Позаматкова вагітність

Позаматкова (ектопічна – «зміщена») вагітність це вагітність, при якій запліднена яйцеклітина імплантується «в неправильному місці» – поза порожниною матки. Виношування плоду при позаматковій вагітності неможливо. Залежно від місця прикріплення плідного яйця розрізняють вагітність яєчникову, трубну, черевну, шийкову. Найчастіше (у 98% позаматкової вагітності) зустрічається трубна вагітність.

Трубна вагітність

При трубній вагітності плодове яйце імплантується в слизову маткової труби так само глибоко, як і в ендометрій. Трубна вагітність підрозділяється на види залежно від того, в якому відділі розташовується плодове яйце: на істмічну, інтерстиціальну, ампулярну і фімбриальну. Ампулярна і істмічна вагітність зустрічаються частіше, ніж всі інші.

Розрізняють такі клінічні форми трубної вагітності:

 1. Прогресуюча (непорушена) трубна вагітність.При такій вагітності на ранніх термінах скарг у жінки немає, стан задовільний. Температура тіла зазвичай нормальна.
 2. Порушена трубна вагітність.Варіанти переривання можуть бути:
  • по типу трубного аборту. Порушення трубної вагітності за типом трубного аборту спостерігається найчастіше тоді, коли плодове яйце розвивається в ампулярній або фімбрилярній частині труби.
  • за типом розриву маткової труби (при затримці менструації в середньому на 3-4 тиж.). Якщо розвиток плідного яйця відбувається в істмічній частині труби, то порушення вагітності відбувається за типом розриву труби, що супроводжується, як правило, сильною внутрішньою кровотечею.

Причини позаматкової вагітності

Існує безліч причин (факторів ризику) розвитку позаматкової вагітності:

 • Інфекційні запалення придатків матки, яєчників і сечового міхура, а також інфекційні ускладнення після пологів або аборту, вискоблювання матки.
 • Хронічний сальпінгіт (запалення маткових (фаллопієвих) труб) підвищує ризик позаматкової вагітності в 7 разів. Хламідійний сальпінгіт частіше ускладнюється позаматковою вагітністю, ніж гонококовий.
 • Вроджені дефекти маткової труби можуть призвести до аномалій імплантації ембріона в матці і стати причиною позаматкової вагітності.
 • Спайковий процес у малому тазі внаслідок ендометріозу викликає звуження маткових труб. Це ускладнює транспортування яйцеклітини в порожнину матки і також може призвести до імплантації ембріона в матковій трубі – тобто до розвитку позаматкової вагітності.
 • Операції.Наприклад, при видаленні апендициту або після операції кесаревого розтину, або після операцій на маткових трубах з приводу запальних захворювань.
 • Безпліддя.При безплідді незалежно від причини підвищений ризик позаматкової вагітності, а так само при довгому застосуванні препаратів, що містять гормони для лікування безпліддя.
 • Гормональні порушення в організмі вагітної жінки і вік жінки старше 35 років.
 • Внутрішньоматкова спіраль.(ВМС). Позаматкова вагітність може виникнути при використанні ВМС (внутрішньоматкових контрацептивних засобів).
 • ЕКО. Екстракорпоральне запліднення з перенесенням ембріона або зиготи, штучне запліднення ускладнюється позаматковою вагітністю приблизно в 5% випадків.

Перераховані вище стани можуть призвести до закупорки маткових труб або порушення їх скорочення, що в свою чергу і веде до настання позаматкової вагітності.

Ознаки позаматкової вагітності на ранніх термінах

Ознаки на ранній стадії позаматкової вагітності не відрізняються від стану за нормальних умов (маткової) вагітності на ранніх термінах: затримка менструації, нагрубання молочних залоз, нудота, незвичайні смакові відчуття і т.п. Тобто спочатку організм сприймає цю патологію як нормальну вагітність. При порушеній позаматковій вагітності може відзначатися блідість шкірних покривів і слизових оболонок, частий слабкий пульс, АТ може бути знижено. У клінічному аналізі крові вагітної – виявляється анемія.

Ймовірними клінічними ознаками позаматкової вагітності є відставання розмірів матки термінів передбачуваної вагітності і скарги вагітної на патологічну кровотечу і болі в нижніх відділах живота.

Достовірними діагностичними ознаками позаматкової вагітності є визначення плодового яйця в матковій трубі при УЗД або діагностичній лапароскопії.

Симптоми позаматкової вагітності

При позаматковій вагітності у жінки виникають скарги:

 • на затримку менструації;
 • на темні кров’янисті виділення зі статевих шляхів;
 • на нудоту, запаморочення, одноразову блювоту;
 • на болі внизу живота різного характеру та інтенсивності;
 • іррадіація (поширення) болю в поперекову область, крижу, пряму кишку, внутрішню поверхню стегна.

Симптоми поступово збільшуються в міру того, як зростає плодове яйце. Головний симптом при позаматковій вагітності – біль.На самому початку хворобливі відчуття внизу живота терпимі; приступообразні (переймоподібні) односторонні болі зліва чи справа можуть віддавати в пряму кишку або поперек. Якщо у вас з’явилися такі симптоми як біль і кров’янисті виділення (від незначних темно-коричневих до червоних), і при цьому є ймовірність того, що ви вагітні, вам необхідно якомога швидше звернутися до лікаря.

