лікування використовують розчин купоросу і марганцю, яким обробляють поверхню шкіри на кілька годин. Купорос потрібно застосовувати з великою обережністю, тому що ця речовина отруйна і небезпечна для людини.

Але не варто забувати, що в разі загострення або погіршення стану слід негайно припинити подібні види лікування і звернутися за допомогою до дерматолога.

Дієта при псоріазі

Дієта при псоріазі повинна бути здоровою і повноцінною за складом і калорійністю. Коли захворювання знаходиться в стадії загострення, слід виключити з раціону алергенні продукти – апельсини, мандарини, лимони, яйця, молоко, червоні овочі і фрукти. Протягом всього часу потрібно обмежити гостре, жирне, копчене і солодке, приправи і прянощі. Не варто зловживати міцними, наваристими бульйонами з м’яса, риби і грибів. Солити їжу потрібно помірно. Алкогольні напої не виключаються повністю, але хворому краще скоротити їх споживання до мінімуму.

Якщо захворювання прогресує, призупинити його допоможуть розвантажувальні дні. Корисним буде і обмеження вуглеводів в раціоні.

Що дозволяє і навіть вітає дієта при псоріазі?

 • Клітковина. Вона дозволяє поліпшити обмінні процеси, а також нормалізувати функцію травлення.
 • Кальцій – загальновизнано корисний продукт, що володіє вираженою протизапальним і антиалергічним ефектом, а тому його присутність в раціоні необхідно: сир, молочні та кисломолочні продукти обов’язкові для хворого.
 • Поліненасичені жирні кислоти потрібні для того, щоб нормалізувати жировий обмін, допомогти засвоєнню безлічі вітамінів, покращувати стан шкіри і судинних стінок.
 • Цинк має бути присутнім в раціоні для того, щоб сприяти синтезу білка, підвищує імунітет.
 • На будь-якій стадії псоріазу потрібно вживати продукти, багаті антиоксидантами. Що це за речовини? Антиоксиданти нейтралізують вільні радикали в організмі, сприяють зміцненню судин і беруть участь у виробництві елементів сполучної тканини. Також пацієнтам потрібні вітаміни групи В, які благотворно впливають на нервову систему і поліпшують стан шкіри.

Ускладнення псоріазу

Псоріатична еритодермія

Псоріатична еритродермія – ускладнення псоріазу, при якому вся шкіра хворого покривається яскраво-червоними плямами. У людей підвищується температура, болять суглоби, збільшуються лімфовузли, погіршується загальний стан. Ускладнення небезпечно тим, що сприяє розвитку серцевої недостатності, порушення функції нирок і печінки. Лущення і запалення шкіри призводить до зневоднення, тепловим і білковим втратам.

Симптоми псоріазу в формі еритродермії можуть виникати через прогресування захворювання і збільшення кількості вогнищ, але іноді їх поява буває спровокована тривалим перебуванням на сонці, прийомом препаратів миш’яку або новокаїну, різкою відміною гормональних ліків.

Як лікувати псоріаз з ускладненням у вигляді еритродермії? Через сильне погіршення самопочуття хворі повинні бути госпіталізовані в стаціонар. Там їм призначається:

 • Обов’язковий постільний режим.
 • Внутрішньовенні вливання для заповнення втрат рідини і білка, відновлення терморегуляції.
 • Охолоджуючі пов’язки на поверхню ураженої шкіри.
 • Препарати-імунодепресанти (циклоспорин і ін.).
 • При виникненні ускладнень (наприклад, при інфікуванні поверхні шкіри або появі набряків) призначають відповідну терапію – антибіотики, сечогінні засоби і ін.

Генералізований пустульозний псоріаз

Псоріаз шкіри може ускладнюватися висипом на поверхні тіла у вигляді дрібних бульбашок (пустул) з яскраво-червоними контурами. У міру розвитку захворювання пустули зливаються в плями, розкриваються або залишаються цілими, а потім засихають з утворенням жовтої кірки. Місця висипань – груди, боки і спина, розгинальні області кінцівок. У пік загострення пустули можуть поширюватися на всю поверхню тіла.

