Проктит

Проктит – це хвороба, яка виникає в результаті запального процесу слизової оболонки прямої кишки. Досить часто захворювання супроводжується і запаленням оболонки сигмовидної кишки.

Причини

Причин виникнення проктиту може бути кілька. Найпоширенішим є зміна раціону харчування, дисбаланс поживних речовин (рясне вживання високовуглеводної, гострої, важкої і солоної їжі, алкоголю)

Також захворювання може виникнути в результаті перенесеної раніше дизентерії, дисбактеріозу, тривалим вживанням антибіотиків і різних біологічно активних речовин. Тобто, причинами проктиту є будь-яка зміна природної мікрофлори кишечника (наявність мікроорганізмів, патогенних штамів та ін.).

Проктит часто розвивається у тих пацієнтів, у яких порушена секреторна функція шлункової залози, що буває при наявності виразки або гастриту.

Інвазії паразитів (наприклад, гонокок здатний спровокувати гонорейний проктит) можуть бути причиною виникнення гострої форми захворювання;

Типи

По клінічній картині виділяють:

  • Гострий. В основному, причиною є концентрати хімічних речовин, які використовують для клізм. Вони провокують запалення в стінках прямої кишки, а також може «перейти» на інші прилеглі органи (парапроктит, цистит, простатит і т.д.);
  • Підгострий. Характеризується не сильними болями. Часті позиви до спорожнення призводить до порушення цілісності шкірного покриву, до свербіння, екземи;
  • Хронічний. Розвитку сприяє авітаміноз, геморой, захворювання статевих органів, в результаті лікування променевою терапією.

Симптоми

Симптоми проктиту не завжди помітні. Найчастіше захворювання супроводжують ознаки коліту.

Патологічна картина проктиту обумовлюється появою гнійних, катаральних змін слизової оболонки, на якій можуть бути присутніми ерозії, виразки з домішками гною і крові. Слизова оболонка стає більш товстою, її складки набухають, можуть з’явиться папіломи – помилкові поліпи.

При будь-якому типі захворювання слизова кишечника легко деформується, схильна до навіть слабкого подразнення, виникнення виразок, що кровоточать.

При гострому і підгострому проктиті можуть бути ниючі болі в області прямої кишки, відчуття печіння, часті походи в туалет, іноді з гнійними або слизовими виділеннями.

Пацієнт може відчувати почуття переповненості і прямого тиску на товсту кишку. Температура тіла може бути підвищена. Часто виникають болі в області таза, а також гострі спазми і запори.

Діагностика і лікування

Діагностику фахівець проводить на підставі візуального огляду і скарг пацієнта. Залежно від типу захворювання лікування може дещо відрізнятися.

У всіх випадках призначається обмежений раціон харчування і постільний режим. З раціону прибирають страви і продукти, що містять клітковину. Також виключають гострі, копчені, солоні страви та алкогольні напої.

Необхідні антибіотики, період лікування і дозування препаратів визначає тільки лікар. При антибактеріальній терапії враховується ступінь чутливості патогенних мікроорганізмів до конкретних лікарських препаратів, що виявляється під час посіву кишкового вмісту.

Лікар може прописати лікувальні клізми, які сприяють щоденному спорожненню, субаквальних промивань шлунку, курортне лікування.

Соцмережі