Якщо до лікаря не звертатися, то незабаром біль при позаматковій вагітності набуває різкий характер. Однак напад болю, що виник у зв’язку з трубним абортом, може тривати кілька хвилин, далі болі слабшають, після чого напад може повторитися через різні проміжки часу. Живіт здутий, при пальпації м’який, болючий над лобковим зчленуванням. Для розриву маткової труби характерний напад різкого болю з іррадіацією в пряму кишку, крижу, стегно, ключицю. Запаморочення, різка блідість, млявість, ціаноз, можливо навіть непритомність, холодний піт, пульс ниткоподібний, тахікардія, зниження артеріального тиску.

Загострення всіх симптомів свідчить про розрив фаллопієвої труби і початку кровотечі. Найбільш часто це трапляється на 8 тижні вагітності, коли починається ріст ембріона. В цей час не слід приймати знеболюючі, так як ці препарати тимчасово знімають симптоми і покращують картину, але стан жінки буде тільки погіршуватися.

ХГЧ при позаматковій вагітності

ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини) – це гормон, якого немає в організмі невагітної жінки, але який з’являється після запліднення внаслідок вироблення його хорионом (оболонкою зародка). Тому тест на вагітність покаже позитивний результат навіть при позаматковій вагітності, але друга смужка буде слабкіше контрольної.

Визначення ХГЛ допомагає встановити тільки факт існування вагітності без уточнення її локалізації. Аналіз сироватки крові на бета-ХГЛ при позаматковій вагітності, показує невідповідність концентрації гормону передбачуваному терміну вагітності. Коли жінка завагітніла, рівень ХГЛ підвищується дуже швидко – подвоюється кожні 2 дні.

Якщо приріст повільний (незначний), то це може вказувати на неправильне прикріплення заплідненої яйцеклітини і наявність позаматкової вагітності. Таким чином, якщо дата зачаття відома, наявність позаматкової вагітності можна запідозрити на підставі одноразового визначення рівня ХГЛ. Якщо дата зачаття невідома, а діагноз сумнівний, рівень бета-субодиниці ХГЛ визначають повторно з інтервалом 48 год. В 85% випадків позаматкової вагітності концентрація бета-субодиниці ХГЛ збільшується менше ніж в 2 рази.

Визначення рівня ХГЛ в крові позитивна в усіх випадках позаматкової вагітності, в той час як рівень ХГЛ в сечі позитивна тільки в 50% випадків.

Позаматкова вагітність на УЗД

Ультразвукове дослідження органів малого таза дозволяє виявити позаматкову вагітність на ранньому терміні (відсутність плодового яйця в порожнині матки і виявлення його в матковій трубі або в яєчнику). При абдомінальному УЗД плодове яйце в матці вдається виявити на терміні 6-7 тижнів вагітності, а при піхвовому (трансвагінальне УЗД) – на терміні 4,5-5 тижнів.

Ультразвукове дослідження є широко поширеним неінвазивним методом, в поєднанні з визначенням ХГЛ може забезпечити високу діагностичну точність і провести диференційну діагностику між матковою та позаматковою вагітністю.

У нормі при абдомінальному УЗД діагностичний рівень бета-субодиниці ХГЛ у крові (рівень, при досягненні якого плодове яйце починає візуалізуватися в матці) становить 6500 МО / л, а при піхвовому – 2500 МО / л.

УЗД Рівень ХГЛ в сироватці, МО / л
При піхвовому УЗД: <2000> 2500
 • Плодове яйце в матці
Можливий викидень Нормальна вагітність
 • Плодового яйця в матці немає
Дані не мають діагностичного значення Можлива позаматкова вагітність

Іншими інформативними методами дослідження позаматкової вагітності є лапароскопія (огляд черевної порожнини і її органів через прокол черевної стінки оптичним приладом – лапароскопом) і пункція черевної порожнини через заднє склепіння піхви (якщо будуть виявлені виділення темної крові, то можна зробити висновок про внутрішню кровотечу).

Лікування позаматкової вагітності

Основний метод лікування позаматкової вагітності – хірургічний. Варіанти оперативного доступу – лапароскопія або лапаротомія. Питання про обсяг оперативного втручання (туботомія або тубектомія) в кожному випадку вирішується індивідуально.

При туботомії маткову трубу розсікають і видаляють плідне яйце. При тубектомія маткову трубу видаляють. Видавлювання плодового яйця (штучний трубний аборт) виконують при його локалізації в фімбриальному відділі труби, висічення маточного кута – при локалізації плідного яйця в інтерстиціальному відділі труби.

Після операції проводиться комплексна терапія, спрямована на усунення причин, що викликали позаматкову вагітність, і підготовка організму до виношування нормальної вагітності. При сприятливому лікуванні лікарі дозволяють планувати вагітність через 6-8 місяців.

Щоб уникнути розвитку позаматкової вагітності слід своєчасно лікувати інфекційні захворювання, в тому числі, що передаються статевим шляхом. До того, як почати планувати вагітність потрібно обов’язково пройти обстеження і здати необхідні аналізи на наявність мікоплазми, уреаплазми, хламідії та інших інфекцій. Здати аналізи повинен і партнер. Необхідно уникати самолікування, з обережністю ставитися до застосування внутрішньоматкових спіралей і гормональної контрацепції, без призначення лікаря.

Соцмережі