Симптоми псоріазу пустульозної форми проявляються також лихоманкою, підвищенням температури, печінням і болем в області висипань.

Лікування захворювання відбувається в стаціонарі. Хворим призначається:

 • Внутрішньовенне вливання розчинів для дезінтоксикації організму.
 • Гормональне лікування глюкокортикоїдами в великому дозуванні.
 • Протиалергічні препарати для зняття набряку і запальних явищ.
 • Препарати, що впливають на імунітет (метотрексат).
 • Ретиноїди (похідні вітаміну).
 • На стадії одужання можливе проведення фотохіміотерапії.

Артропатичний псоріаз

Псоріаз шкіри при тривалому перебігу через 5-6 років від його початку може ускладнитися залученням до процесу суглобів. Ускладнення називається артропатичний псоріаз і проявляється зазвичай у вигляді запалення фаланг пальців на руках і ногах. Пальці стають розпухлими, шкіра в області запалення червоніє. Крім цього, захворювання зачіпає і інші суглоби: міжхребетні, клубові, шпори.

Захворювання на псоріаз в формі артропатії має хвилеподібний перебіг з поліпшеннями і загостреннями, іноді супроводжується висипаннями на шкірі, але може протікати і без шкірних проявів. Пацієнти скаржаться на сильні болі і обмеження рухливості в ушкодженому суглобі. Виявити артропатичний псоріаз легко при наявності супутніх висипань, а якщо їх немає, захворювання можна сплутати з іншими видами артриту.

Лікування хвороби при загостренні полягає в усуненні запалення суглобів, набряклості і знеболення. Коли гостра стадія проходить, хворим призначаються процедури для відновлення функцій пошкоджених суглобів. Які препарати і процедури використовуються в лікуванні?

 • Нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) для знеболювання і зняття запалення.
 • Ліки для зняття м’язової напруги.
 • Гормональні засоби (і їх, і НПЗЗ можна вводити як внутрішньом’язово, так і у вигляді спеціальних ін’єкцій в суглоб).
 • Ліки, що впливають на імунітет вибірково або системно (інфліксімаб, метотрексат, циклоспорин).
 • Ретиноїди – вони стримують процес ділення клітин верхнього шару шкіри, регулюють її зроговіння, благотворно впливають на середній шар шкіри.

Профілактика загострень псоріазу

Курортне лікування

На жаль, до теперішнього часу не винайдено універсального засобу від псоріазу, але значно полегшити стан пацієнтів може правильно підібране лікування і профілактика захворювання. Доведено, що велику користь приносить лікування псоріазу за допомогою курортотерапії. У чому полягає ефект від перебування на курортах?

 • Грязелікування сприяє поліпшенню стану шкіри і зняття запалення.
 • Кліматотерапія – вплив м’якого тепла, морського повітря і купань благотворно позначається на загальному стані шкіри і зміцнює імунітет.
 • Сонячні ванни (геліотерапія) показані в помірній кількості. Вони корисні для шкіри через благотворну дію ультрафіолету. Однак надмірне перебування на сонці здатне провокувати ускладнення псоріазу, тому зловживати засмагою не варто.
 • Сірководневі ванни і термальні води з природних джерел покращують капілярний кровообіг і сприяють кращій регенерації шкіри.

Ультрафіолетове опромінення

Прекрасний засіб від псоріазу – ультрафіолетове опромінення, яке може бути природним (сонячним) і штучним. Лікування ультрафіолетом проходить в декількох формах:

 • ПУВА-фотохіміотерапія, коли довгохвильове опромінення поєднується з прийомом фотосенсибілізатора всередину. Її призначають, коли інші засоби не приносять ефекту. Негативний ефект полягає в тому, що через вплив цього типу ультрафіолету при одночасному прийомі препаратів-фотосенсибілізаторів підвищується ризик розвитку раку шкіри.
 • Вузькохвильова 311 нм терапія – фототерапія променями вузького спектра. Вона хороша тим, що дає довгий і стійкий результат при меншій кількості сеансів лікування.
 • Комбінована фототерапія – поєднання середніх і довгих хвиль. Іноді цей вид лікування дає кращий ефект в порівнянні з іншими.

У чому полягає позитивний вплив ультрафіолету при псоріазі? Він сприяє виробленню спеціальних імуносупресивних молекул – цитокінів, а також впливає на клітинний апоптоз (розпад і знищення старих клітин). Ультрафіолетові промені благотворно впливають як на шкірні прояви, так і на псоріаз нігтів.

Спосіб життя

Чи можлива профілактика псоріазу в домашніх умовах? Загальновідомо, що повністю вилікуватися від нього не можна, можливо лише домогтися ремісії. Проте, якщо докласти зусиль до профілактики загострень псоріазу, якість життя пацієнтів може бути помітно поліпшено. Що потрібно змінити в повсякденному побуті хворих?

 • Бажано дотримуватися гіпоалергенної дієти, обмежити алкоголь і випивати багато чистої води (6-8 склянок на добу, не рахуючи рідини в стравах).
 • Особиста гігієна повинна полягати в ухваленні душа замість ванни, так як ванни сприяють поширенню шкірних захворювань по всій поверхні тіла. Після душу шкіру не потрібно розтирати і намагатися видалити полущені частки. Найкраще користуватися нейтральними миючими засобами, а для зменшення сухості шкіри наносити пом’якшувальні лосьйони.
 • Повітря в приміщеннях повинне бути досить зволоженим. Не варто зловживати кондиціонуванням, так як воно зменшує вологість в приміщенні.
 • Перебування на сонці корисно для хворих на псоріаз за умови, що воно дозволено лікарем, обмежена за часом і відбувається в ті години, коли сонячна активність найменша.
 • Якщо пацієнт сильно соромиться проявів псоріазу, йому варто віддати перевагу вільному одязі світлих тонів, на якій будуть не так помітні вражені частки шкіри.
 • Щоб уникнути появи нових вогнищ захворювання слід оберігати шкіру від травм.
 • Щоб не спровокувати загострення псоріазу, потрібно зміцнювати імунітет, борючись від застуд і респіраторних вірусних інфекцій.
 • Причини псоріазу точно невідомі, зате підтверджено, що стреси викликають його загострення. Тому хворим потрібно намагатися захистити себе від негативних емоцій, емоційної напруги і втоми. Дуже важливо повноцінно висипатися.

Курси вітамінотерапії

Хороший профілактичний засіб від псоріазу – прийом вітамінів. Які вітаміни корисні в разі шкірного захворювання?

 • Ретинол (вітамін А). Завдяки йому підтримується потрібна концентрація кератину в шкірі, сповільнюється її зроговіння і виділення шкірного жиру. Препарат застосовують у вигляді крапель на жировій основі, так як вітамін є жиророзчинним.
 • Вітамін D. Його можна отримати не тільки в якості спеціального препарату. При знаходженні на сонці вітамін виробляється в шкірі під впливом ультрафіолету. Він необхідний для засвоєння кальцію і регулювання фосфорного обміну.
 • Вітамін Е – відмінний природний антиоксидант, благотворно впливає на шкіру. Застосовується у вигляді масляного розчину, іноді пацієнтам можуть призначатися його ін’єкції. Кращий ефект дає поєднання вітаміну Е з одночасним прийомом вітаміну А – випускається навіть спеціальна лікарська форма «Аевіт».
 • Вітамін С має протиалергічну дію, покращує еластичність шкіри і стінок кровоносних судин. Також його призначають для зміцнення імунітету.
 • Вітамін В необхідний для поліпшення роботи нервової системи. Крім того, він сприяє засвоєнню кисню в тканинах.

Псоріаз – хронічне захворювання шкіри, що повністю міняє життя людини. Діагностувати хворобу нескладно, адже «фірмові» псоріатичні висипання добре відомі будь-якому лікарю-дерматологу. Причини поразки шкіри до сих пір точно не встановлені, і не придумано ефективний засіб позбавлення від нього: ні крему, ні прийом гормонів, ні мазь від псоріазу не гарантують повного лікування. Але не варто впадати у відчай! Завжди потрібно пам’ятати, що це не смертельне захворювання, і при належному лікуванні, дотриманні дієти, профілактичних заходів, санаторному лікуванні можна досягти стійкої ремісії.

Соцмережі